Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Uber in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1267 replies to this topic

#109
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Dar ce, va fi si in timisoara? Parca e prea "colorat" orasul, sa riste astia sa se bage...

#110
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Asteptam si in Cluj :) .

#111
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt in Bucuresti de aproape 2 ani... n-am fost niciodata sofer de taxi ( nu stiu cum e sa fii sofer de taxi ), dar am mers ceva cu taxiul. Nu cred ca sunt un om pretentios, dar de la soferii de taxi vreau cam doua lucruri: 1. sa ma duca pe un traseu cat mai scurt ( nu neaparat cel mai scurt, in cazul in care cel mai scurt e mai aglomerat )/ 2. sa imi dea restul fix ( nu sunt zgarcit, in 99% din cazuri  las bacsis, cel putin 2 lei ). Restul, cum ar fi: sa miroasa frumos in masina, sa vorbeasca soferul frumos, sa-mi deschida usa... (nu-mi vin acum exemple) mi se par neimportante. Vreau de la cei care critica uber, sa-mi spuna de cate ori le-au fost respectate cele doua lucruri de mai sus ! sau macar al doilea.

Din ce am mers eu cu taxiul doar 5% mi se par ok ( atentie !!! nu am zis ca au respectat cele 2 lucruri, doar ca sunt ok ). O  mare parte ( deobicei cei care nu folosesc aplicatie ) sunt... ( nu vreau sa fiu atentionat pentru instigare... hai ca ma risc Posted Image  ) tiganie pe fata ( nu ma refer la cei de etnie, cu toate ca am prins unu o data dar la ala e normal pe el nu-l critic  :))   ).

Uber e mai scump, din ce am citit pe net cu ~ 25 %. Daca pun in balanta faptul ca taximetristi din Bucuresti pe distante scurte, daca te vad un pic grabit zic din start 10 lei ( max 2  km.. si nu a fost un singur caz, asta cu tarif mare pe distanta scurta mie mi se pare o dovada ca o duc bine, unu care-i e foame se uita si la un leu doi ), bacsis si probabil servicii sunt tot pe acolo.  

Sunt uni pe aici care tipa ca e evaziune fiscala... cum sa vreau eu sa dau bani la stat daca atunci cand deschid tv vad cum uni care fura bani cu saci sunt plimbati de acasa pana la DNA... si inapoi. Ok hai sa zicem ca sunt cel mai corect dau banii cat imi cere!... ( unde mai pui ca multe taxe/legi sunt proaste, dar hai sa excludem ) sa zicem ca sunt sluga lor, ce-mi cere le dau ! plus birocratie cu tot ce cuprinde: ore pierdute si hartogaraie ... tot tacamu !   SI UNDE AJUNG BANII ?! TOT LA ASTIA CARE CONDUC=FURA ! CE AM REZOLVAT CA SUNT CORECT ?!?! infrastructura e 0.

Ce nu-mi place la UBER e siguranta, pe care nu stiu cum o ofera. Adica daca sunt incidente intre sofer si pasager, uber-ul ofera politiei datele de la card pentru rezolvarea cazului.

In afara subiectului:
Caut maimuta pentru UBER !
Culmea ipocriziei: soferii de taxi din Bucuresti critica nerespectarea legii, corectitudinea si alte lucruri morale...

Posted Image Posted Image

#112
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Folosiți uber și apoi vorbiți

#113
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbabanu5, on 30 martie 2015 - 21:07, said:

Folosiți uber și apoi vorbiți
As folosi, dar "No car available". La orice ora.

#114
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
In ce zona stai? Eu la arena națională si dristor am găsit tot timpul. Mai fac ei cate o data cam mult dar comand din timp, nu in ultima secundă

#115
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postwizardofoz, on 28 februarie 2015 - 07:53, said:



De fapt Uber are o trasabilitate mult mai buna pentru ca toate comenzile, date gps etc ramin intr-o baza de date. Facutul cu mina la o masina galbena pe strada nu ramine nicaieri, ba chiar probabil nici telefonul ala ca nu cred ca sta nimeni sa bage datele in calculator, nu se stie destinatia etc.
In al doilea rind despre soferul de Uber stii mult mai multe decit despre soferul de taxi pentru simplul motive ca are un rating dat de clienti. Uber angajeaza soferi cu nume real, caier etc, nu psuedonime de internet.
In al treilea rind nebunia cu Uber a prins cel mai tare in USA unde oamenii sint mult mai speriosi ca in Romania, la toate nivelele (inclusiv, sau mai ales, oameni de afaceri si profesionisti care calatoresc in interes de seviciu), la toate sexele etc. Pina acum au fost niste probleme dar procentual vorbind au fost infime.
Asta e reclama mascata deoarece dezinformezi cu nerusinare in cea ce priveste taxmetria  , esti incredibil demimcinos  nimic din ce spui nu este real,  e clar ca minti  ,  nu e nici macar necunostiinta de cauza.

#116
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006

View Postlil debul, on 01 aprilie 2015 - 19:17, said:

Asta e reclama mascata deoarece dezinformezi cu nerusinare in cea ce priveste taxmetria  , esti incredibil demimcinos  nimic din ce spui nu este real,  e clar ca minti  ,  nu e nici macar necunostiinta de cauza.
Cu ce minte? Dacă tot ești informat?

#117
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca ai comandat macar o data un taxi prin aplicatiile pt telefon ai sa intelegi cu ce dezinformeaza.

#118
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In weekend incerc fac un test, desi din ce inteleg asta e Uber varianta saracilor, nu ala din state unde-ti vine o limuzina neagra la scara. Acelasi serviciu si pret/km ca la taxi, dar cu soferi amatori.

Colegul de mai sus e paralel daca are impresia ca aplicatiile normale nu logheaza tot in centrala. Am sunat eu la meridian sa reclam o cursa luata prin aplicatie si m-au identificat.

Edited by don_dannielo, 01 April 2015 - 20:08.


#119
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postgumball3000, on 01 aprilie 2015 - 19:53, said:

Daca ai comandat macar o data un taxi prin aplicatiile pt telefon ai sa intelegi cu ce dezinformeaza.


Nu s emai face cititul la scoala primara mai nou? Cine a vorbit de aplicatii? eu am spus clar facut cu mina pe strada. Si ca nu am incredere nici la dispecer cit de atent tin baza de date. La dispecere nu spui unde te duci numai unde vrei taxiul.

Aplicatia e fix ca Uber, daca nu cumva Uber e mai complet.

#120
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postwizardofoz, on 01 aprilie 2015 - 22:17, said:


La dispecere nu spui unde te duci numai unde vrei taxiul.


La noi, in Timisoara, te intreaba si unde mergi.

#121
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
De ce credeți voi că un serviciu care este oferit in 50 de țări si peste 200 de orașe nu este benefic și la noi? Toți ăștia sunt proști? Și s-a trezit romanul mai deștept?

#122
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003
Of iarasi bancul asta cu ce e la altii in nustiu cate tari ? Deja unii il interzic iar altii protesteaza si vor legiferare Posted Image Linkuri sunt in urma mai mutle pagini.

Edited by andreic, 02 April 2015 - 02:57.


#123
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Pai e simplu, statul vrea o cota parte. ce e asta, plata directa intre indivizi fara taxe si impozite? e periculos domle.
De taximetristi nu mai zic, ca-s o industrie importanta in fiecare oras si au un cuvint de spus.

View Postbabanu5, on 02 aprilie 2015 - 02:22, said:

De ce credeți voi că un serviciu care este oferit in 50 de țări si peste 200 de orașe nu este benefic și la noi? Toți ăștia sunt proști? Și s-a trezit romanul mai deștept?


Un motiv evident ar fi: Romania are concurenta reala la taxiuri si preturile sint foarte mici iar eficienta foarte mare.
Spuneti voi prin vest cit de ieftin e taxiul si cum vine in 5 minute ca se inchina aia cu doua miini.

Edited by wizardofoz, 02 April 2015 - 02:58.


#124
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Spune si cum arata masinile si cat castiga romanul.

#125
acer5600

acer5600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.10.2014
Hai sa incercam sa vorbim mai mult de Uber-ul si taximetria din capitala asta europeana, unde bronzatii vand locurile de parcare din centru ( titlul e "Uber in Bucuresti" ). Numai invocati, " a fost interzis in alte orase/tari"... la aia e altceva. Hai sa vorbim de avantaje si dezavantaje dintre Uber si taxiurile din Bucuresti.

O idee buna ar fi ca autoritatile locale sa interzica Uber si sa faca uberul lor. Sa dispara firmele de taxi... e imposibil acest lucru, interesele sunt mari ( exemplul foarte bun e aticolul lui Tolontan postat de cineva mai in urma... si tot din cauza acestor interese, cred ca o sa fie interzis Uber...  ). Parerea mea !...

Edited by acer5600, 02 April 2015 - 09:05.


#126
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006

View Postandreic, on 02 aprilie 2015 - 02:55, said:

Of iarasi bancul asta cu ce e la altii in nustiu cate tari ? Deja unii il interzic iar altii protesteaza si vor legiferare Posted Image Linkuri sunt in urma mai mutle pagini.
Pai spune cine vociferează, taximetriștii sau clienții? Asta de ce nu o spui?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate