Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Recomandare asigurare medicala privata Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
GeorgetaV

GeorgetaV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2015
Buna! Compania la care lucrez vrea sa schimbe furnizorul actual de servicii medicale. Care sunt recomandarile voastre si ce firme ar trebui sa evitam? Eu as lua in considerare Medlife, Regina Maria sau Sanador. Ce recomandati si de ce?

Multumesc!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Eu am la Medlife si sunt multumita deocamdata. Singurul lucru care nu imi place deloc la sistemul privat este ca nu asigura urgentele.
Eventual intreaba cum se procedeaza in cazul in care ai nevoie de consult sau interventii de urgenta.

#3
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Eu am fost vre-o 2 ani la Medlife si vre-o 9 la CMU. As recomanda Medlife.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 AlexEn, on 05 februarie 2015 - 17:29, said:

Singurul lucru care nu imi place deloc la sistemul privat este ca nu asigura urgentele.
Eventual intreaba cum se procedeaza in cazul in care ai nevoie de consult sau interventii de urgenta.
Din câte știu, clinicile private de genul ăsta se laudă că au tot ce le trebuie (de la aparatură și ambulanțe, până la medici) pentru a putea asigura intervenții de urgență, atât în clinică, cât și pe teren. Însă, din câte știu, legislația din România nu le permite asta. Doar sistemul medical de stat are voie, legal, să preia urgențe. Deci dacă e cazul, tot la spitalul public de urgență, respectiv 112, trebuie apelat.

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Eu am avut la CMU. Nu l-am folosit. La Regina Maria a avut o cunostinta. Aceasta si-a rupt mana. Am mers impreuna acolo si....stupoare...era dupa o anumita ora si nu ii mai putea face nimic in asigurare.....asa ca....

#6
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 alexcrist, on 05 februarie 2015 - 19:16, said:

Din câte știu, clinicile private de genul ăsta se laudă că au tot ce le trebuie (de la aparatură și ambulanțe, până la medici) pentru a putea asigura intervenții de urgență, atât în clinică, cât și pe teren. Însă, din câte știu, legislația din România nu le permite asta. Doar sistemul medical de stat are voie, legal, să preia urgențe. Deci dacă e cazul, tot la spitalul public de urgență, respectiv 112, trebuie apelat.

Pai si ambulantele alea BGS cum functioneaza?

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Mai mult de atât nu știu să-ți spun. Asta ne-au explicat nouă niște reprezentanți MedLife la fostul loc de muncă, anul trecut prin vară. Poate că ambulanțele private se ocupă doar de transport pacienți în cazuri neclasificate ca urgențe medicale. Au girofar/sirenă, au prioritate în trafic, dar nu au voie să răspundă la apeluri de urgență ridicată.

Dacă nu mă înșel, și urgențele medicale sunt clasificate pe tipuri (parcă și asta ne povesteau cei de la MedLife), iar privații pot lua doar urgențe ”mai mici”, nu pe cele mai grave. Medicii și dispecerii sunt suficienți de antrenați încât să poată clasifica o urgență chiar și la telefon. Nu-ți dau un diagnostic, dar pot decide pe loc, de exemplu, ce tip de ambulanță/echipaj/dotări trebuie să trimită spre tine.

Repet, nu cunosc legislația în detaliu. Dacă cineva mă poate contrazice/completa, e liber s-o facă. Posted Image

Edited by alexcrist, 05 February 2015 - 20:06.


#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Medicover sau Medlife.

#9
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 alexcrist, on 05 februarie 2015 - 20:00, said:

Mai mult de atât nu știu să-ți spun. Asta ne-au explicat nouă niște reprezentanți MedLife la fostul loc de muncă, anul trecut prin vară. Poate că ambulanțele private se ocupă doar de transport pacienți în cazuri neclasificate ca urgențe medicale. Au girofar/sirenă, au prioritate în trafic, dar nu au voie să răspundă la apeluri de urgență ridicată.

Dacă nu mă înșel, și urgențele medicale sunt clasificate pe tipuri (parcă și asta ne povesteau cei de la MedLife), iar privații pot lua doar urgențe ”mai mici”, nu pe cele mai grave. Medicii și dispecerii sunt suficienți de antrenați încât să poată clasifica o urgență chiar și la telefon. Nu-ți dau un diagnostic, dar pot decide pe loc, de exemplu, ce tip de ambulanță/echipaj/dotări trebuie să trimită spre tine.

Repet, nu cunosc legislația în detaliu. Dacă cineva mă poate contrazice/completa, e liber s-o facă. Posted Image
Ambulantele sunt clasificate si autorizate in functie de dotari si echipaj. Unele sunt doar pentru transport, altele sunt pentru "urgenta ridicata". Aia de la Medlife au spus poezia pe care trebuie sa o recinte in caz ca-s intrebati de ce se lauda ca au spital dar nu si ambulanta sau de ce concurenta are ambulanta si ei nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate