Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

cum se pune folia de mulcire la stolonii de capsuni?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdanbav

bogdanbav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.09.2007
am multe capsuni ,vreau sa le mut intr un loc mai aerisite ,am cumparat folie de mulcire ,m am uitat i pe diferite situri ,am invatat citeva sfaturi dar un vecin cu varsta mai inaintata si experienta in agricultura ma cam dat peste cap,cica folia se pune intre straturile de capsuni sa nu se mai atinga capsuna de pamint,nu stiu ce sa zic ca era foarte stiutor in privinta asta ,ma dat peste cap ,stie cineva cum se pune folia cu stoloni noi,mutati dintr un loc in altul ?

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Eu am procedat asa Ș am pregatit terenul, am intins folia si am fixat-o la capete prin ingropare in pamint.
Am crestat folia in locul unde am plantat stolonii si gata.
De udat ud pe sub folie cu furtun de picurare.
Nu stiu daca este cea mai recomandata solutie, dar functioneaza si sunt multumit de fructe.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Folia de mulcire este folosita pentru a mentine umiditatea solului, impiedice crestrea altor buruieni dar si mentinerii unei temperaturi mai ridicate in perioade ca acestea.

Cand ai deja fixate plantele pui folia intre randuri dar incat sa acoperi zona radacinilor. La cultura noua asezi folia, perforezi, plantezi.

Lamuriti?

Edited by Super Chief, 24 March 2015 - 11:29.


#4
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
daca n-ai folie ,pui paie!
in mod normal,se pune furtunul de picurare,se pune si ingroapa folia si apoi se planteaza stolonii.

#5
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Buna, am si eu o curiozitate in legatura cu folia asta, cineva mi-a zis ca ar dauna plantelor si ca ar fi bine sa dau cu ceva sub ea ca sa nu afecteze tulpina.
Voi a-ti pus ceva?

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poate dauna doar daca umezeala de sub ea este la punct critic. Adica practic ai mlastina si inneci radacinile. Ar mai fi varianta ca folia neagra sa incinga pamantul implicit radacinile plantelor.

#7
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Si inca o intrebare, unde gasesc si eu plantator pentru capsuni? la raioanele de gradinarit nu am gasit. Sau voi cu ce le plantati.?

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cu un plantator facut acasa.

#9
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 bbiiaancaaa, on 26 martie 2015 - 18:52, said:

Sau voi cu ce le plantati.?
La cati stoloni am plantat eu...cu mistria...

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai dai bani si pe aia.

O sipca/stinghie de lemn ce o gasesti pe jos. Invelesti un capat cu ceva carpe sa nu raneasca labutele si eventual corectezi varful cu un cutit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate