Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#1207
nfs_fifa

nfs_fifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.07.2006
A dat pe pro TV ca sau dat 10 amenzi ptr șoferii uber in București , ptr transportul de persoane fără autorizație conform legii.
Legea 38/2003 privind transportul in regim taxi: "Transportul in regim de taxi sau transportul in regim de inchiriere se executa numai de catre transportatori autorizati, care detin autorizatii taxi valabile, in cazul transportului in regim de taxi sau copii conforme valabile, in cazul transportului in regim de inchiriere, eliberate in conditiile prezentei legi, pentru fiecare autovehicul utilizat"
Legal, agentul are doua variante: il duce pe soferul Uber la sectia de politie, unde ii face un proces verbal, fie, daca l-a prins a doua oara si exista deja in baza de date, il amendeaza cu 1.000 de lei sau chiar cu 5.000 de lei.

Se vor găsi soluții? Sau uber va dispărea? Eu as ieși cele 4 ore pe zi doar când voi fi convins 100% ca este totul în regula

Edited by nfs_fifa, 21 September 2016 - 18:22.


#1208
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
lil liked this

Edited by don_dannielo, 21 September 2016 - 19:18.


#1209
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,914
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnfs_fifa, on 21 septembrie 2016 - 18:21, said:

A dat pe pro TV ca sau dat 10 amenzi ptr șoferii uber in București , ptr transportul de persoane fără autorizație conform legii.
Intrebarea mea este cum stie agentul de politie ca faci transport de persoane? Te prinde in fapt si are si logurile din aplicatia Uber de pe telefon?

#1210
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Poate face flagrant, nu-l impiedica nimic. Da cerere dupa o masina si fraierul vine fericit sa ia amenda.

#1211
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
Care este varsta maxima a masinii ca sofer uber? a crescut la 15 ani?

#1212
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da.
Ai o coaja acasa?

#1213
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Protest cu zeci de taximetristi in Bucuresti. Soferii au aruncat cu oua si faina in masinile Uber

Edited by don_dannielo, 29 November 2016 - 08:06.


#1214
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
"Viorel Nicolae, taximetrist: "Nu o sa mai avem taxiuri, ei pe asta se bazeaza. E ceva ilegal din toate punctele de vedere, e ceva care s-a dus la Curtea de Apel. Bomboana asta dupa coliva care ne-a pregatit-o UBER, nu trebuia sa vin acum, este ceva foarte mult. Deja aveam probleme cu autorizatiile emise in Ilfov, deja aveam probleme foarte mari pe toate fronturile, nu mai aveam nevoie de acesti mascarici."


Nu ma inteles exact cine erau măscăricii!

#1215
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 11.06.2010
Cineva care are taxi , de ce nu-si poate baga masina si pe Uber ?

#1216
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Pt ca nu are cum să facă pret, pt ca nu poate da cu cuarțul la aparatul de taxat, pt ca nu poate lua ciubuc, pt ca nu își poate selecta clienții, să mai continui?

#1217
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu nu am mers cu uber pana acum dar cred ca voi incepe sa il folosesc mai ales cand am treaba cu aeroportul
motivul e, ca la aeroport e imposibil sa iei un taxi in conditii civilizate iar daca gasesti sunt numai daia cu 3,5 per km
asa ca uber

#1218
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,298
  • Înscris: 13.03.2015

View Postpetre69, on 29 noiembrie 2016 - 12:54, said:

...
motivul e, ca la aeroport e imposibil sa iei un taxi in conditii civilizate iar daca gasesti sunt numai daia cu 3,5 per km
...

Solutie: in loc sa cauti taxi la terminalul Sosiri, ia-o prin pasaj sa ajungi la  "Plecari" si acolo ii prinzi pe cei ce lasa pasagerii. Eu asta o aplic... ;)

#1219
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ai draq taximetristi..fac scandal la otopeni ca vin piratii de la Uber sa le fure clientii.Jumatatea dintre taximetristii pe care ii vad la otopeni,si care acuma lucreaza legal,ani de zile agatau si agasau pasagerii care veneau si daca nu se intelegeau la pret ii injurau si bombaneau ca draq.
Sincer,nu am mers cu uber niciodata,am prieteni care merg doar cu ei.
Merg des cu taxiul si,desi sunt si oameni super ok,in peste 70% am dau de tot felul de tarani,certati cu limba romana,cu bunul simt,cu sapunul,etc,etc.Nu mai zic de masini,care unele sunt niste epave.De multe ori a venit taxiul si i-am spus ca nu ma urc in jegul asta de masina.
In momentul cand vor fi conditii decente de calatorie pentru pasageri,masini,nu zic noi,dar nici masina de 10-15 ani,cand soferul va pricepe ca de la client isi ia salariul...atunci le voi da dreptate sa se ia de uber sau de altii.
Pana atunci,cu unele exceptii,sa gasesti o masina si un sofer decent pe un taxiu in bucuresti,este o chestie de noroc.

#1220
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Multumim taximetriștilor pentru reclama facuta in prime-time la Uber!

#1221
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 12.07.2010

View PostHandicarpati, on 29 noiembrie 2016 - 09:17, said:

Cineva care are taxi , de ce nu-si poate baga masina si pe Uber ?

Pentru ca 90% dintre ei nu ar trece de screeningul facut la inscriere si chiar daca ar trece, daca si-ar pastra comportamentul tipic de taximetrist, sistemul de rating i-ar lasa someri repede-repejor. Despre masini sa nici nu mai vorbim.

#1222
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBogdansv1, on 29 noiembrie 2016 - 13:27, said:

Solutie: in loc sa cauti taxi la terminalul Sosiri, ia-o prin pasaj sa ajungi la  "Plecari" si acolo ii prinzi pe cei ce lasa pasagerii. Eu asta o aplic... Posted Image

exact asa fac si eu , dar ma enerveaza maxim ca trebuie sa intreb daca e pe naspa sau pe bune

am citit ca au si tarife bune , chiar au scazut la 1,3 pe km

#1223
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ia sa vedem daca au tupeu
http://www.adevarul....65fe/index.html

#1224
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
În opinia mea, taximetriștii se agită complet aiurea în ceea ce privește Uber.
M-am interesat în Timișoara și vreau să zic că am constatat că Uber este sclavagism pe față pentru șoferi. La un tarif de 1.7 lei ei mai iau 25%. Dar asta nu este tot, trebuie să îți faci firmă pe care să o bagi în registrul operatorilor intracomunitari, pentru că ei te plătesc din.. Olanda! Sigur, nici o problemă, se ocupă ei de asta dacă tu nu ai chef, îți cei 200 de lei pe lună plus încă 20%. Astfel ajungi să câștigi cam 30% din cât câștigă un taximetrist ce are totul în regulă, la Timișoara. Pentru că un dispecer de taxi îți ia doar 200 de lei. Atât.
Ei susțin că vor rezolva cu cazurile alea cu amenzile, pentru că amenda ar fi abuzivă. Amenda este, condorm legii de la 25.000 lei la 50.000 lei, dei băieții au dat chiar amenda minimă.
Eu sunt deacord când zic ei că, ok, am văzut comanda și am luat-o, că vezi doamne, am luat pe cineva că mă duceam și eu acolo. Asta merge dacă se face flagrant pe o cursă. Dar ce faci când ai flagrant pe 10 curse? Inventezi 10 destinații aiurea?

În România autorizația de taxi aduce un cost de cca 3000€. Iar atestatul cca 600 de lei cu toate cele. Dar lucrând legal, ai acces la stațiile de taxi, ai acces pe benzi speciale de taxi și nu în ultimul rând economisești de amendă care e mai scumpă decât ceea ce pui în plus pentru o mașină autorizată.  Iar un dispecer cu rating bun îți cere 200 de lei lunar, nu 25% din venit plus alte aberații. Iar POS își poate pune oricine în mașină.

UBER are succes cât de cât în București, unde taxiurile funcționează prost. În Timișoara, ghici câți șoferi au, după anunțarea lansării cu surle și trâmbițe..? ZERO barat.

După ce șoferii UBER își vor face praf mașinile și vor deveni pietoni, se va termina și cu acest serviciu. Deci, în opinia mea, taximetriștii exagerează că se leagă de ei. Lasă-i frate să tragă ca sclavi pe mașina lor.

Edited by benis, 01 December 2016 - 13:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate