Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Ferestre din lemn triplu strat +sticla triplan

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 09.09.2004
Am gasit in sfarsit cea mai buna firma din RO; care executa ferestre din lemn triplustrat (in cazul meu - stejar), plus 3 foi de sticla; executia esta la fel ca in Germania - vezi de ex. firma UN*LUX, care e lider de piata acolo; dar cea din RO are un pret cu ~60% mai mic :). Atasez ceva poze edificatoare

Cu Stima...

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  2.jpg   300,27K   163 download-uri
  • Fișier atașat  3.jpg   278,41K   128 download-uri
  • Fișier atașat  4.jpg   278,92K   120 download-uri
  • Fișier atașat  5.jpg   285,17K   135 download-uri
  • Fișier atașat  6.jpg   296,76K   118 download-uri
  • Fișier atașat  7.jpg   273,31K   95 download-uri
  • Fișier atașat  9.jpg   274,17K   119 download-uri
  • Fișier atașat  10.jpg   327,36K   167 download-uri
  • Fișier atașat  11.jpg   207,93K   131 download-uri
  • Fișier atașat  12.jpg   316,91K   97 download-uri
  • Fișier atașat  13.jpg   222,75K   88 download-uri
  • Fișier atașat  14.jpg   285K   122 download-uri

Editat de nicholas_rom, 02 decembrie 2011 - 09:06.


#2
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.598
  • Înscris: 15.07.2007

 nicholas_rom, on 2nd December 2011, 08:38, said:

7.jpgAm gasit in sfarsit cea mai buna firma din RO; care executa ferestre din lemn triplustrat (in cazul meu - stejar), plus 3 foi de sticla; executia esta la fel ca in
Germania
- vezi de ex. firma UN*LUX, care e lider de piata acolo; dar cea din RO are un pret cu ~60% mai mic :). Atasez ceva poze edificatoare

Cu Stima...
Prosti romanii nostri , ar trebui sa faca mertzane aici si ar fi cu 60% mai ieftine la "aceeasi calitate"  :lol:
Serios vorbind , tu crezi ca la aceeasi calitate sunt asemenea diferente de pret ?

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.689
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, am cumparat casa cu astfeld e "lemne" triplustratificate.
Daca apesi tare cu unghia si lasa semn, atunci sunt de brad/modil (esenta moale), uscate la abur.
In fiecare an trebuie sa le vopsesti, iar cu timpul se tot usuca.
Daca balteste apa pe langa sub/ele, sa vezi ce frumos putrezesc...

Deja am schimbat jumatate cu termopan clasic, de PVC.

#4
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Ferestre din stejar stratificat cu sticla structura tripan ... o sa ai ceva probleme cu feroneria in timp datorita greutatii lor .. vor trebui reglate foarte bine.. Atentie cum le protejezi in timpul lucrarilor la interior si exterior.
Exista o societate in Romania, imi scapa acum numele, care aduce din Belgia folie speciala pentru tamplaria din  lemn, insa atentie, trebuie inlocuita la un timp de maxim 2 saptamani, mai ales cele expuse la soare, pentru a nu se dezlipi ulterior cu tot cu lac. Daca in aceasta perioada vei face lucrari la interior, ai grija sa ai in permanenta o fereastra in incinta deschisa, pentru a putea scapa de umezeala excesiva, ce ar putea dauna lemnului .
Ce sectiune au tocurile si cercevelele si mai ales, pachetul de sticla ?
Inca ceva, unde sunt produse (zona geografica, oras) si la ce pret ai iesit pe metru patrat (cu sau fara transport si montaj) ?
Nu stiu daca cei cu care ai discutat lucrarea te-au sfatuit, dar in cazul tamplariei din lemn (si poate si cea din PVC), este recomandat montajul ferstrelor pe glaf exterior din piatra (marmura, compozit etc) la 1/3 din sectiunea tocului, apoi spuma (cam 1cm) si apoi la interior glaf din lemn (sau piatra). Astfel, nu se mai produce produce transferul de temperatura (mai ales iarna), de la exterior catre interior.  Tocul se aseaza pe un "pat de silicon", daupa care se siliconeaza din nou la imbinarea tocului cu glaful de piatra. Acesta din urma, trebuie sa aibe o panta catre exterior de 6-7 grade, pentru a asigura scurgerea apei.
In cazul tau, observ ca s-au scazut perimetral aprox 1 cm. Cum te-ai gandit sa montezi glaful de exterior ?

Editat de sterod, 02 decembrie 2011 - 10:11.


#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006
singurul neajuns al ferestrelor din lemn stratificat este acela că necesită întreținere activă. și aici mă refer la intervenit ori de câte ori apar semne de dereglare, etanșare, infiltrații, infiltrații.
cum spunea și antevorbitorul meu, reparațiile perimetrale sunt determinante.
Pentru o exploatare indelungată, lipsită de probleme, pe lângă reglaj în timp oportun, obligatoriu trebuiesc montate glafuri. tot obligatoriu este ca acestea să fie sigilate în porțiunea de contact dintre ele (silicon intre ramă și glaf).

cât despre...

Quote

...in cazul tamplariei din lemn (si poate si cea din PVC), este recomandat montajul ferstrelor pe glaf exterior din piatra (marmura, compozit etc) la 1/3 din sectiunea tocului, apoi spuma (cam 1cm) si apoi la interior glaf din lemn (sau piatra). Astfel, nu se mai produce produce transferul de temperatura (mai ales iarna), de la exterior catre interior. Tocul se aseaza pe un "pat de silicon", daupa care se siliconeaza din nou la imbinarea tocului cu glaful de piatra.

glaful exterior din piatră = de acord. 1/3 piatră+1cm spumă+glaf interior = foarte de acord. în felul acesta se crează o barieră termică prin cei 1cm de spumă.
Dar tocul NU se așează pe un "pat de silicon". Cel mult, privind dinspre exterior, se poate aplica ulterior montajului, un cordon de silicon, sub ramă.

în cazul ferestrelor din aluminiu/pvc, glafurile de exterior se pot monta fie de sub ramă, fie începând de la fața exterioară a ramei (obligatoriu sub nivelul picurătorilor).

Revenind la ferestrele din lemn stratificat, cuvântul de oridine este INTREȚINERE.

#6
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 09.09.2004

 sterod, on 2nd December 2011, 10:00, said:

Ferestre din stejar stratificat cu sticla structura tripan ... o sa ai ceva probleme cu feroneria in timp datorita greutatii lor .. vor trebui reglate foarte bine.. Atentie cum le protejezi in timpul lucrarilor la interior si exterior.
Exista o societate in Romania, imi scapa acum numele, care aduce din Belgia folie speciala pentru tamplaria din  lemn, insa atentie, trebuie inlocuita la un timp de maxim 2 saptamani, mai ales cele expuse la soare, pentru a nu se dezlipi ulterior cu tot cu lac. Daca in aceasta perioada vei face lucrari la interior, ai grija sa ai in permanenta o fereastra in incinta deschisa, pentru a putea scapa de umezeala excesiva, ce ar putea dauna lemnului .
Ce sectiune au tocurile si cercevelele si mai ales, pachetul de sticla ?
Inca ceva, unde sunt produse (zona geografica, oras) si la ce pret ai iesit pe metru patrat (cu sau fara transport si montaj) ?
Nu stiu daca cei cu care ai discutat lucrarea te-au sfatuit, dar in cazul tamplariei din lemn (si poate si cea din PVC), este recomandat montajul ferstrelor pe glaf exterior din piatra (marmura, compozit etc) la 1/3 din sectiunea tocului, apoi spuma (cam 1cm) si apoi la interior glaf din lemn (sau piatra). Astfel, nu se mai produce produce transferul de temperatura (mai ales iarna), de la exterior catre interior.  Tocul se aseaza pe un "pat de silicon", daupa care se siliconeaza din nou la imbinarea tocului cu glaful de piatra. Acesta din urma, trebuie sa aibe o panta catre exterior de 6-7 grade, pentru a asigura scurgerea apei.
In cazul tau, observ ca s-au scazut perimetral aprox 1 cm. Cum te-ai gandit sa montezi glaful de exterior ?

~170EUR/mp fereastra:
oscilo,
stejar triplustrat,
sticla triplan Low-E (32-4x6x4),
feronerie AGB,
garnitura tip EPDM interior/exterior,
bait colorat + lac ADLER,
picurator AL. cu fusta + bagheta AL. protectie cercevea

#7
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 23.08.2008

Quote

Dar tocul NU se așează pe un "pat de silicon". Cel mult, privind dinspre exterior, se poate aplica ulterior montajului, un cordon de silicon, sub ramă.

La montajele executate produselor furnizate de noi, am cerut ca intotdeauna sa se aplice inainte de a aseza rama un cordon de silicon, dupa care se se etanseze foarte bine (tot cu silicon ) imbinarea dintre glaf si rama. Astfel, se asigura o mai buna etansare in timp (ani), in cazul in care siliconul aflat in direct contact cu apa, soarele etc incepe sa cedeze. Mai ales ca, sunt multe cazuri in care glafurile montate nu au acea panta catre exterior din varii motive. Am vazut chiar, glafuri montate cu panta catre interior (mica, dar era) ...
Sunt multi cei care, monteaza ferestrele fara glafuri, le monteaza ulterior ferestrelor, nu sunt corect siliconate de catre cei responsabili din santier, iar noi eram chemati pentru infiltratii ale apei la interior (pe sub rama).

170 Eur/mp .. un pret foarte bun,  cu sau fara TVA ?  :naughty:

Editat de sterod, 02 decembrie 2011 - 14:39.


#8
mcoman73

mcoman73

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 26.11.2009
Incearca si la ...cei din Valenii de Munte.
Ei lucreaza f. mult pe stratificat pentru Austria

Editat de euribiontuL, 02 decembrie 2011 - 18:43.
întemeiat


#9
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 09.09.2004

 sterod, on 2nd December 2011, 14:37, said:

La montajele executate produselor furnizate de noi, am cerut ca intotdeauna sa se aplice inainte de a aseza rama un cordon de silicon, dupa care se se etanseze foarte bine (tot cu silicon ) imbinarea dintre glaf si rama. Astfel, se asigura o mai buna etansare in timp (ani), in cazul in care siliconul aflat in direct contact cu apa, soarele etc incepe sa cedeze. Mai ales ca, sunt multe cazuri in care glafurile montate nu au acea panta catre exterior din varii motive. Am vazut chiar, glafuri montate cu panta catre interior (mica, dar era) ...
Sunt multi cei care, monteaza ferestrele fara glafuri, le monteaza ulterior ferestrelor, nu sunt corect siliconate de catre cei responsabili din santier, iar noi eram chemati pentru infiltratii ale apei la interior (pe sub rama).

170 Eur/mp .. un pret foarte bun,  cu sau fara TVA ?  :naughty:

cu...

 sterod, on 2nd December 2011, 14:37, said:

La montajele executate produselor furnizate de noi, am cerut ca intotdeauna sa se aplice inainte de a aseza rama un cordon de silicon, dupa care se se etanseze foarte bine (tot cu silicon ) imbinarea dintre glaf si rama. Astfel, se asigura o mai buna etansare in timp (ani), in cazul in care siliconul aflat in direct contact cu apa, soarele etc incepe sa cedeze. Mai

garnitura tip EPDM interior/exterior - e una mai lata si mai moale - culoare maro - etanseizeaza f. bine, iar ca estetica nu mai vb. :)

Firma, situata in Localitatea Homoraciu, Jud. Prahova, are construita o hala noua, din lemn, destinata special productiei de usi si ferestre din lemn stratificat - dotata deasemenea cu utilaje moderne...

#10
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 23.08.2008

Quote

cu...

Adica 137 Euro / mp fara tva  :nonobad:  stejar stratificat, tripan ... dubios ...

Indraznesc sa intreb: cat ar fi rasinosul masiv ???

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007

 nicholas_rom, on 2nd December 2011, 08:38, said:

Am gasit in sfarsit cea mai buna firma din RO; care executa ferestre din lemn triplustrat (in cazul meu - stejar), plus 3 foi de sticla; executia esta la fel ca in Germania - vezi de ex. firma UN*LUX, care e lider de piata acolo; dar cea din RO are un pret cu ~60% mai mic :) . Atasez ceva poze edificatoare

Cu Stima...
Daca asta e cea mai buna firma din Ro, inseamna ca-mi iau gandul de la stratificate si raman pe PVC. Sincer, tamplaria bunicii din stejar de acum 40 de ani arata mai bine finisata si mai inchegata.
Se vad multe imperfectiuni la imbinari, nu mai vorbesc de garnituri si cum e asezat geamul. :thumbdown:
Pentru asa "calitate" n-as plati mai mult de 110/mp.

Editat de Astrul, 02 decembrie 2011 - 17:38.


#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.089
  • Înscris: 22.06.2004
te rog eu nu ii mai spune triplan tripanului ca ma apuca spumele pe el.

ps: sa-ti traiasca termopanele pana ingroapa pvc ul de la casa vecinilor

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
Plasticaraiele alea de 2 bani n-au ce cauta pe stratificate.
Capacele la fel, nici macar nu se confunda cu peisajul.
Garniturile sunt strambe, aici nu cred ca e ok, nici din punct de vedere tehnic, nu doar vizual.
Nodurile sau punctele negre n-au ce cauta pe un profil de termopan, doar daca este cerinta expresa pentru un anume tip de lemn cu asemenea trasaturi, care dau chiar un anumit farmec ramelor.
Feroneria pare putin stramba si unele alemente zgariate.

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006

 sterod, on 2nd December 2011, 14:37, said:

...am cerut ca intotdeauna sa se aplice inainte de a aseza rama un cordon de silicon, dupa care se se etanseze foarte bine (tot cu silicon ) imbinarea dintre glaf si rama. Astfel, se asigura o mai buna etansare in timp (ani), in cazul in care siliconul aflat in direct contact cu apa, soarele etc incepe sa cedeze...

170 Eur/mp .. un pret foarte bun,  cu sau fara TVA ?  :naughty:
silicon la greu, mi se pare o risipă inutilă. iar argumentul cu ...o mai bună etanșare în timp, n-are suport. asta pt că, siloconul nu-și pierde ușor funcțiile sub acțiunea factorilor nocivi de mediu.
în primul rând, o fereastră mai întâi se fixează mecanic, cu șuruburi de montaj. anterior acestei operații, până ce fereastra va fi corect așezată folosind bolobocul,  trebuie mișcată în permanență st/dr, sus/jos...
în acestă situație, patul de silicon se poate deranja, iar din neatenție, excesul rezultat din strivire, poate manji scule, ramă, diverse...chestie deloc indicată.

deci, consider NEindicată folosirea siliconului la montajul ferestrelor, fie ele din lemn multistratificat.
a, că se sigilează cu el, ulterior montajului, în pelicule rezonabine, asta-i altceva.  :rolleyes: deci, folosirea lui este o chestie indicată, dar nu oricum, oricât și oriunde. :OK:

Oricum, din ce văd în poze, indicațiile noastre sunt tardive, de vreme de s-a folosit 1cm de spumă, perimetral. iar fereastra n-a fost așezată în prealabil peste un glaf de exterior premontat.


 Astrul, on 2nd December 2011, 17:37, said:

... tamplaria bunicii din stejar de acum 40 de ani arata mai bine finisata si mai inchegata...
aoleuuu!  :lol:

#15
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 09.09.2004
singurul loc unde exista un cordon de silicon este bagheta de pe cercevea...

am vazut destule ferestre triplustrat, facute de U*ILUX, Germania - la ei in fabrica :);
am vazut si in tara la cateva firme - cu diferenta pret/calitate de neimaginat, am vazut destule...;
si in cele din urma am ales...:); voi vedea daca am facut alegerea "perfecta" dupa modul cum se
vor comporta in urmatorii 10 ani ":)

Multumesc mult pentru toate opiniile, sfaturile, si criticile :) primite...

#16
gurur

gurur

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.12.2011

 nicholas_rom, on 2nd December 2011, 08:38, said:

Am gasit in sfarsit cea mai buna firma din RO; care executa ferestre din lemn triplustrat (in cazul meu - stejar), plus 3 foi de sticla; executia esta la fel ca in Germania - vezi de ex. firma UN*LUX, care e lider de piata acolo; dar cea din RO are un pret cu ~60% mai mic :). Atasez ceva poze edificatoare

Cu Stima...
eu lucrez in domeniul geamurilor termopane dar nu in rom ci in austria,nustiu sticla ciit e de groasa cum e prelucrat lemnul inaite de a fi lacuit incepem cu sticla o saiba minima de 26mm grosime cu gaz inauntru are aceasi rezistenta la frig si e de 2 ori mai usoara ca una de 44mm grosime goala pe dinauntru

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.089
  • Înscris: 22.06.2004

 gurur, on 29th December 2011, 23:08, said:

eu lucrez in domeniul geamurilor termopane dar nu in rom ci in austria,nustiu sticla ciit e de groasa cum e prelucrat lemnul inaite de a fi lacuit incepem cu sticla o saiba minima de 26mm grosime cu gaz inauntru are aceasi rezistenta la frig si e de 2 ori mai usoara ca una de 44mm grosime goala pe dinauntru

fa cumva si reformuleaza, ca nu intelege nici dracu ce ai vrut sa spui

#18
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 63
  • Înscris: 09.09.2004

 gurur, on 29th December 2011, 23:08, said:

eu lucrez in domeniul geamurilor termopane dar nu in rom ci in austria,nustiu sticla ciit e de groasa cum e prelucrat lemnul inaite de a fi lacuit incepem cu sticla o saiba minima de 26mm grosime cu gaz inauntru are aceasi rezistenta la frig si e de 2 ori mai usoara ca una de 44mm grosime goala pe dinauntru


daca vrei mai multe detalii despre firma care mi le-a executat, cauta pe internet:
"Com. Izvoarele, sat Homorâciu, Prahova...";
ei lucreaza f. mult pentru export: Franta, Belgia,...
Actualmente se ocupa de sticla pentru usa de la intrare; am gasit in Miercurea-Ciuc
o firma ("Pr...Glass") care executa "bombeuri" ca nici o alta firma...; detalii in alta zi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate