Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Repatriere de pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#739
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Daca sunteti tineri, inteleg dorul de duca. Ne-au mancat si pe noi talpile si-am plecat din Romania ca din pusca, crezand ca e pe veci. Cand lasam Romania in urma si zburam spre Canada ni se parea ca l-am luat pe dumnezeu de un picior. Si nici inerentele greutati ale emigrarii nu ne-au inmuiat. Le-am luat in piept, asa cum era normal, ca doar noi ne alesesem destinatia, nu ea pe noi. Daca stau si ma uit in urma, pot spune ca poate n-am fi realizat in Romania atatea cate am reusit in Canada. Poate. Dar o viata nu e facuta numai din bani si chestii pe care le poti avea. Sunt si alte masuratori, iar unele lucruri nici macar nu se pot masura. Eu numai in Romania pot fi eu. In rest, am trait asa, o alta versiune a mea de care ma lapad de cate ori vin in tara. Numai atunci ma pot relaxa, pot fi eu, eu.
Desigur, mai sunt si considerente practice pe care le-am tot mentionat in topic. Si asta e.

#740
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostArghiraMartie, on 28 decembrie 2016 - 06:26, said:

Daca sunteti tineri, inteleg dorul de duca. Ne-au mancat si pe noi talpile si-am plecat din Romania ca din pusca, crezand ca e pe veci. Cand lasam Romania in urma si zburam spre Canada ni se parea ca l-am luat pe dumnezeu de un picior. Si nici inerentele greutati ale emigrarii nu ne-au inmuiat. Le-am luat in piept, asa cum era normal, ca doar noi ne alesesem destinatia, nu ea pe noi. Daca stau si ma uit in urma, pot spune ca poate n-am fi realizat in Romania atatea cate am reusit in Canada. Poate. Dar o viata nu e facuta numai din bani si chestii pe care le poti avea. Sunt si alte masuratori, iar unele lucruri nici macar nu se pot masura. Eu numai in Romania pot fi eu. In rest, am trait asa, o alta versiune a mea de care ma lapad de cate ori vin in tara. Numai atunci ma pot relaxa, pot fi eu, eu.
Desigur, mai sunt si considerente practice pe care le-am tot mentionat in topic. Si asta e.

Jos palaria! Bafta si fericire! La Multi Ani!

#741
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Eu zic sa invatam spaniola si sa fim pregatiti de a cumpara ceva prin Cuba. Poate facem in sat romanesc prin Sierra Maestra. La ce va trebuie mocirla si frig 5 luni pe an in Romania la batranete?

#742
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
http://www.detrasdel...mhwa9mh5dx1qmfe
Asta-I la pret de o Honda sh, mai trebuie sa aduci vreo 3 containere cu termopane, aer conditionat, gresii si faiante si mobilier. Cu vreo 80k esti in lumea ta la pensie, asta daca lucrurile evolueaza intr-o directive buna. Mai avem pana la pensie deci om vedea.

#743
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postaaddyy2005, on 28 decembrie 2016 - 21:30, said:

http://www.detrasdel...mhwa9mh5dx1qmfe
Asta-I la pret de o Honda sh, mai trebuie sa aduci vreo 3 containere cu termopane, aer conditionat, gresii si faiante si mobilier. Cu vreo 80k esti in lumea ta la pensie, asta daca lucrurile evolueaza intr-o directive buna. Mai avem pana la pensie deci om vedea.

Pe cand vei iesii tu la pensie,preturile se vor alinia la piata americana.Dupa ce va muri fratele tovarasului,Cuba se va transforma in colonie americana din nou.Bogatanii din Florida vor cauta sa scape de asfalturile si betoanele lor construind vile ascunse in verdeata aproape inca intacta a acestei tari contribuind la boomul imobiliar.

#744
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postaaddyy2005, on 28 decembrie 2016 - 21:30, said:

http://www.detrasdel...mhwa9mh5dx1qmfe
Asta-I la pret de o Honda sh, mai trebuie sa aduci vreo 3 containere cu termopane, aer conditionat, gresii si faiante si mobilier. Cu vreo 80k esti in lumea ta la pensie, asta daca lucrurile evolueaza intr-o directive buna. Mai avem pana la pensie deci om vedea.

problemele sunt multiple:
-daca proprietatea este pe terenul sau construita de unul din Miami ai sfeclit-o
-au asistenta medicala pt care sunt laudati dar nu au medicamente; cand vor avea medicamenete va fii de fapt o extensie a americii
-ai apa ? ai gaze ? ai curent ? de unde cumperi ce ai nevoie conform obisnuintelor tale ?
-aia sunt cam ca etnicii nostri
-niciodata viata de turist nu este aceeasi ca a unui localnic

#745
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Daca Europa nu e, nimic nu e. Posted Image

#746
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016

View PostIocan, on 26 decembrie 2016 - 15:47, said:

Se poate găsi oricînd și o poveste tot așa dar invers. Eu știu oameni care locuiesc în UK și vin în România la consultații și tratament. Zic ei, pentru că este incomparabil mai rapid accesul la servicii medicale și prețurile sînt foarte mici, iar competențele cadrelor medicale sînt similare cu ale briților. Să nu mai vorbesc de turismul stomatologic spre România.
Se pot închiria cîrje și cărucioare de-alea, dacă tu n-ai aflat de unde, asta nu înseamnă că nu există.
În cocnluzie, ca deobicei, adevărul este pe undeva pe la mijloc.

Uite cu britzii si nici cu canadienii nu stiu care e treaba dar comparatia intre sistemul medical american si cel romanesc e de tot risul.
Am, la proaspat, niste povesti destul de nasoale cu sistemul din Romania, la privat la Bucuresti chiar, cu recomandari etc (juma din colegii mei de liceu sint medici, unii in Buciresti). Prin SUA am stat in multe spitale, operatii, urgente, etc si eu si nevasta-mea si copilul in ultimii 15 ani.
Eu zic ca singura varianta pentru ceva mai serios decit un simplu consult sau vreo treaba minora e o asigurare - sau plata cash - intr-o tara europeana cu sistem medical mai ca lumea sau la clinicile lor private. Nu te ajuta la urgente dar macar la o proteza de sold, un os rupt, un cancer, un diabet, ceva cronic etc.
A se confunda accesul la un ghiuseu unde platesti niste bani (nu chiar putini!) cu sistemul medical in care chiar te repara e ca si cum ai confunda un mecanic care iti repara masina cu unul care iti fura piese de la ea si pune vechi in loc, apoi si o tine desfacuta 3 luni ca nu gaseste ce are sau nu ii vine ce zice ca are nevoie.
Nimic nu e perfect icaieri. Cu toate astea exista diferente mari de eficienta, foarte usor masurabile.

PS: stomatologia iarasi o stiu la prima mina, diferentele sint enorme. Cine se duce in Romania sa-si faca dintii e un...om care face greseli mari :). Ma refer la stadardele americane, de restul iar nu stiu.

View PostArghiraMartie, on 26 decembrie 2016 - 22:31, said:

Eu am trait niste horror stories cu sistemul de sanatate de aici. Probabil ca si in Romania sunt multe minusuri si multa coruptie prin sanatate, ca peste tot. Am mai zis pe undeva pe aici, probabil ca Germania are un sistem (sau avea prin '90) in care as avea mare incredere. Dar in Romania macar exista un sistem privat, adica dai banu' si speri ca stai in fata. Speri.
Aici nici alternativa asta nu exista. Sanatatea e monopol de stat. Am o colega bolnava de cancer la gat, faza 3, tratata in Canada cu mari tergiversari, pana s-a infuriat sotul ei si-a dus-o in state. Nu stiu daca au scapat-o de cancer aia din State, dar inca e in viata la un an dupa ce a inceput tratamentul acolo. Iar aici platim la stat un sac de bani pt. sitemul lor public de sanatate. E o jale.

Nu coruptia e problema, ci lispa de doctori. Aia buni au plecat, aia slabi au ramas. Scolile din proaste, practica iarasi e slaba, nu exista educatie continua la standarde serioase. Nu exista nici responsabilitate, fie ea macar finaciara, malpraxis etc. Comportamentul doctoril e de multe ori sub-uman, la limita incredibilului, suprarealist (nu toti, vreau sa fie clar ca am intilnit si din ceilalti).

Edited by vrajitoruldinoz, 04 January 2017 - 11:52.


#747
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Dupa 13 ani in care sotia a tot visat la o reintoarcere, timp in care a "trait" zilnic - sau in fiecare noapte-  :D in Romania, acum, dupa ultimele intamplari in Ro, ea este categoric decisa sa nu se mai intoarca. Ceea ce a facut din tara banda de ticalosi pesedisti si naivii idioti care o sustin nu se mai cheama "patrie" sau tara de suflet. Aia a fost odata, s-a dus, a ramas cumva in memorie, ceva idilic care nu mai exista. Toata stima si respectul pentru cei cativa prieteni care rezista acolo, dar situatia e clara. Nu se mai pune problema intoarcerii, poate doar cate o vizita mai lunga dar atat. Ni se pare totala inconstienta reintoarcerea "definitiva", doar de dragul catorva persoane (cine stie daca vor fi in viata sau dispuse sa ne re-primesca). Sigur ca va fi foarte greu, dar a fost foarte greu si in anii cand am fost departe, ar fi ca si cum la batranete ne-am bate joc de toata munca din ultimii 20 ani, de dragu la a avea cu cine palavragi despre vremurile trecute. Ne sunt dragi locurile si unii oameni de acolo dar ca orice fiinta, principala datorie este fata de propria persoana, securitatea si calitatea vietii sale. A crede ca poti trai izolat de restul, de realitatea din jur care nu te atinge, ca faptul ca ai bani suficienti (fata de restul) si ca ei vor rezolva tot, asta e o naivitate. Tragica uneori.

Fiecare e liber sa decida cum crede de cuviinta, situatia difera foarte mult in functie de multe lucruri.

#748
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 09 ianuarie 2017 - 17:35, said:

Dupa 13 ani in care sotia a tot visat la o reintoarcere, timp in care a "trait" zilnic - sau in fiecare noapte-  Posted Image in Romania, acum, dupa ultimele intamplari in Ro, ea este categoric decisa sa nu se mai intoarca. Ceea ce a facut din tara banda de ticalosi pesedisti si naivii idioti care o sustin nu se mai cheama "patrie" sau tara de suflet. Aia a fost odata, s-a dus, a ramas cumva in memorie, ceva idilic care nu mai exista. Toata stima si respectul pentru cei cativa prieteni care rezista acolo, dar situatia e clara. Nu se mai pune problema intoarcerii, poate doar cate o vizita mai lunga dar atat. Ni se pare totala inconstienta reintoarcerea "definitiva", doar de dragul catorva persoane (cine stie daca vor fi in viata sau dispuse sa ne re-primesca). Sigur ca va fi foarte greu, dar a fost foarte greu si in anii cand am fost departe, ar fi ca si cum la batranete ne-am bate joc de toata munca din ultimii 20 ani, de dragu la a avea cu cine palavragi despre vremurile trecute. Ne sunt dragi locurile si unii oameni de acolo dar ca orice fiinta, principala datorie este fata de propria persoana, securitatea si calitatea vietii sale. A crede ca poti trai izolat de restul, de realitatea din jur care nu te atinge, ca faptul ca ai bani suficienti (fata de restul) si ca ei vor rezolva tot, asta e o naivitate. Tragica uneori.

Fiecare e liber sa decida cum crede de cuviinta, situatia difera foarte mult in functie de multe lucruri.


stai mai trandafir de alberta....te stiu om rational...
de peste 10 ani la putere sunt presedinti ne-psd-isti. de fapt in total ne-psd-isti au fost mai multi ani presedinti decat psd-isti.
de multi ani psd poate sa guverneze NUMAI cu alianta cu pd sau pnl.

acum cativa ani s-a facut mare tam-tam ca oamenii din dispora nu au putut sa voteze, dar tam-tam mare. si a fost ales un neamt, din pnl.si anul acesta stii cati din diaspora au votat ? 102K !
deci unde sunt cele milioane de romani din diaspora ce au vrut sa voteze ? sau au vrut cu adevarat ?

kovesi era un erou dupa ce basescu a numit-o acum basescu este cu spume la gura cand vorbeste de cele ticalosenii ce le face. pai care-i adevarul ?

eu cred ca pentru a se corecta o tara ADEVARUL trebuie spus. tu faci asta ?...imi pare rau.

romanika TOTDEAUNA a fost o tara unde s-a furat, de exemplu primul ei ministru BM a luat 30 milioade de cad. si este liber ca pasarea cerului.

#749
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Ce ADEVAR vrei dumneata sa spun eu?
Ca indiferent cu cine se voteaza rezultatul e asemanator, doar gradul de nesimtire a guvernantilor difera? Ca exista un izvor nesecat, interminabil de jigodii la conducere care apar imediat ce aceia dinainte sunt trecuti pe planul doi, si ca cei nou veniti sunt mai jigodii decat cei dintai?
Vede toata lumea, mai putin cine benficiaza direct de situatie si care se fac ca nu vad. Adica aceia cu acelasi caracter ca si conducatorii lor, pe care-i merita cu varf si indesat.

Subiectul aici este intoarcerea ca si pensionari, ceea ce implica alta abordare, dincolo de problemele economice, taxe, impozite, sau cine e la putere.
Conteaza ceea ce exista la momentul respectiv, realitatea din societate, sistemul medical, transporturi, igiena, curatenie, calitatea alimentelor, a vietii in general. Premizele inrautatirii drastice sunt create de actuala guvernare (in paranteza, vorbeau unii de B ca era dictator, acum tac si se fac ca nu vad ce face asta de acum si partidul lui: restauratie clara- partidul e in toate.)

Conteaza atitudinea celor din jur fata de tine - ca om cu parul alb, vesnic aratat cu degetul ca votant aiurea sau pomanagiu care suge averea creata de tineri. Astea din urma sunt lucruri simtite de mine, tot mai puternic la orice vizita pe care am facut-o in ultimii ani: impins in autobuz, la casierie, sarit peste rand, privit cu mirare sau dispret cand cumparam ceva mai decent si mai scump, inselat si jupuit cu fiecare ocazie ca "da-l dracu ca are bani, nu ca noi". Fiecare n-a stiut decat sa profite de asta. Astea sunt unele din motivele pentru care am lichidat proprietaile, ba chiar si conturile din banca, a mai ramas o suma relativ mica, cat sa tina in caz de urgenta cand voi fi pe acolo.
Plaiurile mioritice, sigur, chiar ca sunt minunate, cei mai multi chiar ca nu stiu cat de adevarat este, dar ce-au facut cu ele? Isi inchipuie careva ca dupa 20 ani "dincolo" e usor de trecut cu vederea mizeria din jur, lipsa de organizare si lehamitea care razbate din fiecare institutie in care vrand-nevarand trebuie sa intri cateodata? Ne-am bucurat de fiecare realizare romaneasca, de imbunatatirea evidenta a situatiei in orase, constructii noi, drumuri mai bune, inceperea informatizarii in administratie, etc. Am platit taxe in tara, am trimis bani, am votat cum am crezut ca e mai bine.
Au dus astea la o imbunatatire a standardului de viata si mai ales, a relatiilor dintre oameni, cat sa merite renuntarea definitva la celalalt standard?

Hoti sunt peste tot, nici un guvernant nu se da la o parte daca vede o cale de castig. Problema este daca vreau sa ma duc acolo unde guvernantii fura tot sau sa raman acolo unde mai lasa si poporului cat sa traiasca decent.

Edited by Rosebud09, 09 January 2017 - 20:20.


#750
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 09 ianuarie 2017 - 19:48, said:

Ce ADEVAR vrei dumneata sa spun eu?
Ca indiferent cu cine se voteaza rezultatul e asemanator, doar gradul de nesimtire a guvernantilor difera? Ca exista un izvor nesecat, interminabil de jigodii la conducere care apar imediat ce aceia dinainte sunt trecuti pe planul doi, si ca cei nou veniti sunt mai jigodii decat cei dintai?
Vede toata lumea, mai putin cine benficiaza direct de situatie si care se fac ca nu vad. Adica aceia cu acelasi caracter ca si conducatorii lor, pe care-i merita cu varf si indesat.

Subiectul aici este intoarcerea ca si pensionari, ceea ce implica alta abordare, dincolo de problemele economice, taxe, impozite, sau cine e la putere.
Conteaza ceea ce exista la momentul respectiv, realitatea din societate, sistemul medical, transporturi, igiena, curatenie, calitatea alimentelor, a vietii in general. Premizele inrautatirii drastice sunt create de actuala guvernare (in paranteza, vorbeau unii de B ca era dictator, acum tac si se fac ca nu vad ce face asta de acum si partidul lui: restauratie clara- partidul e in toate.)

Conteaza atitudinea celor din jur fata de tine - ca om cu parul alb, vesnic aratat cu degetul ca votant aiurea sau pomanagiu care suge averea creata de tineri. Astea din urma sunt lucruri simtite de mine, tot mai puternic la orice vizita pe care am facut-o in ultimii ani: impins in autobuz, la casierie, sarit peste rand, privit cu mirare sau dispret cand cumparam ceva mai decent si mai scump, inselat si jupuit cu fiecare ocazie ca "da-l dracu ca are bani, nu ca noi". Fiecare n-a stiut decat sa profite de asta. Astea sunt unele din motivele pentru care am lichidat proprietaile, ba chiar si conturile din banca, a mai ramas o suma relativ mica, cat sa tina in caz de urgenta cand voi fi pe acolo.
Plaiurile mioritice, sigur, chiar ca sunt minunate, cei mai multi chiar ca nu stiu cat de adevarat este, dar ce-au facut cu ele? Isi inchipuie careva ca dupa 20 ani "dincolo" e usor de trecut cu vederea mizeria din jur, lipsa de organizare si lehamitea care razbate din fiecare institutie in care vrand-nevarand trebuie sa intri cateodata? Ne-am bucurat de fiecare realizare romaneasca, de imbunatatirea evidenta a situatiei in orase, constructii noi, drumuri mai bune, inceperea informatizarii in administratie, etc. Am platit taxe in tara, am trimis bani, am votat cum am crezut ca e mai bine.
Au dus astea la o imbunatatire a standardului de viata si mai ales, a relatiilor dintre oameni, cat sa merite renuntarea definitva la celalalt standard?

Hoti sunt peste tot, nici un guvernant nu se da la o parte daca vede o cale de castig. Problema este daca vreau sa ma duc acolo unde guvernantii fura tot sau sa raman acolo unde mai lasa si poporului cat sa traiasca decent.

cine a adus subiectul spunand:
"in Romania, acum, dupa ultimele intamplari in Ro, ea este categoric decisa sa nu se mai intoarca. Ceea ce a facut din tara banda de ticalosi pesedisti si naivii idioti care o sustin nu se mai cheama "patrie" sau tara de suflet." ?

acum presedinte este al pnl.

inspre final ai spus ca hoti sunt peste tot dar cand enumerezi ai numai psd-isti, peste tot nu inseamna numai psd.

dar  adevarul adevarat este ca si pd, si pnl si alte partide si partidulete fura.
ASTA trebuie spus.

eu am votat liber o singura data, in '90 pt pnl. de atunci nu imi mai pierd timpul, dar nu incerc sa falsific imaginea.

cine si-a pus speranta in psd nu are un anumit organ.
dar cine si-a pus speranta in celelalte partide inseamna ca este irecuperabil sau a crezut ca se poate lipi si el de ceva,
si cine este mai bandit:
- cel ce promite ca va fii cinstit si va curata tara de jigodii si in final va fii la acelasi nivel ca cel pe care vrea sa-l dea jos
sau
- cel ce promite ca vii fii ca pana acum si va mai adauga o punga de malai sau un litru de ulei ?

sa stii, primul este jigodie mai mare, caci el a furat speranta oamenilor.

#751
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016
Parerea mea e ca PSD-ul este un pricpiu care transgreseaza oamenii.
Sint constient ca sint corupti toti, mai mult sau mai putin.  Dar la ceilalti rautatea, furtul, lacomia nu sint politici de partid constiente si corelate. PSD-ul insa e o forta a raului.

#752
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Fara indoiala ca toti sunt la fel, dar cum am spus, nesimtirea e mai mare in unul din cazuri.

Pentru mine este de neinteles insa cum poate cineva care a trait o buna bucata de vreme in vest sa aiba cea mai mica urma de intelegere (ca sa nu zic respect) fata de ceea ce a facut si face urmasul partidului lui Iliescu. Ca sa nu mai spun cat respect am eu fata de sutinatorii lui in general, dinauntru sau afara, dar e off topic, plus ca as fi pasibil de suspend...

Deci sa ramanem in topic, repatrierea de pensionari, si repet ca dat fiind cele intamplate de curand in tara, ca aceasta optiune e acum taiata de pe lista mea. Vizite mai lungi, Ok, cu drag, dar nu mai mult de atat.
Concentatrea va fi pe problemele interne de aici, unde situatia poate deveni si ea catastrofala datorita aceleiasi cauze: idiotii au devenit majoritari in societate.

Amenintarile reale si acute la adresa bunastarii omenirii nu sunt inacalzirea globala, criza financiara, Trump, Putin sau muslimii, ci ideile socialiste.

Edited by Rosebud09, 09 January 2017 - 21:23.


#753
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,813
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

dar cine si-a pus speranta in celelalte partide inseamna ca este irecuperabil sau a crezut ca se poate lipi si el de ceva,

Pai stai putin, de ce ai trai intr-o tara fara nici o speranta? ca asta vrei sa spui nu, nu e nici o speranta indiferent cine vine la putere?

#754
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Atata vreme cat eu fac mai multi bani pe luna decat presedintele Romaniei, nu inteleg de ce s-ar inghesui oamenii de calitate in politica. Visati cai verzi. Oamenii de calitate isi deschid o firma sau profeseaza liber sau pleaca din tara. Ramanem cu tot felul de smecherasi pusi pe-o invarteala mai mica sau mai mare. Cu foarte putine exceptii, astia-s politicienii zilei in Romania. In mare, sunt la curent cu toate miscarile politice si am urmarit toate campaniile: PNL a bajbait mai mult pe stanga decat pe dreapta, timid si ineficient. N-au avut nici un program care sa fie relevant pentru alegator si ma indoiesc ca vor face vreo opozitie semnificativa. USR e abia in formare si nu se stie daca au structurle si banii necesari s-o duca mai departe. PSD a promis marea cu sarea, s-au repezit toti naivii (eufemism) sa-i voteze iar acum Dragnea "nu gaseste" banii. E de rasul curcilor.
In Romania, primul partid pe bune care s-ar putea forma e USR, dar mai e mult pana atunci si nu se stie daca o ia spre dreapta sau spre stanga, unde e mare inghesuiala. Cred ca nici ei nu stiu incotro. In rest, toate partidele sunt fosti sateliti emanati din FSN, cu tot cu mafiotii de serviciu, cu mici exceptii. Iar aberatia ilesciana cu 200 000 de semnaturi necesare pentru inscrierea unui partid este de domeniul comunismului si nu poate produce decat monstri.  
Sunt trei elemente care tin Romania pe linia de plutire si ofera sperante pentru viitor: DNA, UE si NATO. DNA pentru ca asigura cat-de-cat statul de drept si egalitatea in fata legii. Dar asta nu e o tema de campanie pentru alegator. Pe alegator il intereseaza viata de zi cu zi, bunastarea si tihna.
Eu sunt libertariana: stat mic (redus la armata si justitie) si in rest, sa decida fiecare pentru sine, iar statul sa confere cetateanului cadrul legal pentru libertatea alegerii si cand e vorba de sanatate, educatie sau casatorie. Institutiile astea nu sunt ale statului si niciodata nu trebuie sa fie. E o mare tampenie ca statul sa domine in deciziile majore din viata unui om. E impotriva legilor naturale, caci toti, fara exceptie, ne nastem liberi.  
Cat despre Canada si Ontario, unde traim noi, ce sa zic: socialism mascat. Mana acaparatoare a statului e in toate, dar absolut toate aspectele vietii unui om, de la sanatate si pana la ce vin pui pe masa.

#755
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
De acord cu cele de mai sus, paraca tampitii au pus stapanire pe planeta si nu mai vor sa-i dea drumul cu nici un pret.

Ontario, cu o datorie de doua ori mai mare decat California este jurisdictia statala cu cea mai mare datorie din lume. Si are populatie nici pe jumatate cat California...
Efectul gandirii liberalilor vanduti cauzei acelui idiot notoriu care a cauzat si va cauza omenirii pagube mai mari ca un razboi mondial. Idiotul smecher care a vrut sa arate lumii ce poate el si cat de mult ar fi meritat sa fie- Doamne pazeste- presedinte US. Ala care spunea ca deja in 2016 vom fi toti dustrusi de caldura si nu se va mai putea face nimic, dar care intre timp si-a crescut averea personala de 100 de ori, pe seama aiuritilor analfabeti care au pus botul.

Distrugerea infrastructurii energetice si incercarea de inlocuire cu "energii verzi", plus managenent defectuos si coruptia atat de caracteristica liberalilor si socialistilor au ruinat provincia. Acum nu mai sunt bani de luat nici de la provinciile odata prospere, s-au terminat.

Ontarienii si canadienii in general rezista in general pentru ca au avut "o baza" serioasa, un mod de a privi lucrurile si munca dar si astea incep sa se diminueze.

E un exemplu tipic de total failure de care media aservita globalistilor si climatistilor nu  prea vorbeste, un exemplu de ce se poate intampla atunci cand ai conducatori inepti.
Problema este insa asemanatoare cu cea din Romania: acei conducatori au ajuns la putere pentru ca electoratul si-a propus obiective prea mici, de pe o zi pe alta iar automultumirea cu anumita situatie sau simtamantul de neputinta si inutilitate a tinut votantii acasa.

Alt aspect important, care se va manifesta puternic si in  Europa (deja si-a facut aparitia): incurajarea emigratiei din tari foarte sarace fara a lua in considerare situatia economica a dus la cresterea exponentiala a preferintelor de vot pentru populisti si socialisti, adica aceia care dau de pomana milogilor.

Ex: anul trecut s-au creat doar cca 140000 de locuri de munca (part-time) si cca 60.000 locuri de munca full time, ceea ce este infim pentru o tara de 35 milioane, dar s-au adus in tara aproape 300.000 imigranti! Conform planului, si depasit!  Ce sa le dai de lucru la astia, si asa in conditii foarte bune economice ei nu sunt in stare sa ia slujbe ca lumea in primii ani, dar acum? Cand ai 30-40000 de absolventi de universitate canadiana fara loc de munca, 200.000 prospeti someri din cauza petrolului, tu aduci sirieni care -scuze- nici la buda nu stiu sa faca? Ai miloane de  indieni- first-nations- cetateni mai canadieni decat toti noi astia, care se zbat in saracie si probleme uriase si tu dai sute de milioane, trimiti avioane militare sa aduci azilanti, de-a moaca? Pentru mandria nationala sau a unui Prim Moron al tarii...

De aici a pornit intr-un fel si ideea de intoarcere la pensie in Ro, sau variante, unde ar fi mai bine sau de ales intre doua rele pe cea mai putin rea pentru ca fiecare loc pare ca are de suferit de pe urma acelorasi influente, doar ca deocamdata Canada mai rezista iar Romania intra sub dictatura partidului unic. Dragnea asta seamana cu Hitler in anii 30.

Edited by Rosebud09, 10 January 2017 - 06:10.


#756
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 10 ianuarie 2017 - 06:06, said:

De acord cu cele de mai sus, paraca tampitii au pus stapanire pe planeta si nu mai vor sa-i dea drumul cu nici un pret.

Ontario, cu o datorie de doua ori mai mare decat California este jurisdictia statala cu cea mai mare datorie din lume. Si are populatie nici pe jumatate cat California...
Efectul gandirii liberalilor vanduti cauzei acelui idiot notoriu care a cauzat si va cauza omenirii pagube mai mari ca un razboi mondial. Idiotul smecher care a vrut sa arate lumii ce poate el si cat de mult ar fi meritat sa fie- Doamne pazeste- presedinte US. Ala care spunea ca deja in 2016 vom fi toti dustrusi de caldura si nu se va mai putea face nimic, dar care intre timp si-a crescut averea personala de 100 de ori, pe seama aiuritilor analfabeti care au pus botul.

Distrugerea infrastructurii energetice si incercarea de inlocuire cu "energii verzi", plus managenent defectuos si coruptia atat de caracteristica liberalilor si socialistilor au ruinat provincia. Acum nu mai sunt bani de luat nici de la provinciile odata prospere, s-au terminat.

Ontarienii si canadienii in general rezista in general pentru ca au avut "o baza" serioasa, un mod de a privi lucrurile si munca dar si astea incep sa se diminueze.

E un exemplu tipic de total failure de care media aservita globalistilor si climatistilor nu  prea vorbeste, un exemplu de ce se poate intampla atunci cand ai conducatori inepti.
Problema este insa asemanatoare cu cea din Romania: acei conducatori au ajuns la putere pentru ca electoratul si-a propus obiective prea mici, de pe o zi pe alta iar automultumirea cu anumita situatie sau simtamantul de neputinta si inutilitate a tinut votantii acasa.

Alt aspect important, care se va manifesta puternic si in  Europa (deja si-a facut aparitia): incurajarea emigratiei din tari foarte sarace fara a lua in considerare situatia economica a dus la cresterea exponentiala a preferintelor de vot pentru populisti si socialisti, adica aceia care dau de pomana milogilor.

Ex: anul trecut s-au creat doar cca 140000 de locuri de munca (part-time) si cca 60.000 locuri de munca full time, ceea ce este infim pentru o tara de 35 milioane, dar s-au adus in tara aproape 300.000 imigranti! Conform planului, si depasit!  Ce sa le dai de lucru la astia, si asa in conditii foarte bune economice ei nu sunt in stare sa ia slujbe ca lumea in primii ani, dar acum? Cand ai 30-40000 de absolventi de universitate canadiana fara loc de munca, 200.000 prospeti someri din cauza petrolului, tu aduci sirieni care -scuze- nici la buda nu stiu sa faca? Ai miloane de  indieni- first-nations- cetateni mai canadieni decat toti noi astia, care se zbat in saracie si probleme uriase si tu dai sute de milioane, trimiti avioane militare sa aduci azilanti, de-a moaca? Pentru mandria nationala sau a unui Prim Moron al tarii...

De aici a pornit intr-un fel si ideea de intoarcere la pensie in Ro, sau variante, unde ar fi mai bine sau de ales intre doua rele pe cea mai putin rea pentru ca fiecare loc pare ca are de suferit de pe urma acelorasi influente, doar ca deocamdata Canada mai rezista iar Romania intra sub dictatura partidului unic. Dragnea asta seamana cu Hitler in anii 30.

socant a fost cand alberta, bastionul conservatorismului in canada, a votat pentru socialisti, ala da soc !
cred ca asta este mai socanta decat ontario.
singurul PM ce l-am admirat a fost mike harris.

View Postvrajitoruldinoz, on 09 ianuarie 2017 - 21:22, said:

Pai stai putin, de ce ai trai intr-o tara fara nici o speranta? ca asta vrei sa spui nu, nu e nici o speranta indiferent cine vine la putere?

individul este responsabil de soarta sa. si isi implementeaza speranta.
deci nu sta cu gura cascata la politician sa-i vada promisiunile ci face ce trebuie ca sa aiba grija de el.
daca nu-i convine se muta. daca este amenintat se muta sau lupta. dar nu sta la pomana.
si am vazut destui oameni la romanika care procedeaza asa si nu se muta. si nu o duc rau.
povestile cu saracia pe care o vezi cand iesi din casa, etc sunt spuse de cei ce cauta o justificare.
daca stai in herastrau, floreasca, pipera, etc (eu cunosc numai bucurestiul) nu vezi saracia.
caci daca o cauti, saracie crunta gasesti peste tot in lumea dezvoltata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate