Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

PCB corector de ton LM 741

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Daca este pentru schema ce mi-ati aratat-o http://postimg.org/image/bb50uwurp/ , sunt foarte interesat sa cumpar acest circuit neplantat daca sunteti dispus sa il vindeti.

View Postflomar60, on 07 februarie 2015 - 16:04, said:

In 2009 am avut o comanda mai serioasa si am lucrat 8 PCB-uri pt. niste amplifuri ,bineinteles tot constructie " home made" ...Vad ca te-ai hotarat sa-l construiesti asa ca am cautat in cutia cu ' maimute' si am descoperit inca un circuit imprimat neplantat ...l-am curatat putin si i-am facut poze , poate te ajuta cu ceva...pe vremea aia le faceam cu acul de seringa si smoala diluata...si acum circuitele mai complexe tot asa le lucrez ...pa alea mai simple reusesc sa le fac cu Expres PCB...
Este conceput in varianta stereo cu 2 TL072 si potentiometrii dubli.... daca mai pot sa te ajut cu ceva , spune...

Edited by cozmalau, 07 February 2015 - 16:39.


#38
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Da , pt. acela este. Pai ...sa stii ca ma pui la munca ! Ca sa poata fi plantat trebuie sa fac desen cu piesele cu notatiile corespunzatoare din schema...in noaptea asta sunt la slujba , daca pot sa ma eliberez putin incerc sa fac un desen...functie de asta , mai vorbim...

#39
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Bine, pai atunci astept raspunsul dumneavoastra cu desenul si valorile corespunzatoare pieselor pe PM. Multumesc mult!

#40
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

View Postcozmalau, on 07 februarie 2015 - 17:02, said:

Bine, pai atunci astept raspunsul dumneavoastra cu desenul si valorile corespunzatoare pieselor pe PM. Multumesc mult!

La care schema vrei cablajul, as incerca sa te ajut eu.

L.E.
Am gasit schema la care vrei cablajul, potentiometrii sa fie montati pe cablaj ? Daca DA, ce distante sa fie intre axele lor?

Edited by GeoMar, 07 February 2015 - 19:51.


#41
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Va salut, d-le GeoMar,stiu ca sunteti priceput in domeniu , poate colegul cozmalau accepta oferta dvs.- in cazul cablajului prezentat de mine , distanta intre axe este de 25mm...personal mi-as dori sa accepte oferta dvs. va avea parte de un cablaj profesional cu cu solder-mask si toate cele...al meu e din zona de pionierat...
Toate bune!

#42
GeoMar

GeoMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.01.2008

View Postflomar60, on 07 februarie 2015 - 21:05, said:

Va salut, d-le GeoMar,stiu ca sunteti priceput in domeniu , poate colegul cozmalau accepta oferta dvs.- in cazul cablajului prezentat de mine , distanta intre axe este de 25mm...personal mi-as dori sa accepte oferta dvs. va avea parte de un cablaj profesional cu cu solder-mask si toate cele...al meu e din zona de pionierat...
Toate bune!
OK, s-a notat, am sa schitez un cablaj cu "cotele" tale.

PS
Fara d-le GeoMar, mai simplu GeoMar.

L.E.
Sa fie mono sau stereo?

Edited by GeoMar, 07 February 2015 - 22:11.


#43
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Eu vad doar o schema acolo,nici macar un cablaj. Nu cred ca stii destule in domeniul asta,mai ai multe de invatat.

#44
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Ok , GeoMar, s-a marcat! Cablajul meu e stereo...D-le andu, nu-mi dau seama daca vorbiti cu mine sau va adresati altcuiva...

#45
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Ma refeream la cozmalau.

#46
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Ok...Pana prezinta GeoMar varianta sa , am descoperit o poza veche cu acest cablaj cu piese montate...

Attached Files



#47
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

View Postflomar60, on 07 februarie 2015 - 21:05, said:

Va salut, d-le GeoMar,stiu ca sunteti priceput in domeniu , poate colegul cozmalau accepta oferta dvs.- in cazul cablajului prezentat de mine , distanta intre axe este de 25mm...personal mi-as dori sa accepte oferta dvs. va avea parte de un cablaj profesional cu cu solder-mask si toate cele...al meu e din zona de pionierat...
Toate bune!
Domnu Flomar, ati terminat desenul cu cablajul? Sunt interesat de cablajul dv. cum am vorbit si mai inainte.

#48
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Nu inca, astazi la 10.00 am ajuns acasa de la slujba...oboseala acumulata nu ma lasa nici macar sa dorm...dar , am vorbit cu colegul GeoMar care a proiectat un cablaj dupa schema oferita de mine - sincer arata super , are desenul pe placa ,nu te poti incurca la plantat!- de ce nu vorbesti cu el , poate va intelegeti...ar fi bine de stiut daca accepti oferta lui ( recomand!) ca sa stiu si eu , la randul meu daca continui la desen sau nu...

#49
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

View Postflomar60, on 08 februarie 2015 - 13:06, said:

Nu inca, astazi la 10.00 am ajuns acasa de la slujba...oboseala acumulata nu ma lasa nici macar sa dorm...dar , am vorbit cu colegul GeoMar care a proiectat un cablaj dupa schema oferita de mine - sincer arata super , are desenul pe placa ,nu te poti incurca la plantat!- de ce nu vorbesti cu el , poate va intelegeti...ar fi bine de stiut daca accepti oferta lui ( recomand!) ca sa stiu si eu , la randul meu daca continui la desen sau nu...
Cablajul domnului GeoMar mi-i se pare cam scump, stiu ca este de lucru la el dar eu personal nu imi permit sa dau atata pe un cablaj. Dv. la ce pret il vindeti?

#50
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, fara nicio gluma, iti admir incapatanarea cu care incerci sa progresezi. Tu mergi inainte si daca nu iti iese te taresti. Foarte bine, asa se invata. Cam asa am facut si eu, la vremea mea.
I-am fut , pardon bautut la cap pe multi si am "furat" de la fiecare.
Dar electronica nu inseamna doar lipirea unor piese pe cablajele facute de altul. Incearca sa inveti sa desenezi singur un cablaj.
De la Orcad, cam greoi, la Target, pe net gasesti foarte multe programe de CAD. Nu conteaza ce program. Inceraca unul si vezi cum iti merge. Daca ti se pare greoi, nu-i bai. Altul.
Pana il gasesti pe cel cu care vei rezona. Si pe ala il inveti Dumnezeieste..Nu e nevoie sa sti 2 sau mai multe. Eu ma descurc doar in OrCad. M-am Prooteus un pic, dar cum la job toti lucram in OrCad, nu aveam pe cine sa intreb ca sa depasesc bolile copilariei.
Spor la lucru.

#51
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

View PostPrien, on 08 februarie 2015 - 14:06, said:

Tinerete, fara nicio gluma, iti admir incapatanarea cu care incerci sa progresezi. Tu mergi inainte si daca nu iti iese te taresti. Foarte bine, asa se invata. Cam asa am facut si eu, la vremea mea.
I-am fut , pardon bautut la cap pe multi si am "furat" de la fiecare.
Dar electronica nu inseamna doar lipirea unor piese pe cablajele facute de altul. Incearca sa inveti sa desenezi singur un cablaj.
De la Orcad, cam greoi, la Target, pe net gasesti foarte multe programe de CAD. Nu conteaza ce program. Inceraca unul si vezi cum iti merge. Daca ti se pare greoi, nu-i bai. Altul.
Pana il gasesti pe cel cu care vei rezona. Si pe ala il inveti Dumnezeieste..Nu e nevoie sa sti 2 sau mai multe. Eu ma descurc doar in OrCad. M-am Prooteus un pic, dar cum la job toti lucram in OrCad, nu aveam pe cine sa intreb ca sa depasesc bolile copilariei.
Spor la lucru.
Multumesc de incurajare domnu Prien, am invatat sa nu ma mai dau batut chear daca sunt calcat!
Inteleg ce vreti sa spuneti, stiu ca partea cu lipitul pieselor pe un cablaj in electronica este cel mai simplu lucru, partea complicata este pana acolo.
Am programul Express pcb, am desenat in express SCH o schema oareacare-am salvat-o si mai departe nu ma mai descurc.

#52
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
cozmalau , ai PM...

#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postcozmalau, on 08 februarie 2015 - 15:04, said:

...Am programul Express pcb, am desenat in express SCH o schema oareacare-am salvat-o si mai departe nu ma mai descurc.
Nu stiu acest program. da stiu cum e in OrCad,,,
Daca ai desenat schema electrica, fa o pauza si plimba-te nitel pe afara, macar o ora. Apoi revi si vezi daca nu cumva nu ai uitat sa legi vre-un fir, a ramas vre-un crac in aer, sa pui o masa, etc. Jur ca se intampla. Si fara pauza asta te poti invartii ca un ou...Crede-ma....
Abia dupa ce totul e ok, iesi din partea de desen si importi schema in programul de cablaj. Incepi sa aloci piesele, pt ca dta o sa sti de ce piese dispui.
De rezistenta de 0.125W sau de 0.5W. Normal prima e mai subtire, a 2-a mai groasa..Sau de conzi de 200mls sau de 400mls..
Chiar, electronica mondiala se face de catre anglosaxoni. Asa ca baga in cap legea lui 100. 100 mils=2.54mm. Uita de sistemul metric. Abia la sfarsit, cand ai tot conturul cablajului, poti face o transformare in mm..

Daca esti din Bucuresti, ia fa matale un drum la Fac de Electronica. Acolo, in corpul B, parca la et al II-lea, e CETTI. Centrul de Electronica Tehnologica si Tehnologii de Interconectare. Oare ce o fi la http://www.cetti.ro/v2/tehnicicad.php ? Nu stiu, nu spun, nu fac reclama gratuita...
Daca ti-e frica de profesori, desi sunt de treaba, cauta un student..
Si nu iti recomand Orcadul 16 sau mai mult, ultimul racnet, care o fi azi..
Eu merg cu 9.2 de peste 15 ani. 16 are niste tampenii care doar ocupa spatiul..Rutare automata pt 8 layere ...siktir. uzual 2. O singura data am fost la fabrica cu 4..

Vai, cum uitasem sa fiu legal..Nu, nu te sfatuiesc sa cauti pe net Orcadul pe vre-un torent si sa il descarci crakuit..Nu, Dne fereste..Evident cu licenta..ca asa e legal..
Sa traiti domnu admin, nu vreau warn...

Edited by Prien, 08 February 2015 - 22:03.


#54
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
cozmalau, te rog arunca o privire pe http://www.eleccircu...rols-by-ne5532/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate