Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Stick de RDS furat

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
unlucky13

unlucky13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
Nu stiu daca sunt pe topicul corect, dar am o intrebare..
Mi-a fost furat stick-ul de internet si eram curioasa daca exista vreo posibilitate sa aflu adresa e unde se  foloseste.

Edited by unlucky13, 03 January 2015 - 02:09.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Bineinteles.

http://www.whatismyip.com/

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Pai, simplu. Te conectezi cu el si intri pe un site de genul http://whatismyipaddress.com/ .

#4
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
domnisoara sau doamna ar dori sa stie adresa hotului nu ip-ul ei. Daca stiati sa cititi puteati remarca formularea "Mi-a fost furat stick-ul de internet" ceea ce inseamna ca d-ra nu mai este in posesia lui deci nu are cum sa se conecteze cu el la whatismyip.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate, nu se poate afla de utilizatorul de rand de unde se conecteaza altcineva cu un modem USB.
Doar operatorul de telefonie mobila poate determina celula la care este efectuata conexiunea.
Eu sper ca ati anuntat la RDS (contact) furtul si sa vi se blocheze cartela:

Quote

Asistenta tehnica Digi Mobil, Digi Net Mobil:
-- *777 (de pe mobil din reteaua DigiMobil)
-- 031.400.7777 (din orice retea)

Attached Files

  • Attached File  rcs.PNG   16.66K   111 downloads

Edited by Ciubex, 03 January 2015 - 02:42.


#6
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Oricum nu-l poate folosi pentru ca trebuie sa stie user si parola pentru a accesa internetul. Acestea se gasesc in contract.
Sper ca nu a fost furat si contractul.

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 GeorgeGeo, on 03 ianuarie 2015 - 03:56, said:

Oricum nu-l poate folosi pentru ca trebuie sa stie user si parola pentru a accesa internetul. Acestea se gasesc in contract.
Stick USB pentru internet cu user si parola?Posted Image

#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Nu are bre, user si parola, doar pin, asta daca l-a setat utilizatorul.
Cred ca prima grija a celui care l-a gasit, e sa arunce cartela, asa ca adio stick.

#9
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 unlucky13, on 03 ianuarie 2015 - 01:58, said:

Nu stiu daca sunt pe topicul corect, dar am o intrebare..
Mi-a fost furat stick-ul de internet si eram curioasa daca exista vreo posibilitate sa aflu adresa e unde se  foloseste.
Nu,nu poti,daca le spui ca ti s-a furat stick-ul cu tot cu cartela,ei pot bloca acea cartela,ma indoiesc ca respectivul/iva,foloseste acel sim.
Contra cost,ei pot sa-ti dea alt sim si alt dispozitiv,doar daca nu cauti pe net si-ti cumperi unul,codat sau decodat Digi/Vodafone/Orange.
Si iei doar sim-ul,nou de la furnizor.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008

 pelikanu, on 03 ianuarie 2015 - 02:08, said:

 oauzor, on 03 ianuarie 2015 - 02:09, said:

Pai, simplu. Te conectezi cu el si intri pe un site de genul http://whatismyipaddress.com/ .

Voi macar ati verificat vreodata cum sta treaba cu ip-ul unui stick de net? Atunci cand te conectezi cu el la internet, reteaua iti aloca un ip din cele disponibile. Faza e ca nu iti ofera din zona ta ci cel mai probabil unul aleatoriu. Asa ca poti sa te conectezi cu stick-ul la internet in timp ce esti in Sibiu sa zicem si primesti un ip de Digi mobil cu adresa in Bucuresti. Locatia ta nu poate fi determinata dupa ip-ul stick-ului.

Edited by tigerheart, 03 January 2015 - 08:48.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Deci  suni la rds, le zici treaba si platesti pt alt stick, poate esti mai atenta pe viitor

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 unlucky13, on 03 ianuarie 2015 - 01:58, said:

Nu stiu daca sunt pe topicul corect, dar am o intrebare..
Mi-a fost furat stick-ul de internet si eram curioasa daca exista vreo posibilitate sa aflu adresa e unde se  foloseste.
Cel care l-a furat (de unde stii ca nu l-ai pierdut?) probabil ca a scos sim-ul din el si l-a aruncat. Il decodeaza (daca e blocat in Digi) si il vinde sau il utilizeaza el in orice retea.
Nu poti decat sa-ti cumperi un altul si sa soliciti la Digi un nou sim.

#13
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 tigerheart, on 03 ianuarie 2015 - 08:47, said:

Voi macar ati verificat vreodata cum sta treaba cu ip-ul unui stick de net? Atunci cand te conectezi cu el la internet, reteaua iti aloca un ip din cele disponibile. Faza e ca nu iti ofera din zona ta ci cel mai probabil unul aleatoriu. Asa ca poti sa te conectezi cu stick-ul la internet in timp ce esti in Sibiu sa zicem si primesti un ip de Digi mobil cu adresa in Bucuresti. Locatia ta nu poate fi determinata dupa ip-ul stick-ului.
identificarea unui device in reteaua celulara de date nu se face prin intermediul IP-ului, IP-ul este alocat device-ului dupa ce acesta se identifica  prin alte mijloace (IMEI si altele). Ca za zic asa, primesti IP, sa il folosesti, dupa ce te prezinti si esti verificat. :)

Edited by wasteyard, 03 January 2015 - 10:48.


#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
In primul rand suni la Digi sa blocheze sim-ul.
Apoi iei contractul, cutia modemului si cardul sim-ului si te duci la politie unde faci o reclamatie scrisa.
Daca cei de la politie fac figuri, gen "n-avem ce sa facem domne' ", poti sa te duci la parchetul din zona in care te afli unde depui aceeasi reclamatie...politia se misca "natural" cand reclamatiile vin de la parchet ;)

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008

 wasteyard, on 03 ianuarie 2015 - 10:42, said:

identificarea unui device in reteaua celulara de date nu se face prin intermediul IP-ului, IP-ul este alocat device-ului dupa ce acesta se identifica  prin alte mijloace (IMEI si altele). Ca za zic asa, primesti IP, sa il folosesti dupa ce te prezinti si esti verificat. Posted Image

Mda, stiu asta numai ca nu discutam de partea aceasta acum... ci despre localizarea pe baza ip-ului  Posted Image Deci... nu stiu de ce te-ai luat de afirmatia mea. Eu nu am discutat despre cum se face identificarea unui device in reteaua celulara.

Edited by tigerheart, 03 January 2015 - 10:56.


#16
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 tigerheart, on 03 ianuarie 2015 - 10:51, said:

Mda, stiu asta numai ca nu discutam de partea aceasta acum... ci despre localizarea pe baza ip-ului  Posted Image Deci... nu stiu de ce te-ai luat de afirmatia mea.

nu m-am luat de afirmatia ta, am spus, numai, ca localizarea nu se face dupa IP, se face dupa locatia celulei de date mobile prin intermediul careia se face transferul de date. Posted Image

Edited by wasteyard, 03 January 2015 - 10:59.


#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008
Aia da. Asa e. Ip-ul nu e relevant pentru utilizator, ci doar pentru ISP care poate face legatura intre ip si cel care l-a folosit la un moment dat.

#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Eu ma intreb ce naiba face ala cu un stick de 50 lei maxim :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate