Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Cat sa cer pe un hd 6950?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postedigee, on 22 ianuarie 2015 - 01:22, said:

Au rezolvat problema asta cu ultimul driver 347.09 . Se poate acum seta full RGB.
La driverele mai vechi se foloseste o "scula" foarte simpla:
http://blog.metaclassofnil.com/?p=83

Cat priveste culorile ,cel putin la filme se stie ca ATI/AMD si Intel HD ofera o cromatica mai buna. Am un amic un GT 970 si la fel ,culorile sunt mai "vivid" decat la ATI. Au trebuit reglaje serioase la smart-ul lui TV pt. a obtine cat de cat o cromatica adecvata. Cand schimba pe Intel HD (are HDMI la placa  de baza) se vede mai bine.
deci tu spui asa ca la jocuri ,placile GeForce au culori mai vivid iar la filme ati/amd.aha

#74
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu de jocuri ,nu prestez asa ceva. Ziceam de continut multimedia(filme).

#75
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
"displayul" meu are intrare digitala doar HDMI,iar pe hdmi imi vede in dungi rosii pe gt-ul asta.Nu am decat sa incerc cu un cablu digital DVI-D cu adaptor  de la dvi-d la hdmi,dar cred ca tot asa o sa vada....Pe vga vede ok.....

#76
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postshmu, on 21 ianuarie 2015 - 17:09, said:

eu am gtx 970-u pe hdmi pe un tv samsung de 32" si se vede f bine...


esti sigur ca nu e vorba doar de culori naturale vs culori "umflate" cum se obisnuieste in ziua de azi?

Da, sunt sigur, am 2 monitoare, unul IPS (Dell U2414H) legat prin HDMI si unul TN legat prin DVI, ambele la aceeasi placa. Cand am luat IPS-ul am fost foarte dezamagit, arata mult mai rau decat monitorul vechi, si primul impuls a fost sa-l returnez. Apoi mi-am amintit ca nVidia nu scoate by default output RGB full range pe HDMI. Mi-am rezolvat problema si acum se vede perfect, nu-mi mai vine sa ma uit la monitorul vechi.

Problema asta nu-i un motiv sa nu-ti iei placa nVidia. Daca stii de problema, solutia e foarte simpla, iar daca au rezolvat in ultimul driver, cu atat mai bine. Dungile rosii n-au legatura cu ce am povestit eu. Personal mi-as luat tot placa nVidia, motivele fiind atat subiective cat si obiective, dar astea obiective n-au legatura cu jocurile, asa ca n-o sa detaliez.

#77
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
am gasit o optiune la setari in NVidia panel: full range 0-255.Am selectat-o.Cumva acum ar trebui sa mearga si cablu hdmi cu acest 0-255 selectat??

Attached Files


Edited by ghost_-, 22 January 2015 - 22:50.


#78
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Aia e setarea pentru materiale video.

Setarea generala e la Display - Adjust desktop color settings - Dynamic range (unde pui 0-255/Full).

#79
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
la Adjust desktop color seting nu am optiune sa selectez dynamic range 0-255.Driverul e ultimu luat de pe siteu NVidia 347.09

Attached Files


Edited by ghost_-, 22 January 2015 - 23:14.


#80
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Conecteaza un display pe HDMI.

Si oricum, nu la Color channel e setarea, ci la Dynamic range.

#81
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
eu acum sunt pe cablu vga(semnal analog) si nu vad nici un dynamic...nicaieri.intr-un fel sunt ciudati rau de tot nvidiosii astia cu campurile si setarile lor de 0-255,16-235 etc etc.Doamne sfinte la ati radeon ai bagat cablu si vede cum trebuie sa vada fara alte setari.Eu chiar nu I inteleg sincer...
parca zici ca are boala pe conexiunea hdmi si nu vrea s-o accepte nvidia asta.Nu le place hdmi-ul e clar...lol
Sa inteleg ca le plac doar conexiuni de tip: vga,dvi-d si display port nu?E clar ca hdmi nu le place ,nu-l "suporta deloc"

Edited by ghost_-, 22 January 2015 - 23:36.


#82
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostSeb, on 21 ianuarie 2015 - 17:40, said:

Problema cu dynamic range 16-235 e doar pe HDMI si la ultimul driver (347.09) au introdus si optiunea 0-255 (care inainte se putea seta doar cu utilitare third-party).


#83
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Am si eu un GT 630 si merge foarte bine. Atat pe DVI cat si pe HDMI. Optiunea aia cu full RGB/Limited RGB e accesibila doar pe conexiune digitala HDMI. E normal sa nu fie asa ceva pe VGA.
Optiunea e in NVIDIA control panel la Adjust Desktop Color Settings in partea de jos a paginii. Dupa ce bifezi full RGB e obligatoriu de dat apply.
Revin cu completarea ca aceasta optiune e disponibila doar in driverele 347.09 si 347.25. Pt. cele mai vechi se foloseste asta.

Edited by edigee, 23 January 2015 - 00:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate