Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Stabillitate wireless?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2005
Salutare!!

Tocmai am realizat o retea wireless cu un AP ZyAir G 2000 (router inclus), l-am configurat ca la carte si merge! Este vb de 3 statii de lucru (doua desktop si un notebook) .
Desi semnalul este destul de puternic pe toate statiile totusi nu e stabil!!!!

Mai ales pe alea desktop.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat???

Multam !!!!!!

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Da si tu mai multe detalii, antene folosite, distanta dintre AP si celelalte calculatoare, nivelul de semnal, daca ai obstacole, etc.

#3
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2005

cuculean, on Oct 4 2005, 21:45, said:

Da si tu mai multe detalii, antene folosite, distanta dintre AP si celelalte calculatoare, nivelul de semnal, daca ai obstacole, etc.

<{POST_SNAPBACK}>




Statiile desktop au cate o placa de retea wireless 802.11g+(adica 108Mbps) si cate o antena omnidirectionala de interior 5dBi.
  
Nivelul semnalului este bun si foarte bun.  
(1 calc este langa AP iar celelalte 2 sunt in alte 2 cam -1 respectiv 2 pereti de beton de AP)

Curios este ca semnalul il pierde si statia de lucru aflata in apropierea Ap-ului.
Notebook-ul pierde cel mai rar semnalul desi intre AP si el exista un perete de beton!!!!

Am reusit sa tranfer fisiere si de 1 GB in retea si n-au fost probleme, alteori nu pot transfera nici cativa MB. De un joc in retea nici nu incape vorba

Multam si astept sfaturi!!!!

#4
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ce sisteme de operare ai pe calculatoare???? De care windows????

#5
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2005
[quote name='cuculean' date='Oct 5 2005, 07:52']
Ce sisteme de operare ai pe calculatoare???? De care windows????
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quot



Toate calc au Win XP  fara SP2

#6
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Pentru placile wireless se recomanda (pt. XP) ca legatura wireless sa nu o lasi sa o faca win ci softul care insoteste placile wireless (in proprietatile de la Local Area Connection exista o casuta care trebuie debifata - nu am un XP la indemana acum, dar daca nu te descurci da un HALLO si maine ma uit pe un sistem win XP si iti spun exact unde sa o gasesti).
Si s-ar putea sa ai nevoie de antene ceva mai puternice.

#7
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2005

cuculean, on Oct 5 2005, 22:24, said:

Pentru placile wireless se recomanda (pt. XP) ca legatura wireless sa nu o lasi sa o faca win ci softul care insoteste placile wireless (in proprietatile de la Local Area Connection exista o casuta care trebuie debifata - nu am un XP la indemana acum, dar daca nu te descurci da un HALLO si maine ma uit pe un sistem win XP si iti spun exact unde sa o gasesti).
Si s-ar putea sa ai nevoie de antene ceva mai puternice.

<{POST_SNAPBACK}>




HALLOOOOOOOOO!!! :)  ;)

multam!!!

#8
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2005

axel79, on Oct 5 2005, 23:00, said:

HALLOOOOOOOOO!!! :)  ;)

multam!!!

<{POST_SNAPBACK}>




Apropo de antenele mai puternice , dupa cate stiu eu, vor fi si reflexiile mai mari deci zgomot mai  mare deci ... nu stiu daca e o solutie , dar chestia cu win XP nu o stiu si as fi interesat sa aflu!!!

Semnalul este bun pe toate 3 calc. Ma gandisem si eu eventual la o pozitionare mai buna a antenelor prin prelungire cu cablu , dar  atenuarea  era mai mare si iar nu stiu dc castigam ceva!!!!

#9
rzw

rzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.06.2005
schimba banda ..canalul ...

#10
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Intri in proprietatile de la conexiunea wireless- wireless network si debifezi "Use windows to configure my wireless network settings".
Instalezi softul placilor de retea si faci setarile necesare in programul respectiv.

#11
axel79

axel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2005

cuculean, on Oct 6 2005, 08:08, said:

Intri in proprietatile de la conexiunea wireless- wireless network si debifezi "Use windows to configure my wireless network settings".
Instalezi softul placilor de retea si faci setarile necesare in programul respectiv.

<{POST_SNAPBACK}>



Se pare totusi ca este din cauza  interferentelor , iar sursa principala erau tastatura si mouse-ul cordless, canalele radio le luasem la rand si exista o imbunatatire dar abia  dupa ce  le-am inlocuit a fost OK!!! Acum merge  :coolspeak:


Incercasem inainte criptarea informatiei transmise intre tastatura si receiver, pt eliminarea interferentelor ,  dar fara rezultate...

Multam de sfaturi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate