Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13716 replies to this topic

#12295
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkesarion111, on 04 iulie 2022 - 18:44, said:

... vor autostrada ...

Mda, înţeleg ...

Eu prefer să evit aglomeraţia de la Kulata, e prea la noroc în ultima vreme. Şi nu găsesc logica.
Na, că am apucat să zic şi aşa ceva. De obicei la Makaza e aglomeraţie, dar plecăm pe la 10.30 - 11 de la Măgurele, aşa că nu va mai fi aglomeraţie la Makaza. Sau cel puţin aşa sper, măcar ...

Vom fi cu încă un cuplu şi vom veni cam pe la toate plajele alea, până dincolo de Stagira. Şi vreau să mergem şi la cascadele Varvara, care sunt lângă voi, dar deja devin off-topic. O să îţi dau PM, îmi iau leptopiseţu' cel nou cu mine.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

#12296
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007

View PostCryptofriendly, on 24 iunie 2022 - 18:44, said:

Salutare.

Intrebare: unde imi recomandati sa ma opresc sa mananc dupa ce trec in Grecia dupa vama Kulata/Promachonas ( max 1 ora de mers cu masina)?

Multumesc
Eu o sa incerc aici
https://www.google.c...?hl=en-RO&gl=ro

#12297
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 04 iulie 2022 - 22:41, said:


Mda, înţeleg ...

Eu prefer să evit aglomeraţia de la Kulata, e prea la noroc în ultima vreme. Şi nu găsesc logica.
Na, că am apucat să zic şi aşa ceva. De obicei la Makaza e aglomeraţie, dar plecăm pe la 10.30 - 11 de la Măgurele, aşa că nu va mai fi aglomeraţie la Makaza. Sau cel puţin aşa sper, măcar ...

Vom fi cu încă un cuplu şi vom veni cam pe la toate plajele alea, până dincolo de Stagira. Şi vreau să mergem şi la cascadele Varvara, care sunt lângă voi, dar deja devin off-topic. O să îţi dau PM, îmi iau leptopiseţu' cel nou cu mine.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

Vacanta placuta nea Ovi si mult noroc la frontiera

#12298
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006

View PostAdrianHH, on 04 iulie 2022 - 23:52, said:


Mananc acolo de cel putin 5 ani de zile la fiecare dus si intors(cazare Sidirokastro), ultima data anul trecut.
Daca nu s-a schimbat nimic intre timp nu ai cum sa regreti. Atmosfera, mancare, preturi. Acum cativa ani nu rupeau chelnerii nicio boaba in engleza asa ca faceam comanda ''pe poze" sau cu ajutorul grecilor de la mesele alaturate care auzindu-ne, veneau si ne ajutau.

#12299
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Bună tuturor! Avem planificată plecarea în Grecia weekend-ul următor și aș vrea să vă cer părerea pentru următoarele două variante de trecut granițele Giurgiu/Kulata(care ar putea fi din experiența voastră mai ok ca timpi). Noi avem mulți ani de vacanțe în Grecia, dar niciodată în această perioadă din iulie, mereu la final de iunie sau de august și am prins și atunci cozi mai mici sau mai mari, așa că nu avem nici un reper.

Varianta 1: trecut Giurgiu-Ruse sâmbăta seara, în jur de 19.00 - 20.00/ ajuns la  Kulata duminică, a doua zi în jur de 14.00 - 15.00 (în varianta asta vom face o oprire intermediară la intrare în Bg, așa că statul mult în Ruse nu va fi o problemă, dar mă gândesc că timingul nu va fi ok pentru Kulata a doua zi);

Varianta 2: trecut Giurgiu-Ruse duminică în jur de 13.00/ ajuns la Kulata în aceeași zi în jur de 20.00-21.00. Aici mă gândesc/sper că la Kulata vom prinde lejer, dar mi-e teamă de statul mult la Ruse, care ar face ziua extrem de lungă și de obositoare.

Menționez că nu plecăm din București, ci venim de mai departe.

Mulțumesc pentru orice sfat și vacanțe frumoase!

#12300
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postelena_j, on 05 iulie 2022 - 16:27, said:

... Varianta 1 ...

... Varianta 2 ...

Eu sunt convins că în varianta 2 nu vei prinde deloc aglomeraţie la nicio vamă. Poate doar să ai vreun ghinion aiurea, dar probabilitatea cred că e infimă.
Deci în locul vostru aş alege varianta 2.
Varianta 1 suferă de o foarte probabilă aglomeraţie la Kulata.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 July 2022 - 17:01.


#12301
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Mulțumesc, Ovidiu. Varianta 2 e cea la care am apelat până acum mereu, chiar dacă presupune un hei-rup de 14-15 ore de mers pe drum (în care intră traversarea Ro de la nord-est, prin București - care întârzie și asta, apoi a Bulgariei până la Kulata).

Lăsând la o parte faptul că mai îmbătrânim și noi, orice întârziere de 1-2 ore poate atârna greu. Mai pun la socoteală și porțiunea îngustată de dinainte de Sofia care e mereu aglomerată duminica după-amiază, se mai pierde timp și acolo. Cireașa de pe tort e și că luni la prânz avem ferry de prins, așa că luni plecarea din Kulata va fi devreme iar...

Cum ziceam, am făcut "sportul" ăsta mulți ani, dar la Giurgiu nu stăteam mai mult de 1 oră, iar la Kulata max. 30 min. Plus porțiunea de dinainte de Sofia care se aglomera. Dar în perioada asta de a doua jumătate de iulie nu știu cât de aglomerat în toate punctele astea.

Edited by elena_j, 05 July 2022 - 17:28.


#12302
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postelena_j, on 05 iulie 2022 - 17:28, said:

... în perioada asta de a doua jumătate de iulie nu știu cât de aglomerat în toate punctele astea.

Părerea mea este că nu contează că e iunie, iulie, august, sau septembrie. Oamenii se deplasează în marea lor majoritate tot la aceleaşi ore către/dinspre destinaţiile de vacanţă din Grecia.
Eu am experimentat de-a lungul timpului cam toate perioadele între 21 iunie şi 18 septembrie (cu unele lacune, evident) şi cred că aglomeraţia nu ţine de perioada calendaristică, ci de orele din zi şi de zilele din săptămână.
În a doua decadă a lui iulie am fost de 2 ori, aşa că pot spune că e la fel ca şi în celelalte luni din vară.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 July 2022 - 17:44.


#12303
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Mulțumesc Ovidiu, atunci revin la varianta "bătătorită" și ne propunem să plecăm și mai devreme de acasă, pentru  avea un extra buffer de 1-2 ore pentru neprevăzute.

Îmi aduc aminte de o întoarcere din Grecia la început de septembrie, zi lucrătoare, în care totuși am stat la Kulata 3 ore în vamă, la amiază...deci da, se poate să nu conteze perioada, ci ziua și ora, cum spui tu.

Numai bine!

#12304
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
E zic că ăla a fost ghinion, nu altceva ...
Totdeauna se poate întâmpla ceva neprevăzut și ca o consecință - aglomerație atipică.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 July 2022 - 17:56.


#12305
Quercus

Quercus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.12.2006

View Postfoxbat, on 02 iulie 2022 - 09:59, said:

felicitari pentru vacanta.
1. 10 ani inseamna ca practic n-ai (mai)fost in Bg. unii mergem saptamanal si apar nouatati Posted Image
2. Pleven vs Veliko - voi alege mergeu Veliko pana nu repara ok Plevenul (am explicat anterior). FIecare alege ce "Trenulet" vrea. Oricum e plin peste tot lately deci e mai putin important traficul (ca n-ai unde alerga).

masina ta face media in mod dubios, 78 aia inseamna fie ca ai mers cu Maserati Posted Image fie ca ai mers numai pe drumuri libere( daca stateai in vama cele 30 de min se ducea media rau de tot in jos). atentie, media inseamna km / TOT timpul petrecut la volan, daca ea masoara doar cand se invarte roata nu e relevant deloc.

1. Presupun ca e la fel ca si cu un copil care creste, daca il vezi toata ziua e tot pe acolo, dar daca e o data la 10 ani: Mama dar mare te-ai facut!
Acum eu mai glumesc si chiar apreciez noutatile oriunde le gasesc.

2. Trebuie sa ma crezi pe cuvant aici, am resetat calculatorul masinii la plecare. Probabil ca e timpul si distanta mare si pe undeva se compenseaza una cu alta. Sunt totusi ~36 ore in 2700km parcursi, acum 30 min cu viteza melcului se aduna/scad pe acolo.

#12306
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
iarta-ma. nu ma idoiam ca asta iti apare pe bord. ziceam ca este nenatural.
dar daca zici ca ai condus fara pauze( prespun ca cel putin 3 soferi) 36 de ore 'blana" este corect. dar de neatins de 95% din "turisti"

#12307
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Mea culpa, desigur,  pentru prea puțina documentare.

Îi mulțumesc lui Ovidiu că a trecut elegant peste scăparea mea și condiția de femeie și mi-a oferit un răspuns.

În rest, drumuri bune tuturor și viață frumoasă!

#12308
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
nu  e nevoie de scuze. ovidiu este un domn intr-adevar. Daca te-a ajutat a facut-o spre a te stimula in viitor.Drumuri bune.

#12309
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 14.04.2008
A te lua de cineva se incadreaza la metehne, nu la calitati.

elena nu are nevoie sa fie stimulata, citeste-i postarile! E drept ca multe sunt vechi, de pe vremea cand unii care scriu acum nici nu stiau ca exista softpedia.

#12310
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Nu îmi stă în fire să nu fac research pe un subiect care mă interesează; e drept că de data asta nu m-am dus la 10 pagini, ci la 3 în urmă, în care nu am găsit ceea ce căutam. Poate că era acolo, nu zic nu, dar de data asta fie oboseala, fie lipsa de răbdare sau doar cei doi cromozomi X mi-au venit de hac. Mea culpa.

Sunt destul de matură încât să admit atunci când greșesc, dar și să îmi dau seama cât din ceea ce spune cineva e despre mine și cât despre el și ale lui.

Ovidiu, da, este un gentleman și m-a stimulat de multe ori de-a lungul anilor prin postări cu vacanțe de-ale sale, din care m-am inspirat la rându-mi.
Probabil că useri ca el și ca dariuscha mai fac useri ca mine să nu renunțe la a mai intra pe forum.

Zile frumoase și vacanțe la fel vă doresc!

#12311
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,637
  • Înscris: 12.12.2006
Elena, tu ai cerut o parere in problema ta anume, nu ai de ce sa te scuzi. Pentru asta e forumul, pentru discutii vii. Daca nu ar fi permise, s-ar inlocui cu o pagina de web statica cu “toate informatiile” si adio forum.

Participarea la forum e benevola, cine vrea citeste, cine vrea raspunde. Cine nu vrea, nu considera, samd, este liber sa sara peste.

Comentariile condescendente la adresa femeilor nu fac cinste acestui forum, din fericire au fost sterse. Multumim!

#12312
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,637
  • Înscris: 12.12.2006
Sa-mi dau si eu cu parerea la subiect. Eu as alege varianta 1, siguranta si confortul pt mine primeaza, iar a face mai putini km pe zi intra la categoria asta. Duminica la 14 nu ar trebui sa fie chiar atat de mari cozile la Kulata spre Grecia pt ca bulgarii care au vrut sa mearga pentru week-end in Grecia au plecat sambata dimineata si raman turistii “de sejur” care cred ca mai degraba pleaca de sambata decat duminica. Plus ca ati prinde relaxat ferry-ul de luni de la pranz, probabil dupa o a doua cazare intermediara, in Grecia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate