Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Despre LNB-uri!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! As vrea sa schimb actualul LNB (no-name) de pe o antena Digi cu un altul, cumparat din comerț. LNB-ul actual este de tip quad si as dori achiziționarea unuia similar din motive pur obiective (am 2 receivere si un TV smart conectate la acel LNB) Sunt novice in acest domeniu asa ca nu aruncati cu pietre! Posted Image
As avea cateva intrebari legat de aceasta viitoare achizitie:
- ce reprezinta factorul de zgomot? Am vazut ca sunt LNB-uri cu factorul de zgomot intre 0,1-0,3 dB
- ce marca/model imi recomandati?
- odata schimbat LNB-ul, ar trebui reglata din nou antena sau nu mai trebuie facute alte setari?
- ce recomandati in cazul schimbarii parabolei, una din aluminiu sau una din hotel zincat? Care material ajuta la imbunatatirea receptiei?

Nu ma gasit un topic dedicat LNB-urilor si m-am gandit ca este cazul ca cineva sa faca un topic dedicat acestei componente foarte importante a întregului sistem de receptie satelit. Daca o sa am si alte nelamuriri, o sa revin aici cu ele.

Edited by DeuxEx, 13 April 2015 - 03:45.


#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
1. Factorul de zgomot, dupa cate stiu eu, se refera la calitatea receptiei: cu cat este mai mic, cu atat mai bine. In cazul DIGI nu ar trebui un LNB nou, ci o antena mai mare.
2. ...
3. Daca pui noul LNB in aceeasi pozitie (usor rotit fata de verticala - pentru DIGI) nu mai trebuie facute alte reglaje.
4. In acest caz (DIGI) conteaza diametrul antenei si mai putin materialul. Daca este din aluminiu este mai usoara si ... cam atat.
Eu am antena de otel de 1,2 metri si nu am probleme cu receptia decat foarte rar, cand sunt foarte multi nori si ploua.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,433
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei sa il schimbi pt ca ai 2 receivere si un smart conectate la el? Daca totul e ok, lasa-l cum e. Ai intreruperi in caz de ploaie sau ninsoare?
Crezi ca daca schimbi lnb-ul vei vedea toate programele in hd?

#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Vreau sa-l schimb pentru ca am probleme cu receptia, chioar si pe timp frumos. Pe el scrie 0,3 dB si am observat ca mai sunt si alte modele. In plus, pe laterala a aparut o crapatura pe unde probabil va intra apa de ploaie. In plus, as vrea sa receptionez si alti sateliti, si prin urmare as vrea sa-i pun motoras antenei(nu stiu cum se numeste in termeni tehnici - "actuator"?).

#5
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008
Eu am ramas placut surprins pe vremea cand aveam Digi de un LNB Dicom ,pe care Romtelecomul le-a folosit mult timp.Era ieftin chiar si la dealeri,vreo 40 lei,ieftin tare daca ne gandim ca era si quad.Nu vei fi dezamagit,eu am sarit de la 70 la 95 la semnal nu am mai  vazut No signal.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,433
  • Înscris: 01.12.2001
Las-o balta

#7
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cu ce s-o las balta? Daca ai vreo recomandare, te rog s-o faci, daca nu - abtine-te!

Edited by DeuxEx, 13 April 2015 - 20:29.


#8
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Cu cat factorul de zgomot exprimat in dB este mai mic (de ex 0.1dB), cu atat receptia e mai buna la aceeasi dimensiune a antenei. Cu alte cuvinte poti folosi o antena mai mica daca factorul de zgomot este mai mic. Pe de alta parte, o antena mare si un LNB cu zgomot mic te ajuta in situatii mai putin prielnice transmisiei undelor radio: nori grosi, ploaie, zapada (sau praf) acumulata pe antena, etc.
E important si materialul din care e facut antena, dar mai ales gradul de finisare; o antena bine finisata concentraza fascicolul intr-un punct, pe cand una rugoasa - intr-o pata.
Verifica sa nu fie obstacole in fata antenei, gen cladiri, copaci, etc. care blocheaza semnalul de la satelit. Vezi ca daca e offset, semnalul vine la un unghi egal fata de perpendiculara pe antena cu unghiul pe care-l face LNB-ul cu antena.

#9
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 DeuxEx, on 13 aprilie 2015 - 11:15, said:

Vreau sa-l schimb pentru ca am probleme cu receptia, chioar si pe timp frumos. Pe el scrie 0,3 dB si am observat ca mai sunt si alte modele. In plus, pe laterala a aparut o crapatura pe unde probabil va intra apa de ploaie. In plus, as vrea sa receptionez si alti sateliti, si prin urmare as vrea sa-i pun motoras antenei(nu stiu cum se numeste in termeni tehnici - "actuator"?).

-Antena actionata de motoras se numeste iNSTALATIE SATELIT MOBILA CU MOTOR HH.Cu aceasta instalatie se poate vedea liber cam 70 progr.tv romanesti,si peste 5000 straine,Pentru receptionarea mai multor sateliti se pot folosii si antene stationare (fara motor)de tip multifeed (Adica antena cu mai multe lnb-uri),sau un grup de mai multe antene cu un singur lnb legate in comun.
Amanunte aici ;

http://www.2012tehni....php?f=13&t=733
http://sateliti.info...nei-monturi-H-H


#10
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu, antena nu are niciun obstacol in cale. E pozitionata pe un balcon, la vreo 4m inaltime fata de sol. Momentan, antena se prezinta bine, fara urme de uzura. O sa achizitionez acel LNB si o sa revin cu o parere in weekend, daca reusesc sa-l montez corect.

#11
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Unul dintre cele mai bune Lnb-uri de la noi, raport calitate-pret sunt cele din gama,Inverto Black Ultra.

#12
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Salutare, vad ca ești din aceeasi zona cu mine.Ai câteva probleme acolo, daca pui motoraș la antena acest motor poate fi comandat doar de la o sursa, deci nu poți folosi lnb cu mai mult de o ieșire, trebuie sa ti iei cate o antena cu motor pentru fiecare receptor, pentru mai multe receptoare se folosește sistemul multifeed după cum se menționa mai sus adică o antena toroidala care acoperă linia sateliților fara a fi mișcată de pe loc antena pe care se pot monta lnb uri quad pentru fiecare satelit in parte. Eu am o antena de 1.2 m si acel lnb quad dicom de care se vorbea mai sus,l am luat din craiova de la tehnicb unde il găsești sub denumirea de lnb thb sat 0.2. Nu am absolut nici o problema de recepție nici cand e vreme urata afara, antena mi am montat o singur cu sfaturile de pe forumuri.Din ce se spune acel renumit lnb inverto black ultra este ceva de excepție insa are si prețul pe masura. l as fi luat si eu daca dicom ul nu era ok.Bafta.

#13
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
De asta ce parere aveti?

http://www.receptoar...ko-premium.html

#14
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
E ok amiko.
Pe cel vechi poti sa-l folosesti mai departe, dar trebuie sa etansezi crapatura cu silicon. Am patit asta cu un lnb vechi care avea o crapatura unde intra apa; pana nu se usca in interior aveam semnal mai slab cu cca 2-3 db chiar si pe timp frumos. Iar lnb-urile Inverto Black Ultra sunt doar mai scumpe. Testat personal.

#15
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Trebuie sa-i mai fac ceva setari celui de la Amiko?

#16
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Nu, nu ai nevoie de nici o setare in plus. Doar schimbi LNB-ul, il montezi in aceeasi pozitie ca si cel vechi.

#17
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ok... O sa il comand zilele astea. Sper sa nu stric naiba ceva pe la antena, ca m-am ars cu soacra-mea :))

#18
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 DeuxEx, on 16 aprilie 2015 - 01:41, said:

.... m-am ars cu soacra-mea Posted Image)
-Si cum a fost?  Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate