Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Metode rapide de economisire curent si gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
In loc de desktop, folositi un laptop. Coborati de la 400W la sub 100W (desi sunt desktopuri care sug si 1kW, daca au nspe hardiskuri, SSD-uri si placi video de top), un laptop modern are performante si ecran mai mult decat satisfacatoare pentru pretentiosi si, in plus, la o adica ii poti atasa un monitor extern si o tastatua wireless.

O alta sugestie- ideea e veche si binecunoscuta, desi nu stiu cati o aplica. Inlocuiti iluminatul general care necesita mai multe becuri de putere mare cu iluminat local (veioze).
Ex., seara in living e suficient un bec de 25W intr-un colt, cand te uiti la teveu;pentru confort, folositi cu teveu cu iluminare posterioara cu LED (ambilight).

Edited by crouchot, 06 March 2015 - 16:09.


#38
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ia arata un desktop care "suge" 1kw
faptul ca au surse pe care scrie 400-500-1000 W nu are legatura cu cat consuma efectiv acel pc

#39
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postcrouchot, on 06 martie 2015 - 16:05, said:

In loc de desktop, folositi un laptop. Coborati de la 400W la sub 100W (desi sunt desktopuri care sug si 1kW, daca au nspe hardiskuri, SSD-uri si placi video de top), un laptop modern are performante si ecran mai mult decat satisfacatoare pentru pretentiosi si, in plus, la o adica ii poti atasa un monitor extern si o tastatua wireless.

O alta sugestie- ideea e veche si binecunoscuta, desi nu stiu cati o aplica. Inlocuiti iluminatul general care necesita mai multe becuri de putere mare cu iluminat local (veioze).
Ex., seara in living e suficient un bec de 25W intr-un colt, cand te uiti la teveu;pentru confort, folositi cu teveu cu iluminare posterioara cu LED (ambilight).
Uite ca inca n-am gasit un laptop care sa fie fezabil economic.Pentru a obtine performanta unui pe de 3000 Ron am nevoie de un laptop cam de 3 ori mai scump.Durata medie de viata a unui pc e de 3 ani,deci in 3 ani pc-ul meu trebuie sa consume curent de 6000 Ron.Hmm...

#40
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

View Postaeon, on 06 martie 2015 - 16:15, said:

ia arata un desktop care "suge" 1kw
faptul ca au surse pe care scrie 400-500-1000 W nu are legatura cu cat consuma efectiv acel pc

Uite un exemplu:
http://www.pcworld.c...uild-today.html
http://www.forbes.co...at-costs-13000/

Evident ca nu oricine isi permte asemenea monstri... dar si ala care consuma 400W se poate inlocui cu un laptop daca il folosesti doar la navigat, email  si editat documente. Filmele se vad mult mai comod pe home cinema conectat la un TV LED, deci nu se justifica un PC cu ditamai monitorul. Iar daca faci proiectare CAD sau editare grafica acasa, deja vorbim de altceva - de persoane cu venituri peste un anumit nivel care nu cred ca-si fac probleme cu pretul curentului platit.
Oricum, e una din metode, de asta am pomenit-o.
Singura insa nu face prea multa economie, e clar ca pentru a vedea eva trebuie aplicate cat mai multe dintre cele pomenite in acest topic.

Edited by crouchot, 06 March 2015 - 19:06.


#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
evident ca cine cumpara asemenea "monstri" are exact grija economiei la curent...
problema consumului unui computer apare cand e folosit non-stop, nu 2-3 ore pe zi si nu depinde direct proportional de puterea sursei
faptul ca pe o sursa oarecare scrie o putere de xW nu inseamna nici de parte cat consuma acel utilaj ci e puterea maxim pe care o poate debita sursa
incarcarea normala e probabil sub 20% in cazul unui computer (in majoritatea cazurilor)

Edited by aeon, 09 March 2015 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate