Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#1873
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirel_85, on 30 aprilie 2017 - 19:38, said:

Nu vad la fundatie din poze, folie hidoizolatie cu crampoane, ai puz aditivul recomandat de brawnie, sau ceva de genul?

Nu am pus nici una nici alta. Ala este betonul mort, din pamant. Nu am auzit sa se foloseasca folie sau alta hidroizolatie la betonul ala. Nici nu am dat in proiect ceva de genul asta.

View PostdoarUNom, on 29 aprilie 2017 - 21:23, said:

Aia din dreapta e vre.o gradinita ?

Azil de batrani Posted Image

Edited by oMariusRO, 01 May 2017 - 07:31.


#1874
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
e bun daca e azil ...vei fi vecin cu copii cand vor creste mari :)

#1875
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
De 2 zile incerc sa inteleg ceva si nu reusesc... stiu, ar trebui sa fie problema mea dar avand in vedere ca e casa mea, eu sunt primul care trebuie sa inteleaga, totul Posted Image

Deci... Cum fac petrecerile de bare in grinda de elevatie la noduri fara sa folosesc coltare?! Cum o dau, cum o sucesc, ceva tot nu merge.. In majoritatea cazurilor imi rezulta cate 3-4 bare alaturate (poza 1A) si citeam pe undeva ca nu e voie de la normativ decat 2... M-am uitat pe o multime de jurnale, dar nu am gasit nici unul cu 8 bare in stalpi si 10 in grinda (3 sus, 3 jos si cate 2 intermediare pe verticala) si oricum la majoritatea s-au pus coltare...

Poza 1B pare sa fie mai apropiata de o solutie, dar tot nu sunt sigur daca e bine si am si acolo o zona cu 3 bare (in partea de sus).

Intrebari punctuale:

1. Ciocurile barelor din mijloc pot fi facute in sus/jos (liniile punctate) sau doar in plan orizontal? Daca pot fi facute vertical, mai scap de niste suprapuneri
2. Daca indoi barele orizontale ce vin din partea de jos, cele care vin din dreapta trebuiesc sa treaca prin stalp, sau se pot opri in punctul Y (inclusiv pentru linia rosie din mijloc)?
3. Ce se intampla cu barele verticale in capete? Se duc pana dupa stalp si se inchid cu ciocuri una in alta (practic formeaza un U)?

Attached Files

  • Attached File  1a.JPG   52.01K   27 downloads
  • Attached File  1b.JPG   48.56K   24 downloads


#1876
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostoMariusRO, on 02 mai 2017 - 11:41, said:


1. Ciocurile barelor din mijloc pot fi facute in sus/jos (liniile punctate) sau doar in plan orizontal? Daca pot fi facute vertical, mai scap de niste suprapuneri Se indoaie orizontal ca altfel nu ar mai avea rost ciocul respectiv
2. Daca indoi barele orizontale ce vin din partea de jos, cele care vin din dreapta trebuiesc sa treaca prin stalp, sau se pot opri in punctul Y (inclusiv pentru linia rosie din mijloc)?
3. Ce se intampla cu barele verticale in capete? Se duc pana dupa stalp si se inchid cu ciocuri una in alta (practic formeaza un U)? Pot sa formeze doar un unghi de 45 de grade , nu este musai sa formeze un U si sa fie legate.


#1877
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cand ai 4 bare in stalp si doar cate 2 orizontale la grinda, e mai simplu. Eu fata de poza de mai jos am inca 4 bare in stalpi (punctele albe) plus cate o bara sus si una jos orizontal (cele rosii) si cate doua pe laterale (galbene).

Sa zicem ca de alea galbele scap repede, ca sunt in alte planuri. Se fac precum cele de sus de pe margini. Dar restul?! Poate sa completeze cineva desenul?!

LE. Am pus si poza originala, in caz ca vrea cineva sa deseneze pe ea.

LE2. @Mirel_85, Dirigintele a zis ca imi trimite un desen, il astept. Dar daca va fi un desen dintr-un proiect, nu sunt sigur ca il pot citi corect. Cu pozele astea e mai usor de inteles. Structuristul a zis ca sunt mai multe variante, inclusiv aia cu coltare, dar nu mi-a dat detaliul exact la partea asta.

Attached Files


Edited by oMariusRO, 02 May 2017 - 12:31.


#1878
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostoMariusRO, on 02 mai 2017 - 11:41, said:

De 2 zile incerc sa inteleg ceva si nu reusesc... stiu, ar trebui sa fie problema mea dar avand in vedere ca e casa mea, eu sunt primul care trebuie sa inteleaga, totul Posted Image

Deci... Cum fac petrecerile de bare in grinda de elevatie la noduri fara sa folosesc coltare?! Cum o dau, cum o sucesc, ceva tot nu merge.. In majoritatea cazurilor imi rezulta cate 3-4 bare alaturate (poza 1A) si citeam pe undeva ca nu e voie de la normativ decat 2... M-am uitat pe o multime de jurnale, dar nu am gasit nici unul cu 8 bare in stalpi si 10 in grinda (3 sus, 3 jos si cate 2 intermediare pe verticala) si oricum la majoritatea s-au pus coltare...

Poza 1B pare sa fie mai apropiata de o solutie, dar tot nu sunt sigur daca e bine si am si acolo o zona cu 3 bare (in partea de sus).

Intrebari punctuale:

1. Ciocurile barelor din mijloc pot fi facute in sus/jos (liniile punctate) sau doar in plan orizontal? Daca pot fi facute vertical, mai scap de niste suprapuneri
2. Daca indoi barele orizontale ce vin din partea de jos, cele care vin din dreapta trebuiesc sa treaca prin stalp, sau se pot opri in punctul Y (inclusiv pentru linia rosie din mijloc)?
3. Ce se intampla cu barele verticale in capete? Se duc pana dupa stalp si se inchid cu ciocuri una in alta (practic formeaza un U)?

Off topic... Asta nu ar trebuie sa stie sa iti spuna structuristul? Sau daca el nu este de gasit, macar dirigintele ?  O sa ajung si eu la faza asta si chiar sunt curios daca dirigintele stie solutia la intrebarea ta sau e nevoie de parerea structuristului, sau chiar a colegilor de pe forum ? Pana la urma nu de aceea platim dirigintele, la fel si structuristul?

#1879
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
In pozele tale, grinzile nu sunt corect facute. Barele de la grinzi trebuie sa "imbrace" stalpul, pe exterior si pe interior. Deci grinda ar trebui sa fie mai groasa decat stalpul cu cel putin 5 cm. In felul asta poti pune barele din grinzi una langa alta si nu una peste alta. Constructorul nu stie cum se face ? Pe planuri, intradevar, sunt desenate niste linii dar in practica trebuie sa stii cum sa le faci sa iasa bine. Mai intreaba-l si pe Diriginte.

#1880
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
La talpa aia nu mai ai 2 bare la mijloc ?

#1881
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
...poza aia este luata pe undeva , nu este de pe santierul lui oMarius .

Dar daca mesterii stiu sa citeasca desenul nu ar trebui sa fie probleme cu asezarea barelor . Cel mai bine este sa faci poza dupa ce incep mesterii la fier.

Eu iti inteleg nedumerirea Marius, dar sa stii ca nu am vazut legaturi de fier perfecte fie ca respecta normativul sau nu,pe acest forum ,asa ca stai linistit .

Edited by Benderbut, 02 May 2017 - 20:10.


#1882
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postxjl, on 02 mai 2017 - 16:02, said:

In pozele tale, grinzile nu sunt corect facute. Barele de la grinzi trebuie sa "imbrace" stalpul, pe exterior si pe interior. Deci grinda ar trebui sa fie mai groasa decat stalpul cu cel putin 5 cm. In felul asta poti pune barele din grinzi una langa alta si nu una peste alta. Constructorul nu stie cum se face ? Pe planuri, intradevar, sunt desenate niste linii dar in practica trebuie sa stii cum sa le faci sa iasa bine. Mai intreaba-l si pe Diriginte.

Nu stiu dat de corect sunt facute. Dupa mine seamana cu ce am vazut pe aici ca fiind corect... Constructorul a zis ca el a facut si cu L-uri si cu ciocuri. Dar cat de corecte or fi fost, nu stiu pana nu vad. Oricum a zis ca prefera sa ii dau un detaliu cat mai exact, si face cum zic eu/dirigintele/proiectantul. Oricum, detaliile de la diriginte arata ca in poza de mai jos, cu mentiunea barele sunt evazate doar cu 4-5cm, nu asa mult ca in poza. Ideea este sa nu fie manunchiuri de 3-4 bare legate impreuna (asa zice la normativ, mi-a explicat si de ce dar nu cred ca are importanta acum).

Attached File  grinda.jpg   27.8K   76 downloads Attached File  bare fundatie.jpeg   498.11K   77 downloads

View Postal bundy ro, on 02 mai 2017 - 19:30, said:

La talpa aia nu mai ai 2 bare la mijloc ?

Cum zice si bender, aia nu e de la mine. Eu am 2 pa laterale si inca una pe mijloc sus si jos.

View PostBenderbut, on 02 mai 2017 - 20:04, said:

Cel mai bine este sa faci poza dupa ce incep mesterii la fier.

Exact asa i-am spus dirigintelui. Ca dupa ce leaga primul colt ii fac o poza si i-o trimit pe whatsapp. In caz ca nu e bine sa nu trebuiasca sa refaca tot...

#1883
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Am avut 8 bare in stalp, 6 in grinda fundatiei, 6 in grinda elevatiei, 2 bare intermediare intre cele 2 grinzi, etrieri in grinda fundatiei, etrieri in grinda elevatiei, etrieri care imbracau cele 2 grinzi si etrieri la stalpi... cu agrafe in interior, nu etrieri rombici :( ... Nu am folosit coltare, barele erau in forma de L la capat (imbracau stalpul). Inghesuiala mare, foarte mare, erau momente cand ma gandeam ca nu mai are rost betonul acolo, ca nu mai era loc :)... Si uite ca am dat si decorativa si acum ma chinui cu sadolinu pe sageac (care, apropo, tine loc de astereala...sau invers).
Ai un plan, la nevoie suni un prieten (structuristul sau arhitectul, ca pe mine m-a ajutat si el la partea de srructura) si exista si acest forum :)
Spor si pozeeeee.....

P.S. toate barele erau in acelasi plan, orizontal, nu am avut indoituri in sus sau jos.

#1884
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Detaliile date de Diriginte sunt f.corecte. Daca te uiti mai atent observi ca barele sunt montate una langa alta (cum ti-am spus mai sus), nu facute manunchi. Trebuie doar ceva mai multa atentie la taiat si fasonat fierul (fiecare bara are o alta masura), iar ciocurile sa le faci ca in detaliu (60 de diametre). Revin cu mentiunea ca barele orizontale sa "imbrace stalpul". In pozele date de tine nu este corect.

#1885
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostNukem, on 02 mai 2017 - 20:42, said:

P.S. toate barele erau in acelasi plan, orizontal, nu am avut indoituri in sus sau jos.

Asta nu se poate face (daca ai mai mult de 2 bare in plan orizontal in grinzi) fara sa ai un manunchi de 3-4 bare legate intre ele. Si cica nu e voie... Nu doar pentru ca asa zice normativul ci pentru ca, dupa cate am inteles de la diriginte, daca nu le legi foarte bine intre ele astfel incat sa nu fie nici un fel de gol (ceea ce nu e usor) atunci cand sunt acoperite de beton el nu intra printre bare si practic ai in grinda goluri de aer (intre bare) care pot permite miscarea barelor in caz de cutremur. Intre doua bare (exceptand cazul in care sunt suprapuse) trebuie sa fie un spatiu de 3 sau 4 ori mai mare decat dimensiunea sortului din beton (de ex 3x16 sau 3x32)

View Postxjl, on 03 mai 2017 - 11:43, said:

Trebuie doar ceva mai multa atentie la taiat si fasonat fierul (fiecare bara are o alta masura), iar ciocurile sa le faci ca in detaliu (60 de diametre). Revin cu mentiunea ca barele orizontale sa "imbrace stalpul". In pozele date de tine nu este corect.

Din ce am inteles eu merge si cu ciocuri fixe ca marime. Dirigintele a spus ca lungimea de petrecere se poate calcula si din momentul in care bara se suprapune cu cealalta grinda (asa cum se vede si in detaliul de proiectare). Toate barele de la o grinda se intersecteaza cu cealalta grinda in acelasi loc (la prima bara) si un 60fi calculat de acolo este suficient.

Poate nu se vede bine, sau poate nu inteleg eu ce vrei sa spui, dar mi mi se pare ca pozele sunt corecte. Bara de pe exteriorul grinzii imbraca stalpii de pe exterior, cea de pe interior ii imbraca pe cei din interior (inainte sa faca unghiul de 90 de grade si sa se duce pe directia celeilalte grinzi). In cazul meu mai sunt 2 stalpi pe mijloc si o bara pe mijlocul grinzii care ii va "imbraca" pe aceia. Oricum, tot dirigintele spunea ca din punctul lui de vedere cel mai important este ca grinzile sa fie prinse intre ele, sa formeze o carcasa rigida si mai putin cum se raporteaza la stalpi. A spus ca daca barele exterioare imbraca stalpul, celelalte doua pot avea si ciocuri verticale in ultima instanta...

Edited by oMariusRO, 03 May 2017 - 12:15.


#1886
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostoMariusRO, on 03 mai 2017 - 12:10, said:

Asta nu se poate face (daca ai mai mult de 2 bare in plan orizontal in grinzi) fara sa ai un manunchi de 3-4 bare legate intre ele. Si cica nu e voie... Nu doar pentru ca asa zice normativul ci pentru ca, dupa cate am inteles de la diriginte, daca nu le legi foarte bine intre ele astfel incat sa nu fie nici un fel de gol (ceea ce nu e usor) atunci cand sunt acoperite de beton el nu intra printre bare si practic ai in grinda goluri de aer (intre bare) care pot permite miscarea barelor in caz de cutremur. Intre doua bare (exceptand cazul in care sunt suprapuse) trebuie sa fie un spatiu de 3 sau 4 ori mai mare decat dimensiunea sortului din beton (de ex 3x16 sau 3x32)



Din ce am inteles eu merge si cu ciocuri fixe ca marime. Dirigintele a spus ca lungimea de petrecere se poate calcula si din momentul in care bara se suprapune cu cealalta grinda (asa cum se vede si in detaliul de proiectare). Toate barele de la o grinda se intersecteaza cu cealalta grinda in acelasi loc (la prima bara) si un 60fi calculat de acolo este suficient.

Poate nu se vede bine, sau poate nu inteleg eu ce vrei sa spui, dar mi mi se pare ca pozele sunt corecte. Bara de pe exteriorul grinzii imbraca stalpii de pe exterior, cea de pe interior ii imbraca pe cei din interior (inainte sa faca unghiul de 90 de grade si sa se duce pe directia celeilalte grinzi). In cazul meu mai sunt 2 stalpi pe mijloc si o bara pe mijlocul grinzii care ii va "imbraca" pe aceia. Oricum, tot dirigintele spunea ca din punctul lui de vedere cel mai important este ca grinzile sa fie prinse intre ele, sa formeze o carcasa rigida si mai putin cum se raporteaza la stalpi. A spus ca daca barele exterioare imbraca stalpul, celelalte doua pot avea si ciocuri verticale in ultima instanta...
Bine, atunci fa cum zice Dirigintele.

#1887
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostoMariusRO, on 02 mai 2017 - 20:31, said:



Nu stiu dat de corect sunt facute. Dupa mine seamana cu ce am vazut pe aici ca fiind corect... Constructorul a zis ca el a facut si cu L-uri si cu ciocuri. Dar cat de corecte or fi fost, nu stiu pana nu vad. Oricum a zis ca prefera sa ii dau un detaliu cat mai exact, si face cum zic eu/dirigintele/proiectantul. Oricum, detaliile de la diriginte arata ca in poza de mai jos, cu mentiunea barele sunt evazate doar cu 4-5cm, nu asa mult ca in poza. Ideea este sa nu fie manunchiuri de 3-4 bare legate impreuna (asa zice la normativ, mi-a explicat si de ce dar nu cred ca are importanta acum).

Attachment grinda.jpg Attachment bare fundatie.jpeg



Cum zice si bender, aia nu e de la mine. Eu am 2 pa laterale si inca una pe mijloc sus si jos.



Exact asa i-am spus dirigintelui. Ca dupa ce leaga primul colt ii fac o poza si i-o trimit pe whatsapp. In caz ca nu e bine sa nu trebuiasca sa refaca tot...
Cum ti-a dat detaliu dirigintele este ok si corect.Restul detaliilor,cu l-uri,sunt adaptari de pe plaiuri mioritice.Ti se aglomereaza cca. 4 bare dar nu vor fi chiar bara langa bara......si pana la urma e ca orice joanta.

#1888
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Revenind la petrecerile barelor la stalpi si grinzi mi-am dat seama de o eventuala problema care banuiesc ca o sa o am si eu. Acolo unde sunt descarcate 2 sau mai ales in cazul a 3 sau 4 grinzi descarcate intr-un stalp intuiesc o problema la grosimea placi de b.a.

In zonele de reazam din cauza a atate bare de fier suprapuse plus etrieri de le inconjoara si betonul de deasupra 1-2 cm, ar putea fi automat mai gros betonul in zona respectiva si automat si in tot planul la toata placa, asta ca sa nu fie convexa forma placii de b.a.

Sper ca ati intales ce vreau sa spun, nu sunt inginer constructor dar sper ca am fost destul de explicit...

Edited by Mirel_85, 03 May 2017 - 21:42.


#1889
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 03 mai 2017 - 21:40, said:

Revenind la petrecerile barelor la stalpi si grinzi mi-am dat seama de o eventuala problema care banuiesc ca o sa o am si eu. Acolo unde sunt descarcate 2 sau mai ales in cazul a 3 sau 4 grinzi descarcate intr-un stalp intuiesc o problema la grosimea placi de b.a.

In zonele de reazam din cauza a atate bare de fier suprapuse plus etrieri de le inconjoara si betonul de deasupra 1-2 cm, ar putea fi automat mai gros betonul in zona respectiva si automat si in tot planul la toata placa, asta ca sa nu fie convexa forma placii de b.a.

Sper ca ati intales ce vreau sa spun, nu sunt inginer constructor dar sper ca am fost destul de explicit...

Nu îți fa probleme. Discuția de mai sus este la colț. Cind ai 3 sau 4 grinzi pe stilp foarte probabil este o intersecție a 2 grinzi perpendiculare caz in care trec prin stilp fără sa aglomereze zona. N-am văzut pina acum placa bombată de prea mult fier.

#1890
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@doarUNom ma certa ca nu pun poze, asa ca profit de ocazie ca sunt în parc și postez câteva direct de pe telefon :)

Am avut ceva probleme cu țevile. Cea care trebuia sa colecteze de la o baie de sus și sa ducă pe sub casa la ieșirea spre canalizare trebuia sa treacă fix prin grinda scării, pe lungimea ei. Asa ca a dat-o constructorul puțin cotita...

Pe cea de la bucătărie a zis sa o facă tot sub placa, dar oamenii au cam incurcat cotele. Trebuie sa o coboare cam 10cm ca asa nu nici sub placa nuci peste.. Attached File  IMG_20170516_131821.jpg   103.15K   143 downloadsAttached File  IMG-20170515-WA0001.jpg   48.38K   143 downloadsAttached File  IMG_20170513_103403.jpg   92.49K   141 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate