Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Este posibil un stat fără taxe și impozite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De unde tot rasariti? E vreo pepiniera pe undeva?

Aham, vinzi resurse, de preferat brute, neprelucrate, ca sa cumperi inapoi produse finite. Si, spre bucuria unora, resursele sunt infinite.
Muti totul in online (foarte corect) si tot "onlineul" va intretine "onlineul". Cum? Nu se stie, dar cert este ca asa se va intampla! Am citit eu in globul meu de cristal ca tot ce e online e gratis si nu are nevoie de nici un fel de buget.

#20
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Thorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 12:57, said:

La partea cu facturile online iti dau dreptate (si eu fac platile online), insa exista si ghisee unde ai posibilitatea si sa platesti, si sa faci alte operatiuni. Chiar de ar fi online totul, tot trebuie sa iti raspunda cineva, nu sunt automate.
Cat despre scoala, aici gresesti. Scoala este si pentru socializare, responsabilizare, lucru in echipa. Daca s-ar muta in online tot trebuie sa lucreze cineva la scrierea cursurilor, evaluare si corectare, updatare, explicarea notiunilor etc. Elevul nu poate sa isi aleaga ce studiaza decat de la o anumita varsta, cand deja trebuie sa existe o baza.

Deci, indiferent unde "lucrezi" (online, ghiseu) tot e nevoie de oameni.

Edited by Arianna-D, 27 April 2015 - 13:10.


#21
Thorin_fiul_lui_Thrain

Thorin_fiul_lui_Thrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2015

 Arianna-D, on 27 aprilie 2015 - 13:08, said:

Daca s-ar muta in online tot trebuie sa lucreze cineva la scrierea cursurilor, evaluare si corectare, updatare, explicarea notiunilor
e clar ca n-ai intrat pe platformele oferite de Standford si alte universitati. E nevoie de cativa oameni sa creeze un curs din care pot invata sute de milioane de elevi. In cazul testelor se face evaluare automata, iar nu ai nevoie de oameni, bine tot de cativa care sa creeze acel test, acestia pot fi si voluntari...

@dexterash, intr-adevar resursele nu sunt infinite dar banii folositi din vanzarea resurselor pot fi folositi in crearea de servicii/bunuri pentru care sa se bata strainii... de ce unii exporta mult mai bine decat altii care au resurse mai mari decat ei ?
bine, nu va merge la infinit dar se vor gasi alte solutii pe masura ce stiinta avanseaza

Edited by Thorin_fiul_lui_Thrain, 27 April 2015 - 13:13.


#22
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Thorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 13:01, said:

o buna parte din elevi dezvolta afectiuni psihice la scoala. Oricum scoala nu a fost creata cu scopul de a socializa. Elevul poate invata cateva ore online(unde isi alege el ce si cum invata) si apoi se poate intalni cu gașca, deci nu e nici o problema in a muta invatamantul in online la fel si alte joburi, de exemplu si facturile se pot plati online si nu vom mai avea nevoie de ghișee pt asa ceva.
Așa este.De aceea am expus ideea ca fiecare să fie testat înainte de a întemeia o familie,iar unul dintre teste să fie educația viitorului copil.Școala nu a fost creată cu scopul de a socializa,dar acesta este un efect secundar care ar trebui să fie benefic pentru elev.
Nu toate sunt mai bune făcute online.Deoacamdată.Pentru unele mai trebuie așteptat să treacă 1,2,sau,dacă este nevoie,chiar 3 generații.Vei spune că în alte țări deja se fac treburile astea,dar la noi mai trebuie așteptat.

#23
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Universitate nu e acelasi lucru cu scoala primara/gimnaziu.

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Thorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 13:11, said:

@dexterash, intr-adevar resursele nu sunt infinite dar banii folositi din vanzarea resurselor pot fi folositi in crearea de servicii/bunuri pentru care sa se bata strainii... de ce unii exporta mult mai bine decat altii care au resurse mai mari decat ei ?
bine, nu va merge la infinit dar se vor gasi alte solutii pe masura ce stiinta avanseaza
Si platiti inapoi pe importuri de diverse materii prime/obiecte finite. Ai cam lipsit la lectia de economie.
Iar ce vrei tu se cheama export si se face oricum la ora actuala.

Asta cu "se vor gasi solutii" este o placa de care o aud de foarte multi ani, mai ales de pe la niste guvernanti. Nu "se vor" ca nu pica nimic din cer.

#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Alooo
De vîndut vindem toți!!!!
Parelele merg la cîțiva....!!!

#26
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 ascended, on 27 aprilie 2015 - 12:09, said:


1)Nu toate este bine să fie privatizate(din punctul meu de vedere nici una)cele ale statului.
2)Banii de la buget nu sunt păpați de bugetari,ci doar așa este lumea făcută să creadă.
3)Pentru a putea exista și supraviețui ca individ și a avea toate cele necesare traiului este nevoie să aparții unui grup,să faci parte dintr-o comunitate,sau stat.
4)Privatizările serviciilor statului va duce la apariția exploatării efective a indivizilor care au nevoie de ceva de la privat de către cel care(privatul)care oferă serviciul.
5)STATUL trebuie să existe ca entitate imparțială și corectă
1Sez hu?
2Asa e, le papa mai ales prietenii birocratilor si firmele lor capusa si licitatiile lor cu dedicatie.
3Comunitate care n-are nevoie de nici o birocratie.
4De parca monopolul de stat nu e o exploatare.
5Haaaaaa?!?!

#27
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 ascended, on 27 aprilie 2015 - 12:09, said:

Deci eu stau în mijlocul câmpului,nu am nevoie de poliție,că-mi fac gard precum zidurile cetăților,nu am nevoie de educație pentru că nu pot procrea,nu am nevoie de femei pentru că poate devin zoofil,nu am nevoie de drumuri pentru că voi sta toată viața pe tarlaua mea(nu voi ieși din curtea mea niciodată),nu am nevoie de doctori,pentru că nu mă voi îmbolnăvi niciodată,nu am nevoie de ajutor la bătrânețe pentru că voi trăi veșnic și voi rămâne tânăr forever.
Raspuns de cobai dresat de educatia de stat, care nici nu-si inchipuie ca pot exista alternative. Trist...

Edited by searcher-star, 27 April 2015 - 14:23.


#28
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Pana acum cativa ani a existat un stat aproape fara taxe: grecia.

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

 Thorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 13:11, said:

e clar ca n-ai intrat pe platformele oferite de Standford si alte universitati. E nevoie de cativa oameni sa creeze un curs din care pot invata sute de milioane de elevi. In cazul testelor se face evaluare automata, iar nu ai nevoie de oameni, bine tot de cativa care sa creeze acel test, acestia pot fi si voluntari...

Ia să vedem:
- pe platformele de la Standford nu poate intra nimeni în afară de fosta potențială ministreasă a învățămîntului Corina Dumitrescu; pe cele de la Stanford se poate...
- cei cîțiva oameni sînt al naibii de mulți; tu te gîndești doar la profesori dar în spatele lor e o infrastructură întreagă care chiar are rost; Stanford (că tot ai încercat s-o pomenești) e universitate privată, deci putem presupune că nu întreține angajați inutili; și totuși are ceva mai mult de 2.100 de persoane implicate doar în procesul educativ; partea administrativă e extra.
- evaluarea automată uneori funcționează, alteori nu. Cum apreciezi evoluția studentului la disciplinele umaniste? Cum evaluezi un student la arhitectură? Cum predai medicina online?
Cît despre voluntariat - ăla merge ocazional. Voluntarii au și ei nevoie să mănînce, să-și plătească facturile, să plece în concediu iar profesoratul e o profesie full-time. Dacă-l faci cum trebuie, firește.
Mai ai de învățat. Multe...


P.S. - Prin utopiile astea au trecut alții la propriu începînd de acu' două secole. Toate au dat faliment. Documentează-te nițel după care orientează-ți energia spre găsirea de chestii folositoare - de exemplu cum să convingi statul să folosească banii de taxe unde trebuie. Aia ne-ar prinde tare bine...

#30
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 searcher-star, on 27 aprilie 2015 - 13:57, said:

1Sez hu?
2Asa e, le papa mai ales prietenii birocratilor si firmele lor capusa si licitatiile lor cu dedicatie.
3Comunitate care n-are nevoie de nici o birocratie.
4De parca monopolul de stat nu e o exploatare.
5Haaaaaa?!?!
1)dă-mi exemple de cum ar trebui toate ale statului privatizate.
2)Corect.Dar aici se poate umbla prin punerea în funcții a unor oameni cu adevărat integri,cinstiți,corecți,drepți,etc.
3)Iar corect.Dar are nevoie de o evidență.Poate una singură.La un alt nivel este ca și cum am spune că nu avem nevoie de istorie,sau de ce să învățăm la școală despre științe.
4)Mai avem monopol de stat?În afară de unele serviciile asigurate de stat.
5)Hai să plecăm de la premiza ideală a celor care susțin dispariția statului.
Fiecare are tarlaua lui,fiecare face ce vrea pe tarlaua lui,fiecare își asigură cele necesare vieții pe tarlaua lui.Adică fiecare individ este un stat(binențeles pe tarlaua lui).Totuși,vine timpul să te căsătorești.Găsești o fată de pe altă tarla/stat.Întemeiați o familie,aveți copii,etc.Unde o să trăiți?La tine sau la ea?Nu ar fi mai convenabil unirea celor 2 "state"?La rândul lor copii voștri,când vor crește se vor căsători,și iar se va face o fuziune de "state".Și până la urmă tot la un singur stat se va ajunge.Binențeles că apropierea de mai mulți indivizi va duce și la conflicte între indivizi.Conflicte în care cineva va suferi.Nu ar fi corect să existe ceva care să-i apere?O forță de ordine?Sau cum va fi?Va fi un singur conducător(un rege să zicem) care să taie și să spânzure după cum are chef?Dar dacă ești implicat într-un astfel de conflict,știi că ai dreptate,dar "regele"în loc să țină cu tine,ține partea celuilalt,doar pentru că nu-i place de tine,sau doar pentru că cel care ți-a făcut rău îl mituiește și scapă nepedepsit,și tu rămâi "cu buza umflată".
În concluzie tot la asta se va ajunge,la forma de organizare actuală.De acord că are multe defecte,dar trebuie corectate defectele,nu desființat statul.
Apropo,deja a fost ceva de genul ăsta,știm de la istorie,în care fiecare se organiza cum putea și cum vroia.Dar ghici ce?Acum se chemă Franța,România,Spania,Italia,Marea Britanie,S.U.A.etc.Hai că pe noi am avut comunismul,dar ăia de ce nu sunt altfel și sunt tot state?
Până și Bill Gates care are insula lui,tot trăiește între oameni,sau dacă nu el,sunt alții care au posibilitatea să trăiască izolați(independenți de stat)dar tot între oameni trăiesc.


Ca să nu-ți mai dau quote și la celălalt post:
Dă-mi exemple de alternative,dacă tot zici că dau răspunsuri de cobai dresat.Ajută-mă să-ți înțeleg punctul de vedere.Poate chiar ai dreptate și greșesc eu.
Dar nu-mi da ca exemple scenarii desprinse din filme precum "Mad Max".Doar discutăm serios,nu?

Edited by ascended, 27 April 2015 - 15:52.


#31
Thorin_fiul_lui_Thrain

Thorin_fiul_lui_Thrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2015

 radunic, on 27 aprilie 2015 - 15:49, said:

- cei cîțiva oameni sînt al naibii de mulți; tu te gîndești doar la profesori dar în spatele lor e o infrastructură întreagă care chiar are rost;
eu ma refeream doar la crearea unor cursuri si a unei platforme online. Aici ai nevoie, in unele cazuri, de un singur profesor pe disciplină si de un developer + un web designer. Si, crede-ma, gasesti si voluntari care sa faca asta.

Quote

Cum apreciezi evoluția studentului la disciplinele umaniste? Cum evaluezi un student la arhitectură? Cum predai medicina online?
La unele discipline umaniste se pot crea teste automate sau teste cu interventie umană minimală - câțiva evaluatori care de asemenea pot fi voluntari sau pot fi platiti de cursanți, ceilalti, cum sunt studentii la medicina, vor trebui sa se inscrie la facultati private sau vor ramane cateva universitati platite de stat... N-am spus ca sistemul ar fi perfect dar per total ar fi mai bun decat acesta.

Imi pare rau de tine si de cei care ti-au dat like ca aveti o viziune ingusta, ca nu puteti vedea si alte variante. Daca gasesti o eroare gramaticala in textul cuiva asta nu inseamna ca i-ai demontat argumentul.

Edited by Thorin_fiul_lui_Thrain, 27 April 2015 - 16:32.


#32
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Voluntarii aia trebuie sa aiba ceva idei despre cursul respectiv. Ideea ti-o formezi dupa ce ai predat/studiat/practicat.
Inscrierea la facultati private presupune ca respectivii (familiile sau persoanele) sa aiba veniturile necesare (pentru aparatura, profesori etc). Fara un sistem de taxe/impozite ar fi vorba doar de donatii (voluntare), si nu toti vor considera ca sunt necesare donatiile ("daca pe mine nu ma intereseaza/nu am copii, nu contribui"), iar cei cu probleme lasati pe margine. Trebuie o "uniune" pentru un anumit stat.
Repet, vezi ce inseamna un stat, taxe, impozite, importanta lor intr-un stat, ce inseamna anumite situatii pentru o anumita zona (demografica, geografica), bolile din respectiva zona si muuulte altele.

Cursurile pentru universitate nu sunt acelasi lucru cu cele pentru gradinita/scoala primara/gimanziu/liceu.

Edited by Arianna-D, 27 April 2015 - 16:46.


#33
Thorin_fiul_lui_Thrain

Thorin_fiul_lui_Thrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2015
nu as vrea sa discutam doar despre invatamant, ci la modul general, despre un stat fara taxe. In cazul invatamantului, si al altor domenii, e clar(cel putin pt mine) ca se poate ca statul sa nu mai dea bani din buget sau sa aloce f. putin. (ok, e adevarat ca pt mucoșii care se scapa pe ei nu poți crea un curs ca pt liceu/universitate dar poti face , de exemplu, un curs pt parinti astfel incat acestia să-și invete copiii mai intai sa citeasca si sa scrie si apoi sa-și invete copiii să invețe de la altii, asta e o chestie tare, sa inveti pe cineva sa invete, adica sa-i dai o undita cu care sa pescuiasca singur).

Nu toti oamenii vor avea bani pt o clinica privata. Se poate crea o retea de servicii in care fiecare angajat al statului sa beneficieze de serviciile celorlalti (intr-un mod diferit si in functie de job). In acest fel nu ai mai avea nevoie sa muti bani din si in toate directiile (daca ati incerca sa ganditi outside the box poate ca ati vedea mai bine) Astfel vei avea si medici (mai putin pregatiti e adevarat, asa sunt si acum..) si la Cuca Macaii si ai rezolvat si problema asta.

dar ți se pare corect sa taxezi pe cineva care beneficiaza f. rar de serviciile platite de stat ? eu am avut o gramada furturi, politia nu a rezolvat nimic. Mie nu mi se pare corect sa mai dau bani la politie.
Eu o sa pun bani deoparte pt pensia mea. Nu mi se pare corect sa mi se ia din bani pt pensionarii ăștia recalcitranți si tupeiști... si pot continua cu multe exemple
mai ales sa se puna impozit pe bacșiș... daca așa trebuie sa functioneze un stat atunci dă-l..

Edited by Thorin_fiul_lui_Thrain, 27 April 2015 - 18:18.


#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bineinteles ca merge stat fara taxe.  Problema e : politicienii de la cine mai fura averi colosale?

#35
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 Thorin_fiul_lui_Thrain, on 27 aprilie 2015 - 11:11, said:

Teoretic, este posibil ca un stat să functioneze fără a percepe taxe si impozite de la cetățeni ?
NU. Un stat poate funcționa cu taxe și impozite foarte mici, dar nu poate funcționa fără nici un fel de taxe și fără nici un fel de impozite.

Quote

- o varianta ar fi ca bugetarii sa nu mai primeasca bani ci servicii. Astfel nu ar trebui sa mai iei bani dintr-o parte si sa-i dai in alta.
Serviciu == bani. Este irelevant dacă angajații statului sunt răsplătiți cu bani sau cu servicii, tot reprezintă un impozit/taxă, diferă doar modul în care este taxat cetățeanul, ori printr-o sumă de bani, ori printr-un serviciu.

Quote

- o alta varianta ar fi ca statul român să aducă bani din afară, prin oferirea de servicii, bunuri, resurse altor țari. Adica nu mai iei bani de la cetatenii tai ci de la cetatenii altei țări(o asemenea varianta functioneaza in cazul tarilor bogate in resurse, cum e si cazul țării noastre).
În primul rând resursele nu sunt infinite și mai e și problema că ar trebui să exporte bunuri și servicii cu valoare adăugată mare nu lucruri ieftine. În al doilea rând nu toate taxele sunt puse pentru a colecta bani pentru pensii sau salariile bugetarilor, sunt unele taxe care descurajează anumite comportamente cum ar fi depășirea limitei de viteză, fumatul în locurile publice, anumite tipuri de activități economice cum ar fi producerea de energie electrică folosind combustibili fosili care poluează, etc.

Quote

- alta varianta ar fi eliminarea pensiilor (fiecare să-si pună deoparte in timpul vietii, cum fac japonezii de exemplu) si astfel se taie considerabil din cheltuieli
Eu sunt pentru trecerea de la sistemul actual piramidal de pensii la un sistem unde pensia unei persoane este finanțată integral (99.9999%) numai din contribuțiile acelei persoane. Chiar dacă ar fi să implementăm de astăzi acest sistem în România și să se mute responsabilitatea pensiei către fiecare persoană în parte, tot vor exista milioane de oameni care au ieșit deja la pensie sau care sunt foarte aproape de vârsta de pensionare și au contribuit la sistemul vechi piramidal de pensii și pe noul sistem ar primi aproape nimic. Nu putem să îi lăsam brusc fără pensie din motive mai mult economice, deci statul va trebui să plătească pentru 10-20-30-40 de ani pensii pentru contribuabili la sistemul vechi.

Quote

- se mai pot reduce si din institutiile statului, angajati, de exemplu, invatamantul poate fi desfiintat, se poate trece la invatamant online si iar se mai reduc din cheltuieli
Da se pot reduce din institutiile statului, se pot reduce din angajați, se pot automatiza lucruri se poate reduce birocrația, etc. Desființarea învățământului pe motiv că se reduc din cheltuieli este una dintre cele mai înapoiate gândiri posibile. Învățământul crează oameni educați, oamenii educați crează bunuri și servicii cu valoare adăugată mare, deci din contră statul ar trebui să susțină cât mai mult învățământul. La fel se poate spune și despre sănătate, oameni sănătoși crează bunuri și servicii cu valoare adăugată mare.

Quote

daca ati incerca sa ganditi outside the box poate ca ati vedea mai bine
Curățarea clasei politice și implicarea activă și masivă a populației în procesul politic pentru a se asigura că statul este condus numai de oameni cinstiți. Apoi o investiție masivă din partea statului în educație și într-un program spațial astfel încât în 20-30-40 de ani să putem mina asteroizii din spațiu pentru metale prețioase pe care să le transformăm apoi în bunuri și servicii cu valoare adăugată mare pe care să le exportăm.

#36
Thorin_fiul_lui_Thrain

Thorin_fiul_lui_Thrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2015

 tavitu, on 27 aprilie 2015 - 20:57, said:

Serviciu == bani. Este irelevant dacă angajații statului sunt răsplătiți cu bani sau cu servicii, tot reprezintă un impozit/taxă, diferă doar modul în care este taxat cetățeanul, ori printr-o sumă de bani, ori printr-un serviciu.
tu te gandesti la momentul actual. De exemplu in loc de bani poti sa le dai bonuri de masa, medicamente, excursii pe nu stiu unde etc. O sa zici ca astea inseamna bani, inseamna acum dar poti face astfel incat sa nu insemne. De exemplu ăia care produc medicamente vor primi alte servicii samd in felul ăsta nu mai ai nevoie de bani

Edited by Thorin_fiul_lui_Thrain, 28 April 2015 - 05:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate