Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Repatriere de pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#1
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Initial am intrat pe forum sa discut despre constructia sau renovarea unei case, dar am starnit controverse in acel topic din cauza faptului ca noi - sotul meu si cu mine - dorim sa ne repatriem dupa 25 de ani petrecuti in Canada. Posted Image Mentionez ca decizia a fost luata din considerente practice, nu numai sentimentale.

Invit, deci, comentatorii care polueaza topicul cu casa sa comenteze in legatura cu repatrierea aici.

#2
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Foarte bune ca reveniti in tara! Multe s-au schimbat, si in bine! :)

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ce? Ca nu mai stai la cozi cu noaptea in cap pentru tacamuri de pui daca nu te-ai nascut sub o stea norocoasa? Ca ai telefon dastept?

#4
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Ca acu te-asculta serviciile, si multi e bucurosi ca "sa m-asculte dom'le ca n-am nimic d'ascuns". Acu mai bine de 25 de ani nu ne placea...

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Va fi traiul ceva mai scump ca în Canada...

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
repatriere placuta...o sa va integrati usor

#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

 itzi-bitzi, on 30 aprilie 2015 - 18:18, said:

Foarte bune ca reveniti in tara! Multe s-au schimbat, si in bine! Posted Image

S-au schimbat pe draq !
Nu mai amagi lumea.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

 ArghiraMartie, on 30 aprilie 2015 - 17:51, said:

Initial am intrat pe forum sa discut despre constructia sau renovarea unei case, dar am starnit controverse in acel topic din cauza faptului ca noi - sotul meu si cu mine - dorim sa ne repatriem dupa 25 de ani petrecuti in Canada. Posted Image Mentionez ca decizia a fost luata din considerente practice, nu numai sentimentale.

Invit, deci, comentatorii care polueaza topicul cu casa sa comenteze in legatura cu repatrierea aici.

Atata va spun....cu pensiile din "Cacanada" o sa duceti o viata de LUX aici ;)

#9
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 itzi-bitzi, on 30 aprilie 2015 - 18:18, said:

Foarte bune ca reveniti in tara! Multe s-au schimbat, si in bine! Posted Image
Mai putin mentalitatea!
Dragi canadieni,sper sa rezistati  unul,doi ani!Sa nu vad dupa, ca deschideti alt topic cu "Rerepatriere in Canada"!

#10
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

 ovidiu21, on 30 aprilie 2015 - 19:13, said:

S-au schimbat pe draq !
Nu mai amagi lumea.

Nu e chiar asa, s-au schimbat multe enorm, in bine, dar revenind din Canada - nu destul Posted Image
Sfatul meu: daca din motive financiare nu aveti incotro, asta e, o sa va descurcati, cu destui bani poti evita/ignora multe mojicii, si pensia din Canada probabil reprezinta 'destui bani'.
Sper insa ca sunteti sanatosi, ca altfel daca o sa aveti de-a face cu sistemul sanitar, mai bine stati in rulota in Canada cu acces la sistemul lor, decat sa veniti aici sa va blestemati zilele ramase - care aproape garantat vor fi mai putine - pensia din Canada nu va fi probabil destul ca sa accesati numai sistemul privat de sanatate, si nici in ala nu sunt chiar roze lucrurile.

Daca insa aveti alternativa, mai ganditi-va - poate veniti intr-un 'stagiu de recunoastere' de vreo 6 luni inainte de a lua decizia, inchiriati un apartament si incercati sa traiti in Romania normal, nu in vizita, sa vedeti daca suportati - cum spunea cineva mai sus, mentalitatea nu s-a schimbat nici pe departe cat ar fi nevoie sa putem trai civilizat, in liniste, cu totii, si trebuie sa ai nervii tari, ceea ce la varsta pensionarii, e mai rar intalnit Posted Image

Eu stiu oameni mult mai tineri (30-40 de ani) care s-au intors dupa numai 5-10 ani si nu au suportat, dupa 1 an maximum 2 au plecat din nou, oriunde au putut - desi nu erau saraci, dar nici bogati, asa ca ce spunea lik_lights mai sus e f valabil.

Edited by moonchild11, 30 April 2015 - 20:56.


#11
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 moonchild11, on 30 aprilie 2015 - 20:48, said:

Daca insa aveti alternativa, mai ganditi-va - poate veniti intr-un 'stagiu de recunoastere' de vreo 6 luni inainte de a lua decizia, inchiriati un apartament si incercati sa traiti in Romania normal, nu in vizita, sa vedeti daca suportati

Asta i-as sfatui si eu!Am o cunostinta care a muncit 9 ani in Spania,si-a strans o bruma de bani si s-a blestemat ca nu mai calca in Spania,s-a dus in Ro si a stat 3 luni,ia ghiciti unde este acum,ati ghicit,inapoi in Spania!

Edited by lik_lights, 30 April 2015 - 22:17.


#12
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

 moonchild11, on 30 aprilie 2015 - 20:48, said:

Nu e chiar asa, s-au schimbat multe enorm, in bine, dar revenind din Canada - nu destul Posted Image
Sfatul meu: daca din motive financiare nu aveti incotro, asta e, o sa va descurcati, cu destui bani poti evita/ignora multe mojicii, si pensia din Canada probabil reprezinta 'destui bani'.
Sper insa ca sunteti sanatosi, ca altfel daca o sa aveti de-a face cu sistemul sanitar, mai bine stati in rulota in Canada cu acces la sistemul lor, decat sa veniti aici sa va blestemati zilele ramase - care aproape garantat vor fi mai putine - pensia din Canada nu va fi probabil destul ca sa accesati numai sistemul privat de sanatate, si nici in ala nu sunt chiar roze lucrurile.

Daca insa aveti alternativa, mai ganditi-va - poate veniti intr-un 'stagiu de recunoastere' de vreo 6 luni inainte de a lua decizia, inchiriati un apartament si incercati sa traiti in Romania normal, nu in vizita, sa vedeti daca suportati - cum spunea cineva mai sus, mentalitatea nu s-a schimbat nici pe departe cat ar fi nevoie sa putem trai civilizat, in liniste, cu totii, si trebuie sa ai nervii tari, ceea ce la varsta pensionarii, e mai rar intalnit Posted Image

Eu stiu oameni mult mai tineri (30-40 de ani) care s-au intors dupa numai 5-10 ani si nu au suportat, dupa 1 an maximum 2 au plecat din nou, oriunde au putut - desi nu erau saraci, dar nici bogati, asa ca ce spunea lik_lights mai sus e f valabil.
Cred ca in toata aceasta ecuatie cuvantul cheie este "pensionar". Ca pensionar, activitatile sociale sunt restranse dupa bunul plac, deci si ocaziile de a te freca de neamuri proaste si idioti sunt limitate. Ca pensionar, nu mai depinzi financiar de un sef badaran, nu mai concurezi profesional cu o pipita siliconata, nula in meserie, dar cu multe pile si tot asa. Astea sunt inconveniente in orice tara, si le-am trait si noi pe aici, nu sunt specifice Romaniei.
Stim si noi tineri intorsi in Romania din Canada, apoi fugiti din Romania ca din pusca dupa 2 ani si stabiliti in Austria si intorsi totusi in Canada si dupa 2 ani de Austria. Si toate astea pentru ca nu au fost multumiti de nici un servici gasit si s-au reintors la cele din Canada.

Am o persistenta banuiala ca cei care lauda sistemul de sanatate canadian nu au nici un fel de experiente personale in acest sistem, ci il lauda din auzite. Noi am trait in 3 sisteme de sanatate. Cel mai prost este cel canadian. Este execrabil, dar bine promovat. Cel romanesc este mediu, si are marele avantaj de a fi atat de stat cat si privat, deci are omul libertatea de a alege. Nu cred ca intelegeti valoarea adevarata a acestei libertati.

Edited by ArghiraMartie, 30 April 2015 - 22:18.


#13
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 ArghiraMartie, on 30 aprilie 2015 - 22:15, said:

Cred ca in toata aceasta ecuatie cuvantul cheie este "pensionar". Ca pensionar, activitatile sociale sunt restranse dupa bunul plac, deci si ocaziile de a te freca de neamuri proaste si idioti sunt limitate. Ca pensionar, nu mai depinzi financiar de un sef badaran, nu mai concurezi profesional cu o pipita siliconata, nula in meserie, dar cu multe pile si tot asa. Astea sunt inconveniente in orice tara, si le-am trait si noi pe aici, nu sunt specifice Romaniei.

Ca pensionar, personal as alege un loc in Transilvania daca se poate undeva pe la tara,departe de escroci,idioti,melteni,etc.Cu banii din pensia din Canada traiti regeste!

Edited by lik_lights, 30 April 2015 - 22:27.


#14
grupa

grupa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2015

 ArghiraMartie, on 30 aprilie 2015 - 22:15, said:

Cred ca in toata aceasta ecuatie cuvantul cheie este "pensionar". Ca pensionar, activitatile sociale sunt restranse dupa bunul plac, deci si ocaziile de a te freca de neamuri proaste si idioti sunt limitate. Ca pensionar, nu mai depinzi financiar de un sef badaran, nu mai concurezi profesional cu o pipita siliconata, nula in meserie, dar cu multe pile si tot asa. Astea sunt inconveniente in orice tara, si le-am trait si noi pe aici, nu sunt specifice Romaniei.
Stim si noi tineri intorsi in Romania din Canada, apoi fugiti din Romania ca din pusca dupa 2 ani si stabiliti in Austria si intorsi totusi in Canada si dupa 2 ani de Austria. Si toate astea pentru ca nu au fost multumiti de nici un servici gasit si s-au reintors la cele din Canada.

Am o persistenta banuiala ca cei care lauda sistemul de sanatate canadian nu au nici un fel de experiente personale in acest sistem, ci il lauda din auzite. Noi am trait in 3 sisteme de sanatate. Cel mai prost este cel canadian. Este execrabil, dar bine promovat. Cel romanesc este mediu, si are marele avantaj de a fi atat de stat cat si privat, deci are omul libertatea de a alege. Nu cred ca intelegeti valoarea adevarata a acestei libertati.


si de ce ati luat hotararea de repatriere?

#15
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Nu sunt rare cazurile in care, pensionari din tarile cu (vezi Doamne)nivel ridicat de trai (USA, UK, Germania) se retrag in tari cu un (vezi Doamne) nivel scazut de trai (Mexic, Grecia, Spania). Uneori din motive de sanatate (o clima mai calda etc. etc.) de cele mai multe ori din motive financiare.
Am avut o colega de munca care, imediat dupa pensionare a pus casa la vanzare si s-a mutat in....India. Asta la modul la care sute de mii de indieni se zbat sa ajunga in UK iar pensia ei de contabil (cu 37 de ani de vechime) ii ofera o viata relativ decenta in UK dar...o viata de lux in India.
Gazdele noastre din Zakynthos unde mergem in concediu - ea grecoaica el italian traiti 35+ ani in Elvetia. Dupa pensionare s-au mutat in Grecia aia "falimetara".
Tot in Zakynthos, in satul Volimes traiesc permanent aproximativ 800 de englezi din care cam jumatate sunt pensionari. La fel si prin Corfu, Creta s.a.m.d.
Depinde ce vrei dupa pensionare: un trai sarac intro tara bogata sau un trai bogat intro tara saraca.
Chiar aseara citeam despre modificarile intervenite in legea pensionarii din UK incepand din acest an. De curiozitate mi-am facut un calcul pe siteul HRMC. Lucrand in continuare pana la pensie prin 2038 as primi o pensie echivalenta acum cu aproximativ...£150/saptamana. Minus...25% taxe (ca doar nu platesc de-mi sar capacele pana la pensionare) pentru ca mai am si o pensie privata care va duce undeva la £240/saptamana (tot echivalent). £240+£113.5 (150-25%)=£353.5 = bani care te ajuta sa supravietuiesti in UK, nicidecum sa traiesti. Pun doar pensia de stat (full benefits) £150/saptamana x 6RON = 900RON/saptamana = aproximativ 3900RON pe luna, suma care-ti asigura un trai mai mult decat decent (ca pensionar) in Ro....daca esti dispus accepti unele neajunsuri, mitocaniile, soselele proaste, spaga.
Cum prin UK viata s-a inrautatit considerabil in ultimii 7-8 ani, idea cu intoarcerea in Romania a cam inceput sa prinda contur si la mine; vandut (sau inchiriat) spatiile imobiliare detinute in Romania, o casa decenta cu gradina undeva printrun sat din Ardeal (aproape de un oras mare) sau prin jurul Iasului si,,,viata de pensionar. Asta daca mai prind 2038.

 ArghiraMartie, on 30 aprilie 2015 - 22:15, said:

Am o persistenta banuiala ca cei care lauda sistemul de sanatate canadian nu au nici un fel de experiente personale in acest sistem, ci il lauda din auzite.

Hear, hear! Idem maretul NHS din UK care e mai pe moarte decat pacientii lui.

Edited by MagicTouch, 30 April 2015 - 22:56.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@ initiator
"de a fi atat de stat cat si privat, deci are omul libertatea de a alege."
Aici va inselati. Omul NU are libertatea de a alege sistemul de sanatate, ci doar felul in care va fi jumulit de bani. Sa nu aveti impresia ca sistemul privat este un sistem de sine statator, bine pus la punct. Dimpotriva, e strict dependent de sistemul de stat.  Si nu este superior celui de stat. Medici privati, sunt aceeasi care sunt aparati in cazurile de malpraxis din unitatile sanitare de stat, de Colegiul Medicilor. Nu exista medici care lucreaza doar in privat. TOTI medici privati, care au clinici, spitale, policlinici private, sunt ANGAJATI la stat. In momentul in care ajungi la ei cu trimitere de la medicul de familie, automat esti redirijat spre cabinetul/clinica/ spitalul privat al medicului la care ai fost trimis, sau la prietenii acestuia. Si toti urmaresc realizarea profitului de pe spinarea bolnavilor, in mod direct, sau prin Casele Judetene de Sanatate
Si oricat de nemultumiti a-ti fi de sistemul sanitar canadian, nu cred ca in Canada a-ti fost pusi in situatia de a fi obligati sa dati spaga, pentru a fi bagati in seama. Nu cred ca, mergand la un consult  cu o problema grava de sanatate, sa vi se spuna franc in fata: Pai ce mai vreti la varsta dumneavoastra?
Dar trecand peste aceste aspecte, va veti lovi si de " ce mai vor bosorogii astia, nu le ajunge ca ne-au nenorocit? Nu e destul ca din cauza lor suntem aici unde suntem?
Ce cauta in tramvai la ora 8 dimineata, sa aglomereze mijloacele de transport, cand altii merg la serviciu? Din cauza pensiilor platite lor, noi trebuie sa murim de foame. Pentru ca pe fruntea D-voastra, nu va scrie ca sunteti "pensionat in Canada, cu pensie platita de guvernul canadian". Veti fi doar "pensionarii aia" si atat.
De faptul ca sunt umiliti, jefuiti, si ziua si noaptea, ca sunt omorati in bataie in casele lor pentru amarata de pensie pe care au luat-o cu o zi inainte?
Chiar nu aveti posibilitatea de a urmari jurnale de stiri romanesti in Canada?
Nu vreau sa va determin sa nu reveniti in Romania. Doar imi doresc sa intelegeti bine ce poate insemna sa faceti acest pas. Pentru ca, pentru cei tineri, e simplu, revin, constata ca s-au inselat in asteptari, pleaca din nou si-o iau de la capat. Pentru D-voastra, pensionari, varianta aceasta este exclusa. De aceea va sfatuiesc sa va interesati mai intai de aceste aspecte. Celelalte, vor rezulta de aici, din intelegerea exacta  a conditiilor reale de "repatriere".

#17
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
MagicTouch: punem de-o comunitate de babe si mosi. Posted Image
La noi situatia pensiilor e complicata: sotul meu va lua pensie de la americani, pe care o va taxa guvernul canadian vreo 15%. Posted Image , daca locuim in Canada.
Pensia mea va fi mica in Canada fiindca nu doresc sa mai lucrez pana la 67 de ani, ca sa iau 100% din pensie. Mdeci.

#18
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006
Nu, eu cred ca tu nu intelegi - nu ai trait in Romania de 20+ de ani, si vizitele 'nu se pun', intr-o luna nu te lovesti de probleme adevarate, si daca te lovesti din ghinion ai banii si relatiile din Canada sa te scape (am citit intre timp si topicul de la case, la construit nu ma pricep, deci nu am ce comenta), in cel mai rau caz platesti 1000 $ pe credit pe biletul de avion sa te trateze acolo, nu mori cu zile aici pe holul unui spital asteptand sa-ti vina randul sa te vada un stagiar nepriceput si nedormit de 2 zile ca doar el a mai ramas, doctorii mai vechi ori au plecat in strainatate, ori dorm acasa ca le face altul garzile... ca sa aiba ce manca pana poate si el, la randul lui, pleca ...
Cauta stiri din sanatate si mai vezi :) Eu traiesc in Romania, am o doctorita de familie f buna, amabila si mai in varsta (obtinuta cu greu cu recomandare), si o sanatate ff buna, dar din cauza birocratiei cand m-am imbolnavit tot am platit la privat si uneori degeaba, ca doctorii aia erau praf - in final tot cu trimitere si 'recomandare' la stat am ajuns la liman, si din fericire nu era nimic periculos, doar boli care iti fac viata mizerabila dar nu pot sa te omoare (ORL, infectii)

Quote

La noi situatia pensiilor e complicata: sotul meu va lua pensie de la americani, pe care o va taxa guvernul canadian vreo 15%. Posted Image , daca locuim in Canada.
Pensia mea va fi mica in Canada fiindca nu doresc sa mai lucrez pana la 67 de ani, ca sa iau 100% din pensie. Mdeci.

La babe si mosi nu ma bag, mai am, dar de ce nu va mutati in SUA? lol

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate