Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Cat sa cer pe un hd 6950?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Esti intr-o mare eroare, in perioada asta e extrem de importanta cantitatea memoriei video, daca vrei sa joci pe maxim Far Cry 4, o sa cam ai nevoie de 4GB RAM cat are un GTX 970.

Asa ca nu stiu ce cauti tu, dar prioritatiile sunt altele, nu memory bus-ul, asta daca nu vrei sa dai bani pe rebuturi ca 5970 sau 6990 care oricum nu o sa iti ofere mai nimic special la jocuri noi.

Problema la joc este optimizarea. In mod normal, tu ar trebui sa joci lejer Far Cry 4 ( i7 2600k, 8GB RAM si 6950 sunt suficiente pentru un medium ), ce te deranjeaza pe tine banuiesc ca sunt fps dropurile sau incerci sa joci fluid cu totul la maxim?

5970 e un Dual GPU care e mai degraba un 5850 x 2 cu 1GB RAM x2 si 256-Bit x2 si consuma enorm. Asa ca daca vrei sa te joci chiar fara probleme o perioada, trebuie sa pui de un GTX 970 sau astepti Seria R300 de la AMD sa vezi ce ofera.

Edited by PaulFCB, 26 December 2014 - 19:10.


#20
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postdriftking91, on 26 decembrie 2014 - 18:48, said:

Nu ştiai bine. Aşa cum un motor 2.0 TDI actual nu e acelaşi lucru d.p.d.v al performanţei, eficienţei, consumului, etc. cu un 2.0 TDI de acum 10-20 ani. Sper că ai înţeles ideea.
omule exemplu tau nu este bun in contextul asta.Biti sunt biti si atat.A ca sunt alte tehnologii pe langa acei biti da intru totul de accord cu tine.Vezi ca nu faci bine comparatia.La toate placile video scrie acelasi lucru: 256 bit,384 bit Punct.Nu scrie 256 bit generatia 1 sau 256 bit generatia a -2-a.Ca sa revin la exemplu tau cu motoarele de 2.0 tdi ca si CAPACITATE sunt aceleasi motoare,ca ala din 2010 e mai performant ca ala din 2001 e altceva,dar capacitatea In SINE e ACEASI omule.Asa si cu latimea de banda masurata in biti e ACEASI. daca scrie ca are 256 biti aceasi biti sunt si acum ca in 2001.Ca sunt niste cifre da-le dracu de cifre.Eu m-am referit doar la asta.SI texel ratele si pixel ratele sunt aceleasi omule ca si acum 10 ani.Ca la unele sunt mai mari si altele mai mici e altceva.Aaaa ca sunt alte tehnologii implementate pe langa aceste "masuratori" e ALTCEVA
In fine ma indoiesc ca ai inteles ceva,adica sunt mai mult ca sigur ca nu ai inteles nimic din ce am incercat sa-ti explic

Edited by ghost_-, 26 December 2014 - 21:02.


#21
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Caracteristicile alea nu sunt literă de lege, spre exemplu un 5970 de abia se apropie de performanţa unui 7970/R9 280X. Mai sunt şi multe alte exemple, tu asta nu vrei să înţelegi, te iei după numerele alea de parcă ar fi totul.


Edited by driftking91, 26 December 2014 - 21:41.


#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Hai sa iti dau un exemplu din lumea CPU.Intel 920 si 4770 ambele au cache l3 8 Mb,dar totusi,arhitectura interna haswell face ca 4770 sa aiba un avans considerabil fata de Nehalem clock per clock.

#23
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
ce placa video sa iau intre astea 2 ca nu stiu deloc ce alegere sa fac:

gtx 590 sau hd 6990.Ambele am vazut ca au performante apropiate.Daca ati fi in locul meu pe care ati allege-o.De placi video mai noi nu am bani si pe astea le-am gasit cam la 600-650 ron.

#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Niciuna.

#25
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
trebuie sa ma decid la o placa video,ca asta 6950 e ca si vanduta.Oricum e un junghi ordinar 6950 asta,de abia astept sa scap de ea.Si nu vreau sa ma grabesc dar nu stiu ce placa video "m-ar satisface".
Am gasit si gtx 690 la pretul de 1300 ron si hd 7990 cam la 1200 ron,dar sincer sa fiu mi se pare cam mult pt o placa video.......Astea chiar sunt puternice,dar prea multi bani .Sunt in impas rau de tot pt ca sincer sa fiu nu prea mai imi plac astea middle-low-end pt ca nu ai performante cu ele,iar astea de generatie f. noi costa de la 1000 ron in sus si sunt middle end si nu duc jocurile pe setari high e regula.Mie imi plac astea high-end(flagship) Posted Image

Edited by ghost_-, 29 December 2014 - 11:42.


#26
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007
performanta costa :)
cati bani vrei sa aloci pe o placa video noua?

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Deci vrei o vechitura high-end cu performanta de ceva actual middle-end, la consum dublu si probleme cu microstuttering la greu.
Bun, imi place cum gandesti, tu banuiesc ca esti ala pentru care un 9 conteaza mai mult decat un 7 in nume.

Ca idee, o GTX 970 scoate 90% din performanta GTX 690-ului, la un pret similar.
Doar ca-i noua, cu garantie, cu consum mai mic, cu performanta mai ok per total in jocuri ca nu te certi cu optimizarea si microstuttering-ul cauzate de Dual-GPU-uri.

Edited by georgik12, 29 December 2014 - 13:26.


#28
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postgeorgik12, on 29 decembrie 2014 - 13:10, said:

Deci vrei o vechitura high-end cu performanta de ceva actual middle-end, la consum dublu si probleme cu microstuttering la greu.
Bun, imi place cum gandesti, tu banuiesc ca esti ala pentru care un 9 conteaza mai mult decat un 7 in nume.

Ca idee, o GTX 970 scoate 90% din performanta GTX 690-ului, la un pret similar.
Doar ca-i noua, cu garantie, cu consum mai mic, cu performanta mai ok per total in jocuri ca nu te certi cu optimizarea si microstuttering-ul cauzate de Dual-GPU-uri.
ce rautacios esti in afirmatii =))))
ok ai afirmat ca doresc o vechitura high end cu performante de ceva actual middle-end.Ok de aici traduc un singur lucru.Tu vrei sa spui in alte cuvinte ca un r9 290x care este middle-end si este mai nou ca BATE niste vechituri ca gtx 690 sau 7990?O really?Posted Image
hai sa fim seriosi nici chiar asa
cat despre microsttutering nu stiu ce sa zic e posibil sa ai dreptate,insa nu stiu daca se intampla la toate jocurile.Sunt doar cateva care fac figuri.Dar totu tine de driver.Un driver nou si optimizat elimina microstutering-ul.Right?

Edited by ghost_-, 29 December 2014 - 18:40.


#29
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Tu compari single-GPU (R9 290X) cu dual-GPU (adică 2x plăci într-una)?

R9 290X este vârful de gamă single-GPU actual de la AMD, nu e nici un middle-end, nu zic că bate 7990 dar 6990/5970/GTX 590 sigur.

Edited by driftking91, 29 December 2014 - 18:51.


#30
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View PostSTARTREK1, on 29 decembrie 2014 - 11:54, said:

performanta costa Posted Image
cati bani vrei sa aloci pe o placa video noua?
ca buget am vreo 800 de ron tot trag de ei de cateva luni de zile.Acum de sarbatori am mai facut rost  de vreo 200 ron ca m-am mai dus cu colindatu,mai mi-au dat parintii ,pe ici pe colo =))) ......ma rog e ok am facut vreo 1000 ron dar ma inteapa inima sa dau mai mult de 600 ron pe o placa video.Dar asa sunt eu vreau sa fie si performanta sa coste si 2 lei....etc etc .Ma rog intelegi ideea=))

Edited by ghost_-, 29 December 2014 - 18:47.


#31
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
În 800-1000 lei găseşti o grămadă de plăci mai bune decât 6950, deci în mod clar e un upgrade.

Ca să n-o mai lungim, ce îţi recomand eu:

600-700 lei: GTX 680 / 7970
7-800 lei: GTX 770 / R9 280X
~900 lei: Radeon R9 290
~1000 lei: GTX 780

Astea sunt plăci pe care le mai găseşti cu garanţie valabilă, gândeşte-te că al'de 6990/GTX 590 la care te gândeşti mai au puţin şi fac 4 ani de la apariţie.

Ce sursă ai?

Edited by driftking91, 29 December 2014 - 19:02.


#32
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postdriftking91, on 29 decembrie 2014 - 18:59, said:

În 800-1000 lei găseşti o grămadă de plăci mai bune decât 6950, deci în mod clar e un upgrade.

Ca să n-o mai lungim, ce îţi recomand eu:

600-700 lei: GTX 680 / 7970
7-800 lei: GTX 770 / R9 280X
~900 lei: Radeon R9 290
~1000 lei: GTX 780

Astea sunt plăci pe care le mai găseşti cu garanţie valabilă, gândeşte-te că al'de 6990/GTX 590 la care te gândeşti mai au puţin şi fac 4 ani de la apariţie.

Ce sursă ai?
chiftea 750 wati cu 4 rail de 12 v cu vreo 4 ani in carca si plina de praf

Edited by ghost_-, 29 December 2014 - 19:09.


#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

View Postghost_-, on 29 decembrie 2014 - 18:32, said:

cat despre microsttutering nu stiu ce sa zic e posibil sa ai dreptate,insa nu stiu daca se intampla la toate jocurile.Sunt doar cateva care fac figuri.Dar totu tine de driver.Un driver nou si optimizat elimina microstutering-ul.Right?
Chiar deloc.

Tu habar n-ai de specificatii, dar nici nu vrei sa asculti.
Sa-mi arati si mie cum 290X-ul este middle-end, cand e varf de gama AMD, pe partea de Single-GPU. Singura peste ea din partea AMD e R9 295x2, care-i dual-GPU si joaca in alta liga. Middle eng sunt R9 280 / 270X, in niciun caz 290X-ul.

Acestea fiind zise, fa rost de bani si apoi spera la upgrade-uri.
TI-a zis colegul mai sus la ce sa te uiti, daca inca mai vrei prostii, cumpara ce doreste si nu ne mai pierde timpul pe aici.

PS: Nu sunt rautacios in afirmatii, ci doar realist si direct.
Daca te iau cu frumusul, nu prea intelegi, ca au incercat altii inainte. Mai direct e mai bine, ca asa bagi la cap.

Edited by georgik12, 30 December 2014 - 00:33.


#34
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014

View Postgeorgik12, on 30 decembrie 2014 - 00:32, said:

Chiar deloc.

Tu habar n-ai de specificatii, dar nici nu vrei sa asculti.
Sa-mi arati si mie cum 290X-ul este middle-end, cand e varf de gama AMD, pe partea de Single-GPU. Singura peste ea din partea AMD e R9 295x2, care-i dual-GPU si joaca in alta liga. Middle eng sunt R9 280 / 270X, in niciun caz 290X-ul.

Acestea fiind zise, fa rost de bani si apoi spera la upgrade-uri.
TI-a zis colegul mai sus la ce sa te uiti, daca inca mai vrei prostii, cumpara ce doreste si nu ne mai pierde timpul pe aici.

PS: Nu sunt rautacios in afirmatii, ci doar realist si direct.
Daca te iau cu frumusul, nu prea intelegi, ca au incercat altii inainte. Mai direct e mai bine, ca asa bagi la cap.
eu vreau sa-ti spun ceva tie.Vezi ca mie nu prea imi place comportamentul tau de neam-prost si de atotstiutor in general.Ai prea multa aura in juru tau si nu e cazul s-o ai.Daca iti merge cu x sau y si-I pui la punct,la mine nu tin fazele astea.Vezi ca eu sunt mai dificil de felu meu,din cauza ca nu suport neamurile proaste in general si imediat le simt.Ok ti-ai spus punctul de vedere si tu si driftking,hai sa lasam si pe altii sa-si dea cu parerea ca nu sunteti doar voi 2 pe tot forumul asta.Tocmai asta e farmecul la un forum sa-si dea mai multi cu parerea,pt ca adevarul e "universal" si nu-l detine nimeni.
De bani am facut rost nu trebuie sa mai strang ca am si specificat deci ma POT GANDI la un eventual upgrade.Nu trebuie sa fi sarcastic pe degeaba.Iar eu nu pierd timpul nimanui pe aici,daca vrei tu sa ti-l pierzi citind "prostiile mele" e fix problema ta.Nu te-a obligat nimeni sa intri pe topicu asta da?Nu-ti place esti liber sa-ti iei zborul "spre tarile calde" sau cat mai departe posibil.Nu-ti duce nimeni dorul daca nu mai postezi aici in topicu asta .Eu cel putin promit sa nu-ti duc dorul.Da poate chiar ai treaba mai baiatule si noi te retinem.Te-ai gandit si la asta?
Mai lasa din "aura asta de jmecheras" care o ai ca nu-ti va prinde bine in general vorbind.

p.s cat despre ce spui tu acolo ca pe parte de single gpu e high end eu 1 nu cred asta,pt ca este aceasi serie si punct.High-end pt seria r 9 200 este DOAR 295x2 si atat.Eu nu am auzit formulat pe siteul amd ca exsista 2 tipuri de high end una pt single gpu si alta pt dual.Pt o serie e doar un tip de high end si punct.Eu asa stiu.
Cu astea fiind zise sarbatori fericite si hai sa nu ne mai intersectam daca se poate,ca e clar ca nu avem de ce sa o facem.

Edited by ghost_-, 30 December 2014 - 01:03.


#35
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Acum ca ai zis ca nu te superi, pot dormi linistit.
Poate raspunde oricine pe topicul tau, dar persoanele care chiar stiu ce zic si recomanda le numeri pe degetele de la o mana. Iar doua degete sunt deja ocupate, insa te las pe time sa'ti dai seama de cine.

Somn usor, chiar nu meriti ca cineva sa'si piarda timpul cu tine, ca n'ar avea loc de aroganta de care dai dovada.

PS: Nu's atotstiutor, ca nu's Iisus, dar cel putin stiu destule. Tu nu prea si asta'i marea diferenta intre noi. Asadar, succes cu plugusorul.

PPS: High end nu inseamna un singur model, asta pentru cultura generala. Ca daca am aplica logica ta, am avea high-end 295X2'ul si low-end R5 240. Pentru middle-end, ce alegem dintre celelalte 13 modele? Dam cu banul probabil.

Edited by georgik12, 30 December 2014 - 01:14.


#36
ghost_-

ghost_-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.11.2014
dar dc nu te duci mai baiatule in poiana lui iocan sa postezi?Poate acolo te faci inteles mai bine.Da poate chiar ai treaba si te retin.Ia fa-ma sa-ti duc dorul.Nu vrei sa incerci?
AROGANT voi fi pana la sfarsitul cartelei mele de viata cu neamurile proaste fara pic de regret.Cu oameni normali si cu bun simt o sa ma comport normal.daca nu ai inteles aluzia ca faceam misto ca m-am dus cu plugusorul sa fac rost de bani e fix problema ta.Dar cand vad sincer cu ce oameni am de-a face prefer sa ma duc draculi cat mai departe de pamant,poate pe luna sau sa pierd timpul vorbind cu un caine sau chiar cantand plugusorul.E mult mai benefic si mai relaxant pt nervii mei!
nici o secunda nu vreau sa-ti pierzi "timpul cu mine".Chiar ti-ar putea face rau.Pai tu nu vezi ce comportament infect ai si vorbesti de aroganta mea???Va uitati mereu la gunoaiele din ochii altora dar pe ale voastre nu le vedeti niciodata.

Edited by ghost_-, 30 December 2014 - 01:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate