Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Pilote "puf" gasca

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
Salutare, tot vad prin piete astfel de pilote

[ http://img12.olx.ro/images_mercadorro/16556119_3_644x461_pilota-puf-gasca-pene-gasca-dormitor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://img36.olx.ro/images_mercadorro/15696301_1_644x461_pilota-puf-gasca-bucuresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



A cumparat cineva asa ceva? sunt ok?

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce preturi au???
In principiu preturile spun multe despre un produs...

#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
cam 120 ron, voiam ceva pareri ale celor care au asa ceva, ca din pret nu-mi inspira nici mie incredere

Edited by costy_ytsoc, 27 November 2014 - 22:04.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Alea sintetice cu vascoza ce au? Nu cred ca dormiti in fata blocului.

Vara cand sunt 21-22 grade dormiti in chiloti dar iarna la aceleasi temperaturi zbang chilotii de lana si pilota de puf.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt foarte bune, dar conteaza mult bumbacul care acopera pilota pentru a te bucura de pene de gasca. Cele din gama mai buna costa cam 250 lei.Sunt totusi recomandate pentru primavara/vara.

Edited by Blue_Ivy, 27 November 2014 - 23:02.


#6
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Exista o mare diferenta intre pene si puf. Cu cat e mai mare procentul de puf (si calitatea lui), cu atat creste si pretul. La 150 de lei cel mai probabil sunt 90% pene (ar trebui sa scrie procentul pe ambalaj). Penele au alta textura si nu au aceleasi proprietati ca puful. Nu zic ca sunt rele, sunt doar altceva. In plus, penele au tendinta sa mai evadeze si sa intepe :)
Super Chief, ia-ti cu vascoza daca iti plac, dar nu cred ca trebuie sa ne adaptam toti preferintelor tale.
Edit: Exista un rating Tog, care spune de fapt cat de calduros e un anumit produs. El se aplica si la pilote, astfel ca exista pilote pentru iarna, cu Tog mai mare (9, 13) sau pilote pentru vara (4). Umplutura n-are nicio relevanta, o pilota cu puf poate fi de iarna sau de vara, in functie de cata umplutura are.
Ps: cele din gama mai buna (de fapt luxury) sar bine de 1000 de lei si sunt 100% puf.

Edited by LittleJo, 27 November 2014 - 23:15.


#7
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
da, astea sunt "chinezisme"  si eram curios daca a avut cineva efectiv de-a face cu ele

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Am avut norocul sa am la un hotel in strainatate o patura din asta cu puf de gasca si e dementiala, nu se compara cu nimic. Vazusem in carrefour una relativ ok, in jur de 300 de lei. E o investitie pe termen lung, merita, dar nu ieftineli.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Daca va luati pilote din puf aveti grija la spalare.

#10
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Asa e, valabil pentru orice din puf (haine, pilote, perne). Cel mai ok ies daca dula spalare sunt uscate la uscator, pe temperatura joasa si cu mingi de tenis (ajuta la despartirea ghemotoacelor de puf).

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La Nahanny gasesti pe langa saci de dormit cu puf si pilote cu puf (se poate solicita o anumita calitate a pufului).

Vezi aici: Produse - Pilota cu puf Nahanny (nu merge sa dau link direct, ca e nasol site-ul; produsele lor insa sunt de calitate buna).

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 costy_ytsoc, on 27 noiembrie 2014 - 22:03, said:

cam 120 ron, voiam ceva pareri ale celor care au asa ceva, ca din pret nu-mi inspira nici mie incredere

Pretul nu spune neaparat totul. In ultimii ani am devenit friguros, motiv pentru care m-am decis sa trec si la acest tool, care, dupa umila mea parere, este cel putin la fel de genial ca briceagu elvetian. Am probat tot felul de solutii. Puf de gisca gidilata-regulata pe lacurile din Ontario, puf de gisca crescuta pe pajisti de mii de mp samd. Asta pina-n momentul in care m-am prins ca nu sint suficient de groase si nu suficient de mari. Pina la urma, la recomandarea unui amic, am ajuns si la solutia oferita de Ikea. Acum 3 ani am achizitionat una cu amestec de 80% puf si restul pene, desi acuma vad ca e cam invers, la ceea ce numesc ei nivelul 6 de incalzire (?). Dimensiunea este LungimeXLatime = 2,40mX2,20m. Ca s-o mai umflu putin folosesc plicuri mai mici cu dimensiunile LungimeXLatime = 2,20mX1,80m. Dupa cum spuneam, geniaaaaaaal!
Pentru ca am ajuns sa apreciez astfel de combinatii, folosesc si gecile umplute cu puf, marcile Woolrich si Canada Goose. Astea se mai pot spala, pentru ca incap in masina de spalat, dupa care in uscator impreuna cu citeva mingi de tenis. In prealabil am stricat o geaca, pina cind am invatat trucul. Altminteri se face puful cocolos si naiba-l mai repartizeaza la locul lui. Plapuma este imposibil de spalat la dimensiunile astea, dar daca cineva reuseste, chiar sint curios sa aflu si io, cum se face.

LE: Vezi ca pilota este cusuta astfel incit se observa modelul cu patrate, asa numitele casete. Este bine ca acestea sa fie cit mai mici. In rest spor la treaba, ca merita ;)

Edited by vata_pa_batz, 01 December 2014 - 18:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate