Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Recomandare monitor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
48 răspunsuri în acest subiect

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.121
  • Înscris: 07.11.2006
Strict din cele trei pe care ti le-am recomandat,AOC este mai ieftin si pentru ca nu este echipat cu boxe.De regula,la un monitor cel mai important lucru este panelul.Fabricanti de paneluri sunt foarte-foarte putini:LG,BENQ,SAMSUNG,IIYAMA (pe care ii stiu eu,aici ma refer la monitoarele de zi cu zi).Cel mai uzual panel este LG,care echipeaza multe marci,printre care si AOC.De aici incepe jocul marketing-ului.
Apoi apar si anumite implementari mai mult sau mai putin necesare,diferite intrari/iesiri care evident ca maresc pretul.Apare de asemenea abureala cu timpul de raspuns,care practic este acelasi la marea majoritate a monitoarelor IPS,cuprinse intre 500 si 1500 de lei,adica a celor mai cumparate,adica 14ms GTG (grey to grey).Nu 5,nu 6,nu 8 ci 14.Vorbind la absurd,nu cred ca cineva amator,ca marea majoritate,poate sa-si dea seama ca are 5,6,8,10ms.
Pentru un utilizator "normal" de zi cu zi cel mai indicat este de regula cel mai ieftin.Pentru ca nu are nevoie de multitudinea mufelor,nu are nevoie de multitudinea reglajelor,etc.Pentru ca acesta doreste o imagine clara si placuta.Atat.
Este adevarat ca suna mult mai bine DELL decat AOC dar sunt convins ca pentru cei "normali" nu va fi nici un fel de diferenta.Vorbesc din proprie experienta,cu remarca ca eu am un Philips luat cu 565,00 de lei care este peste un DELL luat cu 900,00 de lei.La toate capitolele.
Din acest punct de vedere,si mai ales tinand cont de dorintele tale,AOC-ul este mai mult decat suficient.Repet,la AOC primesti toate cablurile de care ai nevoie si beneficiezi de trei de garantie.Totul pentru 559,85 de lei.

ps.Dupa cum sti,conform legii beneficiezi de dreptul de a returna orice produs achizitionat online intr-o perioada determinata de timp.

#20
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc mult pentru explicatii. Chiar imi sunt de ajutor. Din punctul de vedere al unei persoane care nu are habar nici marac la nivel elementar de IT, ma ajuta mult ce mi-ai spus.

#21
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Oscilez acum intre cele 2:
http://www.mediadot....source=price-ro

si

http://www.cel.ro/mo...3-aoc-i2369v-l/

Care sunt diferentele intre cele 2? Ma simt ca un elefant intr-un magazin cu cristaluri Posted Image
Cu diferenta de bani poate mi-as cumpara niste boxe...

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.121
  • Înscris: 07.11.2006
BENQ-ul are panel e-IPS nu AH-IPS,deci nu.Ramai la AOC.

Uite niste explicatii cu diferentele intre paneluri:

http://www.tftcentra...ies_content.htm

un site respectat in domeniu,cu explicatii amanuntite,dar edificatoare pentru tine.

Editat de adisz, 27 august 2014 - 14:31.


#23
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.034
  • Înscris: 03.05.2006
Pt filme ia ceva care sa nu fie TN si cu diagonala cat mai mare.
http://www.mediadot....cker-free-negru
http://www.benq.ro/p...nitor/GW2760HM/

Da, sunt diferente majore intre toate technologiile astea, insa foarte putin probabil sa le observi la un film.
Ce ve-i observa insa sunt culorile mai vii si unghiul de vizibilitate mai mare.

Ai grija ca boxele integrate in monitoare sunt de toata jena.

Editat de vladdy99, 27 august 2014 - 14:48.


#24
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
M-am razgandit cu privire la boxele integrate in monitor. Va multumesc si pentru acest sfat. Preder sa cumpar separat.

Vladdy, cel prezentat de tine are e-IPS nu AH-IPS? Sa dea naiba daca stiu unde sa ma uit! Nu stiu ce ma faceam fara voi. Parca ghidati un orb Posted Image
Imi place ideea ca este atat de mare, iar diferenta de bani chiar e ok intre acesta si AOC.

#25
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.034
  • Înscris: 03.05.2006
PE scurt, dc te descurci cu engleza e simplu de retinut.
IPS  vine de la In-plane switching.
VA vine de la vertical alignment
TN vine de la twisted nematic

Restul sunt variatii ale acestor 3 technologii.

Sincer pentru ce vrei, nu are nici un rost sa intri mai detaliat de atat. Toate chestiile cu e-IPS, AH-IPS, etc sunt pt cei care se ocupa de grafica. La un nivel mai avansat sau nu.

Ce ti-am recomandat este VA. NU atat de bune ca IPS , insa mult peste TN. Acum, la cerintele tale, din proprie experienta, iti spun ca VA este mai mult decat ok. (Eu am un benq de 24' pe VA de 3 ani).
De aici si pretul corespunzator. Dai pe un VA de 27' cat dai pe un IPS de 23'.

#26
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
GW 2320`ul e un e-IPS esuat, nici nu merita adus in discutie.
AOC`ul e AH-IPS, mult mai ok.

N-am stat sa citesc tot topicul, deci intreb scurt si la obiect:
- bugetul maxim?

#27
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Initial m-am gandit la 500 lei pentru un 23". Acum iau in calcul si o suma mai mare pentru un monitor de 24''- 27". Nu as da mai mult de 650 maxim 700 lei.

#28
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
23.6":
http://www.pcgarage....inch-6ms-black/

27":
http://www.evomag.ro...gru-110215.html
Desi nu cred ca mai gasesti pe stoc pe nicaieri.

#29
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Ok, caut modelul BenQ de 27". Sa vad daca il au cei de la MediaDot.

#30
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Se pare ca acest model BenQ nu mai exista nicaieri pe stoc.
Acesta este la fel de ok?
http://www.cel.ro/mo...0she-full-hd-l/

Cred ca este TN insa....offf Posted Image

#31
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
E TN.
Fara BenQ`ul ala prin stoc pe undeva, nu ai suficient buget pentru un 27" de calitate.

PS: Modelul respectiv era strict o idee, sunt mai multe variante de GW27xx, vezi poate mai gasesti ceva pe undeva.
Toate au acelasi panel, difera mai mult dotarile oferite. Ca idee, ai GW2750, GW2760, GW2760H etc. etc.

#32
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc! O sa ma mai uit. credeti ca daca sunt rabdatoare pot gasi ceva ok la blak friday? Sau astept degeaba? Nu stiu de ce am impresia ca atunci scad pretul doar la produsele care in general oricum nu au cautare si care nu sunt neaparat si ok.

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Daca nu te grabesti, poti astepta.
Nu stii ce va fi.

#34
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.281
  • Înscris: 30.07.2013
Nu e graba. Monitorul actual are 19''. Nu e jale, insa imi doresc mai mult.

#35
vaseall23

vaseall23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 12.01.2008
Buna ziua,
Cer o parere in vederea achizitionarii unui monitor de cca 24" (suma disponibila e de cca 200~300 de euro) capabil pentru :
multiplayer online: War Thunder, World Of Tanks, Battelfield 4, Red Orchestra, The Crew, League of Legend, Magika, Hearhstone.
single player: seria Farcry (3,4,5), seria Call of Duty, seria Crysis, Watch Dogs si ce vor mai aparea in urmatorii 3,4 ani.
vizionari stream, filme, clipuri youtube, browsing internet.
Detin platforma Intel:
MB Asus H97-PRO; i5 4690; Ram de 8 GB dual chanell; video Gainward 770; ssd Intel 180+hdd iar la sunet am un logitech 2.1 Z-523.
Monitor Asus de 19" PW191 (Asus PW191 19-inch LCD with zero bright-dot guarantee) achizitionat de la data aparitiei pe piata, deci are ceva ani, functioneaza impecabil, dar as dori ceva mai mare si mai performant.
Astept parerile dumneavoastra....

Editat de vaseall23, 08 septembrie 2014 - 12:04.


#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Joci la nivel Pro sau nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate