Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

circumcis sau nu? nici cum nu e bine

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
zeus25

zeus25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2005
situatie. America.

Cum o vedeau necircumcisa incepeau sa strambe din nas. ca ce e e asta? ca nu e sanatos.

Rezolvare. Operatia. Totul a decurs normal dupa vreo 2 luni.

situatie. Romania

Cum o vad intreaba daca esti bolnav, ce ai, unde a dispuarut pielea?
O studiaza de zici ca esti la antipa. la oral nici 10% nu stiu sa o foloseasca.

Vreau sa stiu daca mai sunt si alti care au experimentat fenomenul

#2
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

 zeus25, on Jan 9 2006, 14:34, said:

situatie. America.

Cum o vedeau necircumcisa incepeau sa strambe din nas. ca ce e e asta? ca nu e sanatos.

Rezolvare. Operatia. Totul a decurs normal dupa vreo 2 luni.

situatie. Romania

Cum o vad intreaba daca esti bolnav, ce ai, unde a dispuarut pielea?
O studiaza de zici ca esti la antipa. la oral nici 10% nu stiu sa o foloseasca.

Vreau sa stiu daca mai sunt si alti care au experimentat fenomenul
a fost un documentar sex sense pe discovery despre circumcizie si la final s-a ajuns la concluzia ca nu exista dovezi cum ca ar fi mai sanatos nici circumcis nici necircumcis. In ambele cazuri te supui la riscuri cu probabilitati aproape egal de mici, totusi spre deosebire de riscurile la care te supui fara operatie (nu stiu ce boala cat de cat nasoala... am uitat), riscul egal in cazul circumcisilor este de a-si mutila glandul in timpul operatiilor datorita esecurilor gen Ciomu. Parerile despre cum e mai placut pentru sex sunt impartite si vor fi subiective mereu.
Totusi, fiind situatia asa de egala intre cele doua ipostaze, eu unul ma gandesc ca de vreme ce natura m-a lasat cu pielea aia acolo si am avut norocul sa nu atenteze nimeni la ea pe vremea cand nu puteam sa decid singur (vezi cazurile unor evrei care se trezesc pe la 30 de ani ca de fapt ar fi vrut sa fie intregi), e mai bine sa o las asa.

Tot ca chestie, pielea aia elastica de acolo este unica in organism, ea putand genera suprafete enorme de piele. Odata taiata, nu se mai reface nicicum.

Cele doua situatii descrise mai sus chiar sunt traite de tine ?? Chiar ai facut operatie ?

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Datorita faptului ca sunt circumcisi, evreii si arabii au cele mai mici rate ale cancerului de col uterin la femei din lume.
Asta datorita faptului ca un penis circumcis e mai putin probabil sa fie vector pentru virusul Papiloma, care la femei e asociat cu cancerul de col.
Cred ca e un avantaj destul de important.
Zeus25, sa nu-ti para rau. E si mai igienic asa etc etc.

#4
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

 zeus25, on Jan 9 2006, 14:34, said:

Vreau sa stiu daca mai sunt si alti care au experimentat fenomenul
din p.d.v. estetic, cele "fara" sint mai frumoase si delicate.  ^_^

Quote

Datorita faptului ca sunt circumcisi, evreii si arabii.........
sau crestinii cu fimoza in copilarie........ :D

#5
zeus25

zeus25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2005
Da.

Chiar am facut-o. Si cand m-am intors am dat de problema expusa mai sus.

Nu pot sa spun ca regret nimic. Doar ca uite de ce probleme ma lovesc.

Edited by mufã, 10 January 2006 - 16:05.


#6
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Zeus eu n-am intalnit problemele tale desi sunt circumcis..Din contra, am auzit ce spunea si sam..In ciuda faptului ca Discovery a emis acel documentar stiam si eu ca rata de cancer & stuff e mult mai scazuta la circumcisi.
Plus ca la cei ne-circumcisi daca au un organ mai inestetic (pielea aia mai mare sau mai stiu eu cum, am destui prieteni si ...yukk) fetele nu prea zambesc la vederea unui (si multe fete sunt pretentioase) dar la cei circumcisi .. parca au vazut un iepuras "vai ce dragut e, pot sa ma joc cu el?".

Iar intr-o ipostaza nefericita, daca partenera vede "branzeala aia" intr-o dimineata cand nu e spalata e cam problema...nici nu stiu cum se numeste..din nou...yuk :puke:
Plus ca glandul nu e asa sensibil si partida dureaza mai mult.

Zeus man, relax..daca vrei facem concurs de frumusete sa vezi ca noi castigam detasat...

Edited by tau_xxx, 11 January 2006 - 14:56.


#7
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

 tau_xxx, on Jan 11 2006, 13:01, said:

Zeus eu n-am intalnit problemele tale desi sunt circumcis..Din contra, am auzit ce spunea si sam..In ciuda faptului ca Discovery a emis acel documentar stiam si eu ca rata de cancer & stuff e mult mai scazuta la circumcisi.
Plus ca la cei ne-circumcisi daca au un organ mai inestetic (pielea aia mai mare sau mai stiu eu cum, am destui prieteni si ...yukk) fetele nu prea zambesc la vederea unui (si multe fete sunt pretentioase) dar la cei circumcisi .. parca au vazut un iepuras "vai ce dragut e, pot sa ma joc cu el?".

Iar intr-o ipostaza nefericita, daca partenera vede "branzeala aia" intr-o dimineata cand nu e spalata e cam problema...nici nu stiu cum se numeste..din nou...yuk :puke:
Plus ca glandul nu e asa sensibil si partida dureaza mai mult.

Zeus man, relax..daca vrei facem concurs de frumusete sa vezi ca noi castigam detasat...
Prietena mea spune ca daca o sa avem un baiat o sa-l botezam sigur, sa moara gagicile dupa el. :naughty:
Discovery nu a negat ca rata de cancer e mai scazuta (am mentionat de o boala la care te risti fara circumcizie si in primul post, doar ca uitasem cum ii zice), afirmatia a fost aceea ca probabilitatea de a te feri de cancer castigata prin circumcizie este apropiata de probabilitatea de a iesi circumcizia prost, cu sechele. Adica ce castigi intr-o parte pierzi in alta (in momentul in care faci operatia, ca dupa aia daca operatia a iesit bine te incadrezi intradevar numai in beneficiile respective). Fac o analogie vis-a-vis de rata cancerului care se micsoreaza: eu pun la loto 6/49 un bilet cu o varianta si am o probabilitate de a castiga X -> probabilitatea de cauza cancer in cazul in care circumcizia este facuta; mai pun un bilet, si cu doua bilete probabilitatile mi se dubleaza !! (dar stim foarte bine ca nu e ceva spectaculos) -> cam in aceeasi masura cresc sansele de a face cancer de la lipsa circumciziei raportat la numarul total de persoane care au viata sexuala.

Aspectele estetice sunt subiective si nu contrazic de nimic pe nimeni. Eu unul ma simt bine in "pielea" mea :)

Documentarul despre care vorbesc s-a referit in principal la mitul despre care vad ca stiu foarte multe persoane si aici: circumcizia aduce un plus de sanatate. Ca fapt divers Asociatia Americana a Medicilor (sau cum i-o fi zicand) a facut multe studii pe tema asta si in trecut (anii 70 sau 80) a emis o recomandare cum ca circumcizia este agreeata, dar s-a revenit asupra chestiunii si recomandarea a fost retrasa. Asta dupa ce in trecutul si mai indepartat circumcizia era ferm nerecomandata. In prezent exista rapoarte care specifica faptul ca nu se poate stabili o recomandare pro sau contra.
Problema cea mai grava este ca operatia se face la varste fragede in care copilul nu isi poate da consimtamantul.

#8
pisicutz

pisicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.06.2005
Zeus25... daca ne luam dupa diferite documentare+pagini de net... s-ar putea ca dupa un timp sa iti doresti sa ai din nou ce ai pierdut prin operatia aia...

Si... daca ne gandim bine... nu cred ca daca nu avea un rol Dumnezeu/mama Natura/evolutia (alegi si tu ce preferi ... ) o mai lasa pe acolo ...

 tau_xxx, on Jan 11 2006, 13:01, said:

Iar intr-o ipostaza nefericita, daca partenera vede "branzeala aia" intr-o dimineata cand nu e spalata ...

Breaking News ... cum ar spune unii ... s-a inventat APA si SAPUNUL!!! Cred ca nu e asa greu ca atunci cand te speli pe dinti seara sa speli si jucaria... daca tii la ea, bineinteles!  :D

#9
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Nu-s evreii prosti ca si-o belesc de atatea mii de ani

#10
pisicutz

pisicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.06.2005
Fara a fi considerat ... anti-semit... nu o sa ma iau dupa niste evrei ...
Adica... poate ei sunt prosti si noi mai destepti!
In fine... Herodot zicea despre geto-daci ca sunt OK ... nu despre evrei :P.

#11
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 pisicutz, on Jan 11 2006, 17:37, said:

Breaking News ... cum ar spune unii ... s-a inventat APA si SAPUNUL!!! Cred ca nu e asa greu ca atunci cand te speli pe dinti seara sa speli si jucaria... daca tii la ea, bineinteles!  :D

Asa e..se trezeste gagica la 3 noaptea langa tine cu o pofta de sex oral si tu-i spui : stai draga sa ma duc la baie intai sa o spal..cool nu?Unde naiba mai e farmecul?In timpu noptii parca se formeaza substanta aia, degeaba o speli seara...

Nu sunt foarte sigur ca o varianta sau alta te apara de nu stiu ce boala dar stiu ca e mai igienic si arata muult mai bine..
Iar despre evrei...nu degeba sunt considerati printre cei mai destepti din lume..O gramada de firme mari au ca patroni evrei (mc donalds de ex)..d-asta avea si Hitler ciuda pe ei..dar asta e o alta poveste.

Edited by tau_xxx, 11 January 2006 - 18:41.


#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 tau_xxx, on Jan 11 2006, 18:34, said:

Asa e..se trezeste gagica la 3 noaptea langa tine cu o pofta de sex oral si tu-i spui : stai draga sa ma duc la baie intai sa o spal..cool nu?Unde naiba mai e farmecul?In timpu noptii parca se formeaza substanta aia, degeaba o speli seara...

Nu sunt foarte sigur ca o varianta sau alta te apara de nu stiu ce boala dar stiu ca e mai igienic si arata muult mai bine..
Iar despre evrei...nu degeba sunt considerati printre cei mai destepti din lume..O gramada de firme mari au ca patroni evrei (mc donalds de ex)..d-asta avea si Hitler ciuda pe ei..dar asta e o alta poveste.

Mda interesanta idee. Uite chiar acum sun sa imi fac o programare. Nu as vrea sa ratez o asemenea ocazie din cauza ca nu o am scalpata.

Or fi evreii destepti, dar nici natura nu e proasta. Si in plus ma intreb cati si-au scos apendicita inainte de a fi neaparat nevoie?

#13
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
ehh...deviem.
zeus15, eu zic ca femeile astea sucite sunt de vina.
de la ele vin lucrurile naspa in lumea asta :lol:

#14
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
vad ca faptul ca circumcizia a fost facuta din timpuri stravechi e un argument. hmm...
in cazul asta, sa tinem cont de clima aferenta zonei, de conditiile speciale care au dus la nevoia de a impune igiena acolo unde apa era rara si afara cald .... nu prea mai avea rost sa o irosesti sa te speli si probabil, in conditiile astea chiar scutea barbatii si femeile de multe belele circumcizia asta.
de-a lungul timpului au mai fost multe mode in ce priveste felul incare erau intretinute organele genitale. acum cateva sute de ani, in franta de exemplu se purta parul pubian. Exista insa o explicatie logica: lipsa unui par pubian bogat (si chiar de la subrat) insemna un posibil caz de sifilis sau alte boli serioase. Dar trecand peste considerentele practice, a devenit o chestie de estetica sa ai par pubian bogat si aparusera chiar si peruci pentru asa ceva (haios nu ?).
Vremea a trecut, si dintr-un obicei vechi s-a ales praful, pentru ca moda arabilor de a se rade acolo jos si la subrat a prins in europa. de ce se rad arabii.... pentru ca la ei e cald si apa e putina !! si evreii sunt tot de prin zona lor. obiceiurile lor sunt ale lor. numai ca asta al circumciziei a supravietuit fiind trecut pe lista ritualorilor religiei.
Sa fim seriosi, chiar e nevoie sa imi tai o bucata din corpul meu ca sa fac un sex oral noaptea cand se trezeste gagica cu chef ? Hai sa interzicem atunci si labiile externe... ca e o mucoasa sub ele si cine stie ... poate se mai murdareste si acolo si daca am eu chef de dat limbi la 3 noaptea .... o sa mor de la ce gasesc pe acolo.

#15
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
parerea mea e ca totusi ii mai bine circumcis, chiar daca sunt de acord si cu comparatia lui Materium (aia cu apendicele). pe mine, sincer ma deranjeaza ca ii acolo, si am avut si incidente neplacute din cauza lui (lichidul din prezervativ era rosu), dar totusi sper sa se rupa odata de la sine. (apropo de asta, daca a patit-o cineva: se rupe dintr-o data sau cu timpul, incetul cu incetul? si daca e dureros)

#16
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

 Fr3ak, on Jan 12 2006, 10:34, said:

parerea mea e ca totusi ii mai bine circumcis, chiar daca sunt de acord si cu comparatia lui Materium (aia cu apendicele). pe mine, sincer ma deranjeaza ca ii acolo, si am avut si incidente neplacute din cauza lui (lichidul din prezervativ era rosu), dar totusi sper sa se rupa odata de la sine. (apropo de asta, daca a patit-o cineva: se rupe dintr-o data sau cu timpul, incetul cu incetul? si daca e dureros)
nu vad ce incidente neplacute ai fi putut sa ai din cauza pielii in discutie. Cred ca am mai spus, e cea mai elastica piele din organism .. se poate intinde enorm ... fara sa se rupa (nu mai tin minte exact dar parca o comparatie era ceva de genul ... cu pielea de la un barbat se poate greva o suprafata de cateva stadioane de fotbal de piele). e posibil ca tu sa vorbesti despre altceva. In privinta pielii insa, exista chiar si controverse cum ca ar ajuta la senzatii placute in timpul actului sexual normal. (de unde din alta parte mai poti avea o striatie asa de mare si mobila ? ca alea de pe prezervative sunt palide rau :) hihi ... exceptand "striatia" de la gland ca pe aia o are toata lumea).

#17
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
da cand face circumcizie, nu neaparat trebuie sa taie pielea, nu? poate sa o lase, sa taie doar ata, iar pielea sa ramana aproximativ la fel. corectati-ma daca gresesc.

#18
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

 Fr3ak, on Jan 12 2006, 10:51, said:

da cand face circumcizie, nu neaparat trebuie sa taie pielea, nu? poate sa o lase, sa taie doar ata, iar pielea sa ramana aproximativ la fel. corectati-ma daca gresesc.
eu din cate stiu, la circumcizie se taie tocmai pielea cu tot cu ata si in mod fericit nimic altceva.
ata nu e obligatoriu sa se rupa la cei necircumcisi. la fel cum sunt himene elastice care nu se rup din primele dati la fel sunt si ate mai tari care poate nu se rup deloc toata viata. aici nu mai stiu sigur dar parca exista operatie de fimoza daca o vrei neaparat taiata ... atza ... care este . :) asta fiind ceva facultativ.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate