Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Rolul rugaciunii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#55
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-In lume exista mai multe ,,felurimi''de oameni ;Unii isi parcurg in liniste drumul in viata,invata din mers sa se descurce,judeca lucrurile la adevarata lor valoare,stiu sa fie fericiti si nu au nevoie de ajutorul religiilor pentru indrumare spirituala.
-Alti oameni dimpotriva,inteleg mai putin sau deloc rostul vietii,le este frica teribila sa intreprinda singuri actiuni decizionale,si atunci se alatura cu trup si suflet unui crez comun intr-un zeu ,pe care il venereaza continu de frica razbunarii,si in ideia absurda a rasplatirii cu viata vesnica.Aceasta felurime de oameni nu poate intelege altfel viata decat printr-o rugaciune si plecaciune continua,prin renuntare la demnitate prin toleranta excesiva,prin impotrivire totala la progresul si realitatiile stiintei,dispretuind ori si ce alte valori in afara celor divine.Acesti oameni sarmani traiesc si mor orbecaind cu inversunare prin negura dogmelor,slujind cu frica si devotament toata viata lor doar interesele clerului.

Edited by Arayan, 28 March 2015 - 23:23.


#56
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postedy12345, on 28 martie 2015 - 21:49, said:


Intr-o lume desfranata, Dumnezeu trebuie sa ia masuri pentru a descuraja raul, si exact asta s-a intamplat. Exact ca in epoca contemporana: daca faci ceva rau, esti sanctionat, ajungi la inchisoare sau primesti amenda, ca sa te cumintesti, pentru pastrarea armoniei in societate.

Cat despre Noul Testament, in el ne este evidentiata jertfa lui Isus, care aduce mantuire, omul putand avea o relatie cu Dumnezeu.


Intr-o lume desfranata, trebuie create legi si institutii care asigure linistea si siguranta publica.Altfel se creaaza anarhie (ANARHÍE s. f. Stare de dezorganizare, de dezordine, de haos într-o țară, într-o instituție etc.; indisciplină, nesupunere a individului față de o colectivitate organizată. – Din fr. anarchie.)
Nu Dumnezeu ia masuri, ci autoritatile ( politia, jandarmii, trupele speciale, justitia, DNA-ul, CCR-ul etc ).In epoca contemporana "daca faci ceva rau, esti sanctionat, ajungi la inchisoare sau primesti amenda" pentru ca ai incalcat legile !! Asta cu "armonia" n-am prea inteles-o, e prea adanca pentru mine.
Omul NU poate avea o relatie cu o entitate invizibila denumita generic Dumnezeu, Mahomed, Budha etc, ci doar cu o alta persoana de sex opus sau, in unele cazuri acceptate de societate, cu persoane de aceleasi sex, relatie consimtita prin casatorie.Orice alta relatie, din cate stiu eu, nu este permisa !

#57
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostArayan, on 28 martie 2015 - 23:20, said:

-In lume exista mai multe ,,felurimi''de oameni ;Unii isi parcurg in liniste drumul in viata,invata din mers sa se descurce,judeca lucrurile la adevarata lor valoare,stiu sa fie fericiti si nu au nevoie de ajutorul religiilor pentru indrumare spirituala.
-Alti oameni dimpotriva,inteleg mai putin sau deloc rostul vietii,le este frica teribila sa intreprinda singuri actiuni decizionale,si atunci se alatura cu trup si suflet unui crez comun intr-un zeu ,pe care il venereaza continu de frica razbunarii,si in ideia absurda a rasplatirii cu viata vesnica.Aceasta felurime de oameni nu poate intelege altfel viata decat printr-o rugaciune si plecaciune continua,prin renuntare la demnitate prin toleranta excesiva,prin impotrivire totala la progresul si realitatiile stiintei,dispretuind ori si ce alte valori in afara celor divine.Acesti oameni sarmani traiesc si mor orbecaind cu inversunare prin negura dogmelor,slujind cu frica si devotament toata viata lor doar interesele clerului.

perfecta dreptate ai. un lucru nu pricep la credinciosii traditionali. de ce orice progres tehnologic si stiintific este considerat a fi impotriva religiei si venind de la diavol. daca Dumnezeu nu ar voi, nimic nu s-ar descoperi, nimic nu s-ar inventa. eu consider ca  Dumnezeu ni le dezvaluie pentru binele nostru. doar ca noi suntem prea rai sa le folosim spre binele tuturor!

View Postprimuministru, on 28 martie 2015 - 23:55, said:

Intr-o lume desfranata, trebuie create legi si institutii care asigure linistea si siguranta publica.Altfel se creaaza anarhie (ANARHÍE s. f. Stare de dezorganizare, de dezordine, de haos într-o țară, într-o instituție etc.; indisciplină, nesupunere a individului față de o colectivitate organizată. – Din fr. anarchie.)
Nu Dumnezeu ia masuri, ci autoritatile ( politia, jandarmii, trupele speciale, justitia, DNA-ul, CCR-ul etc ).In epoca contemporana "daca faci ceva rau, esti sanctionat, ajungi la inchisoare sau primesti amenda" pentru ca ai incalcat legile !! Asta cu "armonia" n-am prea inteles-o, e prea adanca pentru mine.
Omul NU poate avea o relatie cu o entitate invizibila denumita generic Dumnezeu, Mahomed, Budha etc, ci doar cu o alta persoana de sex opus sau, in unele cazuri acceptate de societate, cu persoane de aceleasi sex, relatie consimtita prin casatorie.Orice alta relatie, din cate stiu eu, nu este permisa !

o precizare ca sa stie si cei ce nu stiu : musulmanii nu se roaga la  Mahomed ci tot la Dumnezeu. Mahomed e doar profetul lor caruia Dumnezeu i-a dezvaluit ceea ce numim Coran. in plus trebuie sa stiti ca musulmanii Il recunosc pe Isus ca fiind trimis al lui Dumnezeu. presupun ca e un lucru pe care extrem de multi crestini nu-l stiu.


acum sa fiu si eu ontopic :

cred ca am sa sochez pe multi de pe aici dar trebuie sa spun ceea ce stiu.
pentru credinciosi nu e nevoie sa le explic ca rugaciunea este buna. doar cu precizarea ca rugaciunea pentru sine nu aduce nimic, este pierdere de timp.
ma adresez celor care sunt atei, celor care nu se roaga, celor care cauta raspunsuri prin stiinta...etc, si altora interesati :
intotdeauna m-am intrebat ce e cu Puterea Cuvantului. intr-adevar este foarte mare, poate cea mai mare existenta, si nu neaparat a Cuvantului in sine ci a Gandului.  cuvantul este gandul transmis pe cale orala.
descoperirile stiintifice demonstreaza ca un gand bun, un cuvant bun, modeleaza moleculele de apa intr-un anumit fel, sa-i zicem o structura organizata, stabila iar cuvintele, gandurile de rau modeleaza apa exact invers intr-o structura moleculara foarte dezordonata.  organismul nostru este 50-70% apa si se va modela in functie de gandurile bune/rele pe care le emitem sau cu care intram in contact, e o dicutie prea lunga sa o postez aici.
pe scurt : o rugaciune care contine cuvinte de bine, de multumire, de iubire, va aduce doar bine organismului nostru precum si imprejur. diametral opus, ganduri rele, injurii, barfe..etc...vor aduce doar rau propriului organism precum si imprejur.
pentru cine e interesat , exista un documentar carem odata vizionandu-l ve-ti intelege foarte multe. este stiintific, nu religios, cum nici eu nu sunt Posted Image
insa ce e drept , e drept. eu cautand ,am gasit raspunsuri pe care biserica nu mi le-a putut da, desi  era corect ce spunea.

asadar daca vreun ateu, vreunul mai putin credincios sau oricine altcineva care spune ca rugaciunea nu are rost, eu aduc aici dovada stiintifica pentru oricine vrea ca vorbele de bine aduc doar bine  !

stima tuturor!

Edited by adifox, 29 March 2015 - 03:09.


#58
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postadifox, on 29 martie 2015 - 03:06, said:

asadar daca vreun ateu, vreunul mai putin credincios sau oricine altcineva care spune ca rugaciunea nu are rost, eu aduc aici dovada stiintifica pentru oricine vrea ca vorbele de bine aduc doar bine  !
Ai numarat tu vorbele de bine de-a lungul istoriei umanitatii si ai gasit o corelatie de 100% intre ele si evenimente de bine?

In cifre? Pe numere?

#59
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDaian95, on 28 martie 2015 - 16:11, said:

Rugaciunea te descarca. Iti ia pietrele de pe suflet.
Eu zic ca rugaciunea te incarca, te motiveaza, te sprijina in fata fricilor, necunoscutului, incertitudinilor vietii.
Poate fi religioasa sau nu.

#60
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostYOUR_GOD, on 28 martie 2015 - 16:50, said:

Prietene, nu te rogi numai ca sa ti se dea. Te rogi si pentru a arata pur si simplu ca meriti sa primesti..sau sa obtii.

Adica , cu alte cuvinte ": poti sa nu imi dai daca ma rog , dar simte-te , ca si eu simt nevoia sa primesc . " hihihihihihih .... mi-ai facut ziua frumoasa.

#61
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostQuantum, on 29 martie 2015 - 09:37, said:

Eu zic ca rugaciunea te incarca, te motiveaza, te sprijina in fata fricilor, necunoscutului, incertitudinilor vietii.
Poate fi religioasa sau nu.
Si cand vine asteroidul cum se roaga un ateu la el?

#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy12345, on 28 martie 2015 - 21:49, said:

M-am nascut intr-o familie de neoprotestanti si atat.
Și ideatica ta tot de sorginte neo-protestantă este.

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgi_fubar, on 28 martie 2015 - 15:53, said:

Daca Creatorul ne cunoaste dinainte nevoile si dorintele atunci la ce ne mai rugam ?
Asta inseamna relatia cu Dumnezeu, stimabile. Te rogi, pt ca nu-I poti oferi nimic si pt ca realizezi ca nu poti face nimic bun.

#64
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 13:35, said:

Asta inseamna relatia cu Dumnezeu, stimabile. Te rogi, pt ca nu-I poti oferi nimic si pt ca realizezi ca nu poti face nimic bun.

Pai si daca zici ca ai soarta deja hotarata de ce te mai rogi?

#65
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 13:35, said:

Te rogi, pt ca nu-I poti oferi nimic si pt ca realizezi ca nu poti face nimic bun.
Dragostea e nimic ?

#66
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostOriginalCopy, on 29 martie 2015 - 05:23, said:

Ai numarat tu vorbele de bine de-a lungul istoriei umanitatii si ai gasit o corelatie de 100% intre ele si evenimente de bine?

In cifre? Pe numere?
eu am zis clar ca am dovada stiintifica unde este corelatia de 100% cum zici tu. dar tu nici macar stiinta nu o accepti. tu accepti doar sa contrazici sai sa pui intrebari stupide. eu nu sunt un bisericos care te indeamna sa te rogi la ceva imaginar , eu nu am inventat ceea ce spun cu vorbele de bine, doar am cautat si am gasit raspunsul. desi dupa cum spun nu sunt bisericos, am si explicatia pentru apa sfintita.  dar e doar pentru cei care vor sa afle, nu pentru cei care vor doar sa conteste orice.

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaltul2, on 29 martie 2015 - 13:38, said:

Pai si daca zici ca ai soarta deja hotarata de ce te mai rogi?
E singura metoda de comunicare cu Dumnezeu. Copiii Lui comunica prin ceea ce numiti rugaciune.

View Postdualis, on 29 martie 2015 - 13:43, said:

Dragostea e nimic ?
Definitia dragostei in Biblie este asta:

Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui." (Ioan.14:21)

Drept raspuns, Isus i-a zis: "Daca Ma iubeste cineva, va pazi Cuvantul Meu, si Tatal Meu il va iubi. Noi vom veni la el si vom locui impreuna cu el. (Ioan.14:23)

Ia vezi la bisericosi daca iubesc pe Dumnezeu. Ei ignora Scriptura, deci nu-L iubesc.

#68
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postprimuministru, on 28 martie 2015 - 23:55, said:

Intr-o lume desfranata, trebuie create legi si institutii care asigure linistea si siguranta publica.Altfel se creaaza anarhie (ANARHÍE s. f. Stare de dezorganizare, de dezordine, de haos într-o țară, într-o instituție etc.; indisciplină, nesupunere a individului față de o colectivitate organizată. – Din fr. anarchie.)
Nu Dumnezeu ia masuri, ci autoritatile ( politia, jandarmii, trupele speciale, justitia, DNA-ul, CCR-ul etc ).In epoca contemporana "daca faci ceva rau, esti sanctionat, ajungi la inchisoare sau primesti amenda" pentru ca ai incalcat legile !! Asta cu "armonia" n-am prea inteles-o, e prea adanca pentru mine.

La ce Politie, Jandarmerie, DNA, Curte Constitutionala etc visezi tu la intemeierea lumii? Prin armonie ma refer la linistea publica, sa nu-ti fie frica ca iesi din casa si-ti da unu' cu buzduganul in cap.

View Postprimuministru, on 28 martie 2015 - 23:55, said:

Omul NU poate avea o relatie cu o entitate invizibila denumita generic Dumnezeu, Mahomed, Budha etc, ci doar cu o alta persoana de sex opus sau, in unele cazuri acceptate de societate, cu persoane de aceleasi sex, relatie consimtita prin casatorie.Orice alta relatie, din cate stiu eu, nu este permisa !

Esti pierdut tare, prietene. Prin relatie cu Dumnezeu nu se intelege ce crezi tu, ci o conexiune intre om si Divinitate.

Edited by edy12345, 29 March 2015 - 14:33.


#69
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postadifox, on 29 martie 2015 - 14:23, said:

eu am zis clar ca am dovada stiintifica unde este corelatia de 100% cum zici tu
Pai vino cu dovada aia stiintifica, nu doar cu vorbe. "Am zis ca am" e fix pix, arata ce ai, arata publicatia dintr-un jurnal stiintific, ceva, arata cifrele, arata cum a fost condus experimentul si care sunt pasii pentru a-l reproduce.

Si da, ai zis 100%, iete:

View Postadifox, on 29 martie 2015 - 03:06, said:

asadar daca vreun ateu, vreunul mai putin credincios sau oricine altcineva care spune ca rugaciunea nu are rost, eu aduc aici dovada stiintifica pentru oricine vrea ca vorbele de bine aduc doar bine  !
Sau pentru tine "doar" e relativ? "Doar" inseamna "exclusiv", adica 100%. Pune burta pe limba romana daca nu esti de acord cu asta.

Edited by OriginalCopy, 29 March 2015 - 15:19.


#70
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostOriginalCopy, on 29 martie 2015 - 14:34, said:

Pai vino cu dovada ai stiintifica, nu doar cu vorbe. "Am zis ca am" e fix pix, arata ce ai, arata publicatia dintr-un jurnal stiintific, ceva, arata cifrele, arata cum a fost condus experimentul si care sunt pasii pentru a-l reproduce.


uite aici una din dovezi. probabil ai sa contesti ceea ce spun mari profeori universitari si pemiati international, dar nu e problema, tu esti mai in masura sa dai verdcitul final Posted Image

http://documentare.r...despre-apa-2006

Edited by adifox, 29 March 2015 - 15:21.


#71
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postadifox, on 29 martie 2015 - 15:20, said:

uite aici una din dovezi. probabil ai sa contesti ceea ce spun mari profeori universitari si pemiati international, dar nu e problema, tu esti mai in masura sa dai verdcitul final Posted Image

http://documentare.r...despre-apa-2006

Stiinta se face in jurnale stiintifice, nu la televizor. Pune aici link-uri (sau mai bine, codurile DOI sau similar) ale surselor, ca sa citim direct de la sursa, fara intermediari (TV) care cel mai probabil indobitocesc prin denaturarea rezultatelor.

#72
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
ti se pare ca eu vreau sa te conving pe tine sau pe cineva ? n-aveti decat sa cautati ce vreti si daca vreti. eu mi-am tinut cuvantul de a aduce o dovada.
tu nici macar nu ai avut curiozitatea si rabdarea sa vezi documentarul, dar te trezesti vorbind si esti tu mai iluminat decat toti aia care muncesc de o viata in universitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate