Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Merita sa trec la Gigabit daca nu downloadez prea des?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salut. Foarte rar sau chiar deloc folosesc torrent-ul pt a downloada ceva. Momentan am abonamentul de 200 MB dar nu suporta router-ul, si ma gandesc sa il schimb, si cu ocazia asta sa trec pe Gigabit.

Daca trec de la abonamentul actual la Gigabit, o sa simt vreo imbunatatire a vitezei, in ceea ce priveste timpii de raspuns si ping-ul?

#2
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Fara sa schimbi router-ul n-are rost. Eventual daca vrei sa primesti Digi Storage gratis.

LE: OK, inteleg ca vrei sa-l schimbi. Daca nu downloadezi mult, eu zic ca n-are rost, nu prea o sa vezi diferenta la ping-uri si navigare, care oricum ar trebui sa fie bune si pe 200. Sa nu uitam ca doar vitezele de download sunt mai mari la abonamentele mai mari, upload e tot pana la 100 Mbps in retea si 30 Mbps in internet.

Edited by katti, 31 October 2014 - 11:00.


#3
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007
daca nu downloadezi , stai linstit :) niste bani aruncati de pomana !

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postwizard5, on 31 octombrie 2014 - 10:54, said:

daca nu downloadezi , stai linstit :) niste bani aruncati de pomana !

Nu chiar. Eu acum platesc 39 lei pe abonamentul de 200 Mb/s si am un router de la ei la care platesc 5 lei/luna. Daca duc router-ul inapoi si mi-as cumpara eu altul, as plati pe Gigabit 45 lei/luna, adica cu un leu mai mult :D

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu downloadez, nici nu am torrent instalat, dar pasiunea pentru networking si speed test m-a facut sa trec la 1 Gbps (profitand si de reducerile de la RDS) si sa imi iau un router destul de scump, am un PC cu placa de retea buna dar cu CPU slab, voi incerca sa-l schimb (procesorul) in perioada urmatoare cu unul mai capabil. Daca nu se poate, asta e, nu mai am bani de PC din zilele noastre pentru ca a murit tata, in ianuarie fratele a apucat sa-i ia un laptop I3 cumnatei dar nu pot sa ma joc cu el pentru ca are LAN de 100.

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostNeaceasca85, on 31 octombrie 2014 - 11:05, said:

Eu nu downloadez, nici nu am torrent instalat, dar pasiunea pentru networking si speed test m-a facut sa trec la 1 Gbps (profitand si de reducerile de la RDS) si sa imi iau un router destul de scump, am un PC cu placa de retea buna dar cu CPU slab, voi incerca sa-l schimb (procesorul) in perioada urmatoare cu unul mai capabil. Daca nu se poate, asta e, nu mai am bani de PC din zilele noastre pentru ca a murit tata, in ianuarie fratele a apucat sa-i ia un laptop I3 cumnatei dar nu pot sa ma joc cu el pentru ca are LAN de 100.

Condoleante :(

Eu folosesc un laptop cu i5 4200u, 4gb ram, placa de retea Gigabit si SSD. Pe hartie, ar suporta viteze mari, dar la fel ca tine, nu il folosesc la download. Daca s-ar incarca paginile mai repede, ar fi perfect, ca mare parte din timp il folosesc pentru browsing.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
La browsing nu e nici o diferenta intre 20 mbps si 1.000 mbps, nici la You Tube care oricum comprima video-urile si HD 720p are 2 mbps.

#8
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Daca stam sa ne gandim cate intra in lantul asta al unei retele... daca nu ai tot lantul cu zale egale, nu, nu merita sa iei gigabit.
Eu am acum abonamentul de 500 de la RDS si e super ok. Chiar nu as avea vreun mare castig daca as trece la gigabit.
Am zis totusi ca o sa pun gigabit dar iata ca au trecut luni de zile si necesitatea nu a aparut. Aka, lenea a fost mai mare decat nevoia :D

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am 1000 la pret de 500 mbps pentru ca am toate 3 serviciile de la ei.

Am facut 2-3 drumuri la RDS, am luat mai intai 500 pentru ca nu credeam ca duce PC-ul in speed test, am vazut ca duce si am marit inca odata la 1000, odata cu aparitia reducerii de 10 lei.

#10
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai acelasi lucru am vrut sa fac si eu.
Dar cum spuneam, lenea e mai mare decat necesitatea unui net mai rapid.

Asta pentru ca ori 500, ori 1000, tot cam aia e.
In medie, tot cam pe la 500 e la majoritatea ;)

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
La mine pasiunea e mai mare decat lenea, lenes sunt la ce nu imi place, la ce ma pasioneaza ma scol si la 5 dimineata.

#12
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
FB200, nu e afacere, daca platesti si chirie router, pt ca ajungi cat un FB500, iar FB500, nu merita daca poti avea FB1000, in aceiasi bani.

LE - @d-rive...mama ei de lene :D digicare > magazin online > internet > click FB1000 si gata :)

Edited by pustiux, 31 October 2014 - 11:26.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Ah, cand au venit sa verifice daca am ce trebuie pentru 500, au sunat la 10 AM si i-am amanat pentru ora 14 ca sa dorm, bine am facut pentru ca din mai 2014 de cand a murit tata nu mai pot dormi mai tarziu de 8 AM. Posted Image

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postoauzor, on 31 octombrie 2014 - 11:04, said:



Nu chiar. Eu acum platesc 39 lei pe abonamentul de 200 Mb/s si am un router de la ei la care platesc 5 lei/luna. Daca duc router-ul inapoi si mi-as cumpara eu altul, as plati pe Gigabit 45 lei/luna, adica cu un leu mai mult :D
Atunci ia, pt un leu in plus eu zic ca merita.

Dar nu o sa primesti router asa usor, mi se pare ca acum nu mai au.

#15
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postd-rive, on 31 octombrie 2014 - 11:13, said:

Daca stam sa ne gandim cate intra in lantul asta al unei retele... daca nu ai tot lantul cu zale egale, nu, nu merita sa iei gigabit.
Eu am acum abonamentul de 500 de la RDS si e super ok. Chiar nu as avea vreun mare castig daca as trece la gigabit.
Am zis totusi ca o sa pun gigabit dar iata ca au trecut luni de zile si necesitatea nu a aparut. Aka, lenea a fost mai mare decat nevoia :D

La ce zale lipsa te referi? :D

View PostRobiacs, on 31 octombrie 2014 - 11:23, said:


Atunci ia, pt un leu in plus eu zic ca merita.

Dar nu o sa primesti router asa usor, mi se pare ca acum nu mai au.

Stiu, de vreo 3 luni cred ca am dat comanda la un router Gigabit. Imi cumpar eu routerul, nu e problema, mai bine decat sa stau la mana lor. Acum am un ZTE parca de la ei, nu-mi place de nici o culoare, e cam pocnitoare.

Daca am fibra si acel receiver, mai e nevoie de vreo interventie in casa din partea lor?

Edited by oauzor, 31 October 2014 - 11:27.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Pai e petarda, pentru 500 si 1000 musai un Asus, WDR-3600 de la TP-Link e alta pocnitoare.

#17
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,389
  • Înscris: 03.04.2004
Eu am optat pentru cel de 500 tocmai ca sa imi monteze pe fibra conexiunea (latenta, fara riscul de a crapa vreun router\switch de-al lor din scara)... ce mai, LASER frateee... :D

#18
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Nu este necesara vreo' interventie - doar dau mai tare, din "robinet" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate