Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

pompa ierbicidat

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Am un ierbicidator Biardzki polonez de un an.Asta toamna am demontat pompa de pe el si golit de apa,pompa a fost tinuta la cald,dat drumul la aer din camera de compensare.Am ierbicidat ieri si la 1.07ha nu mi-a ajuns 300 litri solutie.Anul trecut am dat cu270 litri de solutie cu presiune de 2,4bar.Totodată am observat ca merge pulsatoriu la o turatie mai mica iar camera de aer dac umflu la 1 bar nu tine presiune,dupa untimp este 0.Va rog sa imi dati un sfat.Multumesc anticipat.

#38
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Verifica filtrele.Presiunea la cate rotatii ale prizei?Am avut ceva asemenator si am gasit filtrul de la aspiratie imbacsit.Pompa cred ca trebuie rotita cu minim 300-400 rot/min.In cazul spargerii unei membrane,ar trebuii sa iasa lichid pe orificiul de aerisire de sus de la pompa.

#39
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Corect colegu Gcom61.Turația la priza este de 329 ture,filtrul dupa terminarea operatiunii era foarte putin murdar,pe sus nu iese apa in repaus,când pompa nu merge.Manometrul este bun,poate fi de la regulator/distribuitor?Mulțumesc

#40
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Trebuie sa schimbi memebranele la pompa. Cea de aer s-a dus (perforat) de acea merge in regim pulsatoriu si pierde aer. Poti merge si cu ea asa o perioada daca ai urgenta, altfel in doua trei ore ai rezolvat, paote si mai putin.
Verifica si nivelul de ulei din pompa sa vezi daca a crescut, asta inseamna ca a intrat apa fiindca sunt perforate si membranele de la piston si atunci ai nevoie urgenta de reparatie. Este trecut pe o eticheta de pe pompa modelul, dar cel mai simplu o desfaci iei membranle la pachet ( sau le masori diametrul ) si le gasesti la un magazin de piese. Recomandabil este sa schimbi tot setul de membrane

#41
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
In ulei nu a ajuns ca am atasat-o la tractor si am reglat presiunea,am pus cam 100 l de apa pt reglat/spalat instalatia si apoi dupa ce am lăsat-o putin am verificat presiunea de aer care era 0 si nivelul uleiului  era spre maxim si culoare galbena transparent.

#42
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Deci...ramane de schimbat camera de compensatie(pulsatie) si sa reglezi din nou presiunea/dozajul.

#43
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014

View Postgcom61, on 01 iunie 2015 - 07:33, said:

Deci...ramane de schimbat camera de compensatie(pulsatie) si sa reglezi din nou presiunea/dozajul.

Multumesc.Da trebuie să demontez capacul de pe camera de pulsatie saverofic membrana,poate membrana sa fie buna sa fie cumva de la ventil sau valva sa nu etanseza,trebuia să verific cu apa si săpun la capacel,ca daca nu iese apa numai acolo poate să fie buba?
O zi frumoasa si spor la munca!!!😊

#44
Mirciu23

Mirciu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.06.2015
Buna ziua. De curand am cumparat un aparat de ierbicidat mai vechi, imi trebuia una cu un volum mai mare. Cand am cumparat-o l-am intrebat pe vanzator pe unde se introducea ulei in pompa, nu vedeam nici un orificiu asemanator cu cea pe care o aveam, dar omul nu stia, el era doar vanzator. Pe aparatul de ierbicidat este trecuta data de fabricatie din 1971, dar pompa nu are nici o data, dar inclin sa cred ca este din acea perioada si ea. Dupa ce am lucrat cu ea aproximativ 60 de hectare, acum la ultima trecere am auzit un zgomot, un fel de harsiit. Numele aparatului si a pompei este Rosenbauer PP4. Daca cineva are cunostinte despre acest model il rog sa-mi dea niste sfaturi.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate