Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

ce boala poate fi si asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
virfurile ,adica frunzele din virf au capatat o forma ciudata??/
sint chircite .ascutite ,ce mai e si asta ?????

#2
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
aceste instantanee sunt supraexpuse si prost focalizate... esti un fotograf deplorabil.

ontopic: n-au nimic, lasa-le asa ca o sa iasa rosii babane.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
asta nu e aria foto-pro, pentru ce vrea sa arate sunt foarte bune pozele.
ar fi culmea sa stai sa pozezi artistic frunze de tomate

#4
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
pai tocmai aia era ideea, ca nu e fotografie artistica ci fotografie documentar... iar daca tu poti sa vezi unde sunt varfurile rasucite in pozele alea, esti adevarat.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
poate pentru el sunt rasucite, pentru noi sunt normale
deci alarma falsa

#6
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Si eu zic ca frunzele tale (ale tomatelor) sunt ok!
Ori esti tu prea "perfectionist", ori nu se observa "ceva patologic" in poze!

Ingrijeste corect tomatele tale si bucura-te de roadele lor!

Daniel

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aparatul a fost setat pe auto,daca el nu stie sa faca pozele cum trebuie asta e problema lui eu doar am apasat butonul.
si binenteles ca nu stiu sa fac poze ca doar nu oricine face poze fara sa invete inainte.
dar totusi eu cred ca in prima poza se vede cum frunzele din virf sint cam chircite si ciudate fata de cele de dedesupt.
cred ca au ceva.

#8
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 19.05.2002

View Postsilesax, on 23rd June 2011, 22:18, said:

aparatul a fost setat pe auto,daca el nu stie sa faca pozele cum trebuie asta e problema lui eu doar am apasat butonul.
si binenteles ca nu stiu sa fac poze ca doar nu oricine face poze fara sa invete inainte.
dar totusi eu cred ca in prima poza se vede cum frunzele din virf sint cam chircite si ciudate fata de cele de dedesupt.
cred ca au ceva.

Si eu vad o rasucire(foto1)...dar nu stiu ce poate fi.Caldura,Soarele...!?Nu pare boala.
Lasa aparatul setat pe auto dar vezi ca trebuie sa ai si optiunea Macro-de obicei este o floare mare...apasa pe buton si
poti face poze de aproape(20-50 cm).Apoi apesi si se dezactiveaza.
O sa se vada mai bine.

#9
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salut. Din cate vad in poze, eu cred ca poate fi vorba despre:

1.Stolburul tomatelor (Potato stolbur MLO)
Boala se manifestă în toate fazele de vegetație, în funcție de momentul producerii infecției. Primele simptome se manifestă prin ingalbeniri marginale ale frunzelor tinere, în timp ce nervurile capătă o nuanță violacee. Plantele bolnave se recunosc prin frunzișul sărăcăcios și poziția mai erectă a lăstarilor, frunzelor și inflorescențelor. Florile formate după infecție rămân sterile iar deja legate la apariția bolii rămân  mici și când se coc au o culoare portocalie.
Masuri de prevenire si combatere:
- in scopul distrugerii focarelor de infecție se vor lua măsuri de distrugere a volburei, care este buruiana purtătoare de virus și a insectelor vectoare. Pentru aceasta se vor efectua tratamente în culturile plantelor gazdă cu insecticide de mare eficacitate
- cultivarea de soiuri si hibrizi cu rezistenta la stolbur.

2.Virusul mozaicului castravetilor sau filozitatea la tomate (Marmor cucumeris Holmes)
Virusul mozaicului castraveților este o boală ce se întâlnește mai rar tomatele din sere dar frecventă în câmp unde se produc infecții puternice, mai ales în culturile târzii de tomate. Frunzele plantelor atacate, devin filiforme prin reducerea suprafetei foliolelor, capatand aspectul de feriga, boala fiind cunoscută și sub numele de  ”boala frunzelor de feriga la tomate”. De asemenea pe marginea frunzelor sau in apropierea nervurilor apar pete galbui, cu aspect mozaicat. Productia acestor plante este mult diminuata sau chiar pierduta.
Masuri de prevenire si combatere:
- pentru prevenirea infecțiilor cu acest virus se recomandă evitarea cultivării castraveților în aceleași sere cu tomate și ardei
- in câmp se vor amplasa culturile de cucurbitacee și alte plante susceptibile la atac, izolat de culturile de tomate
- se recomanda cultivarea si soiuri rezistente
- se vor folosi numai seminte de la plante sanatoase sau tratate termic si chimic
- plantele din cultura, care prezinta simptomele bolii, trebuie distruse imediat
- resturile vegetale se strang si se ard.

...deci conteaza foarte mult ce cultura ai avut inainte de plantarea rosiilor.
Ai facut o dezinfectie a plantelor inainte de plantare ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate