Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Samsung 40D6500 vs LG 42LW5500

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010
Spuneti-mi parerea voastra. Din experienta proprie de preferat. Specificatiile le-am vazut si eu pe net, dar pana nu le testezi personal nu le vezi valoarea. Vreau sa iau unul dintre astea doua si nu m-am hotarat care.

#2
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010
Momentan as inclina spre Samsung. Pare mai bun si nu e cu mult mai scump. Singura mare problema o rezprezinta costul ridicat al ochelarilor.

#3
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010
chiar nu are nimeni vreunul din modelele astea?

#4
kanku

kanku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.04.2002
...si pana la urma de care ti-ai luat? si eu sunt in aceeasi situatie nu ma pot hotari ce model sa iau,  Samsung UE46D6200 sau LG 47LW570S.
Chiar nu are nimeni nici o parare?

#5
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010

 kanku, on 20th October 2011, 00:29, said:

...si pana la urma de care ti-ai luat? si eu sunt in aceeasi situatie nu ma pot hotari ce model sa iau,  Samsung UE46D6200 sau LG 47LW570S.
Chiar nu are nimeni nici o parare?
Am luat Samsung.

#6
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 kanku, on 20th October 2011, 00:29, said:

...si pana la urma de care ti-ai luat? si eu sunt in aceeasi situatie nu ma pot hotari ce model sa iau,  Samsung UE46D6200 sau LG 47LW570S.
Chiar nu are nimeni nici o parare?

Tehnologiile folosite de cele 2 sunt total diferite.
3D activ - televizorul afiseaza succesiv imaginile 3D (stanga, dreapta - side by side - filmate cu o camera cu 2 obiective, obiectivele fiind puse la distanta ochilor unui om, deci chiar daca pare una si aceeasi imagine, practic ele sunt 2 imagini filmate din unghiuri diferite) succesiv, ba imaginea din stanga, ba imaginea din dreapta iar in acelasi timp televizorul dicteaza ochelarilor cand sa inchida foarte rapid pe fiecare lentila in parte. In timp ce televizorul afiseaza imaginea din stanga el incchide lentila din dreapta si tot asa, mereu in diagonala. De aici rezulta si aceea licarire care iti oboseste ochii, sau iti poate aduce si alte stari mai rele. Acea licarire se accentueaza si mai tare daca ai o lumina aprinsa in spatele televizorului. Deci daca iti iei un televizor activ 3D va trebui sa te uiti intotdeauna cu lumina stinsa pentru o experienta optima. Ochelarii 3D activi sunt mai greoi, au circuite electrice si baterii, deci trebuiesc reincarcati, si chiar daca au o autonomie foarte mare tot exista sansa ca in timp ce vizionezi un film sa ramai fara baterie si sa trebuiasca sa pui filmul pe pauza ca sa reincarci ochelarii. Un alt incovenient major - ochelarii sunt foarte scumpi (100 euro - perechea), deci automat vei limita numarul celor care vor viziona un material 3D. Indiferent de numarul de Hertzi (HZ) care il are un TV pe o imagine 2D, atunci cand va intra in modul 3D el va functiona pe 50 de HZ. Si asta deoarece daca frecventa de inchidere pe fiecare lentila in parte este mai mare de 50 de cadre (Hz), la 100 de HZ imaginea va fi cu mult intunecata, iar la 200 de Hz deja nu se va mai vedea nimic, frecventa de inchidere fiind atat de rapida incat vei vedea numai negru.

3D Pasiv, sau LG CInema 3D este solutia folosita in prezent la mai toate cinematografele noi, dar la televizoare functioneaza astfel:
Peste partea de iluminare (Lampa sau led) este aplicat un filtru polarizat cu linii orizontale. Televizorul va afisa imaginea stanga-dreapta pe ecran, cand ii dai in 3D imaginea se va intretesa, va intra una in alta. Imaginea din stanga va intra pe liniile pare iar imaginea din dreapta pe liniile impare. Pe lentila din stanga a ochelarilor 3D vei vedea liniile pare iar pe lentila dreapta, liniile impare, astfel creierul tau va percepe o imagine in adancime (3D).
Datorita acestei tehnologii, televizorul este certificat Flicker Free (fara licariri) deci nu iti va obosi deloc ochii. Ochelarii sunt la jumatate din greutatea celor activi, nu trebuiesc reincarcati neavand baterii, nu au unde electromagnetice neavand circuite electrice si costa doar 10 ron perechea, ca sa nu mai spun ca TV-ul vine cu 7 perechi de ochelari in cutie. In 2 saptamani vor fi disponibile in magazine si niste clips-uri care se pun peste ochelarii de vedere pentru mai multa comoditate.
Daca televizorul stie 100hz, 200hz, 400hz, asa vei vedea si tu imaginea in 3D, neaducandu-ti nicio modificare a campului vizual.
In plus acest model are si functia de Smart TV ( aplicatii premium, magazin de aplicatii, full web browser).

Acum tu iei decizia care este mai bun si mai convenabil. :peacefingers:

Daca ai nevoie de mai multe info nu ezita sa intrebi.

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ambele modele au functia SMART-TV , diferenta fiind pe sunet si tuner tv in favoarea celor de la Samsung ( vezi/citeste fisele tehnice de mai jos ) si la diagonala ( aici in favoarea LG-ului ) :
- Samsung 40D6500 - http://www.lcd-compa...G-UE40D6500.htm - Fonctions Internet : Cet appareil se connecte à Internet : Smart TV - Smart Hub
- LG 42LW5500 - http://www.lcd-compa...LG-42LW5500.htm - Fonctions Internet : Cet appareil se connecte à Internet : Smart TV

#8
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007

 Baronu666, on 21st October 2011, 17:39, said:

Tehnologiile folosite de cele 2 sunt total diferite.
3D activ - televizorul afiseaza succesiv imaginile 3D (stanga, dreapta - side by side - filmate cu o camera cu 2 obiective, obiectivele fiind puse la distanta ochilor unui om, deci chiar daca pare una si aceeasi imagine, practic ele sunt 2 imagini filmate din unghiuri diferite) succesiv, ba imaginea din stanga, ba imaginea din dreapta iar in acelasi timp televizorul dicteaza ochelarilor cand sa inchida foarte rapid pe fiecare lentila in parte. In timp ce televizorul afiseaza imaginea din stanga el incchide lentila din dreapta si tot asa, mereu in diagonala. De aici rezulta si aceea licarire care iti oboseste ochii, sau iti poate aduce si alte stari mai rele. Acea licarire se accentueaza si mai tare daca ai o lumina aprinsa in spatele televizorului. Deci daca iti iei un televizor activ 3D va trebui sa te uiti intotdeauna cu lumina stinsa pentru o experienta optima. Ochelarii 3D activi sunt mai greoi, au circuite electrice si baterii, deci trebuiesc reincarcati, si chiar daca au o autonomie foarte mare tot exista sansa ca in timp ce vizionezi un film sa ramai fara baterie si sa trebuiasca sa pui filmul pe pauza ca sa reincarci ochelarii. Un alt incovenient major - ochelarii sunt foarte scumpi (100 euro - perechea), deci automat vei limita numarul celor care vor viziona un material 3D. Indiferent de numarul de Hertzi (HZ) care il are un TV pe o imagine 2D, atunci cand va intra in modul 3D el va functiona pe 50 de HZ. Si asta deoarece daca frecventa de inchidere pe fiecare lentila in parte este mai mare de 50 de cadre (Hz), la 100 de HZ imaginea va fi cu mult intunecata, iar la 200 de Hz deja nu se va mai vedea nimic, frecventa de inchidere fiind atat de rapida incat vei vedea numai negru.

3D Pasiv, sau LG CInema 3D este solutia folosita in prezent la mai toate cinematografele noi, dar la televizoare functioneaza astfel:
Peste partea de iluminare (Lampa sau led) este aplicat un filtru polarizat cu linii orizontale. Televizorul va afisa imaginea stanga-dreapta pe ecran, cand ii dai in 3D imaginea se va intretesa, va intra una in alta. Imaginea din stanga va intra pe liniile pare iar imaginea din dreapta pe liniile impare. Pe lentila din stanga a ochelarilor 3D vei vedea liniile pare iar pe lentila dreapta, liniile impare, astfel creierul tau va percepe o imagine in adancime (3D).
Datorita acestei tehnologii, televizorul este certificat Flicker Free (fara licariri) deci nu iti va obosi deloc ochii. Ochelarii sunt la jumatate din greutatea celor activi, nu trebuiesc reincarcati neavand baterii, nu au unde electromagnetice neavand circuite electrice si costa doar 10 ron perechea, ca sa nu mai spun ca TV-ul vine cu 7 perechi de ochelari in cutie. In 2 saptamani vor fi disponibile in magazine si niste clips-uri care se pun peste ochelarii de vedere pentru mai multa comoditate.
Daca televizorul stie 100hz, 200hz, 400hz, asa vei vedea si tu imaginea in 3D, neaducandu-ti nicio modificare a campului vizual.
In plus acest model are si functia de Smart TV ( aplicatii premium, magazin de aplicatii, full web browser).

Acum tu iei decizia care este mai bun si mai convenabil. :peacefingers:

Daca ai nevoie de mai multe info nu ezita sa intrebi.
sal, dupa explicatile tale, detasezi mult LG`ul , fata de sony , samsung, etc, cei cu ochelari activi, dar cum iti explici pretul ridicat celor cu ochelari activi fata de LG, .. ca sunt aproape dublu mai scumpe

Edited by ebin_os, 23 October 2011 - 10:34.


#9
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 mihaiovidiu82, on 18th August 2011, 15:38, said:

Spuneti-mi parerea voastra. Din experienta proprie de preferat. Specificatiile le-am vazut si eu pe net, dar pana nu le testezi personal nu le vezi valoarea. Vreau sa iau unul dintre astea doua si nu m-am hotarat care.
CAUTA SA LE VEZI IN SHOWROOM-URI ! DUTE CU UN STICK CU FILM 3D SI TE LAMURESTI !

#10
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005
Lent

 ebin_os, on 23rd October 2011, 10:33, said:

sal, dupa explicatile tale, detasezi mult LG`ul , fata de sony , samsung, etc, cei cu ochelari activi, dar cum iti explici pretul ridicat celor cu ochelari activi fata de LG, .. ca sunt aproape dublu mai scumpe
Pai este normal ca niste ochelari care au in componentq circuite electrice, baterii, geam de sticla etc sa fie mult mai scumpi fata de niste ochelari simpli din plastic care au un film polarizat in loc de  lentila. Pretul ochelarilor polarizati este de 10 lei. Cei activi in jur de 200 si ma refer la ochelrii activi tot de la LG, de la plasme. Daca are un pret mare ni inseamn neaparar ca e si mqi bun ;)

#11
remav

remav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.10.2007
Salut, eu am optat pentru LG pasiv. Singurul mare minus la LG este sunetul DTS, nu il decodeaza, daca vrei sa te uiti direct pe el la un HD nu poti, trebuie sa faci o comversie, care nu dureaza f mult, aprox 15 min, din DTS in DD AC3. In rest totul e super, merge impecabil, calitate f buna la imagini atat 2D cat si 3D. Nu sunt pierderi de rezolutie cum am mai citit pe alte forumuri, nu pierzi nimic nimic, contrast f bun, culori vii, nu ai flicker, ghosting sau crosstalk, am tv cam la 3 m de mine. 2D la 3D nu e la fel cum este un film 3D, dar e ok, sunt emisiuni care se vad misto. Calitatea se vede cel mai bine la filmele 3D de cinema, luate de pe torrenti, sincer se vede chiar ca la cinema, doar marimea ecranului face diferenta, dar efectul si calitatea e aceeasi. Videoclipurile de pe youtube 3D nu au aceeasi calitate, dar se vad bine si alea. Sincer cared ca tehnologia pasiva va fi viitorul, pana se va imbunatatii tehnologia 3D fara ochelari. Cine mai sustine ca sunt pierderi de rezolutie sa faca testul urmator, daca are unde, sa ruleze un material 3D si daca poate sa modifice fontul la subtitrare cat mai mic posibil, daca teoria ca rezolutia pe verticala e la jumate atunci fonturile mici se vor vedea f prost, ceea ce nu e cazul la acest TV. Se vede chiar mai bine decat la un TV activ. Nu contest ca la cele active nu se vede bine, dar costul, plus cateva minusuri le fac sa fie in urma la cele cu tehnologie pasiva.
Sper ca am fost de folos cuiva.

#12
bogdangardin

bogdangardin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2007
Salut Baieti,

Eu am achiztionat de curand Samsung 40d6500, in principiu sunt mega multumit de el, daca iei un film 3d se vede genial are 2 perechi de ochelari in cutie sunt foarte ok.
Imaginea e impecabila se misca foarte ok din punct de vedere al navigarii pe net and stuff.
Un minus probabil pentru toate televizoarele cu Wireless si net/Web browser este faptul ca ai nevoie de o telecomanda cu touch sau daca ai un smart phone totul e cool.

Inca nu am descoperti tot ce poate sa faca dar pana acum il pot recomanda cu caldura.
Pretul intredevar este piperat, eu am reusit sa il iau cu Black Friday de la emag cu 3400 ceea ce e destul de ok avand in vedere ca peste tot e in jur de 3800; nu m-am riscat sa il iau de la noname gen Hi-fistore.ro sau chestii de genu pentru ca nu stiu ce produse au cum e cu garantia and stuff. La Emag stiu ca e totul ok .


Anyway, bafta; eu recomanda sincer Samsung sau SOny , LG si restu nu m-au convins nici o data.

#13
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 bogdangardin, on 28th November 2011, 17:17, said:

Salut Baieti,

Eu am achiztionat de curand Samsung 40d6500, in principiu sunt mega multumit de el, daca iei un film 3d se vede genial are 2 perechi de ochelari in cutie sunt foarte ok.
Imaginea e impecabila se misca foarte ok din punct de vedere al navigarii pe net and stuff.
Un minus probabil pentru toate televizoarele cu Wireless si net/Web browser este faptul ca ai nevoie de o telecomanda cu touch sau daca ai un smart phone totul e cool.

Inca nu am descoperti tot ce poate sa faca dar pana acum il pot recomanda cu caldura.
Pretul intredevar este piperat, eu am reusit sa il iau cu Black Friday de la emag cu 3400 ceea ce e destul de ok avand in vedere ca peste tot e in jur de 3800; nu m-am riscat sa il iau de la noname gen Hi-fistore.ro sau chestii de genu pentru ca nu stiu ce produse au cum e cu garantia and stuff. La Emag stiu ca e totul ok .


Anyway, bafta; eu recomanda sincer Samsung sau SOny , LG si restu nu m-au convins nici o data.
Te felicit pt achizitie! ;)

#14
djhojd

djhojd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.03.2007
Inainte de achizitie (acum 6 luni) si eu am fost intr-o mare dilema, nu stiam care din cele doua sa aleg, eram fan LG dar fiind vorba de o gramada de bani am zis sa las deoparte partea sentimentala :), o luna intreaga m-am tot informat, am comparat si am citit forumuri (pe vremea aia nu erau FOARTE multe discutii care sa ma ajute) pana la urma am ales Samsung 40D6500 deoarece:
1) nu ma intereseaza prea mult filmele 3D, tinand cont ca ma voi uita la filme normal nu am luat in calcul nimic legat de partea de 3D, ii clar ca cei de la LG au facut o treaba mai buna si mai ieftina in privinta asta
2) ca si tehnologi, performante si restu sunt foarte asemanatoare deci nu prea am inclinat balanta in nici o parte
3) Design - http://fara.redirect/SEnKr unul din lucrurile care a inclinat balanta a fost rama subtire a Samsungului si metoda de prindere pe perete
4) faptul ca voi achizitiona si un 5.1 tot de la samsung pentru a beneficia de sunet DTS sau macat orice alt 5.1 (telecomanda de la sistem se poate folosi pentru a control si TV ul)
5) aplicatia de pe un smartphone cu care poti controla complet televizorul si naviga pe web

Ce pot spune este ca prefer sunet DTS in schimbul 3D ului si senzatia traita cu acest sunet este mult mai interesanta decat sa-l vad 3D
Nu cred ca exista cineva sa zica: "CEL mai bun dintre ele este ..... " cred ca cel mai bun este acel care iti satisface nevoile :)

PS: acum sunt fan Samsung :D

Edited by djhojd, 14 December 2011 - 14:18.


#15
sorint87

sorint87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2007
O sa vreau si eu sa cumpar tv ul Samsung ue40d6500 in perioada Craciunului , sperand la niste preturi mai bune .A cumparat cineva de la  hifistore sau plasme-lcd.ro ? La aceste magazine este in jur de 3250 ron ..fata de alte magazine unde sare de 3700  , multumesc.

*Daca aveti alte sugestii de magazine le astept.

#16
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 sorint87, on 18th December 2011, 14:36, said:

O sa vreau si eu sa cumpar tv ul Samsung ue40d6500 in perioada Craciunului , sperand la niste preturi mai bune .A cumparat cineva de la  hifistore sau plasme-lcd.ro ? La aceste magazine este in jur de 3250 ron ..fata de alte magazine unde sare de 3700  , multumesc.

*Daca aveti alte sugestii de magazine le astept.
plasme-lcd e OK !Si livreaza repede !Eu am comandat la ora 13:00 si a doua zi 12:00 era la usa !

Edited by CIPRIAN44, 18 December 2011 - 18:42.


#17
sorint87

sorint87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2007

 CIPRIAN44, on 18th December 2011, 18:41, said:

plasme-lcd e OK !Si livreaza repede !Eu am comandat la ora 13:00 si a doua zi 12:00 era la usa !


merci Ciprian .

#18
amazing

amazing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.11.2006
As vrea sa achizitionez Samsung 40d6500 Insa as am o nelamurire. Bugetul deja depaseste scula care vrea sa o achizitionez si m-ar interesa daca se pot vedea filme 3d pe acest TV cu ochelari pasivi red-cyan. Ochelarii momentan mi se par exagerat de scumpi, mai ales ca as avea nevoie de 4-5 perechi.
Doresc sa achizitionez acest TV mai mult pentru vizionare filme de pe torrenti (mkv, etc), daca ii dau semnal din notebook pe hdmi anaglyph voi putea viziona 3d cu respectivii ochelari red-cyan (sau oricare alta combinatie)
Ma mai intereseaza si daca se poate modifica fontul subtitrarii filmelor (dimensiune, culoate)
Va multumesc anticipat.

Edited by amazing, 30 December 2011 - 09:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate