Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#649
tibko

tibko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2007
Whatever, conceptia "ala de dinaintea mea e vinovat" cred ca nici in 100 de ani nu o dispara din mentalitatea acestui popor.
Intre a avea geamurile alandala si 20mm de spuma in loc de 5-10mm, eu personal voi alege varianta cu 20mm de spuma.

Topicul asta, pentru mine a devenit deja o pierdere de vreme si un pissing-contest inutil. Ma retrag.
Multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi si toate cele bune tuturor.

#650
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
daca lasi 5-10mm de spuma, pierzi prea mult din toc. de obicei se lasa 20mm pentru ca extrudatul, cu masa de spaclu(plasa), cu adezivul si cu decorativa ajunge undeva la 2.8cm.

#651
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

 tibko, on 21 martie 2018 - 10:14, said:

Whatever...

Nu am nimic împotrivă să aliniez ferestrele la laser, dacă asta cere clientul, dar asta nu e o treabă critică care poate să afecteze funcționarea ferestrelor și nici nu e o obligație din start. Pot fi perfect drepte și perfect funcționale, chiar dacă sunt decalate cu 1-2 cm între două camere. În aceeași cameră, am aliniat mereu ferestrele, dar între două camere, nu e o treabă esențială diferența de nivel dintre ele.

#652
tibko

tibko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2007

 Digix, on 21 martie 2018 - 12:03, said:

... între două camere, nu e o treabă esențială diferența de nivel dintre ele...

La mine este. Dupa cum am spus cateva posturi mai in urma, voi avea niste dungi pe fatada, roata la toata casa, care trebuie sa iasa la marele fix.
De aceea insist cu acest aspect.

Pe concret, toata giga-alinierea asta dureaza maxim 2h in plus per toata lucrarea. Iar la final, rezultatul nu are cum sa nu fie unul bun.
Sa dau eu un nivel de referinta arbitrar, a durat 1h. Inca 30 min. a durat remasurarea/ajustarea dimensiunilor masurate in prealabil iar la montaj trebuie doar sa respecte 1105 mm in sus fata de cota marcata.

Din pct meu de vedere, merita efortul de 2h pentru 25 de ferestre perfect aliniate.


L.E.: da, a presupus un efort suplimentar din partea firmei sa vina a doua oara la masurat/ajustat dimensiuni. Parerea mea este ca din prima ar fi trebuit sa vina ei cu un laser si atunci era evitata a doua deplasare. Morala? Fa-o bine din prima, ca apoi nu mai ai reveniri.

Edited by tibko, 21 March 2018 - 13:12.


#653
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Am pe cineva care îmi cere să le aliniez la un bloc, unde sunt peste 50 ferestre pe nivel. Dacă aveam nivel marcat la fiecare fereastră, mă orientam după el, dar cum acesta nu e dat, o să fac eu treaba constructorului și să îl dau eu. Datul nivelului nu era treaba mea, dar o să o fac. Îți dai seama că o să le aliniez dacă asta e cerința, nu pot să refuz, că pierd lucrarea.

#654
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 tibko, on 20 martie 2018 - 21:42, said:


Serios? Asta e conceptia ta? "ce treaba are termopanistul cu nivelul?"

Crezi ca e exagerat sa cer ca geamurile sa fie aliniate in partea de sus? Sau geamurile de la etaj cu cele de la parter?

Si da, stiu folosi o bormasina. Si nu-s roman ci ungur, deci ma cred doar stapanul Ardealului nu a intregului Univers. :)

Da aceasta este conceptia mea, asta nu exclude ca termopanistul trebuie sa fie pregatit sa dea nivel daca i se cere, sau sa alinieze ferestrele atat pe orizontala cat si pe verticala cat poate de bine chiar daca asta nu i se cere si chiar daca nu are nivel dat. In mod normal daca nu ai inteles asta din postarile adresate tie puteai sa intelegi din postarile catre ceilalti colegi.

Eu insa nu fac masuratori fara constructor decat in cazuri exceptionale. In privinta modului de masurare si montaj ma consult cu beneficiarul in prezenta constructorului. La sfarsit se semneaza o hartie cu concluziile si cu ce trebuie spart sau adaugat pana in ziua montajului

Singura diploma pe care o pot arata este ceva atestat de prelucrator prin aschiere din liceu, mai e si aia de bac, a si mai am una de acordionist, dupa cinci ani de stiinte economice la licenta nu m-am prezentat, binenteles ca nu am profesat nimic, doar termopane in diverse zone ale domeniulu, vanzari, productie si montaj. Am mai facut ceva si in mobilier dar pentru o perioada scurta de timp.

Fraza finala a postarii ca raspuns la ce am spus eu merita un superlike, n-avem.

#655
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Ma tot intreb cum mama masii se construieste in Romania?

Cat de greu este zidarului sa faca parapetul la aceeasi inaltime, mai ales azi, cand se lucreaza cu blocuri mari de caramida ceramica sau bca, din care ar trebui sa rezulte o precizie de 1 cm pe zeci de metri de zid?
Si cat de greu este sa se foloseasca firul cu plumb, ca sa iasa si pe verticala aceeasi aliniere?

Inteleg sa nu-ti iasa paralelismul peretilor, dar asta se vede la gresie si la mobila, nu la termopane!

Deci, cum ziceam mai devreme, important este manerul, nu broasca.La fel importanta este alinierea, nu tembelismul constructorului care nu stie sa respecte proiectul si cotele din el.

Laser taica, ca si egiptenii sau romanii tot cu laser au construit.................Posted Image

#656
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009
Va certati degeaba......problema este invers cand trebuie sa pui geamul dupa spalet... si spaletul pe o inaltime de 120 cm  avea o diferenta de 2 cm, si ca sa scap de gura clientului a trebuit sa fac cum zice el.

#657
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 mmiclaus, on 21 martie 2018 - 22:28, said:

Va certati degeaba......problema este invers cand trebuie sa pui geamul dupa spalet... si spaletul pe o inaltime de 120 cm  avea o diferenta de 2 cm, si ca sa scap de gura clientului a trebuit sa fac cum zice el.
Nu ma cert, caci nu vand termopane, doar imi exprim regretul ca in loc sa cerem de la bun inceput calitate constructorului si sa urmarim obiectivul nostru (calitatea promisa pt banii arvuniti!!), ajungem sa facem din rahat bici, de obicei cu termopanele , cu pardoselile si cu treptele/scarile ( unde exista), cu instalatiile.
Si mai mult, ca la un veritabil sindrom Stockholm, nu constructorul e vinovat de strambatatea casei, ci aia care vin dupa el cu finisajele si utilitatile.

Mi-e sila de "complicitatea" asta morbida, la fel ca in politica, unde toleram pesedeii ca n-avem altii mai buni, dar nu facem absolut nimic pt a pedepsi mai ales vina initiala ( constructorul si arhitectul), apoi pe cele derivate din ea.

N-am vazut pe nimeni pe acest topic sa zica " din cauza ca incompetentul de constructor/architect/beneficiar -chiar daca e el insusi!!!- a gresit, au iesit si termopanele proaste".

Fara suparare, dar prostia si boieria trebuie amendate!

Edited by fastcojo, 23 March 2018 - 08:56.


#658
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 4estV, on 30 martie 2018 - 16:30, said:

Salutari,
Dupa discutii si oferte de la mai multi ofertanti, am ajuns urmatorul clasamet (in ordinea importantei):
1. Ofertantul
2. Pachetul de sticla
3. Montajul
4. Proflul
Despre ofertant  s-a tot discutat si pot sa confirm ca nu am gasit inca un ofertant care sa-mi inspire 100% incrder si aceasta in special din cazua discutiilor despre montaj. Majoritatea ofertantilor ofera “montajul standard” si nu recomanda montaj cu banda precomprimata sau folii anticoncens sau toc fals sau .... dar inca nu am gasit nici unul care sa-mi explice de ce nu le recomanda (desi majoritatea au mentionat ca stiu si respecta standardul RAL)  astfel ca va intreb pe voi care sunt plusurile si minusurile la diferitele modalitati de montaj si unde trebuiesc folosite?
(atasat este un pdf cu Instructiuni de montaj, pe care l-am citit dar nu l-am inteles 100%)
Referitor la pachetul de sticla si profile mai jos este coeficientul de transfer termic pentru aceiasi fereastra in diferite configuratii:
bluEvolution 92 – latime pachet de sticla 52 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, Ar, WE = > Uw = 0,83
(bluEvolution 92 – latime pachet de sticla 52 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, Ar, AL = > Uw = 0,95)
Veka 6 Stars 82 – latime pachet de sticla 44 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, Ar, WE = > Uw = 0,80
Trocal Style 76 – latime pachet de sticla 44 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, Ar, WE = > Uw = 0,87
Rehau Geneo – latime pachet de sticla 44 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, Ar, WE = > Uw = 0,78
(Rehau Geneo – latime pachet de sticla 44 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, , AL = > Uw = 1,01)
Rehau Synego – latime pachet de sticla 44 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, Ar, WE = > Uw = 0,75
(Rehau Synego – latime pachet de sticla 44 , 4S 4 - F4 - Lowe 4, , AL = > Uw = 1,04)
Daca in insiruirea de sus imi este usor sa observ influenta WE sau AR (cost/beneficiu pentru AR sau WE este o alta discutie) nu inteleg valoarea latimii pachetului de sticla. Ma gindesc ca un pachet de sticala mai gros ar trebuii a permita mai mult volum intre sticle deci mai mult Ar deci o izolare mai buna, chestie care nu reiasa neaprat din tabeleul de sus. Poate cineva sa ma lamureasca de ce se spune ca un pachet de stilca mail la teste mai bun ? (este vorba de cum arata sau de stabilitate in timp sau  ….?)

Din punctul meu de vedere nu e ok un clasament in functie de importanta, toate cele enumerate sunt la fel de importante, ofertantul da (pentru ca el face totul si isi asuma totul), ofertantul este mai important decat celelalte. Fara un ofertant bun toate celelalte pot fi doar niste "povesti" pe care beneficiarul le crede sau nu.

In privinta montajului RAL, eu cunosc doar un sistem certificat RAL, acesta este compus din benzi de etansare la interior si la exterior, cu proprietati diferite intre ele si cu spuma flexibila. Probabil ca mai exista si alte sisteme certificate RAL insa eu nu le cunosc.

Atat montajul cu benzi de etansare cat si montajul cu banda precomprimata au cel putin doua avantaje fata de montajul standard. Unul este ca protejeaza zona de imbinare a ferestrei cu zidaria impotriva vaporilor si umezelii de la exterior si al doilea este ca imbinarea este "elastica", adica permite tamplariei sa se dilate si sa se contracte fara a se crea in acea zona o "dezlipire".

Exista cateva discutii si pe aici unde sunt prezentate diverse avantaje ale montajului RAL si dovezi ca zona de imbinare a tamplariei cu zidaria este zona cea mai vulnerabila si ca pe acea zona coeficientul de transfer termic este cel mai mare.

Esti sigur ca ai observat la WE o eficienta cu 20% mai mare decat la AL in zona de margine a pachetului?

La "mai lat este mai bun" se aplica principiul "mai mare e mai bun" si aici se incheie discutia, concluzia este ca romanului ii place mare.

Daca dezvoltam un pic, mai lat este mai bun, insa in anumite conditii, in unele conditii si mai ingust poate fi la fel de bun, in alte conditii mai mare poate fi mai putin bun sau chiar foarte "prost".

La configuratiile expuse de tine interesante sunt datele de la synego, are cel mai slab coeficient cu al si cel mai bun cu we.

Pachetele de 48-52mm sunt mai bune decat pachetele de 44mm insa diferentele sunt nesemnificative, doar 0,1 w/mpk.

#659
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

 Dorel-Mesterel, on 01 aprilie 2018 - 15:16, said:


Atat montajul cu benzi de etansare cat si montajul cu banda precomprimata au cel putin doua avantaje fata de montajul standard. Unul este ca protejeaza zona de imbinare a ferestrei cu zidaria impotriva vaporilor si umezelii de la exterior si al doilea este ca imbinarea este "elastica", adica permite tamplariei sa se dilate si sa se contracte fara a se crea in acea zona o "dezlipire".


pai si extrudatul de 2cm cu care plachezi la exterior este permeabil la apa? o decorative siliconica? pai si aia care nu pun polistiren pe casa sau pun vata pe fatada ce naiba sa faca?

spuma nu mai este elastica? de cand? facem pariu ca daca ma duc acum si desfac polistirenul langa o fereastra de la casa mea gasesc polistirenul extrudat impecabil? si au trecut 10 ani

montajul asta, de care spui, are un imens dezavantaj: pretul. daca pt o casa ar fi costat 200 de euro as fi primul care sa il recomande. dar cand sare binisor de 1000 de euro...

 Dorel-Mesterel, on 01 aprilie 2018 - 15:16, said:


Esti sigur ca ai observat la WE o eficienta cu 20% mai mare decat la AL in zona de margine a pachetului?


nu mai stiu pe unde citisem, dar warm edge spacerul avea o eficienta de 10-15% pe marginea pachetului de sticla

#660
4estV

4estV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2017

 Dorel-Mesterel, on 01 aprilie 2018 - 15:16, said:


Esti sigur ca ai observat la WE o eficienta cu 20% mai mare decat la AL in zona de margine a pachetului?

....

La configuratiile expuse de tine interesante sunt datele de la synego, are cel mai slab coeficient cu al si cel mai bun cu we.

Pachetele de 48-52mm sunt mai bune decat pachetele de 44mm insa diferentele sunt nesemnificative, doar 0,1 w/mpk.

Valorile Uw sunt luate din ofertele primite de la diversi furnizori si nu le-am reverifcat eu. Cit despre Synevo e o gresala de a mea, am copiat gresit intre Synevo cu Geneo astfel Synevo are 0.78 si Geneo 0.75 cu WE respectiv Synevo 1.04 si Geneo 1.01 fara WE si fara AR.

Mersi de rasunsuri :)

#661
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 conu71, on 02 aprilie 2018 - 09:18, said:

pai si extrudatul de 2cm cu care plachezi la exterior este permeabil la apa? o decorative siliconica? pai si aia care nu pun polistiren pe casa sau pun vata pe fatada ce naiba sa faca?

spuma nu mai este elastica? de cand? facem pariu ca daca ma duc acum si desfac polistirenul langa o fereastra de la casa mea gasesc polistirenul extrudat impecabil? si au trecut 10 ani

montajul asta, de care spui, are un imens dezavantaj: pretul. daca pt o casa ar fi costat 200 de euro as fi primul care sa il recomande. dar cand sare binisor de 1000 de euro...



nu mai stiu pe unde citisem, dar warm edge spacerul avea o eficienta de 10-15% pe marginea pachetului de sticla

Din totdeauna romanul a fost, este si va fi "mai catolic decat PAPA". Pe acelasi principiu acum 10-12 ani dacia mai avea un pic si baga volanul la optionale, vrei volan bine, nu vrei iarasi bine, montezi ghidonul de la bicicleta si aia e. Noroc ca am intrat in UE si dacia trebuie sa respecte niste reguli, un numar minim de airbag-uri, o minima echipare de confort si siguranta, altfel si acum cel mai ieftin logan era doar o conserva cu patru roti.

Tot pe acelasi principiu acum cativa ani termopanistii nu foloseau piese de microventilatie, contraactionarii gresite si chiar inchideri suplimentare acolo unde era nevoie, ca la ce trebuie, ca e mai ieftin etc.. Acum lucrurile stau un pic altfel.

Asa cum am mai spus bugetul beneficiarului este strict problema dumnealui, pe mine nu ma priveste. Beneficiarul insa trebuie sa stie ca intre o tamplarie pentru o casa care costa 10000 de euro si una care costa 30000 de euro exista niste diferente chiar daca el nu le vede.

Eu despre we stiu ca poate pana la 20% in functie de calitatea baghetei iar super spacer merge la 30%, super spacer insa exista la un singur producator roman.

#662
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 fastcojo, on 31 octombrie 2015 - 08:13, said:

Stimati moderatori sau participanti activi pe topicuri de termopane, am rugamintea la voi sa deschideti un topic despre cai de acces si evacuare , eventual impreuna cu evacuare fum si gaze fierbinti, undeva unde sa fie vizibil si bizonilor din constructii, nu doar celor care isi construiesc o casa.

Fac acest apel in urma tragediei produse azi noapte si a faptului ca 90% din constructiile prin care circul au doar de fatada elementele mai sus mentionata: usi antipanica blocate, usi antifoc deschise, feronerie care nu este antipanica, usi cu praguri sau cu minere inadecvate spatiilor publice, etc.

Si ma refer si la puzderia de blocuri noi, care sunt cel mai departe de aceste  norme!

Va rog sa-l plasati cum stiti voi mai bine, pt a fi cit mai vizbil tuturor, nu doar celor care vor sa-si construiasca o casa.

Multumesc.

Am reusit intr-un final sa obtin toate aprobarile pentru a produce ferestre rezistente la foc cu sticla transaparenta. Nu iti poti imagina cati incearca sa ma convinga sa facem â€mai ieftin” si sa le vand doar documentele pentru a-si putea obtine aprobarile necesare de la IGSU.

Attached Files


Edited by conu71, 06 April 2018 - 10:32.


#663
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
ti am editat eu poza de mai sus. din greseala ai lasat datele de contact in poza..

#664
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Păi ce, e greu de găsit?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6O71AZw2kTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 06 April 2018 - 21:23.


#665
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 conu71, on 06 aprilie 2018 - 09:58, said:

ma plictiseam astazi si intru pe youtube ca sa caut casa bufnici, sau buhnici sau cum naiba se numeste domnul din videoclip. cate aberatii si cate prostii poti spune ca sa vinzi o tamplarie? iar idiotul ala de bufnici(care habar nu are cand vorbeste de ferestre) persista in aceeasi prostie cu doamna de langa.

intr un videoclip anterior au specificat un pret de 500euro/mp dar sunt sigur ca vorbim de un clickbait. intrati fratilor ca e la promotie:)))


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NP8IUq55llM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

“Niste tarani”, un prezentator tv care a ales gresit persoana alaturi de care sa prezinte o tamplarie, ce asteptari sa ai?

Eu insa nu vad mari derapaje, cateva “intepaturi” la tamplaria PVC si la montajul standard cu spuma, in locul lor nu m-as fi aventurat, doamna e mai rezervata, insa “giumbix” e entuziast crezand ca a descoperit “miezul”.

500 de euro/mp, habar n-am, caut sa vad la ala cu izolare fonica, cred ca e acolo si n-are nici lemn si nici aluminiu, are aceasi conducta din pvc pe care o au toti.

La faza cu vanzarea m-ai pierdut, nu vad nimic unde astia doi incearca sa-mi vanda ceva.

#666
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bogumilandia, on 06 aprilie 2018 - 11:23, said:


ps.Dorele,grosimea conteaza


Si ce, nu sunt eu deacord cu asta? Eu subliniez insa ca nu doar grosimea conteaza si ca la un moment dat oricat de “groasa” ar fi face cam acelasi lucru, c-asa-i in termopane.

N-ai curaj ce “termopane” am montat eu zilele trecute. Tripan de 36 f+f+solar fara argon. Saracu’ beneficiar a platit o sticla in plus pentru a avea un transfer termic mai mare decat al unui geam cu doua sticle, bine facut si corect configurat. Probabil pentru ca “grosimea conteaza” si probabil pentru ca “mai multe e mai bune”, c-asa-i in termopane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate