Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#1243
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Nu mai acceptă mașini așa mici, de la focus în sus sau 307 sau astra.
Un sfat, cumpără mai bine un Logan cu GPL, altfel o să vi cu bani de acasă

#1244
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Treaba asta cu Uber o sa se stingă la fel ca si treaba cu Pokemon Go.  

Clienții platesc mult, șoferii încasează puțin. Conturile Uber se umflă. E doar o șmecherie financiară care se apropie de final.

Edited by tzaq93, 11 May 2017 - 07:06.


#1245
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Esti taximetrist?

#1246
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Haha nu. Sunt student la medicină.

#1247
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Parca e comedie cu Stan si Bran.
Taximetristii astia nu stiu ce  tot agita fierea in ei. In loc sa le dea cate un covrig uberistilor ca sunt vai mama lor,dupa cum citesc aici,sclavi si cu bani de seminte,ei o dau cu proteste si capcane. Pai asa face un crestin adevarat?

#1248
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Sunt tari unde Uber merge si nu cred ca va disparea din ce am vazut acolo....

Edited by fotbal5, 12 May 2017 - 14:19.


#1249
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
Uber este sclavia moderna si trebuie interzisa.Este o smecherien neo liberala prin care unii incearca sa se imbogateasca pe spinarea prostilor.Asa este intr-o tara unde aproape niciun angajator nu isi respecta angajatul unde niciun angajator nu ar vrea sa plateasca aproape nimic angajatului, sa nu mai vorbim de bonusuri, prime, concedii platite, etc etc.Plus ce garantie am ca ditai soferul de pe UBER nu este un betiv, drogat sau criminal si daca masina lui nu e vreo petarda pe 4 roti?
Eu cred ca atat taximetria cat si servicii gen UBER trebuie bine reglementate si verificate ca atare deoarece multe dar foartemulte masini care sunt folosite in taximetrie sunt niste harburi.

Edited by parmaboy77, 15 May 2017 - 13:06.


#1250
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
dar blablacar.com ? trebuie interzis?

Daca uber e doar o companie de ride sharing, nu trebuie interzisa.
Daca este o companie de transport persoane, trebuie reglementata.

Simplu.

De ce sa interzici o aplicatie care iti permite sa mergi in masina cu inca cineva? Cate drumuri am facut si vad si pe altii facand cu masina goala...

#1251
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde cum vrei sa o dai, ei se vad ca ride sharing, acum bineinteles ca nu au nimic impotriva daca lumea o foloseste ca taxi, se fac si ei ca nu vad.
Cat timp functioneaza in regim dispecerat si nu in regim ride sharing ca blablacar pe care ai din start listati soferii cu traseul pe care il parcurg, atunci Uber incalca legea, nu doar soferii de Uber.

Iar blablacar nu are de ce sa fie ilegal, pentru ca e o simpla platforma de anunturi, nu efectueaza dispecerat ca Uber, pot fi cel mult trasi la raspundere soferii pentru ca pe teritoriul romaniei e interzis sa iei autostopisti sau ceva in genul, nu mai stiu exact formularea din articolul care reglemeta

Edited by gumball3000, 16 May 2017 - 15:29.


#1252
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ca șofer uber trebuie să stai in mașină și când cineva face o comandă mergi și îl iei și îl transporti unde are el treabă.

E exact taxi. Diferența e că șoferii câștigă mai puțin, clienții plătesc mai mult, iar statul român nu primește nicio taxă, precum in situația taximetriei clasice.

#1253
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgumball3000, on 16 mai 2017 - 15:27, said:

Depinde cum vrei sa o dai, ei se vad ca ride sharing, acum bineinteles ca nu au nimic impotriva daca lumea o foloseste ca taxi, se fac si ei ca nu vad.
Cat timp functioneaza in regim dispecerat si nu in regim ride sharing ca blablacar pe care ai din start listati soferii cu traseul pe care il parcurg, atunci Uber incalca legea, nu doar soferii de Uber.

Iar blablacar nu are de ce sa fie ilegal, pentru ca e o simpla platforma de anunturi, nu efectueaza dispecerat ca Uber, pot fi cel mult trasi la raspundere soferii pentru ca pe teritoriul romaniei e interzis sa iei autostopisti sau ceva in genul, nu mai stiu exact formularea din articolul care reglemeta
Am dat un like, pt mentiunea dispeceratului, desi e discutabil si ala. Am spus si eu ca DACA uber face taximetrie, trebuie reglementata.
Probabil nu m-am exprimat bine, ideea era ca Uber face si ride sharing ca blablacar. Deci nu trebuie interzisa cu totul, cel mult reglementata partea de taxi.
Altfel, ar trebui interzis si blablacar

Insa interzis sa iei autostopisti?? Asta ar fi chiar de ras daca ar fi asa :) Atunci politia sa aresteze autostopistii, ar fi mai logic, nu?
Nu stiu ce zice legea, si nici nu caut, dar mi s-ar parea ilogic sa nu pot lua cu masina pe cine am eu chef, cand am eu chef.

#1254
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Conform legii nu ai voie să iei autostopiști.

#1255
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Acum cativa ani stiu ca soferii care luau autostopisti in mod regulat erau opriti si amendati de Politie. Se intampla in multe orase din Moldova.
Nu stiu in temeiul carei legi ca nu ma interesa prea mult.
Ar fi rasul curcilor sa se ia de Blablacar. Eu am folosit serviciul asta si ca sofer si ca pasager de cateva ori si mi se pare foarte ok.
Ride-sharing-ul isi ia avant serios peste ocean si in Europa de Vest.
Dar cred ca trebuie reglementata foarte bine treaba asta si stabilite clar granitele intre "ride-sharing" si taximetrie.

Oricum din toata tevatura asta cei care ies cei mai in castig sunt clientii. Întotdeauna comperitia e buna.

#1256
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am o intrebare. As vrea sa merg cu Uber cu copiii  (mici), insa nu gasesc masini cu scaun de copii, sunt destul de rare, iar cand am incercat sa le comand imi apareau ca nu mai sunt disponibile (nu mai spun de faptul ca au doar un singur scaun). Daca totusi aleg sa comand unul normal (sau eventual select) o sa accepte cursa?

#1257
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce nu, daca vii cu scaunul tau.

#1258
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postdon_dannielo, on 24 mai 2017 - 10:54, said:

De ce nu, daca vii cu scaunul tau.

Nu e cazul, nu am cum sa iau scaunul meu.

#1259
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Statul catiga si de pe urma Uber dar mai putin.
Conform legii orice venit este impozabil, ca nu e declarat e altceva !!

#1260
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, e ca si cum ai spune ca trromca de la colt de strada de vinde seminte contribuie si ea, dar mai putin, ca semintele sunt importate si tva-ul e mic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate