Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Securitatea in Linux in 2014

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Securitatea in Linux in 2014 (18 membri au votat)

Cum iti protejezi sistemul Linux pentru uz personal in 2014?

  1. instalez programe doar din forma de "software center" specifica distributiei mele (10 voturi [14.29%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 14.29%

  2. nu folosesc sudo, nici nu l-am instalat, pentru a nu permite abuzuri (6 voturi [8.57%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 8.57%

  3. criptez fisierele importante (fie individual, fie le pun pe o partitie criptata) (4 voturi [5.71%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 5.71%

  4. fiind un ecosistem open-source, nu fac nimic deosebit, ma bazez pe incredere (si pe public key signing, nu sunt chiar atat de naiv) (7 voturi [10.00%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 10.00%

  5. folosesc un antivirus, chiar daca incetineste sistemul, deoarece instalez programe si din surse de neincredere (2 voturi [2.86%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.86%

  6. folosesc un firewall in plus fata de iptables (parte din kernel), chiar daca incetineste sistemul, deoarece mecanismele standard de aparare ale sistemului nu sunt suficiente pentru nevoile mele (6 voturi [8.57%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 8.57%

  7. folosesc un anti-malware (1 voturi [1.43%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 1.43%

  8. folosesc scule specifice pentru protectia sistemului meu personal (de exemplu fail2ban) (3 voturi [4.29%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 4.29%

  9. ma autentific cu un utilizator normal prin ssh (inclusiv cand fac tunnelling pentru alte servicii, de exemplu X display), si apoi ma autentific local ca superuser (3 voturi [4.29%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 4.29%

  10. folosesc PKK (de exemplu RSA) pentru a ma autentifica prin ssh (6 voturi [8.57%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 8.57%

  11. folosesc parole si passphrases lungi, cu simboluri, cifre, si litere mari si mici, amestecate (8 voturi [11.43%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 11.43%

  12. updatez des sistemul si toate programele instalate (deoarece e simplu, e vorba de un click sau de o comanda) (11 voturi [15.71%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 15.71%

  13. iau alte masuri de securitate in Linux in 2014, pe care le voi posta pe topic (3 voturi [4.29%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 4.29%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

Vizualizare mesajOriginalCopy, pe 02 februarie 2014 - 09:24, a scris:

Tu ai folosit vr-odata linux? Din ce scrii, deduc ca nu.
Ai pus "deduc" ala acolo ca sa nu postezi pur si simplu ceva sec gen "habar n-ai". Daca ai ceva concret de obiectat spune ce ai de obiectat, nu-s altii necunoscatori doar pentru ca nu esti tu de accord sau n-ai inteles ceva.

#20
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.215
  • Înscris: 01.08.2013
Eu folosesc sudo in combinatie cu root.
Am setat contul user pt. acces limitat prin sudo la cateva comenzi.
Fiind singurul utilizator al PC-ului mi-am setat sudo sa ceara parola root.
La mine user are acces prin sudo doar la: eix-sync, emerge.
De ce sudo si nu root direct?
Pt. ca dau emerge -uaDN --with-bdeps=y world sau eix-sync, si plec de langa PC sau stau pe net.
Si daca termina posibil sa uit consola cu root activa intre timp.
In schimb cu sudo consola revine la userul default, fara sa ramana activa pe contul de root.
Nu stau sa verific din 2 in 2 min daca si-a terminat treaba ca sa ies de pe contul root.
Din punctul meu de vedere e cel mai sanatos asa.

Editat de ovilix, 03 februarie 2014 - 11:43.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

Vizualizare mesajovilix, pe 03 februarie 2014 - 11:42, a scris:

Si daca termina posibil sa uit consola cu root activa intre timp.
Intr-adevar, bun argument.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate