Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Doar despre Meteorologie si Climatologie

* * * * - 21 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14945 replies to this topic

#5437
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Spre dimineata au cazut averse de ploaie insotite de descarcari electrice si in jumatatea de nord-vest a Bucurestiului, la mine a plouat 7 l/m2, iar la Baneasa au fost 11 l/m2.
La Pico in satul Densus ieri a cazut o aversa cu caracter torential, asa ca asteptam de acolo informatii despre norii gigacumulus care au adus ploaia in zona si au produs un spectacol de lumini cu trasnete care mai de care mai colosale :D

#5438
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

 Vincentiu_1981, on 07 august 2017 - 21:11, said:

Temperaturile maxime astazi, 07.08.2017:

[ https://s2.postimg.org/ydvrsae49/temperatura_orara_ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ziceai ca azi vor fi 39 de grade la Bucuresti? Surpriza, n-au fost, ci a fost foarte aproape de ce am spus eu ca va fi, in functie de ce vazusem afara inca de azi noapte si confirmat cu azi dimineata.
Si inca as fi estimat chiar mai putin, dar am fost influentat de prognoza.
Dar ce ma amuza pe mine si mai mult este ca de cate ori vii pe aici si incerci sa ma "faci" de atatea ori ramai cu ochii in soare si argumentele ti se prabusesc la prima adiere de vant :D
Incearca macar sa nu te mai faci de ras.
Esti pe dinafara subiectului.
Argumentele au fost extrem de evidente pentru cei cu discernământ.
Nu mai compara capre cu verze! Compari prognoza facuta de un site aiurea cu harti ce au valori înregistrate măsurate de o autoritate din Romania.
La fel, ineptiile cu cati litru au căzut la tine/altii in curte ieri/alaltaieri. Singurele valori masurate/validate sunt ale ANM, restul sunt prostii.

#5439
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Oricum ar fi, am prezentat vremea mult mai bine decat tine, ieri ai spus ca vor fi 39 de grade in Bucuresti si ai fost pe langa subiect, era simplu de vazut
ce-i afara ca nu are cum sa fie, pentru azi ai anuntat 35 de grade in Bucuresti si vei vedea cat de departe esti de realitate, ca nu vor fi 35 de grade pe nicaieri, poate doar in prognozele tale "oficiale" si corecte pe care le prezinti. De asemenea, nici maine nu vor fi 37 de grade in Bucuresti, asa ca nu mai baga sperietoarea in lumea care vrea sa vada aici o prognoza corecta.

 Sommerby, on 08 august 2017 - 10:36, said:

.
Esti pe dinafara subiectului.
Argumentele au fost extrem de evidente pentru cei cu discernământ.
Nu mai compara capre cu verze! Compari prognoza facuta de un site aiurea cu harti ce au valori înregistrate măsurate de o autoritate din Romania
.
La fel, ineptiile cu cati litru au căzut la tine/altii in curte ieri/alaltaieri. Singurele valori masurate/validate sunt ale ANM, restul sunt prostii.
Nu am nevoie sa vina ANM-ul sa-mi masoare cati l/m2 ploua la mine in curte, ca pot sa masor si eu si valoarea este absolut corecta. De ce fac asta?
Pentru ca pot... te oftici? Eu nu Posted Image)
Ba inca as putea sa le si transmit celor de la ANM cat ploua la mine in curte si daca s-ar face un sistem national in care fiecare ar transmite cat ploua la el in curte, atunci s-ar putea colecta informatii in timp util, s-ar asigura o acoperire mult mai buna cu date pluviometrice si s-ar putea evita situatii potential dezastruoase in caz de ploi torentiale, un astfel de sistem existand in Anglia.
Iarasi, argumentele ti s-au ramolit Posted Image
P.S.: imi plac interventiile tale Posted Image

Edited by Vincentiu_1981, 08 August 2017 - 11:20.


#5440
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
Nu esti deloc amuzant, cât ești de dezinformat.
Argumentele tale la ineptiile postate prin comparație de standarde diferite, compari prognoze cu valori măsurate din surse diferite, nu deosebești ploaia înregistrată de câtă apă e in sol.
Ce faci tu aici e un talmeș blameș prin postarea de date certe cu informatii de pe site-uri obscure.
Sa clarificam câteva:
1. nu poți face tu măsurători la tine în curte, atâta timp cat nu ai aparatura calibrată, omologată decât de către o autoritate de omologare in domeniu. Altfel, iti poti face un turn de control de zboruri si din informațiile de pe diverse site-uri o sa aflămca poti dirija avioanele mai bine decât cei in măsura.
2. Chiar daca ai avea aparatura de specialitate, te-ai uita la ea ca mâța în calendar, pentru că îți vor trebui standarde/proceduri de utilizare conforme unei astfel de activități.
3.Serviciul meteorologic al oricarei tari nu îți va monta statie meteo la tine in curte, deoarece acestea se montează în condiții specifice neinfluentabile (altitudine, expunere, activități desfășurate in zona) de mediul in care se montează.
4. Exista locații in care se montează pe proprietatea cuiva, dar acolo institutul respectiv are controlul de supraveghere, siguranța, întreținere a echipamentului de către personal specializat, in niciun caz nu sunt "verificate, citite" informațiile furnizare de acele echipamente de către"pareriști, care au citit ei pe net "cum se cântărește apa" din pluvimetru cumparat de pe net.
5. Dupa "pricepuți" in fotbal, politică (stand acasă la tv), avocati si medici fără studii de specialitate, au apărut si "specialiștii in prognoze" care au ca și pregătire de specialitate, site-urile de pe net.

Edited by Sommerby, 08 August 2017 - 13:48.


#5441
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Ce ar fi sa o lasati mai moale cu pozitiile radicale. Fiecare contribuie dupa timp,vointa si putinta.

#5442
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 Sommerby, on 08 august 2017 - 13:45, said:

Argumentele tale la ineptiile postate prin comparație de standarde diferite, compari prognoze cu valori măsurate din surse diferite, nu deosebești ploaia înregistrată de câtă apă e in sol.
Ce faci tu aici e un talmeș blameș prin postarea de date certe cu informatii de pe site-uri obscure.
Sa clarificam câteva:
1. nu poți face tu măsurători la tine în curte, atâta timp cat nu ai aparatura calibrată, omologată decât de către o autoritate de omologare in domeniu. Altfel, iti poti face un turn de control de zboruri si din informațiile de pe diverse site-uri o sa aflămca poti dirija avioanele mai bine decât cei in măsura.
2. Chiar daca ai avea aparatura de specialitate, te-ai uita la ea ca mâța în calendar, pentru că îți vor trebui standarde/proceduri de utilizare conforme unei astfel de activități.
3.Serviciul meteorologic al oricarei tari nu îți va monta statie meteo la tine in curte, deoarece acestea se montează în condiții specifice neinfluentabile (altitudine, expunere, activități desfășurate in zona) de mediul in care se montează.
4. Exista locații in care se montează pe proprietatea cuiva, dar acolo institutul respectiv are controlul de supraveghere, siguranța, întreținere a echipamentului de către personal specializat, in niciun caz nu sunt "verificate, citite" informațiile furnizare de acele echipamente de către"pareriști, care au citit ei pe net "cum se cântărește apa" din pluvimetru cumparat de pe net.
5. Dupa "pricepuți" in fotbal, politică (stand acasă la tv), avocati si medici fără studii de specialitate, au apărut si "specialiștii in prognoze" care au ca și pregătire de specialitate, site-urile de pe net.
Sa clarificam fiecare punct in parte:
1) Ba da, pot face masuratori la mine in curte si nu am nevoie sa vina ANM-ul sau alta autoritate de omologarea in domeniu ca sa-mi masoare cata zapada a cazut de exemplu, daca a nins drept si fara viscol. Adica ce, ar trebui sa vina ANM-ul sa-mi spuna ca am 20 cm de zapada in curte, ca eu nu pot sa masor, nu? Posted Image
In privinta ploilor nu am nevoie de pluviometru ca sa stiu cat ploua, pentru ca alea au erori, iar metoda pe care o folosesc este cea mai buna, se bazeaza exact pe metoda de masurare a stratului de zapada, doar ca nu masor stratul de zapada, ci stratul de apa, sau mm de apa cazuti. Ar trebui sa vina ANM-ul sau o alta autoritate de de omologarea in domeniu ca sa-mi masoare ei stratul de apa cumulat intr-o cutie pe care o las sub cerul liber sa ploua in ea?
Ok, valoarea nu poate fi raportata de ANM si prezentata de ei pe site, dar inregistrarea este perfect valabila si reprezinta exact realitatea, indiferent ca este sau nu omologata de o autoritate de omologare in domeniu si chiar daca intrumenetele nu au fost calibrate si/sau nu pot fi calibrate vreodata de-a lungul istoriei pamantului pana cand Soarele se va transforma intr-o giganta rosie peste aproximativ 5,4 miliarde de ani.
2) Intr-adevar, ar trebui sa-mi iau standarde si proceduri de utilizare ca sa introduc metrul in cutia in care se acumuleaza apa din ploaie, eventual sa si calibrez acel metru, pentru ca este posibil sa se fi decalibrat in timp, plus ca a fost fabricat la o anumita temperatura, iar atunci cand il folosesc are alta temperatura si intervin fenomene de contractie/dilatare care fac astfel masurarea ineficienta/invalida/inutila si fara rost. Probabil ca ar trebui sa chem acea autoritate de validare/calibrare in domeniu sa-mi aduca metrul la temperatura la care a fost fabricat pentru ca nu cumva sa am vreo eroare din aceste dilatari/contractii etc.
De altfel, trag concluzia ca... cu toate ca ne aflam in secolul 21, nu putem face niciun fel de masurare la nimic, pentru ca nu avem cantare calibrate/omologate de autoritatile de omolgare si ceritificare din domeniu si astfel nu ne putem cantari sa stim ce greutate avem, pentru asta trebuind sa mergem la Biroul National de Metrologie Legala, nu stim ce inaltime avem pentru ca ne-am masurat cu intrumente neomologate si decalibrate de-a lungul timpului si istoriei pamantului, viteza la masina nu este corecta pentru ca rotile masinilor sufera de contractii/dilatari, plus ca pe partea dreapta rotile se tocesc mai accentuat decat pe partea stanga din cauza fortei Coriolis, iar in plus numarul de kilometri indicati la bordul masinii devine inutilizabil pentru ca este gresit si nu poate fi cuantificat si/sau omologat de o autoritate de omologare in domeniu si/sau certificare etc.
3) Zici ca nu-mi vor monta statie meteo la mine in curte ANM-ul? Pai si ce daca... poate o sa le cer sa mi-o demonteze? Daca au ce, eventual cutia aia a mea, care e montata undeva sub cerul liber, sper sa nu-mi iau amenda de la ANM ca indraznesc sa le fur meseria si sa masor eu cantitatile de precipitatii in locul lor.
4) Aici la punctul 4 se cam contrazice cu punctul 3, deci e ok, pana la urma o sa-mi monteze statie meteo la mine in curte, mai exact o sa pun la loc cutia pe care am demontat-o la punctul 3, ca nu stiu si nici nu am inteles exact care ar fi problema, rog pe cineva sa ma scoata din ceata undeva intre punctele 3 si 4, plus ca din cate inteleg va veni cineva de la ANM sa-mi masoare iarasi (ei)/din nou cata apa s-a acumulat dupa ploaie in echipamentul meteo care mi-a furnizat aceste informatii pluviometrice pretioase cu privire la ploaia care tocmai o fi cazut, respectiv echipamentul de ultima generatie confectionat dintr-o cutie de conserva sau ce o fi fost acolo in ea (compot) ca mai trebuie sa si mancam cateodata.
5) Atentie la sindromul lui "ca si" pentru ca este greseala gramaticala.

P.S: 1) Ceea ce am taiat era gresit/eronat/inadecvat/nedovedit/cu afirmatii incompatibile si imposibil de comparat unele cu altele (gen mere cu pere)
   2) Cateva informatii mai concrete despre: Nationwide network of amateur weather stations takes on Met Office http://www.telegraph...Met-Office.html
Si in Statele Unite: https://www.cocorahs.org/ program numit CoCoRaHS

Edited by Vincentiu_1981, 08 August 2017 - 18:48.


#5443
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014
Iată povestea pluviometrelor, așa ca să fie pace
https://jurnalspirit...viometrul-1441/

#5444
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Parerea mea: degeaba esti expert in un domeniu, daca nu impartasesti informatiile. Implicit, e politicos si de bun simt sa-i lasi pe cei care se intereseaza, cauta si au bunavointa sa ofere informatia obtinuta sa o faca.

Edited by RealThing, 08 August 2017 - 19:08.


#5445
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
@Vicențiu
Ne-ai lămurit cu , te citez: "experiența observationala" care e la fel cu cei care fac scoala/universitate de specialitate. Eu cred ca dupa ce citesti niste site-uri despre avioane, poti deveni chiar pilot, chiar si medic, că nu e mare diferența.
Ai scris mult, prost si fără rost la niste argumente concrete, nu citite de pe site-uri.
Da, ai dreptate, tu esti dintre cei care puteți pilota avioane, prescrie tratamente fără niciun studiu de specialitate, doar din "experiență observationala".
U made my day.

L.E.
Din linkul dat de tine (nici nu ai citit ce scrie in el) legat de rețeaua amatorilor de statii meteo (exact ce ți-am spus mai sus concret referitor la omologarea aparatelor cu care tu "ai impresia ca sunt certificate/omologate" de tine)

Quote

A spokesman for the Met Office said: "While we welcome local involvement in the weather we are happy to use a slightly smaller network of stations that provide standard readings that are verifiable and comparable.
"The problem with many smaller, individual stations is that they are not verified or controlled in any way and can provide false readings."
Spune exact ce ți-am explicat mai sus.

Edited by Sommerby, 08 August 2017 - 20:33.


#5446
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Tipul mesajului : Atenționare meteorologică
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : GALBEN
Ziua/luna/anul: 08-08-2017  Ora : 13:00  Nr. mesajului:
Intervalul : 9 august
Zonele afectate : conform textului şi hărţii
Fenomene : val de căldură, caniculă și disconfort termic
Mesaj :
MESAJ 1
ATENŢIONARE METEOROLOGICĂ

COD GALBEN
   În cursul zilei de miercuri (09 august) valul de căldură se va extinde în jumătatea de vest a teritoriului, iar în Banat, Crişana, sud-vestul Transilvaniei și al Olteniei, vremea va fi caniculară și disconfortul termic în accentuare. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pe arii relativ extinse pragul critic de 80 de unităţi și local îl va depăși ușor. Temperaturile maxime se vor situa frecvent între 35 și 37 de grade și izolat în Câmpia de Vest vor atinge 38 de grade, iar minimele nocturne nu vor coborî sub 20 de grade.

[ https://s2.postimg.org/6i3rkic3d/Harta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tipul mesajului : Avertizare meteorologică
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : PORTOCALIU
Ziua/luna/anul: 08-08-2017  Ora : 13:00  Nr. mesajului:1
Intervalul : 10 august
Zonele afectate : conform textului şi hărţii
Fenomene : val de căldură în intensificare, caniculă și disconfort termic accentuat
Mesaj :
MESAJ 2
AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
COD PORTOCALIU
Joi (10 august) valul de căldură se va intensifica și va cuprinde cea mai mare parte a țării. Astfel, în zonele joase de relief din vest și local din centru și sud, vremea va fi caniculară, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul de 80 de unităţi. Minimele nocturne nu vor coborî, în general, sub 20 de grade, iar în Dealurile de Vest vor fi de 24…25 de grade.
   În județele Dolj, Mehedinți, Caraș-Severin, Timiș, Arad și Bihor disconfortul termic va fi accentuat și se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 37 și 39 de grade.
COD GALBEN
În Maramureș, nordul Crișanei, cea mai mare parte a Transilvaniei, nordul și estul Olteniei și în sud-vestul Munteniei, disconfortul va fi ridicat, iar maximele termice se vor situa în general între 35...37 de grade.
   Notă: Valul de căldură va persista până spre sfârșitul săptămânii. În zonele de munte, îndeosebi din nord-vestul teritoriului, pe arii restrânse în timpul după-amiezelor vor fi manifestări specifice instabilității atmosferice.
În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice,
Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj


[ https://s1.postimg.org/s4q5b3di7/Harta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5447
elikxir

elikxir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 12.09.2009
Este un topic unde credeam ca i ultimul loc care are 'alfa&omega' battle���
Ps:(fara misto)
Beau bere,imi plac femeile
Am experienta oblabla
Sunt expert in ceva?
Cât e ceasu' si care s temperaturile ....just a reader

#5448
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Am prins 12 litri cu 7 in urma ploilor .Dar se pare ca pe 12 august vine grosu si e cu nabadai nu mai vreau alta vijelie + grindina

#5449
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 Sommerby, on 08 august 2017 - 20:17, said:

@Vicențiu
Ne-ai lămurit cu , te citez: "experiența observationala" care e la fel cu cei care fac scoala/universitate de specialitate. Eu cred ca dupa ce citesti niste site-uri despre avioane, poti deveni chiar pilot, chiar si medic, că nu e mare diferența.
Ai scris mult, prost si fără rost la niste argumente concrete, nu citite de pe site-uri.
Da, ai dreptate, tu esti dintre cei care puteți pilota avioane, prescrie tratamente fără niciun studiu de specialitate, doar din "experiență observationala".
U made my day.
Referitor la experienta observationala, concret ce postasem pe aici:

 Vincentiu_1981, on 26 iulie 2017 - 21:32, said:

Tipul mesajului : Atenționare meteorologică
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : GALBEN
Ziua/luna/anul: 26-07-2017  Ora : 12:00  Nr. mesajului:
Intervalul : 26 iulie, ora 20 - 27 iulie, ora 20
Zonele afectate : conform textului şi hărţii
Fenomene : instabilitate atmosferică accentuată, ploi însemnate cantitativ
Mesaj :
ATENŢIONARE METEOROLOGICĂ
COD GALBEN
  În intervalul menţionat, în Muntenia, Moldova și local în Carpații Orientali și Meridionali, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse ce vor avea şi caracter torenţial, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului ce vor lua și aspect de vijelie și grindină.
  În intervale scurte de timp sau prin cumulare se vor înregistra cantităţi de apă ce vor depăşi 20...25 l/mp şi punctiform 50...60 l/mp.
Notă: Astfel de fenomene se vor semnala în după-amiaza zilei de miercuri (26 iulie) şi în zona Carpaților Meridionali și a Munților Banatului, iar în Dobrogea, îndeosebi în a doua parte a zilei de joi (27 iulie) şi în cursul nopţii de joi spre vineri (27/28 iulie).
În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj.

 Vincentiu_1981, on 27 iulie 2017 - 08:31, said:

Astazi la Bucuresti nu este deloc o zi care sa duca cu gandul la posibilitatea unor averse de ploaie insotite de descarcari electrice. Zic ca sunt 99% sanse sa nu se realizeze nici pe departe conditiile pentru codul galben emis de ANM. Mai mult de o ploaie slaba nu prea vad.

 Vincentiu_1981, on 27 iulie 2017 - 19:17, said:

La jumatate de ora dupa ce ziceam ca la Bucuresti nu se va realiza codul galben, ANM-ul venea si restrangea codul galben astfel Posted Image


Au mai lasat totusi o informare pentru Bucuresti care nici aia nu se va realiza Posted Image
In afara de o ploaie slaba, altceva nu va fi la Bucuresti.

Deci ai inteles ceva? ANM-ul emitea cod galben, iar eu a 2-a zi observand si constatand conditiile care aparusera inca din cursul serii precedente si confirmate a 2-a zi dimineata am postat aici si am spus cu siguranta de 99% ca acel cod galben emis de ANM nu se va realiza si nu va fi nimic in Bucuresti in afara de o ploaie slaba, lucru care s-a intamplat exact cum l-am spus, la virgula. In Bucuresti plouase foarte putin in acea seara, undeva la vreo 0.5 l/m2, iar a 2-a zi vreo 2 l/m2. Deci o prognoza facuta de mine a fost corecta 100% fara sa folosesc niciun model de prognoza, pentru ca pot vedea mai mult decat atunci cand tu te uiti in gol pe cer si nu vezi nimic acolo.
Si nu a fost singura, de exemplu postasem pe 1 iulie dimineata cand era anuntat valul de caldura de pana la 44 grade in sud ca la Bucuresti temperatura nu va trece de 40 grade, lucru care s-a si intamplat, strict pe baza experientei observationale care pentru tine nu e nimic. SI multe altele, dar nu as vrea sa spun mai multe, pentru ca nu vreau sa para a lauda, ca nu asta e interesul, problema este ca pe tine te macina gandul ca "vad" mai mult decat poti tu vedea in acest domeniu, adica nimic.

 Sommerby, on 08 august 2017 - 20:17, said:

Din linkul dat de tine (nici nu ai citit ce scrie in el) legat de rețeaua amatorilor de statii meteo (exact ce ți-am spus mai sus concret referitor la omologarea aparatelor cu care tu "ai impresia ca sunt certificate/omologate" de tine)

Spune exact ce ți-am explicat mai sus.
Nu ai inteles nimic din ce am zis, nu conteaza daca e sa nu e omologat, e o prostie toata aceasta omologare, ca nu e nevoie de nicio omologare pentru un meteorolog amator si nici nu e nevoie de pluviometru ca sa masori cantitatea de precipitatii, dar probabil ca nici nu ai citit ce am spus mai sus.
Daca nu ai inteles iti mai zic o data: de dimineata la Baneasa au cazut 11 l/m2, la mine au fost 7 l/m2, iar datele se pot compara 100%, ca nu se compara mere cu pere, chiar daca aia au masurat cu ceva omologat, iar eu am masurat cu ceva care nu poate fi omologat, cantitatea este exact aia pe care am masurat-o eu la mine in curte, fara nicio eroare, cantitate masurata fara pluviometru care poate da eroare.

Edited by Vincentiu_1981, 08 August 2017 - 21:47.


#5450
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Temperaturile minime de dimineata:

[ https://s2.postimg.org/5zqzjvpt3/temperatura_min_ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Temperaturile maxime astazi, 08.08.2017:

[ https://s2.postimg.org/6g23c4b7r/temperatura_orara_ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5451
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In urmatoarele zile, in timp ce vremea la noi se va incalzi accentuat, treptat Anticiclonul Azoric se va extinde catre estul continentului si va aduce un front atmosferic dinspre vest care se va dezvolta puternic in cursul zilei de sambata datorita advectiei de aer rece de catre anticiclon in bazinul Marii Mediterane peste masa de aer fierbinte existenta, lucru care va determina dezoltarea masiva a maselor noroase pe partea de vest a tarii incepand din a 2-a parte a zilei de sambata, cand acolo vor cadea precipitatii foarte insemnate cantitativ si vor putea depasi 60 l/m2, eventual ceva mai putin in vestul extrem, dar si acolo vor fi peste 30 l/m2.
Si Oltenia ar urma sa prinda ceva ploi, dar posibil chiar si sud-vestul Munteniei, insa oricum pana atunci mai este inca destul de mult timp si vom vedea in zilele urmatoare actualizarile care vor aparea, probabil ca se va limita acest front mai ales la jumatatea de vest a tarii.

Campul baric sambata noapte:

[ https://s1.postimg.org/x341z54vj/Campul_baric_sambata_noapte.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Norii vor veni "ca la carte" dinspre sud si vor aduce cantitati mari de apa de pe Marea Mediterana, situatie foarte favorabila pentru realizarea prognozei.
In mod normal, avand in vedere ca norii vor veni dinspre sud ar trebui ca furtunile sa nu fie generalizate sau foarte intense, dar acolo unde vor fi dezvoltari noroase puternice cu precipitatii foarte intense vor fi posibile vanturi de tip downburst care de asemenea pot fi foarte periculoase, atata doar ca ele sunt de scurta durata, in schimb intensitatea poate fi foarte mare.

Edited by Vincentiu_1981, 08 August 2017 - 23:31.


#5452
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Asteptam ploile. Am porumb timpuriu si floare semanata in iunie care abia asteapta inca o "portie" de apa dupa ploile de duminica/luni.

#5453
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Temperaturile minime de dimineata:

[ https://s27.postimg.org/s4v39bb4j/temperatura_min_ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Temperaturile maxime astazi, 09.08.2017:

[ https://s28.postimg.org/s8lu2b1il/temperatura_orara_ieri.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5454
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Tipul mesajului : Avertizare meteorologică
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : PORTOCALIU
Ziua/luna/anul: 10-08-2017  Ora : 12:00  Nr. mesajului:
Intervalul : 11 august
Zonele afectate : conform textului și hărții
Fenomene : val de căldură, caniculă și disconfort termic accentuat
Mesaj :
AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
COD PORTOCALIU
Fenomene vizate: val de căldură, caniculă și disconfort termic accentuat;
Interval de valabilitate: 11 august
Zone afectate: conform textului şi hărţii

Vineri (11 august), valul de căldură se va extinde în cea mai mare parte a țării, iar în zonele joase de relief, pe arii extinse va fi caniculă și indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unităţi. Minimele nocturne se vor situa în jurul valorii de 20 de grade, iar în Dealurile de Vest vor fi de 23…25 de grade.
    În județele Dolj, Mehedinți, Caraș-Severin, Timiș, Arad și Bihor disconfortul termic va fi accentuat și se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 37...38 de grade și izolat 39 de grade.
COD GALBEN
   În Maramureș, nordul Crișanei, cea mai mare parte a Transilvaniei, nordul și estul Olteniei, în Muntenia și sudul Moldovei, disconfortul termic va crește, iar maximele termice se vor situa între 35 și 37 de grade.
Notă: În după-amiaza zilei de sâmbătă (12 august), dar mai ales în noaptea de sâmbătă spre duminică (12 / 13 august) vremea va deveni instabilă în regiunile vestice, sud-vestice și în zonele montane aferente, unde vor fi averse torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii și căderi de grindină.

[ https://s28.postimg.org/6r98ko1wd/Harta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate