Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Distributii recomandate pentru LPIC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
olintindocicimuro

olintindocicimuro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2015
Salutare

Pentru inceput vreau sa imi cer scuze daca mai exista threaduri similare, si rog a fi mutata discutia la subiectul respectiv daca exista deja.

Vreau sa invat pentru LPIC-urile 1,2 si 3. Curricula este alcatuita pentru lucrul pe diferite tipuri de distrouri nenominalizate.
Din experienta celor care au invatat pentru LPIC-uri vreau sa aflu ce distrouri recomandati a fi folosite pentru studiu.
Din cele bazate pe Debian care?
Din cele bazate pe Slackware care?
Din cele bazate pe Redhat care?

Orice alte pareri (scatoalfe peste ceafa) sunt bine venite.
Multumesc!

Edited by olintindocicimuro, 13 March 2015 - 22:21.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
N-am studiat pentru LPIC, dar nu conteaza prea mult distributia in sine, eu as opta totusi pentru distributiile de baza, Debian, Slackware (esti sigur ca si Slackware se studiaza? ca eu din ce-am cautat putin pe net am vazut doar referiri la .deb si .rpm), CentOS. In definitiv daca stii Debian stii si Ubuntu/ Mint/ samd, tu trebuie sa inveti sa instalezi/ configurezi/ administrezi acele distributii, iar o mare parte din asta va fi in CLI, iar managerul de pachete (fie ca-i dpkg, apt-get, pkgtools, rpm, yum) se comporta la fel pe orice distributie din acea clasa, si evident ca celelalte utilitare necesare (nano, vim, mc, touch, mkdir, chmod, chown, rm, cp, mv, screen, samd) functioneaza la fel!

LE: poate totusi vei primi raspunsuri mai bine documentate de la alti colegi.

Edited by shogun1, 14 March 2015 - 06:04.
Typos


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru LPIC nu cred ca trebuie sa te complici cu N distro-uri, foloseste ceva cunoscut, CentOS / Fedora, Debian, Slackware, OpenSuSE, etc. LPIC nu e specializat pe ceva anume, te baga in utiolizare linux la mod general, te invata lucruri ce pot fi folosite pe orice distro. In afara de managerele de pachete si de front-end-uri pentru ele si pentru alte tool-uri mai ai tool-uri specifice distributiilor dar la LPIC daca nu ma insel eu nu iti zice de asa ceva, exemplu RHEL / CentOS system-config-* unde * = network, users, printer, etc. system-config-* e doar front-end pentru niste tool-uri sa te ajute sa configurezi sistemul. Doar ca sunt facute si folosite majoritar pe distributii bazate / derivate din RHEL.

ls, free, mc, top, ping, telnet, lspci, lsmod, lsusb, etc. sunt identice pe orice distributie. Argumentele sunt aceleasi, bind e acelasi pe orice distro la fel si postfix si orice alt soft.

In concluzie poti folosi cam orice. Nu trebuie o anumita distributie.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Io zic că dacă știi să instalezi/ configurezi/ administrezi un Linux din linie de comandă vei ști să faci același lucru cu orice alt Linux. Și la urma urmei asta am văzut că e ceea ce se urmărește cu LPIC-ul ăsta. Detecție hardware (lspci, lsusb, lshw, hwinfo, șamd), instalare, configurare bootloader, setare rețea, instalare pachete, administare sistem cu tot ce înseamnă asta, e un circuit logic, natural, evolutiv.

#5
olintindocicimuro

olintindocicimuro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2015
Multumesc pentru raspunsuri. O sa-mi fac un multi boot cu 3 distrouri de baza si o sa trec la treaba.

#6
Link^^

Link^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.12.2006
Salut,

Daca nu ma insel, LPIC inca nu a venit cu o varianta noua/recenta a examenului LPIC1. Din pricina aceasta, iti recomand sa iti instalezi o varianta de linux fara systemd. CompTIA Linux+ si-au actualizat examenul recent dar sincer sa fiu nu stiu daca pomenesc ceva despre systemd in varianta noua - LX0-103 si LX0-104. In rest totul este cam la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate