Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Termostat cuptor electric HANSA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Salut!

Am un cuptor electric incorporabil marca HANSA.
Toate bune si frumoase pana cand, dupa expirarea garantiei, i se buseste termostatul.
Cum se manifesta: pe pozitia minim face 105 gradeC, pe 50 face 125 grade C si asa mai departe (nu am un termometru care sa mearga dincolo de 130 ca l-as "rescrie").
Cert e ca daca depasesti marcajul de 100 de grade de pe el merge non stop si face inauntru probabil o temperatura de 250 sau mai multe grade.
Cum reparatia se va plati fix din buzunarul meu si un termostat nou ma costa peste 300 de lei plus manopera, fac apel la cei mai priceputi dintre voi sa ma sfatuiasca ce sa fac sa ies mai ieftin.
Sunt binevenite sfaturi despre: de unde sa iau un termostat universal, la ce sa fiu atent, cu sa fac sa demontez, pe unde e ascunsa sonda termostatului etc si in general ce solutii as avea.
Nu sunt binevenite: ironiile, caterinca, sfaturile date aiurea gen hai sa ne dam cu parerea.
Mentionez ca ma pricep cat de cat la surubareala si nu ma dau in laturi de la un pic de munca.

Va multumesc!

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Nu cred ca cei primi sfaturi utile daca nu dai mai multe detalii despre cuptor. Daca zici ca te pricepi la surubelnita atunci decupleaza pentru inceput cuptorul de la reteaua electrica, desfa-l si identifica locul unde este termostatul. Inainte de a-l demonta fa o fotografie legaturilor de la termostat ca sa stii cum trebuie remontat.
Demonteaza termostatul si fa-i niste fotografii pe care le postezi aici. Dupa ce vei face asta s-ar putea sa primesti niste sfaturi folositoare.
Succes.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu cred ca e un termostat cu capilar (ca la frigidere,dar cu alte temperaturi).Termostatul propriuzis ar trebui sa fie chiar in fata,unde e butonul de reglaj.De la el,pleaca tubul capilar,care duce la sonda (o capsula),care trebuie sa fie undeva in cuptor...nu stiu unde...dar,daca afli,sa ne spui si noua.Am si eu un Hansa electric,cumparat de o luna...si deocamdata,nu am probleme cu el,dar...mai stii?
Banuiesc ca si la plita,sunt tot astfel de termostate (plita vitroceramica),cate unul pentru fiecare ochi.
Sunt si aragazuri electrice cu termostat electronic,dar nu cred ca ai din acesta (sunt mai scumpe).

E posibil sa fi sarit ceva (mecanic) de la locul lui,caz in care scapi ieftin,il repari,dar trebuie desfacut si vazut ce e acolo.
O cautare simpla,mi-a dat:
http://www.adelaida....c-w4-41302.html
sau:
http://www.okazii.ro...ptor-a153190301
sau si mai ieftine:
http://www.kalva.ro/...toare-energie,2

Edited by danpet, 15 January 2015 - 08:54.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Termostatul e in cuptor, in partea stanga-sus. Seamana cu un electrod de sudura, prins in 2 cleme pe lateral.

#5
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
O sa ma apuc saptamana viitoare sa desfac la el. O sa fac si poze sa le postez aici, poate ajuta pe cineva.
As aprecia daca cineva mi-ar da detalii despre ce sa vad la termostat ex Tmin, Tmax, diametru ax, cursa ax (ex. 270 grade), lungime fir, putere intrerupator precum si detalii despre desfacerea carcasei cuprtorului sau, in fine, orice informatie e utila pentru a ajunge la sonda termostatului.

Merci in avans pentru sfaturi!

Edited by inevitabil, 16 January 2015 - 12:23.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ar fi posibil ca cineva sa fi fortat butonul si sa-l fi dat peste cap? Acel buton invarte un surub cu filet,care apasa pe o membrana (capsula).Daca se insurubeaza mai mult,comuta la temperatura mai mare.Depinde cum a aparut defectul...brusc sau treptat in timp s-a decalibrat.Unele termostate au un surubel de reglaj,pentru calibrare (sau chiar doua).

@shiva, Aceea e sonda (senzorul) de temperatura.De la ea pleaca un tub capilar subtire,la termostat,care e chiar unde e butonul de reglaj.Multumim pentru informatie (localizarea sondei),e de folos...sper ca-ti merge bine Corsa Posted Image .

Edited by danpet, 16 January 2015 - 21:07.


#7
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Later edit:

Am luat termostatul nou de la un mare depanator de electrocasnice din Bucuresti. Identificat dupa numar de model cuptor si numar de serie cuptor.
Noua referinta este EGO 55.17069.140 si am platit pt el 50 de lei.
Vechiul termostat era produs de EIKA (Spania), asta vad ca e produs de EGO (Germania). O fi bine, o fi rau?
Ma gandesc ca daca au decis sa schimbe reperul or sti ei ceva :)

Attached Files



#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Continua aici .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate