Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Freza agricola

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
101 răspunsuri în acest subiect

#37
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 dincri, on 29th February 2012, 10:16, said:

pamant este destul,de oase rupte ma plang,mai am o dilema ,ce freza ma sfatuiti sa achizitionez pentru tractorasu de 45 cp, sunt unele cu transmisie pe lant si altele direct pe pinioane axiale,optez pentru pentru una de 1,6m.
am tot vazut modele de toate natiile aduse de afara ,nu prea face cu ochiu ,sunt muncite rau,dar sunt constient si de fieru din ele,de astea noi, mai ales de cele de la polonezi ,zici ca le vand doar sa-ti umple locul din curte.
multumesc.de mes.
Pe cele romanesti nu le-ai luat in calcul?Sunt mai scumpe ca si cele poloneze dar si mai bune dupa parerea mea,gasesti si piese daca apare vreo problema,mi se pare ca iti da si garantie si o freza de 1.60 merge f bine dupa tractor de 45cp.Bafta.

#38
penciucromica

penciucromica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 29.02.2012

 zscf, on 12th September 2011, 12:48, said:

sal eu iti recomand una de 1.6 m,eu pe asta o duc cu 45 de cai.pentru un tractor de 40-45 de cai la carte zice sa dai cu cea de 1.4 m...dar daca stam sa ne luam mereu din carti.......1.6 cred ca e potrivita pt tine ;)


..nu prea am stat sa calculez consumul dar cred ca in jur de 30 de litri poate chiar mai mult in functie de teren(dau si cu cea mai mica viteza) .Sper sa nu ma insel in legatura cu litrii,la primavara o sa calculez cu exactitate :D
daca poti cumpar-o pe cea de 1,8m,in caz ca nu duce ii demontezi cutitele de pe un disc.e mai usor  decit dupa aia sa-ti para rau ca ai luat de 1,6 si tractorul duce 1,8.sau poate cindva schimbi tractorul...

#39
dincri

dincri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 06.02.2012

 zscf, on 29th February 2012, 11:15, said:

Pe cele romanesti nu le-ai luat in calcul?Sunt mai scumpe ca si cele poloneze dar si mai bune dupa parerea mea,gasesti si piese daca apare vreo problema,mi se pare ca iti da si garantie si o freza de 1.60 merge f bine dupa tractor de 45cp.Bafta.
am incercat sa caut ceva romanesc,de piatra neamt, n-am gasit un site de utilaje sau o adresa,am gasit un utilaj romanesc  odata ,un prasitor,sunt grele si robuste,alea te tin si 20 ani,mersi de parere.

#40
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 dincri, on 29th February 2012, 16:40, said:

am incercat sa caut ceva romanesc,de piatra neamt, n-am gasit un site de utilaje sau o adresa,am gasit un utilaj romanesc  odata ,un prasitor,sunt grele si robuste,alea te tin si 20 ani,mersi de parere.
freza de piatra neamt e in jur de 7500-8000 ron,cam pe acolo.

Editat de zscf, 29 februarie 2012 - 17:02.


#41
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 zscf, on 29th February 2012, 17:02, said:

freza de piatra neamt e in jur de 7500-8000 ron,cam pe acolo.


http://www.mecanicac...php?categ_id=24

Ei dau si pentru 1.6 necesar de 65cp...

#42
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 829
  • Înscris: 25.04.2011
pacat ca nu da si pretul ..trebuie sa gasim un distribuitor de al lor si vezi la fix,dar poti suna chiar la ei si vezi ce zice poate ai posibilitatea sa ajungi acolo

#43
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
A inceput si campania de primavara, deci am scos la lucru grapa rotativa pentru insamantari la ovaz si orzoaica de primavara. Aveam niste teren arat pe seceta din toamna trecuta(unul pe finalul lui august, altul prin octombrie), care s-a arat greu si rau, bulgaros.
Am ramas impresionat placut de calitatea lucrarii cu grapa rotativa. O trecere cu 540rpm la priza  si viteza mica si patul germinativ era ideal, maibine maruntit decat dupa 2-3 treceri cu grapa cu discuri, fara sa fie ravasit, deci chiar pastreaza apa in sol.
Folosesc un tractor de 95cp, ca asta e cel mai puternic pe care il am deocamdata, la grapa de 3 m latime si e la limita. Merge si cu 30cp pe metru, dar eu as zice ca ideal e 40cp pe metru de latime ca sa poti sa mergi si cu viteza mai mare.

Editat de rand, 21 martie 2012 - 08:54.


#44
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.136
  • Înscris: 19.03.2009

 rand, on 21st March 2012, 08:49, said:

A inceput si campania de primavara, deci am scos la lucru grapa rotativa pentru insamantari la ovaz si orzoaica de primavara. Aveam niste teren arat pe seceta din toamna trecuta(unul pe finalul lui august, altul prin octombrie), care s-a arat greu si rau, bulgaros.
Am ramas impresionat placut de calitatea lucrarii cu grapa rotativa. O trecere cu 540rpm la priza  si viteza mica si patul germinativ era ideal, maibine maruntit decat dupa 2-3 treceri cu grapa cu discuri, fara sa fie ravasit, deci chiar pastreaza apa in sol.
Folosesc un tractor de 95cp, ca asta e cel mai puternic pe care il am deocamdata, la grapa de 3 m latime si e la limita. Merge si cu 30cp pe metru, dar eu as zice ca ideal e 40cp pe metru de latime ca sa poti sa mergi si cu viteza mai mare.
la cartofi nu o poti folosi?

#45
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 94
  • Înscris: 29.11.2010

 rand, on 21st March 2012, 08:49, said:

A inceput si campania de primavara, deci am scos la lucru grapa rotativa pentru insamantari la ovaz si orzoaica de primavara. Aveam niste teren arat pe seceta din toamna trecuta(unul pe finalul lui august, altul prin octombrie), care s-a arat greu si rau, bulgaros.
Am ramas impresionat placut de calitatea lucrarii cu grapa rotativa. O trecere cu 540rpm la priza  si viteza mica si patul germinativ era ideal, maibine maruntit decat dupa 2-3 treceri cu grapa cu discuri, fara sa fie ravasit, deci chiar pastreaza apa in sol.
Folosesc un tractor de 95cp, ca asta e cel mai puternic pe care il am deocamdata, la grapa de 3 m latime si e la limita. Merge si cu 30cp pe metru, dar eu as zice ca ideal e 40cp pe metru de latime ca sa poti sa mergi si cu viteza mai mare.


care e adancimea maxima de lucru si viteza cu care se lucreaza...?

banuiesc ca viteza e in functie de adancimea de lucru,dar la un pat germinativ pentru paioase cam care e viteza ?:D

#46
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
@rand cu freza rotativa pierzi apa din sol rapid atunci cand aratura este umeda, nu s-a svantat terenul suficient sau vine o ploaie imediat dupa ce ai frezat fara sa apuci sa infiintezi cultura. Maruntind bine solul apare acea crusta deasupra plina de capilare ( pe teren umed sau ploaie imediat dupa ). In rest numai de bine cu freza pana la consum si omorat tractorul.
Eu am pus asta toamna graul cu freza. Aranjat terenul cu freza la 12 cm, trecut cu masina imprastiat ingraseminte plina  cu grau ( 240 KG de grau ) si dupa aceea frezat la cinci centimetrii si a rasarit excelent nu mai zic ca fiind imprastiat uniformsi avand adacimea un pic variabila dupa o saptamana mare parte a si  rasarit. La imprastiat grau doar marginile le-am corectat manual.

@octav13 a mea poate pana la 20 cm, dar de regula 12-15 sunt suficienti pentru ca arde rau motorina la buzunar.
Sunt curios @rand pana unde se poate duce cu ea, ce latime are, tipul de cutite (L, J, drepte, Spike )cu care este dotata si consumul la hectar pe anumite adancimi ( cu precizarea tipului de sol ).
La 12 cm adancime eu am aproximativ acelasi consum pe hectar ca la arat, poate chiar un pic mai mult in terenurile lutoase argiloase. Am vazut si unele freze rotative care se duc pana la 28 cm in teren nearat, dar iti trebuie tractor serios pentru asa ceva. Are un baiat pentru a produce singur furajele la ferma lui de porci, dar decat in terenul nisipos isi permite sa dea cu ea direct, fara sa are, pentru ca in cel lutos -argilos il usuca la consum; prefera sa are si dupa aceea sa frezeze.

#47
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 IdI1, on 21st March 2012, 21:12, said:

@rand cu freza rotativa pierzi apa din sol rapid atunci cand aratura este umeda, nu s-a svantat terenul suficient sau vine o ploaie imediat dupa ce ai frezat fara sa apuci sa infiintezi cultura. Maruntind bine solul apare acea crusta deasupra plina de capilare ( pe teren umed sau ploaie imediat dupa ). In rest numai de bine cu freza pana la consum si omorat tractorul.
Eu am pus asta toamna graul cu freza. Aranjat terenul cu freza la 12 cm, trecut cu masina imprastiat ingraseminte plina  cu grau ( 240 KG de grau ) si dupa aceea frezat la cinci centimetrii si a rasarit excelent nu mai zic ca fiind imprastiat uniformsi avand adacimea un pic variabila dupa o saptamana mare parte a si  rasarit. La imprastiat grau doar marginile le-am corectat manual.

@octav13 a mea poate pana la 20 cm, dar de regula 12-15 sunt suficienti pentru ca arde rau motorina la buzunar.
Sunt curios @rand pana unde se poate duce cu ea, ce latime are, tipul de cutite (L, J, drepte, Spike )cu care este dotata si consumul la hectar pe anumite adancimi ( cu precizarea tipului de sol ).
La 12 cm adancime eu am aproximativ acelasi consum pe hectar ca la arat, poate chiar un pic mai mult in terenurile lutoase argiloase. Am vazut si unele freze rotative care se duc pana la 28 cm in teren nearat, dar iti trebuie tractor serios pentru asa ceva. Are un baiat pentru a produce singur furajele la ferma lui de porci, dar decat in terenul nisipos isi permite sa dea cu ea direct, fara sa are, pentru ca in cel lutos -argilos il usuca la consum; prefera sa are si dupa aceea sa frezeze.

Grapa rotativa are un singur fel de cutite... verticale, drepte. Desigur, pot sa aiba sectiune lamelara sau cilindrica, dar sunt drepte. Nu vorbesc de freza cu rotor orizontal, ci de grapa rotativa.
Asa ceva [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lPcrxkj_XC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  dar un model mai vechi...

a nu se confunda cu rotovatorul, adica de genul asta  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LfhhELqvvuw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Partea buna este ca nu face crusta, ca si freza cu rotor orizontal pentru ca nu izbeste bulgarii de carcasa si nici nu amesteca straturile de sol, in plus fiind urmata de tavalug. Patul germinativ este ideal... "pat tare si plapuma moale" cum se spune. Cu niste "bulgari" ceva mai mari deasupra.

Legat de adancime, cutitele au lungimea de 315mm, de la suportul de prindere pana la varf au ~250mm. Deci ar fi adancimea de ~24cm.
La paioase, e suficient un 6-8 cm... la porumb un 8-10cm.
Eu m-am dus mai adanc, de proba, dar reduc adancimea si o sa cresc viteza. Mai vad de la altii, mai invat, ma mai obisnuiesc cu ea. Viteza de deplasare,  este mica, ~4-5km/h, cum ziceam, 95cp sunt la limita inferioara pe terenurile mele. Merge cu a-3-a pe broasca, pas mare, motorul turat pe la 1800-2000rpm. O sa ma uit pe grafic sa vad exact viteza, dar nu il am acuma la mine. Avantajul este ca rezolva orice la o singura trecere. Consumul este cam jumate, spre doua treimi  fata de arat, dat fiind latimea de 3 m fata de 1 metru la arat. Cert este ca am nevoie de un tractor de ~140cp in viitorul apropiat.
@raul, se poate si la cartofi... ca adancime e echivalent cu o grapa cu discuri cu diametrul de ~600mm.

Editat de rand, 21 martie 2012 - 23:25.


#48
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.136
  • Înscris: 19.03.2009
pai ce vrei mai bine decat echivalentul la disc de 600mm.inseamna ca ii perfecta.

#49
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 raul_16nic, on 21st March 2012, 23:30, said:

pai ce vrei mai bine decat echivalentul la disc de 600mm.inseamna ca ii perfecta.
Perfect ar fi un combinator, ca ala are consum redus de energie... dar pe terenuri bune... ca pe argile nu faci nimic cu el.

#50
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
@rand eu am crezut ca vorbeai de freaza orizontala.
Nici eu nu pot sa merg mai repede de a treia broasca la freza  cu rotorul orizontal ( 4-6 Km/h ) pentru ca daca merg mai repede "pluteste" ajung cutitele sa fie ca o roata.

Iti omoara tractorul din ce vad eu la tine. Cred ca 1/2 m in minus la latime era ideala pentru tractorul tau. La 24 cm adancime nu cred sa poti ajunge  cu tractorul pe care il ai, decat in vre-o lunca nisipoasa.

Nu inteleg o chestie de ce crezi ca nu este bine sa se amestece straturile de sol? Ca doar de aia aram, intoarcem pamantul cu susul in jos. Singura chestie ca daca nu dai cand trebuie pierzi ceva apa din sol.

#51
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 IdI1, on 22nd March 2012, 20:33, said:

@rand eu am crezut ca vorbeai de freaza orizontala.
Nici eu nu pot sa merg mai repede de a treia broasca la freza  cu rotorul orizontal ( 4-6 Km/h ) pentru ca daca merg mai repede "pluteste" ajung cutitele sa fie ca o roata.

Iti omoara tractorul din ce vad eu la tine. Cred ca 1/2 m in minus la latime era ideala pentru tractorul tau. La 24 cm adancime nu cred sa poti ajunge  cu tractorul pe care il ai, decat in vre-o lunca nisipoasa.

Nu inteleg o chestie de ce crezi ca nu este bine sa se amestece straturile de sol? Ca doar de aia aram, intoarcem pamantul cu susul in jos. Singura chestie ca daca nu dai cand trebuie pierzi ceva apa din sol.

Aratura o faci toamna, si are timp sa acumuleze apa.
Discuitura o faci in preziua sau in ziua semanatului. Daca scoti stratul umed la suprafata, in primavara se usca rapid, si pierzi rezerva de apa din sol. Si astfel samanta ajunge sa fie pusa in sol uscat.. si nu ii place. De asta nu este bine sa amesteci strat urile de sol la pregatirea patului germinativ.
M-am gandit si la una de 2.5m, dar tot asa de incet ar fi mers... sunt doar 2 cutite in minus

#52
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
Ma gandesc ca amesteca si freza verticala ceva straturile de sol, probabil intr-o proportie mai mica decat cea orizontala, pentru ca altfel nu ai fi reusit sa acoperi ovazul semanat.
Freza ta verticala are ceva protectii in cazul in care intalnesti o radacina sau piatra mare? Eu la cea orizontala cand am luat un pietroi mare intre cutite s-a blocat imediat si a inceput sa patineze ambreiajul de la cardan.  Mai nasol a fost cand am nimerit un lant pierdut de o vaca, am tras un sfert de ora la el pana sa il dau jos de pe cutite.

#53
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

 IdI1, on 23rd March 2012, 06:52, said:

Ma gandesc ca amesteca si freza verticala ceva straturile de sol, probabil intr-o proportie mai mica decat cea orizontala, pentru ca altfel nu ai fi reusit sa acoperi ovazul semanat.
Freza ta verticala are ceva protectii in cazul in care intalnesti o radacina sau piatra mare? Eu la cea orizontala cand am luat un pietroi mare intre cutite s-a blocat imediat si a inceput sa patineze ambreiajul de la cardan.  Mai nasol a fost cand am nimerit un lant pierdut de o vaca, am tras un sfert de ora la el pana sa il dau jos de pe cutite.


Ovazul si orzoaica le-am semanat cu semanatoarea, cu trecere dupa grapa. 3070-ul era la grapa si apoi am intrat cu 3050-ul cu semanatoarea. Cand o sa achizitionez tractorul mai puternic, lucrarea de semanat va fi concomitent cu cea de grapat, grapa avand dispozitiv de prindere pentru semanatoare... de asta am ales si grapa si semanatoarea pe 3 metri.

Ai dreptate ca oricum o mobilizare a solului exista in orice lucrare de afanare a solului. Ideal intrarea pe teren ar trebui sa fie facuta in ziua cu umiditate optima, amestecul straturilor ar trebui sa fie redus si numarul de treceri sa fie redus la una.
La grapa cu discuri, faci doua treceri, uneori trei, si la fiecare trecere scoti apa deasupra si se evapora mai ales din cauza  vantului de primavara.
La grapa rotativa, faci o singura trecere, urmata de o tavalugire a soluluisi astfel pastrezi apa in sol.
Cand lucram cu grapa cu discuri, daca era uscat doar pe deasupra, de jos, de la 6-8 cm ieseau felii de sol ud, curele... Si asta influenta negativ pregatirea... Cu grapa rotativa nu ai problemele astea, poti intra si pe teren uscat superficial. e drept ca in urma cu 15 ani de obicei aveam problema la noi, in NV cu prea multa ploaie... in ultimii 4-5 ani avem problema cu seceta.
Raman in schimb dezavantajele grapei rotative : consum de energie foarte mare, si o oarecare distrugere a structurii solului, lucrarea de maruntire fiind intensiva. Nu e cazul la cele argiloase, ca alea nu au probleme cu structura... la cele nisipoase poate fi o problema dupa cativa ani.

Personal as folosi in primul rand un combinator acolo unde se poate folosi (si intentionez sa achizitionez ceva de genul ast http://corabia.olx.r...-iid-300473179), si pe locul doi ar fi grapa rotativa. Grapa cu discuri as folosi-o doar in miristea paioaselor, imediat dupa recoltare, pana la aratura de toamna.

La a mea, protectia este prin bolt de fofecare pe cardan, un surub de 10mm daca folosesti priza pe 540rpm sau 8 mm daca folosesti pe 1000rpm. Surubul este de clasa 8.8.
Sau, se poate achizitiona cardan cu ambreiaj, cu limitare de cuplu. Astea noi vin cu ambreiaj.

Editat de rand, 23 martie 2012 - 09:00.


#54
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011
Am reusit sa pun si un filmulet cu grapa rotativa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yGnrs-WiMEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate