Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Amenintarile Rusiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1353 replies to this topic

#37
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,427
  • Înscris: 20.05.2005

 Rosebud09, on 26 aprilie 2015 - 18:10, said:

S-au trezut dupa 25 ani ca s-a destramat marea uniune... si o vor inapoi, cu forta, fara sa se intrebe in mod serios de ce s-a destramat,
ca n-a fost nici un razboi, nu -a atacat nimeni.  . . .

Raspunsul e simplu: Rusia culege rezultatul unei istorii de cucerire, agresiune si de instaurarea a comunismului in tarile vecine.
Pentru Rusia, agresiunea sa istorica are acum ca rezultat ca toate tarile din jur o considera periculoasa si in consecinta, se inarmeaza.
Economia Rusiei este de lumea a III-a (depinde cca 70% de exportul petrol, gaze si derivate) cu cadere accentuata datorita scaderii pretului
petrolului.
Economia Rusiei era comparabila cu cea a unei tari din UE, deci este fata de occident un pitic care acum a devenit si mai mic.
Politica externa este agresiva (Georgia, Ucraina), diplomatie nu mai au (amenintari frecvente cu atac nuclear) si in conditiile acestea,
avem colegi de forum care zic ca aceasta este starea normala pentru o tara in anul 2015.

#38
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

 benis, on 26 aprilie 2015 - 17:54, said:

Arată-mi cazuri concrete de copii morți de foame la propriu în România din cauze economice
Benis, imi amintesc de un raspuns ca al tau care a fost dat pe la mijlocul anilor cand s-a pus intrebarea de catre un strain, intrebare care suna cam asa  Conducerea tarii este constienta ca poporul face foamea? Raspunsul dat a fost tot  o intrebare ” Ati vazut oameni morti de foame in Romania?”

Edited by Mitushpalanoiu, 26 April 2015 - 20:15.


#39
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 gdans, on 26 aprilie 2015 - 18:39, said:

datorita scaderii pretului petrolului.

Off topic... pretul petrolului scade, dar pretul benzinei la pompele din Romania creste! :)

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,145
  • Înscris: 04.02.2011

 Mitushpalanoiu, on 26 aprilie 2015 - 20:15, said:

Benis, imi amintesc de un raspuns ca al tau care a fost dat pe la mijlocul anilor cand s-a pus intrebarea de catre un strain, intrebare care suna cam asa  Conducerea tarii este constienta ca poporul face foamea? Raspunsul dat a fost tot  o intrebare ” Ati vazut oameni morti de foame in Romania?”
"face foamea" este la modul figurat, însă mulți au ajuns să creadă că e vorba de sensul propriu. Tu ai văzut cum arată ăia care fac foamea la propriu? Știi care sunt simptomele fiziologice?

#41
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

 benis, on 26 aprilie 2015 - 22:21, said:

"face foamea" este la modul figurat,
Exact. Tot asa  la modul figurat este si exprimarea ”striga de foame” a  lui Airbag  ”Ia zi-i tu de indicatori economici la copilul care striga de foame.”
Romania are o pozitie constanta , la fel era si in urma cu 50 de ani comparativ cu tarile din Europa. Ultimul sau penultimul loc la nivelul salariilor.
Azi Romania este ultima tara din Eu la puterea de cumparare si penultima la nivelul salariilor si al pensiilor.
Desi bulgarii au salarii ceva-ceva mai mici, au putere de cumparare superioara romanilor.

Edited by Mitushpalanoiu, 26 April 2015 - 22:49.


#42
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
NATO fără ușa ar fi o mizerie. La rusi nu le e frica de tarile din UE.  Le e frica de americani...  Ca strict vorbind de UE,  Rusia șterge pe joi cu noi la o adică.  Militar sunt de cel puțin 2 ori mai puternici ca tot UE.

Eu nu am nimic cu rusii.  Nu vad de ce atâta presiune pe ei.  Când usa a mers în Iraq nu s a plâns nimeni...  Rusii nu sunt la fel de cuceritori ca americanii.

Crimeea e tara lor și și au anexat o.  Scurt și la obiect.  Și estul Ucrainei e cam tot al lor. Sunt vecinii noștrii și cred ca în decursul istoriei tot timpul s a preferat o atitudine urata fata de ei.

Poayebdaca comunicam cu ei și ne înțelegem nu mai avem problemr


#43
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Daian95, on 25 aprilie 2015 - 23:08, said:

Rusia nu o sa ne faca nimic, o sa fie ocupata in curand cu islamistii, care sigur vor face spectacole pirotehnice si pe la ei.
Ca orice stat mai putin democratic, Rusia are mijloace mai eficiente pentru a lupta contra islamismului terorist, comparativ cu UE.

#44
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,580
  • Înscris: 05.11.2009

 n3utr1n0, on 26 aprilie 2015 - 23:29, said:

NATO fără ușa ar fi o mizerie. La rusi nu le e frica de tarile din UE.  Le e frica de americani...  Ca strict vorbind de UE,  Rusia șterge pe joi cu noi la o adică.  Militar sunt de cel puțin 2 ori mai puternici ca tot UE.

Eu nu am nimic cu rusii.  Nu vad de ce atâta presiune pe ei.  Când usa a mers în Iraq nu s a plâns nimeni...  Rusii nu sunt la fel de cuceritori ca americanii.

Crimeea e tara lor și și au anexat o.  Scurt și la obiect.  Și estul Ucrainei e cam tot al lor. Sunt vecinii noștrii și cred ca în decursul istoriei tot timpul s a preferat o atitudine urata fata de ei.

Poayebdaca comunicam cu ei și ne înțelegem nu mai avem problemr

cica noi am avut o atitudine urata fata de rusi :)) nu ca ei ne-au invadat, ca ne-au furat teritorii, ca ne-au ucis cetatenii si ne-au ocupat punand guverne marioneta in fruntea tarii..

#45
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 vanitty, on 27 aprilie 2015 - 02:00, said:

cica noi am avut o atitudine urata fata de rusi Posted Image) nu ca ei ne-au invadat, ca ne-au furat teritorii, ca ne-au ucis cetatenii si ne-au ocupat punand guverne marioneta in fruntea tarii..

Si noi ce baieti buni fusesem in relatia cu ei ...
Odesa iti spune ceva ?
Dar faptul ca eram aliati cu nazistii , impotriva carora luptau inclusiv americanii ?

#46
sddan

sddan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 06.01.2015
@AppleS,

In laboratoarele ruse de propaganda v-o invatat sa puneti diacritice complicate in nicknameuri ca sa fie greu sa va puna lumea pe ignore?

#47
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,580
  • Înscris: 05.11.2009

 motanul13, on 27 aprilie 2015 - 08:01, said:


Si noi ce baieti buni fusesem in relatia cu ei ...
Odesa iti spune ceva ?
Dar faptul ca eram aliati cu nazistii , impotriva carora luptau inclusiv americanii ?

pactul ribbentrop-molotov iti spune ceva?

#48
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 vanitty, on 27 aprilie 2015 - 18:21, said:

pactul ribbentrop-molotov iti spune ceva?
Da , imi spune ca si rusii , si nemtii s-au servit cu cate o bucata de teritoriu romanesc .

Cu ce schimba asta lucrurile ?
Ce cautam dincolo de Nistru ?
Pentru ce am facut macelul de la Odesa ? Din cauza pactului ?

#49
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

 motanul13, on 27 aprilie 2015 - 18:29, said:

Ce cautam dincolo de Nistru ?
Nu stii care era lozinca pentru soldatii romani in perioada trecerii Nistrului? Luptam dincolo de Nistru pentru recuperarea Ardealului. Asta era propaganda vremii. In perioada luptelor de la Stalingrad, se spunea ca dupa cucerire, avem dreptul sa impartim orasul cu nemtii. Asta era perioada dictaturii antonesciene.

Edited by Mitushpalanoiu, 27 April 2015 - 18:58.


#50
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 CapitanuPICARD, on 26 aprilie 2015 - 20:17, said:

Off topic... pretul petrolului scade, dar pretul benzinei la pompele din Romania creste! Posted Image

Asta e din vina astora de la conducere, taie o acciza, dar in schimb mai baga 5.

#51
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 motanul13, on 27 aprilie 2015 - 18:29, said:

Da , imi spune ca si rusii , si nemtii s-au servit cu cate o bucata de teritoriu romanesc .

Cu ce schimba asta lucrurile ?
Ce cautam dincolo de Nistru ?
Pentru ce am facut macelul de la Odesa ? Din cauza pactului ?
Nu din cauza pactului cum insinuezi matale.
Acțiunile militare de la Odessa au relevat prezența în luptă a partizanilor și a unei vaste rețele de catacombe pe întreaga suprafață a orașului (75 Kmp), în care s-au refugiat, după ocuparea localității numeroși partizani, agenți NKVD, comuniști fanatici și alte elemente subversive care au organizat și executat numerose acțiuni agresive asupra militarilor români. În acest context a avut loc, în după-amiaza zilei de 22 octombrie 1941, un atentat terorist, clădirea în care se instalase Comandamentul militar al Odessei fiind aruncată în aer în urma unei explozii ai căror autori au rămas necunoscuți. Explozia a provocat pierderea a 135 militari (79 uciși – între care și comandantul Diviziei 10 infanterie, generalul Ioan Glogojanu, 43 răniți și 13 dispăruți), majoritatea români. Impactul emoțional a fost extrem de puternic. Au urmat apoi represalii împotriva populației civile.

#52
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,580
  • Înscris: 05.11.2009

 motanul13, on 27 aprilie 2015 - 18:29, said:

Da , imi spune ca si rusii , si nemtii s-au servit cu cate o bucata de teritoriu romanesc .

Cu ce schimba asta lucrurile ?
Ce cautam dincolo de Nistru ?
Pentru ce am facut macelul de la Odesa ? Din cauza pactului ?

da chiar.. cand vine unul cu securea la tine si iti taie un picior e chiar de bun simt de ce te iei dupa ala cand poti , ca sa ii iei si tu gatul..

#53
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 sddan, on 27 aprilie 2015 - 18:08, said:

@AppleS,
In laboratoarele ruse de propaganda v-o invatat sa puneti diacritice complicate in nicknameuri ca sa fie greu sa va puna lumea pe ignore?
Posted Image Posted Image  M-ati deconspirat prea repede si acum nu mai imi trimit rusii salariul.
Asta e ... Caut de lucru in tabara cealalta.
Ia sa-mi intru in mana:
Rusia va distruge galaxia . Trebuie sa actionam acum... Posted Image
Rusia este o tara plina de betivi ordinari, si nici macar nu generalizez , eu doar zic 'adevarul'.
Rusia ne-a furat teritoriile acum sute de ani, de ce n-ar face-o si acum?(logic nu?)
Putin e sustinut de populatia Rusiei, dovada incontestabila ca toti rusii doresc acelasi lucru ca Putin, si anume distrugerea galaxiei.
Extraterestrii nu au de gand sa intervina, deci extraterestii sunt rusi. Hurr Durr...

Edited by _-AppleS-_, 27 April 2015 - 19:19.


#54
Mitushpalanoiu

Mitushpalanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.03.2015

 vanitty, on 27 aprilie 2015 - 18:58, said:

da chiar.. cand vine unul cu securea la tine si iti taie un picior e chiar de bun simt de ce te iei dupa ala cand poti
Pututul nu era de partea Romaniei cu soldati prost  echipati mai departe de Nistru. Mai departe de Nistru era ordinul dictatorului Antonescu care si-a ingropat armata la mare distanta de casa. Cea mai mare infrangere a armatei romane din toate timpurile. Strateg Antonescu,.

Edited by Mitushpalanoiu, 27 April 2015 - 19:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate