Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Bransare apa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
violetacostache

violetacostache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2010
Am cumparat acum doi ani un teren pe care am construit o casa.In momentul cand am sapat pentru gard am dat de teava de apa despre care am aflat ca este acolo de cativa ani,din momentul cand s-a schimbat instalatia stradala si se pare ca fostul proprietar s-a racordat.....habar n-am daca legal sai ilegal,pentru ca nu exista contract sau apometru. Vecinii spun ca racordul e facut de cei care au tras teava pe strada si ca atunci au schimbat racordul cam la toata lumea. Suna intortocheat :) .
Intrebarea mea este : cum procedez? Acum o saptamana am facut cerere de bransare pentru a face proiect si tot tacamul. N-ar trebui sa ii anunt ca exista deja un racord si sa inchei direct contract? Ce ma sfatuiti?

#2
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 violetacostache, on 4th July 2011, 13:15, said:

Intrebarea mea este : cum procedez? Acum o saptamana am facut cerere de bransare pentru a face proiect si tot tacamul. N-ar trebui sa ii anunt ca exista deja un racord si sa inchei direct contract? Ce ma sfatuiti?

Dar teava unde ajunge?
Nu exista un camin?
Oricum, mergi si vorbeste cu cei de la apa si le spui ce ai gasit, le lasi si scris.
Sa vina sa vada, sa te conectezi direct, fara alte sapaturi...

#3
violetacostache

violetacostache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2010

 stuiberv, on 4th July 2011, 12:41, said:

Dar teava unde ajunge?
Nu exista un camin?
Oricum, mergi si vorbeste cu cei de la apa si le spui ce ai gasit, le lasi si scris.
Sa vina sa vada, sa te conectezi direct, fara alte sapaturi...
Exista un camin (mai exact o tentativa pentru ca a fost astupat cu pamant de .....Dumnezeu stie cat timp....) iar teava este cam la 1-2 m de gard(gardul dinspre strada). Are un fel de robinet dar cu dop. Mi-e teama sa nu considere ca noi ne-am legat ilegal,desi se vede ca terenul este neumblat in zona dintre teava asta si coloana lor stradala. Noi am dat de ea cand am sapat sa facem gard intre noi si vecinul,iar teava este aproape de razor. Pe terenul asta nu a fost niciodata o constructie,doar teren pe care cei dinainte cultivau legume,desi sunt case si in stanga si-n dreapta.
Exista riscul ca la cum se lucreaza in Romania sa ma trezesc cu cine stie ce amenda?

#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Este posibil ca teava sa fie amplasata acolo chiar de cei care au facut alimentarea cu apa.
In majoritatea proiectelor de apa am vazut ca atunci cad se baga teava principala se executa si racordurile "pana la limita de proprietate".

#5
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 gabian22, on 6th July 2011, 10:52, said:

Este posibil ca teava sa fie amplasata acolo chiar de cei care au facut alimentarea cu apa.
In majoritatea proiectelor de apa am vazut ca atunci cad se baga teava principala se executa si racordurile "pana la limita de proprietate".
Cheama un expert autorizat ISC si Min Justitie sa intocmeasca o expertiza si poate si Inspectia in Constructii de la Primarie.
Sau direct cu o ciocolata la Apa Nova, ea este intre 7oo si 1000 de lei, in ea intra si contoarul pus de ei.
Daca vrei sa fi mai catolic decat Papa, este mai scump.

#6
violetacostache

violetacostache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2010
Multumesc mult pentru raspunsuri si la fel si pentru ironii (sunt constructive uneori).Voi face un drum la Compania de apa si ma lamuresc. Va tin la curent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate