Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ciuperci Shiitake

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Miceliu de shiitake gasiti la Cluj, la miceliu ciuperci punct ro...nu stiu sub ce forma e, probabil dibluri pentru busteni.

Eu am ales o alta ciuperca si implicit o alta metoda si anume Stropharia Rugosaannulata, cultivata in gradina, intr-un " mushroom bed ", undeva mai la umbra. Tot ce tre' sa-i faci e sa uzi " patul " dimineata si seara. Anu' trecut am obtinut cam 3 kg. / mp. Problema e ca miceliu tre' cumparat de afara ( inclusiv de la mycelia.be...ca la noi nu vrea sa-l aduca nimeni ( ca cica nu au valoare comerciala ) si costul transportului il poate depasi pe cel al miceliului, deci la final preul / kg. poate  fi foarte mare :(

Dar sunt ca si ciupercile salbatice...fara nici o legatura cu tot ce poti gasi in magazine...si ai si satisfactia ca-s la tine in gradina :)

#20
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
ce se mai aude cu cipercile ?

#21
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Buna seara,

Acum circa o luna am terminat de inoculat 56 de butuci cu miceliu de shiitake.  Butucii de stejar au in jur de 1 metru lungime si 15-25cm diametru.
Am cumparat 2 metri cubi, rezultand cam 80 de butuci, insa deoarece munca a fost dura - a trebuit sa-i mut, sa-i gauresc si sa inoculez o mica parte din ei singur, totul dupa munca si neavand un inoculator am reusit doar numarul amintit mai sus.  Noroc cu tatal meu, care m-a ajutat la inoculat.

Fara inoculator, am stat la un bustean, doar de inoculat circa 30minute (minim 40 de gauri / butuc). Trebuie asteptat minim 6 luni pana la prima productie, daca va exista...

Sunt plasati in spatele unei case pe partea de nord, si protejata de celofan si plasa de constructii care sa tina umbra. Momentan ii ud cu un aspersor la 2-3 zile, insa doresc sa-mi iau furtun sa-i dau cu picurare si sa las 10h  sa curga apa.

Distractia m-a costat 1050Lei, banii pentru butuci reprezentand cea mai mare suma, deoarece nu am gasit transport de-al meu si m-au "rupt".

De asemenea, daca aveti intrebari, sunt pe aici.

Dupa experienta, daca as fi stiut ca-mi ia atat de mult, as fi optat pentru varianta cu pleurotus in substrat sa-mi fac mana. Ar fi fost ai intelept.(Voi incerca si treaba asta, dar la vara, acum sunt alte munci).

Am la dispozitie o sursa care tocmai ce a inoculat in 10 tipuri de substrat. Sper sa fur meserie. Attached File  IMG_20150308_133543399.jpg   142.61K   83 downloads

Gaurile au avut 3-4 cm adancime si 10 mm diametru.

Attached Files



#22
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cu Pleurotus crezi ca`i mai putina munca? Stai sa aduci substratul, sa toci substratul, sa`l fierbi, sa`l pui in saci, sa muti sacii in camera de germinare apoi mutat iar in aia de recoltare. Si uite asa zeci de saci de zeci de kg in carca toata ziua de`ti vine sa plangi. Pe urma tre sa`i si arunci :D

#23
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Rid, asa m-am gandit si eu la inceput, mai ales ca daca substratul nu e calitativ, slabe sanse sa iasa. Cu siguranta daca as fi avut un inoculator nu mi as fi schimbat parerea.

Imi este teama cu umiditatea pentru ca eu nu stau acolo si daca automatizez o instalatie de udat, mi-o vor fura imediat...

#24
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Le-am mai modificat pozitia, sa-i pot uda mai usor, mai eficient cu furtunul poros pe care tocmai l-am cumparat. Aseara am lasat 8h sa pice pe ei, insa mai trebuie sa-i mai aranjez,  pentru ca tot nu pica uniform...
Ma bucur in schimb pentru ca nu s-a mai facut ocean, ca-n cazul aspersorului.

Corina, daca mai sunteti pe aici, cum/cat ii udati?

In carte scrie ca trebuie o umiditate intre 35-45% a butucului si se poate determina si acest lucru, insa trebuie taiata o bucata dintr-un butuc folosit ca exemplar, dar din pacate nu am avut timp si  nu am experienta sa-mi dau seama din pipait.

La cateva zile (3-4zile) de la inocularea butucilor, a inceput sezonul de ploi din abundenta si consider eu ca au fost udati bine, insa acum par destul de uscati desi ii ud la 4-5zile, mi-e teama sa nu fac bine.

Se zice ca cel mai bine e sa fie udati timp de 12h / saptamana  pentru ca ei sa fie uzi in interior, dar nu si pe exterior.

Atatea intrebari, atatea incertitudini...

Attached Files


Edited by pg-soare, 15 April 2015 - 10:40.


#25
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am descoperit ceva

Sper ca acelasi lucru sa se intample si in structura butucilor!

Cred ca-mi voi cumpara un microscop sa vad mai pe indelete.

Attached Files



#26
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari,
Inca nu mi-am luat microscop pentru ca am redirectionati banii catre alte puncte...
Incepand cu saptamana trecuta au inceput sa se albeasca la capete usor vreo 10 butuci, insa din ce-am vazut pe scoarta a 2 butuci cred ca va aparea o ciuperca concurenta  cu shiitake. Trebuie sa mai treaca o perioada pana sa-mi dau seama.
Pozele vor urma...

Nu masurati umiditatea cu aparate banale pentru va vor indica doar pe cea exterioara, care va fi mai mai mica fata de cea interioara. De exemplu, daca ploua seara si luati % a 2-a zi veti vedea p valoare de ~10%, ceea ce poate parea demoralizant.

#27
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Pozele

Primele 3 poze cu suspectii, ultimele 2 cu cei buni.

Attached Files



#28
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Sincer, nu stiu ce sa zic. Cred ca voi da rateu, dar sa vad...le dau sanse pana la anul pe vremea asta :)

Dupa cum scriam pe la tomate, zilele astea am dat apa mai multa la butuci cu automatizarea pompei, mi-e frica sa nu ii pierd pentru ca umiditatea trebuie sa fie pe la 30-45 % dar nu o pot calcula din pacate automat si nici de taiat si calculat nu imi arde (nu am cu ce taie usor) .. In concluzie, dau dupa ochi. Ieri am gasit furtunul din pompa sarit din cauza presiunii acumulate cat timp a mers pompa.

Attached Files



#29
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
A aparut o ciuperca...

Attached Files



#30
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Va salut, azi am vazut o evolutie bujicica. 20 si ceva de butuci sunt inoculati. Au aparut pratic ciuperci pe ei peste 30 la numar! Consider acest experiment reusit.

Inca nu mancat, m-am bucurat doar din coloritul lor aparte, dar o voi face.

Poate mai sunt colegi care experimenteaza cu acest tip de coliuperci, sa discutam.

Urmeaza...o cultura hidroponica cat mai curand, iar la anul melci si spirulina, daca voi mai fi.

Sanatate, ca -i mai buna decat toate...

#31
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Astazi imi prepar shiitake!
Am recoltat vreo 2-3kg din ele.

#32
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Daca nu mai scriu pe  aici in urmatoarele zile insseamna c-am crapat.

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu te ține de prostii, dacă nu îți văd post până diseară, sun la 112.

#34
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Gust mai intepator, mai diferit, nu se compara nici cu pleurotus, nici cu champinion.
Gatite cu orez, ele au fost calite (scazute) spre prajite.

Zici c-am adaugat si usturoi. Va mai anunt...voi pune si poze cand pot.

Edited by pg-soare, 24 September 2015 - 08:02.


#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,588
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci dam telefon la DNA+ANAF, ca shiitake proaspat nu-si permit decat milionarii evazionisti!
:) :) :)

#36
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
G

Inca misc...daca trec de 24h e clar ca-s bune.
La inoculare am gresit. Am bagat manual in toti butucii acel miceliu.
Acum trebuie sa am grija cu bolile care cred eu ca nu se vor sfii sa atace.

Per total nu merita investesti atata timp, energie electrica si munca pentru 50 de butuci. La anul daca ma decid sa mai trag o munca, neaparat inoculator!!

Satisfactia e nemarginita!

Gustul e genial, mai ales daca e pregatit de unul mai cu talent decat mine intr-ale gastronomiei...

guru, :))

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate