Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Bielete antiruliu rupte

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

In alta ordine de idei, aveti grija la Topp.
Este periculos.
Mi-a trimis mesaj privat in care ma ameninta ca-mi cauta gresile gramaticale din postarile mele.
  Paraciosule !  :-)
  Tu  stalcesti cuvintele apoi ma corectezi pe mine.
Ma frapase nick-name-ul tau.
Groghy, sau asa ceva.  Sa te iei tu de mine, asa ?! Acum e clar de ce.
  In alta ordine de idei, habar n-ai ce inseamna cuvantul ,,amenintare''.
  Continua sa te faci de ras.

Edited by Topp, 01 April 2015 - 22:04.


#38
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Amu ne lamuresti maestre daca se poate merge fara bielete antiruliu sau nu? Ca deh, io m-am dat cu ambele rupte si mergeam ok. Multumim din suflet!

#39
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 RealThing, on 01 aprilie 2015 - 21:54, said:

Amu ne lamuresti maestre daca se poate merge fara bielete antiruliu sau nu? Ca deh, io m-am dat cu ambele rupte si mergeam ok. Multumim din suflet!
  Chiar erau rupte sau doar uzate ?
Trecand peste persiflare, eu spun clar ca nu.
  Imi pare rau ca pe aici nu este un inginer auto.

Edited by Topp, 01 April 2015 - 22:05.


#40
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Presupunand ca sunt rupte. Cu sau fara ele, masina se va comporta la fel. (de prost)

#41
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Topp, on 01 aprilie 2015 - 22:01, said:

  Chiar erau rupte sau doar uzate ?
Trecand peste persiflare, eu spun clar ca nu.
  Imi pare rau ca pe aici nu este un inginer auto.

Le-a scos in fata mea, eram la ITP. Mi-a aratat ruptura. Mi-a aratat ca e plastic ala, mi-a recomandat Lemforder, am fost acolo cand le-a pus. Vrei sa-ti trimit si CV?

#42
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Pentru cei care se indoiesc ca o bieleta antiruliu se poate rupe:
[ http://s15.postimg.org/6aio9o63b/DSC02320.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s21.postimg.org/f4fop7ohf/DSC02318.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
[ http://s15.postimg.org/6aio9o63b/DSC02320.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s21.postimg.org/f4fop7ohf/DSC02318.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



  Simultan, si pe stanga si pe dreapta, rupte. Cazul initiatorului.
Dupa ce ai aceasta problema, mergi cu masina mai departe, chiar le demontezi de tot, nu mai au rost daca s-au rupt, pana ai bani ca sa-ti cumperi altele.
  Chiar inteleg ca-s inutile, redundante, din moment ce le dai jos si mergi fara ele.
Daca s-au rupt si masina e ok asa, poti  merge fara ele, de ce sa mai puna altele ?

Edited by Topp, 01 April 2015 - 22:34.


#44
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 alexx1402, on 01 aprilie 2015 - 22:12, said:

Pentru cei care se indoiesc ca o bieleta antiruliu se poate rupe:
[ http://s15.postimg.org/6aio9o63b/DSC02320.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s21.postimg.org/f4fop7ohf/DSC02318.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La ce aveam eu, era rupt inelul care tinea nuca metalica cu pivotul. Nu arata ca alea. Si era rupt din lipitura. Pe circumferinta, ca sa se inteleaga mai bine.

Edited by RealThing, 01 April 2015 - 22:25.


#45
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,138
  • Înscris: 05.08.2005
Eu am facut experienta asta cu schimbatul de bielete singur odata, e o chestie banala, nu tine decat de un cric, ceva wd40 sa dai jos mizeria si 2 chei, una pentru contra, si da sunt ieftine piesele, bune ajung vreo 150 de lei ambele, ok costa si 50-60 de lei setul.
Si pentru Topp, nu trebuie sa refaci geometria cand schimbi asa ceva. Nu a ros niciodata masina cauciucul pe laterale, si nici dupa 25.000 de km dupa respectiva operatia nu au dat vreun semn.

#46
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 t-balt, on 01 aprilie 2015 - 22:29, said:

Eu am facut experienta asta cu schimbatul de bielete singur odata, e o chestie banala, nu tine decat de un cric, ceva wd40 sa dai jos mizeria si 2 chei, una pentru contra, si da sunt ieftine piesele, bune ajung vreo 150 de lei ambele, ok costa si 50-60 de lei setul.
Si pentru Topp, nu trebuie sa refaci geometria cand schimbi asa ceva. Nu a ros niciodata masina cauciucul pe laterale, si nici dupa 25.000 de km dupa respectiva operatia nu au dat vreun semn.
Daca nu le-ai montat la orice vulcanizare...de-aia.
  Initiatorul n-a spus inca ce masina are, asa ca pretul este irelevant.

Edited by Topp, 01 April 2015 - 22:44.


#47
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Topp, on 01 aprilie 2015 - 22:35, said:


    Daca nu le-ai montat la orice vulcanizare...de-aia.
  Initiatorul n-a spus inca ce masina are, asa ca pretul este irelevant.

Amice, exista bieleta antiruliu si bieleta directie. Poate le cqonfunzi si nu stii.

Initiatorul a prezentat o imagine cu un Opel vectra A.

#48
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
A dat-o profesionistul de gard de nu mai stie cum sa scoata camasa. Halal. Multumim maestre.

Si ca idee, exact o mizerie din asta aveam pe dracia aia de golf, ma scuzati, doua. Plastic.

[ http://www.autoroyal.ro/images/produse/144/101648_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by RealThing, 01 April 2015 - 23:06.


#49
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu stiu de ce dar parca le vad mai bine oasele astea din plastic montate pe masina. E ca si cu deformarea caroseriei la impact. Prefer sa schimb cate un set daca e sa dau intr-o groapa mare decat sa schimb o lada de piese dupa 3-4 gropi ca alea. Repet, doar pararea mea.


#50
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
unii schimba rotile in timp ce merg, nu cred ca e greu sa schimbi niste bielete la vulcanizare :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MQm5BnhTBEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Super Chief, on 02 aprilie 2015 - 07:03, said:

Nu stiu de ce dar parca le vad mai bine oasele astea din plastic montate pe masina. E ca si cu deformarea caroseriei la impact. Prefer sa schimb cate un set daca e sa dau intr-o groapa mare decat sa schimb o lada de piese dupa 3-4 gropi ca alea. Repet, doar pararea mea.

Acu ce sa zic, masina iesise din revizie de vreo luna, m-am dus fara griji la ITP, si ala mi-a zis ca nu se astepta sa vada asa ceva avand in vedere starea ok a masinii. La Honda le am metalice.

#52
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
valeu ce de reply-uri 50......inseamna ca nu sunt singuru caruia ii pica bieletele =))

#53
alexvasilemail

alexvasilemail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2009
Sa va dau una si mai tare........am schimbat la un service semeringul de palier la un Opel Astra G 1.6 16V .... binenteles cutie data jos ,si pentru asta demontat calandru etc.....la cateva zile ma cheama sa-mi iau masina ca e gata.  Toate bune si frumoase, am platit barosan lucrarea, am plecat de acolo pe un drum relativ normal de oras....nu cu prea multe denivelari,  in aceeasi zi seara am plecat pana la tara 220km dus intors. Pe drum am simtit eu ceva  troncanea ceva metal pe metal...m-am gandit ca mi se pare...apoi simteam eu ca in depasiri si viraje ma tot balansam nefiresc. La intoarcere zic sa ma uit sa vad ce dreak trancane acolo...o fi amortizor, arc rupt ....ceva treb sa fie ...insa SURPRIZA!!!!  cand ma uit la articulatii vad bara stabilizatoare cazuta pe brat , ma uit si in cealalta parte....la fel.....Deci, supermecanicul meu la reasamblare a uitat sa-mi puna bieletele antiruliu inapoi ...
Acum intreb poate ma ajuta cineva , dupa cei 220km facuti fara bielete antiruliu montate ce surprize pot avea . Adica ce pretentii sa ridic cand o duc inapoi .

Edited by alexvasilemail, 23 October 2022 - 16:05.


#54
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ce pretenții? Să îți pună biletele, eventual dacă au chef să îți plătească timpul pierdut din cauza lor. Dar în România nici un service nu își asumă costurile măgăriilor făcute de proprii mecanici.

  Nu ai ce surprize să ai, atât că mașina e mai instabilă din cauză că bara stabilit e nefuncțională. Mergi mai încet, mai ales în viraje si pe denivelări.

Edited by PoeOvidiu, 23 October 2022 - 21:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate