Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Proiect de casa autoconstruit , sfaturile sunt binevenite .

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
9m2 mi se par enorm de putini pentru un dormitor. Incerca macar un  12-13 m2 La fel si ferestrele. La 90 de cm vor fi putin mai mari ca cele de la buda. Nu doar cred. Sunt convins ca acolo trebuie sa mai umbli putin...putin mai mult.
Cred ca trebuie sa regandesti intreg ansamblul, tinand cont de retrageri,  de lungimea si latimea  terenului etc.

#38
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Asa e maistre! Am reconfigurat parterul si etajul incluzand sfaturile voastre. Dormitoarele au 12 mp. Daca nu mai intervin schimbari , voi incepe sa cotez in detaliu tot.

Attached Files


Edited by Benderbut, 21 February 2015 - 16:55.


#39
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
ia uimeste-ne cu cotele

#40
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai am de cotat ferestrele si cateva detalii, mai am de facut lista cu materialelesi cate zile de munca vor fi pana la rosu, dar cum crezi ca arata per amsamblu ?

Attached Files


Edited by Benderbut, 21 February 2015 - 20:58.


#41
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Nu prea inteleg faza cu pivnita. Daca e pivnita ce mai cauta la parter. Dupa mine as face-o la subsol cu o mica scara ce coboara sub bucatarie. crede-ma am locuit intr-un apartament de 40 m2 si bucataria atat de mica de  nu puteai nici sa te misti in ea. cam aceleasi dimensiuni avea ca si cea din proiectul tau. Inalta ordine de idei incearca sa repozitionezi si ferestrele de la dormitoarele de la etaj. si nu e tot.
Lasa naibii calculul zilelor de lucru ca nu aia e prioritara acum. Eu daca m-as pune acum sa-mi fac casa iar, desi nici a mea nu e gata as gandio altfel fata de cum am lucrat la casa mea . Eu am cheltuit unde puteam face economii simtitoare.
In posturile de pe la inceputul jurnalului spuneai ca ai ceva materiale sau echipamente. De exemplu ai panouri pentru cofraje sau cumperi cherestea?
La sapatul fundatiei decat sa pui oameni sa sape la cazma, aduci un BULDO, nivelezi terenul, trasezi si in maxim 8 ore ai santurile facute. doi oameni adoua zi indreapta maluri , santuri etc. Fierul l-as lua gata facut(legat) si la un pret foarte bun. Asta daca faci comanda cu calculele exacte si zici ca te pricepi la capitolul asta. In 2-3 oameni nu cred ca iti ia mai mult de o zi sau doua aranjezi fierul pe fundatie(talpa) si stalpii. Mai pui inca o zi doua la cofrat si esti bun de turnat.

Una peste alta pana sa ajungi aici trebuie sa reglementezu cu actele.. mai vorbim

#42
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mi-am dorit ca pivnita sa fie accesibila din casa, langa bucatarie. Ar avea inaltimea de 3,6 . La prima vedere seamana ca o camera oarecare dar cand deschid usa vor fi prezente niste scari unde voi cobora la un nivel mai jos de 1 m fata de restul casei , pentru racoare. Deasemenea pivnita va avea multe rafturi sus si o scara. Ce zici ?

Stii de ce am facut bucataria mica? Ca am observat ca daca toate sunt apropiate(chiuveta, aragaz, masa de tocat) gatesti mai repede. In plus poti sa te misti intrun spatiu de 1 m dintre perete si aragaz. Ceea ce este destul de bine. Ce zici?

Am circa 12 panouri de cofrat cu latimea 60 cm si lungimea 2,5 m. Restul scandura.Nu ajung mai ieftin daca cumpar plasa sudata  de 14 pentru fundatie? Taiata astfel incat sa formeze un cusca ? La casele vechi construite fara fundatie, foloseam plasa pentru a le construi fundatia.

De asemenea, m-am gandit pentru a economisi niste milioane in beton si fier pentru ca terenul este un pic inclinat, sa fac un prag de 15 cm dintre living si restul casei . Am vazut la alte case aceasta chestie si dadea bine .In plus, atunci cand se intra in casa nivelul livingului fiind mai jos, la intrare placa de beton va avea inaltimea tot de 15 cm dintre sol si nivelul intrarii pe usa in casa.

Attached Files


Edited by Benderbut, 22 February 2015 - 10:58.


#43
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
1 - Eu zic ca 100 de cm sunt suficienti sa faci o scara care sa coboare in pivnita mai poti mari bucataria cu 1 m sau cat reusesti sa recuperezi din incaperea respectiva.
2 - Mare economie nu vei face cu cei 15 cm si nu cred ca se merita fata de disconfortul creeat.
3 -

View PostBenderbut, on 22 februarie 2015 - 10:32, said:

Stii de ce am facut bucataria mica? Ca am observat ca daca toate sunt apropiate(chiuveta, aragaz, masa de tocat) gatesti mai repede. In plus poti sa te misti intrun spatiu de 1 m dintre perete si aragaz. Ceea ce este destul de bine. Ce zici?
Nu stiu de ce imi creeaza impresia ca esti necasatorit. Poate gresesc in caz contrat intreaba-ti sotia daca i-ar placea o chichineata de 100 de cm latime  unde sa gateasca.
De ex: Vrei sa treci prin spatiul de gatit unde este doamna si gateste sa ajungi la geam...  Ce faci? Te faci mic sau o sari?


Uppsss.. Nu ai geam la bucatarie Posted Image

Apropo! Nu ne-ai zis unde construiesti. Doar ca la sat.

Edited by StudioOne, 22 February 2015 - 12:35.


#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
II mai lipsesc finisajele tencuieli exterioare, dar toate la timpul lor, poate de asta in proiect seamana ca blocurile comuniste
Nu. Seamănă cu blocurile comuniste fiindcă e făcută fără sa ai cunoștințele necesare.

totusi cat ma costa ca un arhitect sa vina la fata locului, sa imi faca mai multe proiecte
Arhitectul discută înainte cu tine să afle ce vrei de la casa asta, face cîteva schițe cu 1-2-3 opțiuni, le discutați, după care, dacă va stabiliți la una din ele, discutați cît durează și cît costă. Dacă nu vă înțelegeți, îți cauți alt arhitect.

Doar de DTAC am nevoie. Fara proiectul de incalzire deoarece ar fi mai complicat si ar costa prea mult.
DTAC-ul îți obține autorizația dar, legal vorbind, nu ai voie să construiești după el. Construcțiile se execută dupa proiectul tehnic - PTh.
Altfel, întotdeauna mă uimesc cei care economisesc o mie, două de euro la proiectare după care îngroapă zeci de mii în case care mai de care pline de greșeli care ar fi putut fi evitate.Stii vorba ieftin la făină și scump la tărîțe? Se aplică foarte bine aici...

Dupa ce fac planseu iti dai seama ca ma prind daca incurca sau nu
Scumpă metoda. Dacă descoperi că ai greșit ceva, ce faci? Corectezi cu picamerul? Sau înghiți în sec și te chinui tot restul vieții?

#45
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Asta am incercat si eu sa-l fac sa inteleaga. Un proiect bine facut (chiar si cu intensa lui implicare, astfel incat sa stii toate "chichitele" din casa aia) te poate scuti de multe cheltuieli ulterioare, menite sa repare ceea ce ai construit eronat.
Din pacate, in lumea asta a constructiilor doar cineva care stie ce inseamna proiectarea adevarata intelege cu adevarat lucrul asta. Ceilalti cred ca o casa poate fi facuta si cu o schita pe genunchi....Poate fi facuta si asa, dar la niste costuri la care nu te astepti si sa rasara ceva ca in schitele de mai sus...
Nu ma refer aici la proiecte facute de arhitecti si structuristi care nu se respecta, pentru care fiecare proiect nou nu este decat un copy-paste (cu mici ajustari) ale unor solutii deja facute, ci la proiecte personalizate, facute de o echipa de proiectare care chiar gandesc casa respectiva atat functional, ergonomic cat si din perspectiva executiei si incadrarea intr-un buget (este adevarat ca sunt cam rari, dar asta inseamna proiectare adevarata dupa mine, nu doar 2 randari fatoase care nu se impaca deloc cu bugetul clientului).

#46
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu inteleg de ce au unii apetenta pentru ferestre rotunde....Cu ce crezi tu ca se potrivesc ? Posted Image
Sfatul 1, renunta la ele.
Sfatul 2, cauta un arhitect talentat si nu fa economie la ce nu trebuie. Nu-i vorba ca unii comenteaza ca urasc cuburile cu acoperis in 2 ape, de parca am avea cu totii bani sa ne facem castelul peles la scara 1:2, dar totusi....niste proportii sunt gresite la tine acolo. Desigur in ochii tai arata bine dar crede-ma ca nu o sa arate bine si nu va avea nici functionalitatea pe care ti-o doresti. Arunca 2 mii de euro mai bine decat sa-ti para rau mai tarziu. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 02 March 2015 - 19:04.


#47
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postradunic, on 02 martie 2015 - 15:49, said:

II mai lipsesc finisajele tencuieli exterioare, dar toate la timpul lor, poate de asta in proiect seamana ca blocurile comuniste
Nu. Seamănă cu blocurile comuniste fiindcă e făcută fără sa ai cunoștințele necesare.

totusi cat ma costa ca un arhitect sa vina la fata locului, sa imi faca mai multe proiecte
Arhitectul discută înainte cu tine să afle ce vrei de la casa asta, face cîteva schițe cu 1-2-3 opțiuni, le discutați, după care, dacă va stabiliți la una din ele, discutați cît durează și cît costă. Dacă nu vă înțelegeți, îți cauți alt arhitect.

Doar de DTAC am nevoie. Fara proiectul de incalzire deoarece ar fi mai complicat si ar costa prea mult.
DTAC-ul îți obține autorizația dar, legal vorbind, nu ai voie să construiești după el. Construcțiile se execută dupa proiectul tehnic - PTh.
Altfel, întotdeauna mă uimesc cei care economisesc o mie, două de euro la proiectare după care îngroapă zeci de mii în case care mai de care pline de greșeli care ar fi putut fi evitate.Stii vorba ieftin la făină și scump la tărîțe? Se aplică foarte bine aici...

Dupa ce fac planseu iti dai seama ca ma prind daca incurca sau nu
Scumpă metoda. Dacă descoperi că ai greșit ceva, ce faci? Corectezi cu picamerul? Sau înghiți în sec și te chinui tot restul vieții?
Stai linistit ca nu ai idee cat am modificat si cat am spart cu ''picamerul'' din cauza greselilor facute de arhitecti in proiecte si nu vorbim de un proiect de 2.000 de euro ci de 20.000 adica 20% din pretul total al casei. Arhitectii ar trebui sa isi asume responsabilitatea atunci cand fac un proiect , sa fie prezenti pe parcursul lucrarii ,nu sa dai banul si sa iti deseneze 4 pereti iar apoi sa nu ii mai vezi deloc ca ei si-au facu treaba.

Daca tu crezi ca voi da 2000 de euro unui arhitect sa imi deseneze 4 pereti, inseamna ca am inebunit total.

Arhitectii din Romania nu au simtul realitatii si sunt fara experienta, ei cred ca munca lor consta doar in desenarea a unor pereti, ca doar de asta au facut scoala, ei bine este total fals.

Edited by Benderbut, 07 March 2015 - 12:08.


#48
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostInginerul_bv, on 02 martie 2015 - 19:04, said:

Nu inteleg de ce au unii apetenta pentru ferestre rotunde....Cu ce crezi tu ca se potrivesc ? Posted Image
Sfatul 1, renunta la ele.
Dar de ce sa renunt la ele? ce rost sa fac fereastra cu deschidere de forma patrata ca la celelalte camere , daca fereastrele casei scarii nu le deschi niciodata?

Cei care urca pe scari nu vor avea intentia de a incerca sa deschida fereastra pentru ca nu va fi normala patrata ci va fi diversa, ferestrele rotunde dau impresia ca au rolu  doar de privit si de iluminat.

Proportiile nu sunt gresite, daca ai program 3D atunci cand pui un pat standard intro camera iti dai seama daca e mare camera sau mica. Pentru etaj exista mai multe planuri posibile la care inca nu m-am decis, dar ceea ce conteaza este ca planul de rezistenta a parterului sa fie compatibil pentru toate planurile posibile a etajului pe care le-am facut si le voi alege la momentul respectiv.

Edited by Benderbut, 07 March 2015 - 12:07.


#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBenderbut, on 07 martie 2015 - 11:41, said:

Stai linistit ca nu ai idee cat am modificat si cat am spart cu ''picamerul'' din cauza greselilor facute de arhitecti in proiecte si nu vorbim de un proiect de 2.000 de euro ci de 20.000 adica 20% din pretul total al casei. Arhitectii ar trebui sa isi asume responsabilitatea atunci cand fac un proiect , sa fie prezenti pe parcursul lucrarii ,nu sa dai banul si sa iti deseneze 4 pereti iar apoi sa nu ii mai vezi deloc ca ei si-au facu treaba.

Daca tu crezi ca voi da 2000 de euro unui arhitect sa imi deseneze 4 pereti, inseamna ca am inebunit total.

Arhitectii din Romania nu au simtul realitatii si sunt fara experienta, ei cred ca munca lor consta doar in desenarea a unor pereti, ca doar de asta au facut scoala, ei bine este total fals.
Păi - și ăsta e  ultimul răspuns, că e clar că tu știi mai bine decît oricine cum stă treaba:
Și în loc să tragi concluzia isteață din greșelile altora, ai tras-o exact pe ailaltă: las' că merge și așa.
Nu există proiecte care să fie plătite cu 20% din valoarea investiției. E cusută cu ață albă...
Chestia cu prezența pe parcursul lucrării sună a urmărire de șantier; asta se plătește extra. Altfel da, după predarea fazelor de proiect stabilite, treaba arhitectului s-a cam încheiat. Mai vine pe șantier doar dacă apar probleme și la recepția de la finalizarea lucrărilor.
Planurile tale sînt altceva decît 4 pereți. O întrebare și o discuție nu te costă nimic.
Generalizările nu duc la nimic bun - de exemplu aș putea să zic că toți muncitorii de construcții din țara asta sînt niște Dorei care fac doar greșeli. Ar fi corect? Nu. Găsește-ți un profesionist și te va scăpa de multe belele din start.

#50
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cand lucrezi in afara firma de constructie ia 80% iar arhitectul cu inginerul 20 %, prezenti pe tot parcursul proiectului iar daca arhitectul nu a facut o usa cum a zis proprietarul de la inceput, va plati cel care a facut proiectul.

Ceea ce ar trebui sa faca un arhitect dupa opinia ta , mie mi se pare o bataie de joc fata de oamenii simpli care nu a facut facultatea de arhitectura. De ce sa dau 2000 de euro unui arhitect ca sa imi faca 4 pereti iar apoi sa se spele pe maini de orice responsabilitate .

Edited by Benderbut, 07 March 2015 - 20:19.


#51
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Este clar ca ai bagat toti arhitectii din romania in aceeasi oala si asta nu e bine. Nu contest ci chiar sunt de acord cu tine ca exista si specimene ca cele descrise de tine si inca multe dar asta nu te indreptateste pe tine sa-ti faci singur proiectul mai ales neavand in spate o experienta. Ca fapt divers, si eu mi-am facut singur proiectul dar aveam in spate o experienta de vreo 7 ani si cu toate astea tot am cerut pareri si sfaturi de la un arhitect cu experienta si nu regret c-am facut-o.
Cand iti spun ca unele proportii sunt gresite, nu ma refer ca nu-ti incape patul in camera, credeam ca e evident. Ma refer la cu totul altceva, dar n-o sa detaliez aici pentru ca simt ca-mi pierd timpul degeaba.
Sfatul meu a fost sa cauti un arhitect adevarat, nu un specimen de-ala descris de tine. Exista si arhitecti care isi cunosc bine meseria si o fac cu pasiune si daruire, chiar daca tie nu-ti vine sa crezi. A crede insa ca tu esti mai bun decat un arhitect, asta mi se pare mie mai mult ceva decat o greseala. Vezi ferestrele rotunde - eu ti-am spus ca nu au ce sa caute pe fatada casei tale pentru ca nu ai alte elemente arhitecturale care sa se potriveasca cu acele elemente rotunde si tu imi spui mie ca si-asa n-o sa se deschida. Poate te-ai uitat prea mult la stapanul inelelor unde hobitii aia aveau si usa rotunda si geamuri rotunde....altfel nu stiu cum ti-au venit astfel de idei.
In rest, eu nu sunt de acord cu executia planurilor de case pe forum, n-am ajutat si n-am incurajat pe nimeni sa faca asta. Posted Image

#52
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Fundatia a ramas aproape aceiasi, doar am inaltat casa scarii cu inca in etaj pentru a avea acces in podsi mai trebuie cateva retusuri la acoperis ca nu imi place stresina alungata pentru a acoperi si balconul.

Attached Files


Edited by Benderbut, 29 March 2015 - 16:59.


#53
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Salut. Vreau si eu sa imi construiesc o casa tot asa facuta de mana mea nu ceva mare ceva de 80 m patrati si va intreb daca stiti pe unde asi putea vedea un proiect sau macar niste imagini cu niste case americane din alea fara etaj sa ma pot inspira ca doresc sa fac in acel fel


#54
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
mai bine iti faci o casa romaneasca. e plina tara de ele :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate