Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Amenintarile Rusiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1353 replies to this topic

#73
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvanitty, on 28 aprilie 2015 - 07:07, said:

atata doar ca nu noi am fost agresorul atunci ci rusii au fost cei care ne-au luat basarabia, herta si bucovina de nord.Asa ca nu vad de ce le-am plange de mila rusnacilor, din moment ce ei au fost agresorii nostrii

Ni le-au luat prin ULTIMATUM .
Nu ne-au atacat efectiv , nu ne-au bombardat , nu ne-au ucis populatia civila .
Ba chiar au dat un termen ca populatia sa se refugieze in zona romaneasca .

Oare asa am procedat si noi ?
Tii minte sa fi auzit de vreun ultimatum dat rusilor ca sa se retraga din Basarabia ?

#74
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,600
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmotanul13, on 28 aprilie 2015 - 08:01, said:

Ni le-au luat prin ULTIMATUM .
Nu ne-au atacat efectiv , nu ne-au bombardat , nu ne-au ucis populatia civila .
Ba chiar au dat un termen ca populatia sa se refugieze in zona romaneasca .

Oare asa am procedat si noi ?
Tii minte sa fi auzit de vreun ultimatum dat rusilor ca sa se retraga din Basarabia ?

nu conteaza cum le-au luat , conteaza ca le-au luat aceste teritorii. Prin folosirea fortei (adica daca nu o faceam ne invadau rusii).Deci rusnacii au fost agresori. Si tu le canti isonul, facandu-i victime, desi ei au fost cei care ne-au agresat

Edited by vanitty, 28 April 2015 - 08:20.


#75
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvanitty, on 28 aprilie 2015 - 08:20, said:

nu conteaza cum le-au luat , conteaza ca le-au luat aceste teritorii. Prin folosirea fortei (adica daca nu o faceam ne invadau rusii).Deci rusnacii au fost agresori. Si tu le canti isonul, facandu-i victime, desi ei au fost cei care ne-au agresat

Daca nu ai habar de istorie si o tii doar pe coarda nationalismului , nu avem ce discuta .
Toata lumea ne-a declarat agresori dupa razboi ( inclusiv Anglia , USA , Franta ) iar tu o tii pe a ta .
Stiu , educatia patriotica de pe vremea comunismului , care ne-a declarat mari eroi in lupta impotriva fascismului ramane in mintea ta , indiferent de adevarul istoric .

#76
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmotanul13, on 28 aprilie 2015 - 08:01, said:


Ni le-au luat prin ULTIMATUM .
Nu ne-au atacat efectiv , nu ne-au bombardat , nu ne-au ucis populatia civila .
Ba chiar au dat un termen ca populatia sa se refugieze in zona romaneasca .

Oare asa am procedat si noi ?
Tii minte sa fi auzit de vreun ultimatum dat rusilor ca sa se retraga din Basarabia ?

Bai, a cui sunteti voi si de unde veniti cu aberatiile astea crunte? Rusii nu au ucis populatia civila? Tu esti pe bune, ori pur si simplu reciti din manualu de istorie de la Tiraspol? URSS nu a fost stat agresor (mana in mana cu Germania nazista si cateii ei)? Voi aveti macar cunostinte minime de istorie?

Daca asta e propaganda pe care va pune sa o varsati pe aici apai stati linistiti, majoritatea romanilor (nu vorbesc de cativa mancurti) vor uri sau cel putin desconsidera Rusia in continuare, nu poate fi vorba de nicio reconciliere.

#77
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postlupu2, on 28 aprilie 2015 - 09:06, said:


Bai, a cui sunteti voi si de unde veniti cu aberatiile astea crunte? Rusii nu au ucis populatia civila? Tu esti pe bune, ori pur si simplu reciti din manualu de istorie de la Tiraspol? URSS nu a fost stat agresor (mana in mana cu Germania nazista si cateii ei)? Voi aveti macar cunostinte minime de istorie?

Daca asta e propaganda pe care va pune sa o varsati pe aici apai stati linistiti, majoritatea romanilor (nu vorbesc de cativa mancurti) vor uri sau cel putin desconsidera Rusia in continuare, nu poate fi vorba de nicio reconciliere.

Cred ca mancurtul in cazul de fata esti tu. Din pacate chiar nu ai nici cea mai vaga idee despre istoria acelor vremuri. Partea si mai trista e ca nici din ce stii sau ai auzit nu esti in stare sa tragi concluziile. Majoritatea romanilor nu au idee pe ce lume traiesc.

#78
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View PostStan_Patzitul, on 28 aprilie 2015 - 09:56, said:

Cred ca mancurtul in cazul de fata esti tu. Din pacate chiar nu ai nici cea mai vaga idee despre istoria acelor vremuri. Partea si mai trista e ca nici din ce stii sau ai auzit nu esti in stare sa tragi concluziile. Majoritatea romanilor nu au idee pe ce lume traiesc.

Ia uite-l cum s-a simtit imediat cand am zis de mancurti, te racaie, e?
Culmea tupeului e insa faza cu necunoasterea istoriei. Bai voi sunteti pe bune? Deci sa-nteleg ca conform (se potriveste si cacofonia) cunostintelor tale Rusia Sovietica nu a fost un stat agresor aliat cu Germania nazista, nu a agresat Romania, nu a omorat civili si majoritatea romanilor nu cunosc pe ce lume traiesc (pentru ca, probabil, nu sunt de acord cu aiurelile voastre)?
Ce poti sa mai spui dupa asta, e ca si cum discuti cu peretii, propaganda sovietica e prea puternica in voi. De asta nu poate exista o reconciliere intre Romania si Rusia si Rusia e in continuare vazuta rau aici (fie ca ii pasa Rusiei sau nu, tot mai mult insa tre sa tina cont si de chestii d-astea pentru ca se aduna si cam toti vecinii o vad la fel)

#79
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

View Postmotanul13, on 28 aprilie 2015 - 08:01, said:

Ni le-au luat prin ULTIMATUM .
Nu ne-au atacat efectiv , nu ne-au bombardat , nu ne-au ucis populatia civila .
Ba chiar au dat un termen ca populatia sa se refugieze in zona romaneasca .

Oare asa am procedat si noi ?
Tii minte sa fi auzit de vreun ultimatum dat rusilor ca sa se retraga din Basarabia ?

Rusilor li s-au dat mai multe ultimatumuri  , sa se retraga, ...din Stalingrad. Romanii mureau cu sutele de mii trimisi de Antonescu in balarii , neechipati peste Nistru si in Romania propaganda baga prosteala cu  ”indreptatirea” pe care o avem sa impartim Stalingradul cu nemtii, dupa cucerire.

Edited by Mitushpalanoiu, 28 April 2015 - 11:16.


#80
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlupu2, on 28 aprilie 2015 - 10:31, said:


Ia uite-l cum s-a simtit imediat cand am zis de mancurti, te racaie, e?
Culmea tupeului e insa faza cu necunoasterea istoriei. Bai voi sunteti pe bune? Deci sa-nteleg ca conform (se potriveste si cacofonia) cunostintelor tale Rusia Sovietica nu a fost un stat agresor aliat cu Germania nazista, nu a agresat Romania, nu a omorat civili si majoritatea romanilor nu cunosc pe ce lume traiesc (pentru ca, probabil, nu sunt de acord cu aiurelile voastre)?
Ce poti sa mai spui dupa asta, e ca si cum discuti cu peretii, propaganda sovietica e prea puternica in voi. De asta nu poate exista o reconciliere intre Romania si Rusia si Rusia e in continuare vazuta rau aici (fie ca ii pasa Rusiei sau nu, tot mai mult insa tre sa tina cont si de chestii d-astea pentru ca se aduna si cam toti vecinii o vad la fel)

Alo , patriotul roman !
România a semnat Tratatul de pace de la Paris (1946) ca stat dușman învins.

Pentru alte informatii , pune mana si citeste .

#81
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,600
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmotanul13, on 28 aprilie 2015 - 11:25, said:


Alo , patriotul roman !
România a semnat Tratatul de pace de la Paris (1946) ca stat dușman învins.

Pentru alte informatii , pune mana si citeste .

asta nu schimba faptul ca rusia a fost agresorul nostru. SI ca ei ne-au dat la ficati primii

#82
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvanitty, on 28 aprilie 2015 - 11:30, said:

asta nu schimba faptul ca rusia a fost agresorul nostru. SI ca ei ne-au dat la ficati primii

Bine ca stii tu mai bine ce s-a intamplat decat guvernele aliate contemporane cu razboiul .

Edited by motanul13, 28 April 2015 - 11:47.


#83
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postmotanul13, on 28 aprilie 2015 - 11:25, said:


Alo , patriotul roman !
România a semnat Tratatul de pace de la Paris (1946) ca stat dușman învins.

Pentru alte informatii , pune mana si citeste .

Bineînţeles.
Tocmai de aceea e ridicol ca România să sărbătorească ceva ce are legătură cu evenimentele din 7-9 mai 1945.
Tratatul de la Paris s-a semnat în 1947.

#84
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostFumatorul, on 28 aprilie 2015 - 11:50, said:


Bineînţeles.
Tocmai de aceea e ridicol ca România să sărbătorească ceva ce are legătură cu evenimentele din 7-9 mai 1945.
Tratatul de la Paris s-a semnat în 1947.

Scuze , ai dreptate , 1947 e corect .

#85
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

View PostFumatorul, on 28 aprilie 2015 - 11:50, said:

Tocmai de aceea e ridicol ca România să sărbătorească ceva ce are legătură cu evenimentele din 7-9 mai 1945.
Soldatii romani care au pierit la eliberarea Slovaciei nu  cred sunt de acord cu tine.   In 7-9 mai 1945 Romania avea aproape un an de cand lupta pentru ....7..9 mai 1945.

Edited by Mitushpalanoiu, 28 April 2015 - 12:30.


#86
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostMitushpalanoiu, on 28 aprilie 2015 - 12:28, said:

Soldatii romani din Slovacia nu cred ca sunt de acord cu tine.   In 7-9 mai 1945 Romania avea aproape un an de cand lupta pentru ....7..9 mai 1945.

Ştii, mă tem că soldaţii români din Slovacia se-ntrebau pentru ce luptă. ;)
Încă ne mai întrebăm pentru ce au luptat.

#87
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMitushpalanoiu, on 28 aprilie 2015 - 12:28, said:

Soldatii romani care au pierit la eliberarea Slovaciei nu  cred sunt de acord cu tine.   In 7-9 mai 1945 Romania avea aproape un an de cand lupta pentru ....7..9 mai 1945.
Din pacate asta este adevarul. Potrivit Tratatului de pace de la Paris din 1947 noi am terminat razboiul ca stat agresor. S-a sperat ca vom primi co-beligeranta de partea Natiunilor Unite dar nu a fost cazul. De asta nu suntem membru fondator al ONU, de asta spolierea sovietica de dupa razboi este cat se poate de legala, de asta toate porcariile facute noua de sovietici nu exista din punct de vedere legal

#88
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

View PostFumatorul, on 28 aprilie 2015 - 12:30, said:

Ştii, mă tem că soldaţii români din Slovacia se-ntrebau pentru ce luptă. Posted Image
Încă ne mai întrebăm pentru ce au luptat.
Intreaba-i pe slovaci. Vezi cinstirea romanilor cazuti in Slovacia. Slovacii erau atat de bucurosi de fascism incat romanii care au luptat pentru eliberarea Slovaciei  au fost si sunt  eroii slovacilor.

Edited by Mitushpalanoiu, 28 April 2015 - 13:37.


#89
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,600
  • Înscris: 05.11.2009

View Postmotanul13, on 28 aprilie 2015 - 11:40, said:

Bine ca stii tu mai bine ce s-a intamplat decat guvernele aliate contemporane cu razboiul .

castigatorii fac istoria. Si s-a vazut cate parale poti sa dai pe urss , chiar aliatii s-au convins de asta. Inca odata, faptul ca am pierdut razboiul (desi am intors armele la un moment dat) nu schimba faptul ca noi am fost victime de la inceput. Rusii ne-au luat teritorii, fara sa-i fi provocat, fara sa fi facut nimic.

#90
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postlupu2, on 28 aprilie 2015 - 09:06, said:

URSS nu a fost stat agresor (mana in mana cu Germania nazista si cateii ei)? Voi aveti macar cunostinte minime de istorie?
Pai si daca o fo' stat agresor, mana in mana cu Germania nazista, de ce Marea Britanie o declarat razboi numa' Germaniei, si nu si URSS-ului ? Zi-ne matale, daca stii asa de bine.

M. Britanie si USA au preferat sa nu vada agresiunea URSS asupra Poloniei si Romaniei, si s-au aliat cu URSS, in loc sa incheie pace cu Germania si s-o lase sa se duca peste rusi.
Asta pentru ca Germania era vazuta ca un concurent mult mai periculor in viitor, decat URSS. Si au peferat sa scape de o viitoare concurenta capabila, sprijinind URSS-ul.
O eventuala alianta economica viitoare Germania - Rusia le da fiori americanilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate