Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 

Stabillitate wireless?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.10.2005
Salutare!!

Tocmai am realizat o retea wireless cu un AP ZyAir G 2000 (router inclus), l-am configurat ca la carte si merge! Este vb de 3 statii de lucru (doua desktop si un notebook) .
Desi semnalul este destul de puternic pe toate statiile totusi nu e stabil!!!!

Mai ales pe alea desktop.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat???

Multam !!!!!!

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 20.06.2004
Da si tu mai multe detalii, antene folosite, distanta dintre AP si celelalte calculatoare, nivelul de semnal, daca ai obstacole, etc.

#3
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.10.2005

cuculean, on Oct 4 2005, 21:45, said:

Da si tu mai multe detalii, antene folosite, distanta dintre AP si celelalte calculatoare, nivelul de semnal, daca ai obstacole, etc.

<{POST_SNAPBACK}>




Statiile desktop au cate o placa de retea wireless 802.11g+(adica 108Mbps) si cate o antena omnidirectionala de interior 5dBi.
  
Nivelul semnalului este bun si foarte bun.  
(1 calc este langa AP iar celelalte 2 sunt in alte 2 cam -1 respectiv 2 pereti de beton de AP)

Curios este ca semnalul il pierde si statia de lucru aflata in apropierea Ap-ului.
Notebook-ul pierde cel mai rar semnalul desi intre AP si el exista un perete de beton!!!!

Am reusit sa tranfer fisiere si de 1 GB in retea si n-au fost probleme, alteori nu pot transfera nici cativa MB. De un joc in retea nici nu incape vorba

Multam si astept sfaturi!!!!

#4
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 20.06.2004
Ce sisteme de operare ai pe calculatoare???? De care windows????

#5
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.10.2005
[quote name='cuculean' date='Oct 5 2005, 07:52']
Ce sisteme de operare ai pe calculatoare???? De care windows????
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quot



Toate calc au Win XP  fara SP2

#6
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 20.06.2004
Pentru placile wireless se recomanda (pt. XP) ca legatura wireless sa nu o lasi sa o faca win ci softul care insoteste placile wireless (in proprietatile de la Local Area Connection exista o casuta care trebuie debifata - nu am un XP la indemana acum, dar daca nu te descurci da un HALLO si maine ma uit pe un sistem win XP si iti spun exact unde sa o gasesti).
Si s-ar putea sa ai nevoie de antene ceva mai puternice.

#7
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.10.2005

cuculean, on Oct 5 2005, 22:24, said:

Pentru placile wireless se recomanda (pt. XP) ca legatura wireless sa nu o lasi sa o faca win ci softul care insoteste placile wireless (in proprietatile de la Local Area Connection exista o casuta care trebuie debifata - nu am un XP la indemana acum, dar daca nu te descurci da un HALLO si maine ma uit pe un sistem win XP si iti spun exact unde sa o gasesti).
Si s-ar putea sa ai nevoie de antene ceva mai puternice.

<{POST_SNAPBACK}>




HALLOOOOOOOOO!!! :)  ;)

multam!!!

#8
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.10.2005

axel79, on Oct 5 2005, 23:00, said:

HALLOOOOOOOOO!!! :)  ;)

multam!!!

<{POST_SNAPBACK}>




Apropo de antenele mai puternice , dupa cate stiu eu, vor fi si reflexiile mai mari deci zgomot mai  mare deci ... nu stiu daca e o solutie , dar chestia cu win XP nu o stiu si as fi interesat sa aflu!!!

Semnalul este bun pe toate 3 calc. Ma gandisem si eu eventual la o pozitionare mai buna a antenelor prin prelungire cu cablu , dar  atenuarea  era mai mare si iar nu stiu dc castigam ceva!!!!

#9
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 08.06.2005
schimba banda ..canalul ...

#10
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 20.06.2004
Intri in proprietatile de la conexiunea wireless- wireless network si debifezi "Use windows to configure my wireless network settings".
Instalezi softul placilor de retea si faci setarile necesare in programul respectiv.

#11
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 03.10.2005

cuculean, on Oct 6 2005, 08:08, said:

Intri in proprietatile de la conexiunea wireless- wireless network si debifezi "Use windows to configure my wireless network settings".
Instalezi softul placilor de retea si faci setarile necesare in programul respectiv.

<{POST_SNAPBACK}>



Se pare totusi ca este din cauza  interferentelor , iar sursa principala erau tastatura si mouse-ul cordless, canalele radio le luasem la rand si exista o imbunatatire dar abia  dupa ce  le-am inlocuit a fost OK!!! Acum merge  :coolspeak:


Incercasem inainte criptarea informatiei transmise intre tastatura si receiver, pt eliminarea interferentelor ,  dar fara rezultate...

Multam de sfaturi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate