Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10416 replies to this topic

#3223
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ovidiusnk, on 01 martie 2015 - 21:49, said:

Salut! stie cineva tehnologia de producere a semintei de porumb? am tot cautat pe net si nu am gasit nicaieri informatii cap coada.as vrea sa cultiv in gradina 2-3 ari si sa imi produc propria samanta daca pot. multumesc anticipat ps: poate s-a mai discutat despre asta aici dar e prea lung topicul.
in cazul tau mai bine iti selectezi un soi local. E mult mai eficient decat sa te apuci de hibridare Posted Image Cum convingi vecinii sa nu puna porumb in apropiere de tine? (minim 300 de metri., parca)

Edited by rand, 01 March 2015 - 22:18.


#3224
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
FAce inmultire sub izolator si hibridare la fel, prin amestec de polen, dar e prea complicat pentru el.

#3225
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012

 viliam, on 01 martie 2015 - 22:04, said:

Ce pret / sac?
Si eu am luat 5 saci.Tehnologie buna si cu ajutor  ajutor divin ,rezultatele le vedem la toamna.

835 fara tva

#3226
ovidiusnk

ovidiusnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.03.2015

 medelin992, on 01 martie 2015 - 22:09, said:

http://www.incda-fun...le/75/75.14.pdf

DAca vrei sa pui asa pentru tine in sistem gospodaresc iti recomand sa te duci la un fermieri si sa vorbesti sa-ti dea si el putina samanta, cat ai nevoie, e cea mai simpla metoda.
Daca vrei neaparat sa ai tu samanta ta, alegi din porumbul care-l ai mai multi stiuleti care-ti plac, amesteci boabele si semeni ce obtii, Nu vei face productii precum samanta certificata.

imi pare rau ca nu m-am facut inteles.eu cultiv 25 de hectare de porumb su samanta pioneer p0216,anul trecut am scos 13.5 t ma gandeam ca de pe supraafata de 2-3 ari sa obtin samanta pentru cultivarea celor 25 de hectare. as vrea sa stiu daca pot sa fac asta,nu stiu exact cum sta treaba,am inteles ca daca faci autopolenizare se pastreaza puritatea biologica,dar vreau sa stiu daca a mai facut cineva asta cu un hibrid in asta pricopsit

#3227
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu se poate!

#3228
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ar fi cea mai mare greseala tehnologica daca ai renunta la samanta de calitate. Hibridarea se face numai sub supravegherea unui inginer agronom specializat in asa ceva.

#3229
ovidiusnk

ovidiusnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.03.2015

 medelin992, on 01 martie 2015 - 23:16, said:

Nu se poate!

stiu o gramada de fermieri,ce-i drept mari,care au loturi semincere si vand intr-o veselie samanta certificata.vreau sa stiu de ce nu se poate

#3230
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai aia au contracte cu firmele astea mari. Acestea le furnizeaza formele parentale, mama si tata, care sunt total diferite genetic, si fermierii le cultiva in spatiu izolat cum spunea si rand. Fac castrarea la momentul oportun, sau nu in cazul formelor androsterile si aia e. Nu fermierii vand samanta certificata, ci firma, care vine la recoltat si isi ia recolta. Asta trebuie uscata, conditionata, supusa unor teste genetice sa corenspunda si sa fie aprobata de inspectori si apoi vanduta....  eu vorbesc de porumb, care este o planta alogama. Posibil ca tu sa te fi referit prin vand intr-o veselie samanta certificata la cea de grau,  orz, la care tehnologia difera total fata de porumb.

Nu vine nimeni sa faca lot de hibridare la tine pe 1-2 ari, iti garantez.

Edited by medelin992, 01 March 2015 - 23:39.


#3231
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
De unde obtii tu porumb mama si tata? Las-o in seama celor care se ocupa cu adevarat. Pe aceiasi sola trebuie sa semeni de 3 ori. Ori tu nu ai nici utilaje adecvate pt asa ceva. Ce crezi ca semeni toate 6 randuri odata si gata la toamna te duci si recoltezi samanta de 800 ron sacul?


Edited by FeDani, 01 March 2015 - 23:40.


#3232
ovidiusnk

ovidiusnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.03.2015
Multumesc pentru informatii,era mai mult o curiozitate de-a mea oricum nu aveam timp de asa ceva ,o sa plantez deci niste pomi in fundu' gradinii si o sa dau in continuare 30 lei pe kg de samanta.deja am luat-o si sper sa isi faca banii si anu' asta. Doamne ajuta!

#3233
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Prima lucrare pe 2015. Ateptam vremuri mai bune Posted Image

Attached Files



#3234
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns? se gaseste erbicid pulsar si la ambalaj mai mic de 5 litri adica la un litru asa? multumesc

#3235
ovidiusnk

ovidiusnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 01.03.2015

 Vladutz_ddd, on 02 martie 2015 - 20:37, said:

Prima lucrare pe 2015. Ateptam vremuri mai bune Posted Image

meseriasa pompa.presiune,debit,consum si un pret daca vrei sa imi dai.as vrea sa iau si eu o pompa puternica pentru tambur

#3236
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pentru tambur ai nevoie de o pompa de presiune. Asta are presiune f mica si debit mare. Capacitatea ei este de 1020 mc/h la turatie maxima.

#3237
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014
Vladutz_ddd vad ca este mult stuf prin zona ta.
Ce metode folosesti ca nimicesti stuful in cultura de porumb.
Am si eu o parcela de pamint cu sol destul de fertil insa in ultimii ani stuful o inceput sa apara cam pe toata suprafata si nu prea stiu cum sal stirpesc .Din cite stiu stuful nu se teme de erbicidele care sunt aplicate la porumb.

#3238
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
dai cu doza mare de glifosat. Asa au rezolvat si in IMB.
Rotatia e esentiala. Cultivi paioase, lasi stuful sa creasca dupa secerat si intri cu glifosat.

#3239
sebastian888

sebastian888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.04.2014
salut colegi as dori cateva pareri despre niste soiuri de porumb poate ati cultivat careva si parerile sunt bine venite   ZP 427   ZP 434   LG 3350  LG 3395

#3240
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 victor220779, on 03 martie 2015 - 19:26, said:

Vladutz_ddd vad ca este mult stuf prin zona ta.
Ce metode folosesti ca nimicesti stuful in cultura de porumb.

Procedez cum zice si rand ...glifosat pe miristea de grau si in fiecare primavara stropesc marginea canalelor inainte de a intra la semanat. In cultura de porumb nu ai cum sa te lupti cu stuful...
Daca faci o stropire sanatoasa cu glifosat nu mai ai probleme cu stuful ani de zile :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate