Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Costuri continut Microsoft Store

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

View PostSinisther, on 07 martie 2015 - 00:02, said:

Jibraill ... ce varsta ai? ... o intrebare mai corecta cred ca ar fi... ai copii?

Ca sa nu fiu luat ca anticorporatist sau ceva de genul. Parerea mea ca vina e in primul rand al parintelui pentru ca el e major si e responsabilitatea lui sa isi protejeze banii. Telefonul personal nu are ce cauta in mainile unui copil, mai mult unul de 3 ani. Daca se vrea se poate lua unul/o tableta ieftina, cu un cont separat care nu are atasat nici o metoda de plata si fara cartela sim.Acces doar wifi. In felul asta nu exista riscuri de plati accidentale

In schimb vina morala o poarta atat dezvoltatorii cat si Orange pentru ca permite o atat de mare usurinta in a face plati din diverse aplicatii(facilitate ceruta in schimb de prostime...stit cum e, prosti...da multi).

Pentru cei care cred ca vorbesc prostii am o singura intrebare, credeti ca un copil de 3-6 ani, care se joaca orice joc in care cumpara repetat chestii cu aurul/monedele/banii/dolarii/etc virtuali castigati in joc, credeti ca poate face distinctia intre o cumparatura reala de 1.99 euro si una virtuala de 199 monede? Daca ati raspuns cu da fie aveti un copil precoce fie nu aveti copii sau contact cu ei.

Am 26 ani daca chiar te intereseaza :) Nu inteleg cum poti fi tu parinte fara sa iti asumi responsabilitatea pentru lucrurile facute de copilul tau :) Si eu cand eram mic am facut cost suplimentar pe telefonul tatalui meu , tin minte si acum un alcatel one touch 302 ( avea si antena exterioara). Singurul lucru facut de taicameu a fost sa ceara factura detaliata pentru acea luna sa vada pentru ce a fost facut costul si eu nu am mai avut voie la telefon.
Acum o intrebare pentru tine , esti barbat ? Esti parinte ? Esti in stare sa iti asumi responsabilitatea si pentru lucrurile bune si rele ale fiului tau ? Am ajuns sa fim tara in care toti avem drepturi legitime sau nu dar nu avem responsabilitati ;)

#38
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Ceea ce a descris inițiatorul este o practică incorectă și care, deși nu este ilegală in sine dat fiind faptul că se prevăd clar condițiile iar acestea respectă (sau, cel puțin, cred că respectă) obligațiile legale, devine ilegală prin rezultatul ei.
Cred că - în lipsa adoptării benevole a unei soluții de către Orange și/sau Microsoft - primul pas pe care ar fi bine să-l urmezi (nu neaparat pentru recuperarea prețului plătit pe porc ci pentru a determina o schimbare care să vină in sprijinul altor victime posibile) ar fi contactarea autorității de reglementare. Dar mergi cu cazuri clare în care instanțele din afara României au obligat furnizorii de conținut să implementeze - by default - metode de protejare a utilizatorilor împotriva achizițiilor nedorite și accidentale făcute de copii (vezi cazul Apple în SUA).

Edited by lmk, 21 March 2015 - 12:50.


#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
SUA are un sistem de justitie complet diferit de al nostru, nu e loc de comparatie. De asemenea in SUA i-au mai dat unii in judecata pe cei la Mc/Starbucks (sau ceva de genul) fiindca s-au ars cu cafeaua fierbinte.
Iti inteleg punctul de vedere dar daca dai exemple cu hotarari legale din State ai putea la fel de bine sa faci trimiteri catre filme. Sunt la fel de relevante.

#40
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Drepturile fundamentale se numesc aşa pentru că sunt valabile în întreaga lume.
Pentru mine este clară vinovăţia celor doi prestatori de servicii. Se poate proba? fireşte, în instanţă, pe bază de jurisprudenţă (nu intru în detalii decât cu informaţii clare despre speţă).

Mi-aş dori să te implici - împreună cu alte persoane care au fost victime (nu mă limitez la achiziţionarea de porci ci şi la activarea automată a tot felul de servicii pentru care, ca să nu fii tarifat, trebuie să trimiţi nu ştiu ce sms ş.a.) - pentru a determina normalizarea acestor practici iar eu vă voi oferi consultanţă.

#41
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Imk, duci lipsa de clienti? Sau platesti reclama pe softpedia?

#42
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Am spus-o de mai multe ori: nu profesez în domeniul dreptului şi toată consultanţa oferită pe Softpedia a fost - la fel cum o ofer şi în acest caz - pro bono.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlmk, on 22 martie 2015 - 13:34, said:

Drepturile fundamentale se numesc aşa pentru că sunt valabile în întreaga lume.

Cu ce te-am contrazis? Am zis doar ca exemplele din jurisprudenta americana sunt complet nerelevante (fiindca sistemul nostru juridic nu are la baza dreptul anglosaxon).
Da niste exemple din tari care au la baza sistemul de drept similar cu al nostru si ai un punct de plecare.

In alta ordine de idei, sa ne tii si pe noi la curent cum merg cazurile la care vei oferi consultanta.

#44
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Relevanța jurisprudenței nu este dată de sistemul de drept ce există într-un stat ci, odată de eliminarea unei practici injuste, odată de instituirea unui sistem de protecție al - în cazul nostru - consumatorilor.
Poate și ca urmare a situației din SUA, CE a elaborat la mijlocul lui 2014 o serie de recomandări cu privire la aspectele semnalate de colegul nostru de discuție: cumpărăturile din interiorul aplicațiilor, efectul lor asupra copiilor și ce ar trebui să facă magazinele de conținut ca să asigure că orice achiziție se face conform dorinței utilizatorului.
În acest moment magazinele de conținut ale lui Google și Apple au pus în practică recomandările deci probabil că problematica va ajunge mai târziu pe masa legiuitorului european pentru a fi transpusă într-o directivă însă direcția este clară și în deplină concordanță cu precizările mele.

În sistemul de drept romano-german jurisprudența, așa cum bine observi, nu are aplicabilitate imediată, nici nu am adus vorba despre ea (indiferent că e vorba de hotărâri ale instanțelor din SUA sau ale instanțelor dintr-un alt stat UE) ca să se forțeze lucrurile în direcția impunerii unei soluții similare pentru Orange și/sau Microsoft România (ceea ce ANPC nici nu ar putea) ci doar ca sprijin, eventual bază pentru o recomandare similară emisă de ANPC (sau, de ce nu, chiar pentru o prevedere legală).

Oricărei persoane pe care am ajutat-o - în public sau în privat - i-am transmis rugamintea să spună public, pe un topic potrivit, rezultatele la care a ajuns; unele au făcut-o iar altele nu.
Eu nu voi publica niciodată numele sau mesajele de mulțumire pentru că nu am a dovedi nimic nimănui.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ziceam sa dai nume sau sa publici mesajele de multumire ci doar sa ne spui starea spetei, daca esti la curent cu ea. Atat.
Dar hai ca aria juridica e in alta parte.

Edited by AlexEn, 23 March 2015 - 19:36.


#46
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Din ce-mi amintesc, în toate cazurile pe care le-am discutat şi în care colegii noştri au fost dispuşi să-mi furnizeze informaţii şi să pună în aplicare sfaturile mele, lucrurile s-au soluţionat exact cum am precizat.
Din păcate, din totalul cazurilor, doar un procent de 20-30% are dispoziţia de a acţiona, restul (de la care nu am feedback) ori renunţând, ori nu mai venind cu detalii.

Eu sunt dispus [uneori şi foarte rar] să ajut, dar nu o pot face cu forţa...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate