Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 

Chrysler PT Cruiser

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Dar care e consumul mediu real? Ca tot zice lumea de consum.. ma refer la motorul de 2.0 benzina.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpartyman, on 17 aprilie 2016 - 18:25, said:

de ce spui prostii, emisiile la cutiile automate sunt mai mari decat cele la masini ce au cutii normale, deci si timbrul de mediu e mai mare.
Deci eu vorbesc prostii? Cred ca nu ai fost vreodata la RAR, sa vezi cum se masoara emisiile.

ps. Cutiile nu au emisii, motoarele au.

View PostBosnea, on 17 aprilie 2016 - 21:17, said:

Dar care e consumul mediu real? Ca tot zice lumea de consum.. ma refer la motorul de 2.0 benzina.
In oras trece lejer de 10%.

Edited by ericmario, 18 April 2016 - 08:23.


#21
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postericmario, on 18 aprilie 2016 - 08:21, said:

Deci eu vorbesc prostii? Cred ca nu ai fost vreodata la RAR, sa vezi cum se masoara emisiile.

ps. Cutiile nu au emisii, motoarele au.
Stii foarte bine ce am vrut sa zic, ironiile academice-s pentru alte locuri. Si de asemenea stii ca am dreptate ca la o masina ce are cutie automata emisiile sunt mai mari. te credeam un pic mai destupat dar vad ca ingrosi randul sfatuitorilor "de bine" de pe aici.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate fiindca e si consumul mai mare? Se aplica principiul "consumi mai mult, poluezi mai mult"?

#23
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Oare ce valoare are taxa la un Chrysler PT Cruiser din 2003, 2.0 benzina, cutie automata?

#24
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Cutia nu are a face cu taxa! Sunt calculatoare de taxa inclusiv pe autovit! Functie de norma euro si cilindree!

#25
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Din ce am auzit, ar conta la taxa, caci cele cu automata au noxele mai mari.

#26
MaverickShevy

MaverickShevy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2016
[ https://i.imgur.com/OkpUEpE.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Automata:232 vs 196:Manuala
Adica taxa automata=1353.02Euro
Taxa Manuala=889.06Euro

#27
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Îmi spun și eu părerea. Nu este genul de mașină pe care să o cumperi din considerente raționale. Logic, consuma mult, piese mai scumpe... Dar tehnic, este o mașină simpla ce poate fi ținuta ușor din scurt.
Apoi de aia nu își cumpără lumea, Alfa 156 sau Renault Laguna, că le balacareste unul și altul pe net?
Nu este cea mai fericita alegere dar dacă îți place și ești dispus să îți asumi niște riscuri probabil vei fi satisfăcut.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu tocmai pentru aspect am vrut sa cumpar PT Cruiser. Apoi am alergat dupa Daihatsu Materia.
Adica daca toata lumea avea Golf 4, trebuia sa-mi iau si eu? Nu multumesc! Posted Image

#29
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postericmario, on 17 aprilie 2016 - 15:05, said:

N-are legatura cutia automata cu taxa.

Din pacate Wrong Answer !
La acelasi motor, masina cu AT produce mai multe noxe decat cea cu MT. Cel putin asa e la masina mea pe care am inmatriculat-o acu' 2 luni. Cu AT am platit 5000 lei, daca era cu MT era taxa la jumate.

View Postericmario, on 18 aprilie 2016 - 08:21, said:

Deci eu vorbesc prostii? Cred ca nu ai fost vreodata la RAR, sa vezi cum se masoara emisiile.
La masinile noi emisiile se iau din carte, nu se mai masoara si e asa cum am spus mai sus.
La SH se masoara la RAR, dar fii sigur ca si SH cele cu AT isi pastreaza noxele mai mari decat cele cu MT.

View Postmzamfirm, on 25 mai 2016 - 21:52, said:

Cutia nu are a face cu taxa! Sunt calculatoare de taxa inclusiv pe autovit! Functie de norma euro si cilindree!

Ba are, citeste mai sus.

La subiect.
Este o masina care arata cu totul ALTFEL. Unora le place, altora nu. Nu e drum de mijloc. Daca iti place ia-o. Daca te gandesti la performantele masinii, intretinere, consum, varsta, evident nu ca va manca mult mai multi bani decat o masina europeana de aceeasi varsta.

#30
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Chestia cu consumul nu are relevanta. Un tip circula zilnic într-un Mercedes Cobra 280 și nu lucrează sau câștigă cine știe ce. Mașina arata într-un mare fel, roșie cu piele alba. Îți dai seama ca dacă făcea calculul cât consuma nu o mai cumpara și restaura. Mașina o mai iei și că îți place, altfel ar trebui să ia toți ascuțitori.
Bine, să nu intri în categoria mașina belea și benzina de 30 lei.

#31
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Mie imi place cum arata. Ce ma tine pe loc momentan e taxa asta care mi se pare f. mare la cutia automata, practic dau mai mult pe taxa decat pe masina pe care am gasit-o :)

SI am mai auzit ca astea cu automata, la modelul asta ma refer, sunt exagerat de lenese.. repet, e doar din auzite, daca ar veni un proprietar sau macar cineva care a mers cu acest model, si sa imi spuna o parere, ar fi minunat.

Va multumesc pt raspunsuri.

#32
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Vezi ca zilele astea s-au castigat procese rasunatoare, este f posibil sa nu mai fie nevoie sa platesti taxa. Google it!

#33
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
"La jumătatea lunii aprilie, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Cristiana Paşca Palmer, anunţa, într-o conferinţă de presă, că aproximativ un milion de români care au achitat taxa auto în perioada 2007 - 2013 vor putea beneficia de restituirea sumelor achitate printr-o cerere în acest sens depusă la unităţile teritoriale ale Fiscului, iar banii urmează să fie primiţi eşalonat în cinci ani."

#34
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostBosnea, on 26 mai 2016 - 23:19, said:

"La jumătatea lunii aprilie, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Cristiana Paşca Palmer, anunţa, într-o conferinţă de presă, că aproximativ un milion de români care au achitat taxa auto în perioada 2007 - 2013 vor putea beneficia de restituirea sumelor achitate printr-o cerere în acest sens depusă la unităţile teritoriale ale Fiscului, iar banii urmează să fie primiţi eşalonat în cinci ani."

mi se pare normal ca si aia au platit taxa....tot esalonat, in 5 minute ! eu zic sa posteze pe fessebucci sau ceva !

#35
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012

View PostBosnea, on 01 februarie 2015 - 19:15, said:

Ce mi-ati putea spune pt acest model de masina? Ati recomanda-o unui incepator care are un venit de vreo 2000 lei lunar ?

ca sa va faceti o idee, despre un model de genul vorbesc: http://olx.ro/oferta...html#b73dcd96e9


Daca iti place masina ,ia-o ! Asta e criteriul .Poate gasesti una cu motor mai mic ,pentru a avea asigurari si taxe mai mici , asta fiind valabil pentru orice masina . In rest , dupa mintea unora , pe lumea asta nu exista decat VW,opel astra si Ford ka . Din cauza asta pe strada este un peisaj extrem de plictisitor , nu vezi decat modelele respective . Culmea este ca acum exista o puzderie de marci si modele de unde se poate alege .

#36
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Acuma platesti taxa de timbru de mediu nu taxa de poluare , si banii astia de timbru nu-i mai poti recupera niciodata . Vad ca ai fixatie cu rabla aceea , sfatul meu e sa nu ti-o iei oricat de mult iti umple visele . Daca tot cauti ceva deosebit ( nu urat cu spume ) , mai cauta si alte modele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate