Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Vand turma capre, in special metisi de saanen si alpina franceza.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007
Din pacate nu mai am timp sa ma ocup serios de capre si am avut si ghinion in a-mi alege oamenii care sa le ingrijeasca. Asta ma face sa renunt la munca mea de 4 ani de zile. Vand toata turma la pachet si pentru un iubitor si un cunoscator sunt dispus sa negociez foarte mult si sa ii las la un pret foarte convenabil. Sunt in jur de 100 de capre care urmeaza sa fete, dintre acestea cateva (cca.20) sunt capre autohtone (capre bune, cele pe care le-am pastrat din cele cu care am inceput), urmeaza cateva care au provenit din primele fatari pe care le-am avut in primul an (sunt cu tapi autohtoni) iar restul sunt produsi sannen si alpina franceza(F1 si F2), fatarile din urmatorii doi ani cu tapi de rasa cumparati de la doamna Clara Mariana. Astept sa ma contactati la tel. 0766 628 385.

Caprele sunt fara coarne, ecornate cele batrane cu inele si cele fatate in acesti ani, cu ecornor electric.

#2
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007
Intregul efectiv de vanzare este de 90 capre si este format din :
- 20 buc capre pastrate din cele cumparate in 2011, selectionate;
- 6 buc capre fatate in 2011 (cu tapi autohtoni)
- 22 buc capre fatate in 2012, selectionate (autohtone);                                      
- 20 buc capre din 2013, selectionate (cu tapi sannen+alpini);
- 22 buc capre din 2014, selectionate,(  la a doua incrucisare cu tapi sannen).

Edited by barb0su, 25 January 2015 - 17:42.


#3
Ion2186

Ion2186

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.02.2015
Si la ce preț dai toatã turma?

#4
alexandrubuzau

alexandrubuzau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.05.2012
Salut. Unde pot fi vazute caprele?
Au fost mulse manual sau cu mulgatoare?


#5
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007
Caprele pot fi vazute la Giurgiu (într-o comuna din proximitate).
Au fost mulse doar manual.
Am primit deja mai multe oferte pentru o parte din ele. Mi s-a sugerat sa efectuez o licitatie pentru vanzarea acestora in loturi, catre mai multi doritori, insa sa fie toti prezenti.
Pretul final pentru animal, daca se ia intregul efectiv, pana la data de 30.02.2015 este de 300 lei/bucata. (capre bune, gestante, toate inscrise in exploatatie, se preda catre noul proprietar și la anul se poate lua subventia....lot imbunatatit timp de 4 ani).

#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salut,
Cum ai procedat in cazul licitatiei ?
S-au dat toate?

Sunt si eu intr-o situatie similara (oi+capre, vreo 80-90) si as vrea sa stiu cum ai procedat. As vrea sa le dau pe toate odata...

Mersi!

#7
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007
Nu le-am dat inca. Toata lumea asteapta sa iasa iarba mai bine ca sa iasa direct cu ele la camp. Toti vor sa le ia pe degeaba, eu acum 4 ani am dat 300lei/bucata capre autohtone si am fost fericit ca le-am luat la pretul ala. Acum dupa atata truda si dupa ce am facut ceva imbunatatiri la ele....plus ca eu le dau cu iezi langa ele.....tot cica e mare pretul.

#8
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Pretul nu este mare. Mai ales ca aveti o serie din ele ameliorate cu o rasa de lapte. Nu lasati la pret decat daca nu reusiti sa le dati un timp si atunci doar la loturi mai putin valoroase;cel putin pe cele bune dati-le la pretul corect. Imi pare rau ca nu le pot lua eu, din pacate eu nu am teren sa cultiv lucerna si cumpar tot. Nu-mi permit sa cresc asa multe.
Mult succes la vanzare!

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Problema asta cu pretul o am si eu... La 300-400 roni cu tot cu miei/iezi zice lumea ca sunt scumpe. Unii mai au si un tupeu fantastic sa vina sa le vada si sa zica ca nu da mai mult de 250 de roni pe cap sau vor sa isi aleaga cele mai frumoase exemplare.

Nici la mine nu o sa scada pretul pentru ca s-a investit multa munca. Pe langa altii care mai au oi si capre ale mele arata foarte bine, sunt hranite corespuzator si sunt si curate.

#10
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007
Da....fara cuvinte. Dar cine a zis ca viata e usoara....dreapta.

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oameni buni un bun de oricare natura se vinde cu pretul pe care il poti obtine atunci cand ai nevoie de bani nu cu ce preturi ati auzit dv sau vedeti afisate pe anunturile de pe net...asa ca nu trebuie sa va suparati ,si voi daca ati fi cump ati proceda probabil la fel sau ati incerca...
daca nu va convine si aveti ghion si nu gasiti cump puteti tine turma inca 3 ani de exemplu.....

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
In cazul meu nu e nevoie de bani asa cum sugerezi tu. Tin de pret pentru ca s-a investit multa munca si animalele arata foarte bine. Din ce vad in pozele de pe net alea la care faci tu referire sunt destul de slabe si neingrijite.
Nu tin de bani pentru ca vreau sa ma imbogatesc, ci pentru ca animalele astea chiar merita banii astia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate