Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 

Rolul rugaciunii

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
146 răspunsuri în acest subiect

#91
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postprimuministru, on 30 martie 2015 - 21:05, said:


O fi, nu te contrazic, dar ce treaba am eu frate cu aia care-au trait acum jdemii de ani ? Nici prafu' n-a mai ramas din ei !
Eu traiesc in prezent si ma gandesc la viitor, nu ma raportez la trecut.Mai ales la un trecut destul de confuz.

Din trecut inveti. Invatand te perfectionezi. Perfectionandu-te esti pregatit de viitor.

#92
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.847
  • Înscris: 05.10.2007

View Postedy12345, on 30 martie 2015 - 21:12, said:


Din trecut inveti. Invatand te perfectionezi. Perfectionandu-te esti pregatit de viitor.

Omul invata din greseli, nu din trecut.Restul e valabil !

#93
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy12345, on 30 martie 2015 - 21:05, said:

Dezvolta, rogu-te, de ce nu poti fi si prieten cu Dumnezeu.
Vezi tu, poți fi și prieten cu Dumnezeu, dar nu poți fi numai prieten. Nu știu cât ești tu de familiarizat cu termenii teologici, dar am să încerc să-ți explic, folosind termenii grecești referitori la iubire. Aceștia sunt:

Eros έρως, care semnifică iubirea pasională, o intensitate foarte mare a trăirii.
Philia Φιλεῖν, care este asociată în general cu prietenia, cu afecțiunea.
Storge στοργή, care este sentimentul de atașament, de afecțiune în relațiile dintre părinți și copii.
Agape ἀγάπη, este acea dragoste rațională, care ține în primul rînd de caracteristicile celui iubit. Ea nu este nici pasională, nici tandră, și nu provine din înclinații directe către cineva, ci din convingeri.

Acum tu te referi la Philia, însă Biblia face apel la Agape. Mai mult, Ioan Gură de Aur și alți Sfinți Părinți spun că trebuie să ajungem ca Agape la un moment dat să se transforme în Eros. O dragoste la o intensitate extremă a trăirii.

Sper că ai înțeles acum. :)

#94
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 29 martie 2015 - 23:19, said:

Quote

mario_bril, on 30 martie 2015 - 01:12, said:
Respectivul verset se referă la cu totul altceva, anume la faptul că între noi și Dumnezeu nu este o relație de subordonare rece, nu am fost creați pentru a fi slugile lui Dumnezeu, ci pentru iubire. De altfel versetele anterioare lămuresc pe deplin, asta.

12. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi.
14. Voi sunteţi prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc.
15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.

Ce zici?Posted Image

Editat de barbu78, 31 martie 2015 - 09:50.


#95
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postneagu_laurentiu, on 29 martie 2015 - 18:52, said:

Dar de oameni si nu sub influenta divina
Si cum explici intelsul duhovnicesc, stimabile? Sau nu stii cum sa-l verifici? Acest inteles uneste toate scrierile din Biblie, aceeasi notiune si inteles nu se schimba indiferent de forma istorica in care este prezentata.

Quote

Apoi avem o mare problema cu traducerile efectuate.
"Avem"....cine? Cei care nu au habar, probabil. Sunt extren de multe resurse analitice disponibile cu ajutorul carora se poate traduce exact. Numai sa te preocupe. Daca preocuparea este sa ignori si sa emiti postulate...

#96
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 14:31, said:

....Rugaciunea e singura metoda de comunicare cu Dumnezeu. ...
-Mai sa fie..!!!-De unde ai aflat?Era mai frumos daca ne specificai ca este doar parerea ta personala,si atunci poate te intelegeam...Creatorul nu asteapta rugaminti si inchinaciuni prostesti dela creatia sa,ci asteapta dovezi de progres in stiinta si in constiinta.Omul care se inchina este un om slab,fara coloana vertebrala,el face orice de frica mortii,si moare adesea fara sa fi reusit sa inteleaga sensul vietii.Poti comunica cu Creatorul tau prin fapte sau macar ganduri bune.Desigur poti sa-i aduci o simpla dar sincera multumire si fara sa te tarasti pe coate si genunchi,sau sa lingi oasele mortilor socotiti sfinti.Pentru ca dela popi in sus mai nou observ ca toti sant sfinti numai ca,,Sfintii nostrii aur poarta,noi cersim din poarta-n poarta''.Posted Image

Editat de Arayan, 31 martie 2015 - 20:49.


#97
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 02:12, said:

Acum tu te referi la Philia, însă Biblia face apel la Agape. Mai mult, Ioan Gură de Aur și alți Sfinți Părinți spun că trebuie să ajungem ca Agape la un moment dat să se transforme în Eros. O dragoste la o intensitate extremă a trăirii.

Am inteles, merci.
Mi-e de ajuns faptul ca Biblia zice asa. "Mai mult"-ul ala al lui Ioan Gura de Aur si al "Sfintilor Parinti" mi se pare cam nepotrivit. Cine-s "Sfintii Parinti"?
In rest, sunt de acord.

Editat de edy12345, 31 martie 2015 - 20:37.


#98
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postadifox, on 29 martie 2015 - 03:06, said:

perfecta dreptate ai. un lucru nu pricep la credinciosii traditionali. de ce orice progres tehnologic si stiintific este considerat a fi impotriva religiei si venind de la diavol....
-Pentru ca stiinta ilumineaza,iar religia intuneca mintea sarmanului crestin.De aceia dogma nu poate fi urmata in siguranta decat de o turma cat mai oarba, caci  daca credinciosii traditionali  s-ar lumina pentru o clipa,atunci turma clerului ar ramane fara clienti,si-ar pierde motivatia munci,...si s-ar dezintegra.

Editat de Arayan, 31 martie 2015 - 20:47.


#99
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 20:36, said:

Am inteles, merci.
Mi-e de ajuns faptul ca Biblia zice asa. "Mai mult"-ul ala al lui Ioan Gura de Aur si al "Sfintilor Parinti" mi se pare cam nepotrivit. Cine-s "Sfintii Parinti"?
In rest, sunt de acord.
Sfinții Părinți sunt cei datorită cărora avem Biblia, deci creștinismul.

#100
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 20:44, said:

Sfinții Părinți sunt cei datorită cărora avem Biblia, deci creștinismul.

Exemple, rogu-te.

#101
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 20:49, said:

Exemple, rogu-te.
Păi Sfinții Părinți au hotărât care cărți să fie considerate canonice, deci ca făcând parte din Biblie, și care nu. De exemplu, Canonul Muratorian al lui Irinaeus sau scrierile lui Iustina Martirul. Ei au fost cei care au elaborat criteriile de selecție al cărților care circulau în primele secole, și care erau extrem de multe, nu numai cele pe care le știi tu acum ca făcând parte din Biblie. Astfel, era Evanghelia după Toma, cea după Petru, cea după Matias, cea după Iudei,  Apocalipsa după Petru, scrierile lui Arsinous, Valentinus sau Miltiades, Păstorul lui Hermas, Epistola după Barnaba, Didahiile Apostolilor, Faptele după Pavel, după Andrei sau după Ioan și așa mai departe. Selecția aceasta nu a fost făcută de un singur om și nici dintr-odată, ci pe parcursul câtorva secole.

#102
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012
Si de ce li se spune "sfinti"?

#103
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 21:17, said:

Păi Sfinții Părinți au hotărât care cărți să fie considerate canonice, deci ca făcând parte din Biblie, și care nu. De exemplu, Canonul Muratorian al lui Irinaeus sau scrierile lui Iustina Martirul. Ei au fost cei care au elaborat criteriile de selecție al cărților care circulau în primele secole, și care erau extrem de multe, nu numai cele pe care le știi tu acum ca făcând parte din Biblie. Astfel, era Evanghelia după Toma, cea după Petru, cea după Matias, cea după Iudei,  Apocalipsa după Petru, scrierile lui Arsinous, Valentinus sau Miltiades, Păstorul lui Hermas, Epistola după Barnaba, Didahiile Apostolilor, Faptele după Pavel, după Andrei sau după Ioan și așa mai departe. Selecția aceasta nu a fost făcută de un singur om și nici dintr-odată, ci pe parcursul câtorva secole.

foarte tare precizarea ! ma bucur ca recunosti ca mai exista multe alte carti. intrebarea e, dupa ce criterii ai stabilit ei care trebuiesc scoase si care incluse in biblie? nu cumva celelalte carti strica dogma bisericilor? eu cred ca da !

#104
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 21:22, said:

Si de ce li se spune "sfinti"?

-Pentru ca dupa moarte sa li se faca moaste din ciolane sa aiba teistul ce linge...

#105
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postadifox, on 31 martie 2015 - 21:26, said:

foarte tare precizarea ! ma bucur ca recunosti ca mai exista multe alte carti. intrebarea e, dupa ce criterii ai stabilit ei care trebuiesc scoase si care incluse in biblie? nu cumva celelalte carti strica dogma bisericilor? eu cred ca da !
Crezi prost, să știi. Cele patru criterii au fost extrem de pertinente. Astfel, scrierile respective trebuiau să fie vechi, apostolice, catolice și ortodoxe. Ultimele două criterii nu se referă câtuși de puțin la cele două Biserici surori, atenție! Dogma Bisericii a fost construită pe parcursul a 800 de ani, pe când canonul biblic a fost definitivat în primele patru secole. Din păcate, speculațiile asupra acestui subiect prind mai mult decât adevărul istoric.

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 21:22, said:

Si de ce li se spune "sfinti"?
Pentru că au fost inspirați de Duhul Sfânt. :)

#106
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 21:40, said:

Pentru că au fost inspirați de Duhul Sfânt. Posted Image

Esti catolic / ortodox?

#107
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 21:44, said:

Esti catolic / ortodox?
De ce? Ce relevanță are în contextul discuției? :huh:

Editat de mario_bril, 31 martie 2015 - 21:48.


#108
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 21:47, said:

De ce?

Sunt curios de punctul de vedere al unuia dintre adeptii (convinsi) ai acestui cult, pentru ca ceilalti fac ce fac "ca asa se face", fara argumente. Nu are relevanta, deci hai sa initiem o discutie privata :D.

Editat de edy12345, 31 martie 2015 - 21:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate