Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Mai citesc romanii carti?Este lectura placuta pentru romani?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Cam scurta suspendarea.

#20
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Da citesc,dar foarte rar.

Edited by ZIGZAG20, 21 December 2014 - 21:23.


#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostRazvan_N, on 21 decembrie 2014 - 21:02, said:

Cam scurta suspendarea.
Multam fain. Prietenii stiu de ce.
Sper ca si matale..

Edited by Prien, 21 December 2014 - 21:08.


#22
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdaniel21, on 21 decembrie 2014 - 20:59, said:

Am constatat ca in general oamenii care citesc carti au posibilitatii materiale mult mai mari decat oamenii care se uita foarte mult la televizor.
De ce oare ? Posted Image

Nu cred ca mult mai mari..

Ca sa citesti, trebuie sa fii linistit. Daca duci grija zilei de maine, nu prea poti fi linistit...

Prien, din ce vad, divaghezi cam mult. Ai o personalitate romantica.

Edited by Byblos4, 21 December 2014 - 21:11.


#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAlecsandru010, on 21 decembrie 2014 - 19:22, said:

Lectura este pentru oameni, n-are treaba cu nationalitatea, dar are treaba cu piramida lui Maslow; din pacate romanii se chinuiesc sa traiasca.. iar de la o varsta incolo nu prea mai au vreme de citit(vorbesc de marea masa a populatiei).
Sa-si faca, dom'le. Sa le faca patronul abonament la biblioteca platit de firma ca sa-i fidelizeze. 10 lei pe an cred ca isi permite si e mai ieftin si mai putin timp pierdut decit sauna, masaj, loc de parcare, card de Metro, abonament la WCul din gara... Zic si io!

View PostAlexEn, on 21 decembrie 2014 - 20:01, said:

Si cu ce sunt diferite e-book-urile? Informatia e tot aia...

On topic: da, citesc carti in format electronic (mult mai usor de carat Posted Image), in special SF si horror.

Pai cind termini cartea si iti trebuie ceva ca sa te relaxeze, poti mesteca hirtie... Cu e-bookurile e mai greu. Eu unul n-am incercat niciodata sa mestec un e-book.

View PostZIGZAG20, on 21 decembrie 2014 - 21:05, said:

Da citesc dar foarte rar.

Si eu citeam intr-o vreme foarte rar, ca imi propuneam sa citesc tot dintr-o carte si oboseam. Acum mai sar peste pasajele irelevante sau de care nu am chef si citesc mai repede.

#24
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View PostPrien, on 21 decembrie 2014 - 21:07, said:

Multam fain. Prietenii stiu de ce.
Sper ca si matale..

Stiu exact de ce.

#25
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014
Eu incerc sa citesc carti de valoare. Nu ader principiului conform caruia nu conteaza ce citesti, numai sa citesti. In materie de fictiune, imi place sa gasesc impletite si elemente de filosofie, psihologie, istorie. Non-fictiune citesc cam tot din categoriile astea.

Am permis la biblioteca, dar uneori imi sunt mai accesibile e-book-urile.

Edited by Clementinae, 21 December 2014 - 21:39.


#26
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Apropo de e-book-uri .Stiti vreun site,adresa ceva unde poti sa citesti gratuit carti online?Sau sa le descarci gratis?Un site pentru e-book-uri?Dati-ne si noua celor ce nu le stim,poate ne ajuta.:) :)

#27
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Re1Se-JZIA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 21 decembrie 2014 - 21:44, said:

Apropo de e-book-uri .Stiti vreun site,adresa ceva unde poti sa citesti gratuit carti online?Sau sa le descarci gratis?Un site pentru e-book-uri?Dati-ne si noua celor ce nu le stim,poate ne ajuta.Posted Image Posted Image

http://cartielectron...is.blogspot.ro/

http://epistematic.blogspot.ro/

https://www.scribd.com/

Pe scribd trebuie sa incarci un document ca sa poti descarca sau citi toate paginile, de regula.

#29
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Da... asta e intrebarea care ma distreaza cel mai tare in ultimii ani.

Intrucat la serviciu citesc, de regula, zeci de pagini zilnic, nu am mai citit o carte de muuulti ani.
Asta combinat cu programul de acasa unde am doi juniori care ma iau de odihnit cand ajung.

#30
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012

View PostBatranelul, on 21 decembrie 2014 - 22:04, said:

Asta combinat cu programul de acasa unde am doi juniori care ma iau de odihnit cand ajung.

Asta tocmai mi-a amintiti ca in ultimii ani am citit si recitit zeci de carti .... de povesti pentru copii.

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu citesc carti pe tableta si pe hartie. Acum citesc numai arta si beletristica (contemporana + clasica, numai autori de o valoare clara). Rar mai citesc istorie si poezie, dar am de gand sa fac ceva in sensul asta Posted Image

Edited by Quantum, 22 December 2014 - 04:25.


#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Byblos4
Ai dreptate. Si ca aberez si ca sunt romantic.
Incerc sa sparg monotoinia casa<=>serviciu si sa ies din problememe curente ale vietii...
Altfel, dupa reactia cuiva, care se pare ca nu a inteles ce am scris nescriind prin ..., cred ca exista macar o persoana care m-a injurat considerand ca m-am laudat. Da, se poate se poate interpreta si asa.Sau altfel.
Dar de cand imi pierd vrema prin acest forum am scris negru pe alb ca imi doresc oameni cu care sa dialoghez. Asumandu-mi riscul clar sa ies pe locul al II-lea.
Dorinta mea era ca acesti oamenii sa aiba ...lor de vedere. Bune, rele. dar ale lor si personale. Nu copy ponta nemestecate,,,
Le-am multumit celor care mi-au aratat alte abordari. Si am recunoscut si ca unele/uni forumiste/ii m-au trimis sa citesc anumite carti interesante.
Chiar, in alta discutie, o user-ita mi-a zis de spectacolele de opera transmie live. Si merg acolo de  jur, nu mai stiu cati ani. 4? Nu conteza..Sarut mana..
Asa ca eu unul le sunt recunoscator celor care cu vorbe dragute, sau cu mistouri directe, mi-au aratat alte abordari, sau m-au trimis sa mai citesc..
Si la randul meu am incercat ca prin interpretarile mele sa le arat celor care ma citesc ce "misto" sa citesti.
Azi tinerii au alte prioritati+internet la greu.
Eu, fara falsa modestie, am ajuns la un anumit nivel. Asa ca daca fac macar cateva persoane sa gasesca o bucurie sau un refugiu in carti, de ce sa nu tocesc tastatura..
Ca mai si aberez, da, asa e sunt om..Nu sunt perfectiunea intruchipata..
Am povestit ca am citit in tarmvaie, trenuri, avioane, etc, ca sa arat ca daca chiar vrei, poti. Si cei tineri sau mai mai putin, au timpul limitat, ca mine.. Ideea e cum il folosesti..
Personal cred in puterea exemplului personal date alte persoane..(Vai cum suna propozitia asta, hi, hi)
Pt alti e apa de ploaie..
Si mi se pare corect, pt ca suntem diferiti.

Edited by Prien, 22 December 2014 - 10:19.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Carte ? Astept sa apara filmul si pe-ala il cumpar.
Permis ? Sigur. La Biblioteca Franceza. Dar nu cred ca mai e valabil.

Serios vorbind, dupa ce imi fac ochelari, ma apuc de citit.

#34
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
am permis de biblioteca si da, citesc dar nu mereu, pana la urma este important sa citesti macar din cand in cand cate o carte asa pentru cultura ta generala nu ca ar fi vreo obligatie.

#35
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostRazvan_N, on 21 decembrie 2014 - 20:32, said:

Citesc la greu pe Kindle, si ce nu gasesc in format electronic cumpar pe hartie (ultima carte cumparata a fost de pe bookdepository.com).
Acum vreau sa-mi iau o tableta si pentru citit. Am inteles că ,,, cărtile electronice se leaga de-un device. Ce se intampla daca dupa ce cumpar o carte si-o "leg" de-o tableta, tableta moare. O mai cumpar o data? Cum se rezolva asta? Ce fac cu o biblioteca legata de-un anumit device?
Multumesc.

#36
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
De obicei se permit mai multe device-uri, in jur de 6 cred. Dar cel mai sigur este sa-ti folosesti PC-ul pentru cumparat carti iar apoi le scoti protectia si le poti copia unde vrei tu.Daca folosesti calibre exista plugin-uri pentru majoritatea formatelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate