Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Sfat achizitie TV LED, buget 5000 Ron

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostCipialex, on 26 martie 2015 - 22:08, said:

acesta ar fi ok? Televizor Smart LED Ultra HD 3D, 101 cm, SAMSUNG UE40JU7000
Ai renunțat la cel curbat și ai ales unul 4K și pe deasupra foarte mic. :)
Cu banii aia îți iei un UE55H7000 (dacă tot vrei să iei Samsung).

#20
Cipialex

Cipialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.06.2008

View Postdualis, on 26 martie 2015 - 22:39, said:

Ai renunțat la cel curbat și ai ales unul 4K și pe deasupra foarte mic. Posted Image
Cu banii aia îți iei un UE55H7000 (dacă tot vrei să iei Samsung).

Am renuntat la cel curbat pentru ca nu imi permit unul de 65'', si am ales unul mai mic deoarece din cate stiu eu(poate ma insel) la distanta de vizionare pe care o am eu adica 3 m,ar fi deajuns si unul de 40''....(si da imi place samsung) Posted Image
ce parere ai de acesta: Televizor LED Smart Ultra HD 3D, 121 cm, SAMSUNG UE48HU7500 sau
Televizor Smart LED Ultra HD, 121 cm, SAMSUNG UE48JU6500(acesta este cu 500 de lei mai scump)

Edited by Cipialex, 26 March 2015 - 23:10.


#21
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostCipialex, on 26 martie 2015 - 22:53, said:

ce parere ai de acesta: Televizor LED Smart Ultra HD 3D, 121 cm, SAMSUNG UE48HU7500 sau
Televizor Smart LED Ultra HD, 121 cm, SAMSUNG UE48JU6500(acesta este cu 500 de lei mai scump)
Astea sunt 4K, plătești nu numai o chestie inutilă la dimensiunile respective, dar și dăunătoare când (probabil tot timpul) te vei uita la ceva Full HD sau mai rău la SD.
Ți-am zis ce poți să iei dacă vrei Samsung.
40'' e puțin pentru 3 m, 40'' e bun pentru jocuri și să stai la aproximativ 1 m.

#22
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 26 martie 2015 - 16:32, said:

Un idiot a vazut ecrane curbate in cinematografe, dar, idiot fiind, n-a inteles ca acolo se pune problema asigurarii unei distante pe cat posibil constante de la obiectivul proiectorului la suprafata ecranului, in special pentru formatele cu raport ridicat de aspect, pentru a evita distorsiunile geometrice ale imaginii proiectate (dimensiunea imaginii reflectate de ecran este proportionala cu distanta fata de obiectiv si la margine totul s-ar mari). Problema nu se pune la fel de mult si pe inaltime, pentru ca formatul cinemascop pe pelicula se obtine prin compresie anamorfica si distorsiunea geometrica verticala se poate compensa din optica (si e oricum mai redusa); magnitudinea compensarii difera pe orizontala fata de verticala, asa ca greu se pot rezolva amandoua simultan doar din optica.

Cu câteva zeci de ani în urmă, mai exact prin 1980, Sharp comercializau un fel de sistem videoproiector, care includea printre altele exact aşa: un panou plat, subţire şi curb (!). Semăna mult cu ledurile curbe actuale. Şi avea 50 de inchi! Posted Image
Măgăoaia, care era un tot unitar, din câte îmi dau eu seama din poze, era alcătuită dintr-un video (videocasetofon), conectat la un proiector care proiecta imaginea pe panoul ăsta.
Sistemul s-a vândut destul de bine, mai ales în Germania, până pe la mijlocul anilor 80.
E cumva funny să ştii că acum 35 de ani erau oameni care aveau în casă un ecran plat, subţire, curb. Şi exact de 50 de inchi. Posted Image
Deci se pare că nu e chiar atât de nouă ideea, cum credeam eu.

Edited by Andi Pavel, 28 March 2015 - 12:54.


#23
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostAndi Pavel, on 28 martie 2015 - 12:52, said:

E cumva funny să ştii că acum 35 de ani erau oameni care aveau în casă un ecran plat, subţire, curb. Şi exact de 50 de inchi. Posted Image
Mai funny eram noi cu un Diamant. :)

#24
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,037
  • Înscris: 14.06.2013
Care era" plat si curb " ca sa -l parafrazez pe Andi dar pe invers. Domne' ce inseamna moda asta..cum revine ea. Si tv cu un singur preset tot din vremurile alea vin! :)

Edited by AndreiNR, 28 March 2015 - 14:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate