Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#3673
PeterCook

PeterCook

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.03.2011
Salutare tuturor. Ieri m-am intors si eu din Turcia, de la Ozdere si, intrucat nu gasisem mare lucru pe forum si imi era la indemana am plecat pe traseul Silistra - Dulovo - Hitrino - Shumen - Varbitsa - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli etc. Sfatul meu: STERGETI acest traseu din GPS-uri, de pe harti, din intentiile voastre = APOCALIPSA soselor. M-am intors pe Ruse - Giurgiu si e mare diferenta (chiar daca si de kilometrii pt. mine, dar decat sa rupi masina si sa-ti urce tensiunea ...). La turci sosele sunt OK, chiar daca se lucreaza tare si se circula pe un singur sens se circula, nu sunt blocaje. Am ramas impresionat de Izmir pe care l-am traversat prin centru (nu am avut chef sa caut card KGS si m-am riscat) si pot spune ca am mers de 100 de ori mai bine ca in Bulgaria - viteza medie 60-70 km/h, bulevard cu minim 2 benzi, separate ca pe autostrada cu scuar cu bare de protectie si plante pe mijloc, nu exista blocaje, nu te sicaneaza nimeni in trafic - SUPER. Opriri am avut la dus la Kucukkuyu - hotel Aydin (OK, dar au cam incercat sa ma fure si nu le-a mers) si la intoarcere la Edirne - hotel Simsek (chiar la intrare, are 3 stele, e OK, un pic cam scump, dar decat sa intri in mahalaua orasului unde sunt majoritatea hotelurilor mai bine aici). Toate cele bune si multumiri celor care posteaza pe acest forum.
PS 1 Turcii sunt parteneri de trafic nesimtiti, nu "flesuiesc" decat foarte rar cand sunt radare si militienii lor fac discriminari - eu am "donat" 50 euroi in timp ce turcalaul dupa care ma tineam a trecut bine merci.
PS 2 Propun infiintarea unei asociatii a soferilor romani care sa dea in judecata statul Bulgar pt. sosele pe care le au si pt. ca cea mai mare grija a lor e sa le platesti rovigneta (am glumit ... sau poate ca nu ...).

#3674
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View PostJidanu, on 30th June 2011, 05:47, said:

La iesirea din orasul Antalia faci stanga pe D87 si mergi pana in Denizli.Ajuns in Denizli,in centrul orasului unde este un rond mare,faci dreapta spre Pamukale.Dupa ce pleci din Pamukale,nu mai intri in Denizli,faci dreapta pana in oras pe centura,reintri pe D87 pana in Aydin iar de aici,autostrada spre Izmir si in continuare pe drumul obisnuit.Si noi facem traseul asta dar invers,Canakkale-Izmir-Aydin-Denizli-Pamukale-Antalia.Drum bun va doresc
Multumesc pentru info

#3675
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.02.2009

View PostPeterCook, on 30th June 2011, 10:33, said:

Salutare tuturor. Ieri m-am intors si eu din Turcia, de la Ozdere si, intrucat nu gasisem mare lucru pe forum si imi era la indemana am plecat pe traseul Silistra - Dulovo - Hitrino - Shumen - Varbitsa - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli etc. Sfatul meu: STERGETI acest traseu din GPS-uri, de pe harti, din intentiile voastre = APOCALIPSA soselor. M-am intors pe Ruse - Giurgiu si e mare diferenta (chiar daca si de kilometrii pt. mine, dar decat sa rupi masina si sa-ti urce tensiunea ...). La turci sosele sunt OK, chiar daca se lucreaza tare si se circula pe un singur sens se circula, nu sunt blocaje. Am ramas impresionat de Izmir pe care l-am traversat prin centru (nu am avut chef sa caut card KGS si m-am riscat) si pot spune ca am mers de 100 de ori mai bine ca in Bulgaria - viteza medie 60-70 km/h, bulevard cu minim 2 benzi, separate ca pe autostrada cu scuar cu bare de protectie si plante pe mijloc, nu exista blocaje, nu te sicaneaza nimeni in trafic - SUPER. Opriri am avut la dus la Kucukkuyu - hotel Aydin (OK, dar au cam incercat sa ma fure si nu le-a mers) si la intoarcere la Edirne - hotel Simsek (chiar la intrare, are 3 stele, e OK, un pic cam scump, dar decat sa intri in mahalaua orasului unde sunt majoritatea hotelurilor mai bine aici). Toate cele bune si multumiri celor care posteaza pe acest forum.
PS 1 Turcii sunt parteneri de trafic nesimtiti, nu "flesuiesc" decat foarte rar cand sunt radare si militienii lor fac discriminari - eu am "donat" 50 euroi in timp ce turcalaul dupa care ma tineam a trecut bine merci.
PS 2 Propun infiintarea unei asociatii a soferilor romani care sa dea in judecata statul Bulgar pt. sosele pe care le au si pt. ca cea mai mare grija a lor e sa le platesti rovigneta (am glumit ... sau poate ca nu ...).


imi poti spune si mie care este calitatea drumului intre Silistra si Shumen?

Multumesc

#3676
dunn2dunn

dunn2dunn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.06.2011
salutare
in noaptea de 21 spre 22 august plec catre kemer, traseul buc-ruse-razgrad-targoviste-omurtag-....-hamzabeyli-edirne-istambul-adapazari- kutahya-burdur-kemer
plec prima oara cu masina, drumul vreau sa-l fac din 2 bucati, sa dorm undeva o noapte, asa ca vreau sa intreb, in cazul in care nu fac rezervare la cazare, oare gasesc ceva pe traseu (eu as vrea sa merg in prima zi pana la Kutahya si acolo sa fac popas)
multumesc

#3677
adriano67

adriano67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.05.2009

View Posteumorocanosul, on 30th June 2011, 11:36, said:

imi poti spune si mie care este calitatea drumului intre Silistra si Shumen?

Multumesc
Am fost si eu pe Silistra-Dulovo-Isperih -Razgrad-Targoviste-Kotel-etc de curind si m-am intors pe pe partea aceasta cu Silistra -Shumen - e rau pe cam 1/3 din traseu, gauri multe.Cit priveste Shumen-Varbitsa-intersectia Petolachkata  am scris de mii de ori n-o luati pe acolo.Silistra-Dulovo-Isperih e in constructie , e jale, abia la anul va fi buna de mers.Daca insisti Silistra-Shumen singura optiune cit de cit buna e sa faci la Pristoe la stinga prin Kaolinovo si Tsarev Brod-, apoi spre Targoviste, dar tot prinzi drum bombardat intre Zagoriche-Branichevo.Eu am mers pe toate partile din Silistra - drumurile vor fi intr-o stare cit de cit buna abia la anul.Daca vrei potio sa faci Silistra-Dobrich-Varna-Burgas-Malko Tarnovo (si aici prinzi pe ultima portiune spre granita jale ).Asa ca anul acesta cel putin iesirea prin Silistra spre Turcia\Grecia nu e de folosit - doar daca o iei prin Dobrich.Mai vedem la anul.

Edited by adriano67, 30 June 2011 - 11:54.


#3678
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View Postdunn2dunn, on 30th June 2011, 09:16, said:

salutare
in noaptea de 21 spre 22 august plec catre kemer, traseul buc-ruse-razgrad-targoviste-omurtag-....-hamzabeyli-edirne-istambul-adapazari- kutahya-burdur-kemer
plec prima oara cu masina, drumul vreau sa-l fac din 2 bucati, sa dorm undeva o noapte, asa ca vreau sa intreb, in cazul in care nu fac rezervare la cazare, oare gasesc ceva pe traseu (eu as vrea sa merg in prima zi pana la Kutahya si acolo sa fac popas)
multumesc
anul trecut am dormit la Kutahya, gasesti camere si fara rezervare, am gasit chiar in centru cu 35$ pe noapte cu MD inclus, dar conditiile de dormit au fost de tot rahatul (am fot nevoit sa invelesc perna intr-un tricou ca sa pot dormi) oricum erau mai bune decat cele pe care le gasisem la inceput cu 10 Euro (cadeau tavanele pe noi). Unii dintre prietenii nostri au dormit la Hilton Garden Inn (pe strada principala in centru pe dreapta) cu 60 euro pe camera (fara MD care este de 10 EU) a fost foarte OK. Anul acesta o sa stam toti Hilton Garden Inn cu rezervare.
Am inteles ca mai exista un hotel destul de bunicel pe la iesirea din Kutahya spre Antalya parca Grand Cinar cu preturi putin mai mici si cu conditii ok

#3679
dunn2dunn

dunn2dunn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.06.2011
[quote name='sarojna' date='30th June 2011, 15:01' post='10099049']
anul trecut am dormit la Kutahya,
multam. poti sa-mi dai ceva detalii de anul trecut? cut timp ati facut de la vama turca de la hamzabeyli pana la kutahya? si apoi pana in antalya?

#3680
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.02.2009

View Postadriano67, on 30th June 2011, 12:47, said:

Am fost si eu pe Silistra-Dulovo-Isperih -Razgrad-Targoviste-Kotel-etc de curind si m-am intors pe pe partea aceasta cu Silistra -Shumen - e rau pe cam 1/3 din traseu, gauri multe.Cit priveste Shumen-Varbitsa-intersectia Petolachkata  am scris de mii de ori n-o luati pe acolo.Silistra-Dulovo-Isperih e in constructie , e jale, abia la anul va fi buna de mers.Daca insisti Silistra-Shumen singura optiune cit de cit buna e sa faci la Pristoe la stinga prin Kaolinovo si Tsarev Brod-, apoi spre Targoviste, dar tot prinzi drum bombardat intre Zagoriche-Branichevo.Eu am mers pe toate partile din Silistra - drumurile vor fi intr-o stare cit de cit buna abia la anul.Daca vrei potio sa faci Silistra-Dobrich-Varna-Burgas-Malko Tarnovo (si aici prinzi pe ultima portiune spre granita jale ).Asa ca anul acesta cel putin iesirea prin Silistra spre Turcia\Grecia nu e de folosit - doar daca o iei prin Dobrich.Mai vedem la anul.

multumesc frumos.

#3681
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
multam. poti sa-mi dai ceva detalii de anul trecut? cut timp ati facut de la vama turca de la hamzabeyli pana la kutahya? si apoi pana in antalya?
[/quote]
de la vama bulg-turca am plecat pe la 12.00 si pe la 19.00 intram in Kutahya, asta cu vre-o 2 opriri de vre-o 1.5 ore in total si in conditiile in care am prin aglomeratie prin Istambul.
Anul acesta vreu sa plec mai devreme ca sa nu prin aglomeratia inainte de a traversa Bosforul.
De la Kutahya am plecat pe la 8.30-9.00 si pe la 14.30 deja faceam baie in piscina hotelului Miracle din Lara, in conditiile in care am traversat orasul Antalya (mergand pe varianta Burdur-ului) si am mers normal fara sa depasesc viteza de 120 km/ora cu o oprire de vre-o ora pentru o cafea pe la un PECO BP.

#3682
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Maine dimineata, in jur de ora 10:30 o sa fiu in vama bulgara. DAca mai pleaca cineva , lasati un PM .
Cred ca merg pe drumul 5 ->  55, daca-mi gasesc vreun partener de drum pe o ruta pe care o stie cu siguranta , o iau dupa el :)

M-o ajuta statia CB cu ceva pe drum ?

#3683
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Posttak30ver, on 30th June 2011, 17:15, said:

Maine dimineata, in jur de ora 10:30 o sa fiu in vama bulgara. DAca mai pleaca cineva , lasati un PM .
Cred ca merg pe drumul 5 ->  55, daca-mi gasesc vreun partener de drum pe o ruta pe care o stie cu siguranta , o iau dupa el :)

M-o ajuta statia CB cu ceva pe drum ?
Cel putina pana la Giurgiu, dar si mai incolo mai auzi discutii in trafic. E folositoare. Am fost de Rusalii la bulgari, si pana la Razgrad mai discutau soferii de tir.

#3684
danutzu_2910

danutzu_2910

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2010
sarojna
Da, e Grand Cinar, are demipensiunela 26euro/pers/zi

Si acum stiri la cald despre multdiscutatul traseu ruse - razgrad - tirgoviste... etc (traseu facut de mine azi).
atentie si la iesirea din ruse e o zona cu probleme
- portiunea razgred -tirgoviste: sunt unele zone cu gropi, unele zone peticite. Pentru cei care stiutraseul, la intersectia 49 cu 51 unde sunt ... vestitele santuri se lucreaza la un mare sens giratoriu...(poate scapam de santurile alea..). Mai mult ca sigur merita ocolul Pina aproape de shumen si apoi pe E772 pina la tirgoviste.. (cel putin asa o sa fac la intoarcere...)
- centura Yambol... si aici e dezastru... nu 100%  dar trebuie mers cu atentie... Aproape de final e o zona nasoala... Ca varianta se poate merge pe centura mica sau prin oras..
- centura Elhovo... si aici dezastru... tot spre finalul centruri... daca nu esti atent iti rupi masina... sau cel putin deformezi jantele...
Reamntesc mare atentie la denivelarile artificiale  care sunt im majoritatea oraselor/satelor tranzitate. sunt semnalizate... nu ignorati marcajele de atentionare si limitele de viteza...
Odata scapati de calvarul drumului din Bulgaria, urmeaza "deliciul" drumurilor din Turcia.... Ce putin pentru mine, care in momentul de fata sunt in Bilecik, si de la Edirne pina aici am mers snur.... autostrada + drum expres...

Maine o continui catre Antalya apoi catre Belek....

In vama turca .. am fost singur.... am trecut in 10 min max....

Edited by danutzu_2910, 30 June 2011 - 18:52.


#3685
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttak30ver, on 29th June 2011, 15:50, said:

@eusebiue : in principiu se tine drumul 55, este cumva semnalizat prin indicatoare ? Ma gandesc sa o iau pe acest traseu daca zici ca e asa liber, am si statie pe masina ( sper sa ma ajute ) , suntem 2 masini , gps updatat , o sa imi scot si o harta si indicatiile tale .

Mersi .

Nu, nu exista semnalizare...este aproape 0. Dar, cu GPS-ul setat cu puncte intermediare, n-ai cum sa dai gres. Singurele puncte mai sensibile care necesita atentie sunt la:
- Iesirea din Nova Zagora, trebuie sa faci stanga spre Radevo
- In Polski Gradets NU se vireaza la stanga ci se merge inainte-putin dreapta (GPS-ul a avut intentia sa ma trimita la stanga, dar mi-am dat seama ca nu este in regula, drumu-i rupt)

De asemenea, la intoarcere, la intersectia de 5 drumuri de dupa Dripchevo, GPS-ul vroia 45 grade dreapta, dar NU parasii drumul principal pe care esti (si care-i ca oglinda, fata de celelalte care se vad rupte).

Statia nu prea te ajuta, la dus eventual intalnesti "colegi" pana la Byala, la intoarcere la fel. La dus am mai intalnit un TIR romanesc aproape de Veliko Tarnovo. Este in schimb foarte bun sa vorbesti cu colegul de drum. Si noi am fost doua masini si ne-am ajutat foarte mult vorbind intre noi.

PENTRU dacristea
date='29th June 2011, 21:04' post='10094719'

salut!

spune-mi te rog cum e drumul de la oludeniz la patara si daca cumva ai mers mai departe, catre antalya.
sunt doua variante de traseu, insa as vrea cand plec de la oludeniz catre antalya sa vizitez patara,kaputas etc
varianta prin teritoriu e buna  si mai scurta, dar daca e drumul ok as merge pe coasta.


De la Oludeniz la Patara sunt 90Km pe drumul care trece prin Fethiye,  Zorlar si apoi la un sens giratoriu se face dreapta spre Patara - Kas. Drumul este foarte bun, eu am facut pana intr-o ora.
Daca ai timp, merita drumul pe coasta prin Kas (cel mai bun loc pentru diving si snorkeling), Finike, Plaja Olimpos (nu asa impresionanta ca Patara, dar oricum merita), Kemer

Edited by eusebiuvintila, 30 June 2011 - 20:47.


#3686
madatudor

madatudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008

View Posteusebiuvintila, on 29th June 2011, 14:37, said:

Am avut rabdarea de a citii si blogul..si mi-am dat seama de ce-ai spus ca drumu-i facut praf. Ce-ai cautat in Harmanli???? Daca ai fi citit CU ATENTIE acest forum ai fi constatat ca drumul foarte bun este pe E55.
Deci, pentru cei care vor sa-l foloseasca (eu m-am dus si m-am intors pe acest drum in datele de 12.06.2011 si 24.06.2011) drumul corect este :
RUSE - BYALA - VELIKO TARNOVO - GURKOVO - PANICHEREVO (aici atentie, centrul localitatii este pavat cu piatra cubica, cam 2-3km se merge mai incet, nu sunt gropi) - NOVA ZAGORA - MLEKAREVO - NOVOSELETS - RADETSKI (aici atentie, in dreptul termocentralei sunt doua bumpere destul de putin vizibile, la distanta de aproape un km) - POLSKI GRADETS (atentie, dupa intrarea in sat virati usor dreapta NU STANGA, aici sunt cam 3 km de drum mai prost se merge cu max 80km/h) - MADRETS - DRIPCHEVO - MLADINOVO - PASTROGOR - KAPITAN ANDREEVO.
Pe acest drum am facut la dus 4 ore (ploua, nu stiam drumul, nu stiam daca-i circulat, aglomerat, nu stiam de radare) si la intors am facut 3 ore si jumatate.
Am intalnit radare numai pe portiunea RUSE - BYALA, care este o portiune circulata (drumul principal spre SOFIA si frecventat de romanii care merg in Grecia). In rest, N-AM VAZUT NICI UN ECHIPAJ DE POLITIE, NICI LA DUS NICI LA INTORS. Drumul este foarte putin circulat (cu exceptia RUSE-BYALA).Nu prea circula masini mari, nu am intalnit decat doua TIR-uri.
Cunosc drumul prin RAZGRAD - TARGOVISTE - YAMBOL (l-am facut anul trecut), dar n-as mai merge pe el, deoarece este mai sinuos (portiunea KOTEL) si accidentat.
Exista si un dezavantaj, acesta fiind vama, mult mai aglomerata decat Hamzabeyli. Am stat cam o ora in vama la dus si o ora si un sfert la intoarcere.

Despre Turcia:
M-am dus pe traseul EDIRNE - HAVSA - KESAN - KILITBAHIR (cea mai scurta traversare cu ferry, cost 18TL de masina, nu conteaza cati pasageri, sau ce masina) - CANAKKALE - AYVACIK - KUCUKKUYU. Am facut escala la AYDIN MOTEL in Kucukkuyu. Pret: 45 Euro camera pe noapte cu mic dejun si cina pentru trei persoane (doi adulti si un copil 13 ani). Distanta pana in fata la Aydin Motel din Ploiesti: 800Km.
A doua zi: KUCUKKUYU - MENEMEN -  IZMIR - SELCUK (ramasese ceva nevizitat anul trecut) - SOKE (merita oprit la acel Outlet) - MILAS - YATAGAN - MUGLA - MARMARIS . Pentru autostrada am cumparat card KGS la iesirea de la Selcuk, pana in poarta de iesire este o cladire pe dreapta, la un ghiseu se vand carduri. Am luat card cu 20TL (15 TL credit, 5TL cval card). Nu va duceti cu mai multi bani in mana, o sa spuna ca nu are decat de 50TL, cu toate ca de fapt cardul este un blanc pe care-l incarca el cu cati bani ii dati. Am gasit carduri si la statiile Shell , dar erau cu valoare fixa si n-am inteles daca se pot reincarca (nu vorbea nimeni engleza in toata statia).

Pentru cei care au timp si chef sa mai vada cate ceva:
La sfarsitul sejurului din Marmaris, am plecat pe traseul MARMARIS - DALYAN (de vazut delta) - FETHIYE (de vazut mormintele in stanca de la Telmessos) - OLUDENIZ ( de stat la plaja in Laguna Albastra, apa este un vis, dar atentie, toata plaja este cu pietricele si intrarea in apa cam stancoasa. Atat parcarea auto cat si intrarea pe plaja se platesc) - PATARA ( celebra plaja de 18Km lungime este un vis tropical. Veti gasii dune de nisip, broaste testoase, curatenie, liniste. Nu sunt pietre, nu sunt scoici, nu este galagie. Cazarea se face la mici hoteluri sau la pensiuni in satul Gelemis, la aproximativ 2Km de plaja. Preturi negociabile. Exista si un "resort" dar pretul la camere este prohibitiv. Dupa jumatate de ora de negociat am ajuns la suma de 120 Euro /camera tripla cu mic dejun. Camerele sunt foarte frumoase si mari, dar pana la urma m-am cazat la un hotel mic si cochet, cu piscina, la pretul de 25 Euro/noapte camera tripla cu mic dejun. Si, ca sa va faceti o idee despre vecini, erau doua familii de englezi si una de irlandezi care stateau o luna. Mare atentie la tantari, este o balta in apropiere)

Salutare,

Mersi ca ai avut rabdare sa citesti blogul, eu pe forum am citit cat am citit dar totusi sunt 205 pagini la topicul asta in care fiecare e cu varianta lui de traseu si cu parerea lui. De-aia m-am si apucat sa scriu pe blogul ala ca sa fie cumva sintetizate toate chestiile intr-un loc. Ce-i drept...din perspectiva mea dar...poate ajuta.
Prostia oricum a mea a fost dar nu-mi pare rau, macar pot sa va spun cu mana pe inima, ma fratilor nu o luati prin Harmanli. :))  
Foarte fain traseul de retur din ce zici tu, o sa incerc sa ajung pe acolo.

Toate cele bune.


http://nacajitul.blogspot.com/

#3687
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postdanutzu_2910, on 30th June 2011, 18:48, said:

Si acum stiri la cald despre multdiscutatul traseu ruse - razgrad - tirgoviste... etc (traseu facut de mine azi).
........................................................................
Maine o continui catre Antalya apoi catre Belek....
Da-ne si noua cateva repere orare: vamaRO/BG; BG/TR; pod Istanbul; Bilecik, eventuale blocaje in trafic etc, iar apoi de traseul pana in Belek, caci vom ajunge si noi in zona asta , dar in august.

#3688
danutzu_2910

danutzu_2910

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2010
costitz9
Vin si cu reperele orare... Am fost prea obosit si ptr astea..
So: vama giurgiu - ruse ora 5.15 (nu va inghesuiti sa cumparati vinieta de la peco-urile din zona... ca e aglomeratie. La iesirea spre varna, dupa ce se iesie depe centura si se trece pe sub pod, este un OMV pe dreapta unde are viniete... (pret oficial, plata cu card.. etc...)
- vama bulgari - turcia (lesovo - hamza.) ora 10.05, iesire 10.15 !! (pustiu... am fost singur in vama...)
- pod Istabul ora 13.05 (ar fi de precizat ca la 12.40 am trecut pe la punctul de plata unde se termina zona platita) In zona podului, f aglomerat, nu cred sa existe moment al zilei in care sa nu fie aglomerat.
Am intrat pe ultima zona platita a autostrazi la 13.30 (deci 50 min tranzit zona istanbul...)
- Adapazari ora 15.10 (iesirea de pe autostrada spre Bileck)
- Bilecik ora 16.20
Reperele orare includ si pauze decente....
Costuri cu autostrada: zona 1: 6,5 ytl, pod: 3,75 ytl, zona 2: 3,5ytl (card KGS cumparat de anul trecut)

Drumul expres pina in bilecik are 3 zone in lucru unde se circula pe o banda in rest..... e ca in palma.... (nici nu simti ca esti la 130 la ora...)

#3689
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postdanutzu_2910, on 1st July 2011, 05:22, said:

costitz9
Vin si cu reperele orare... Am fost prea obosit si ptr astea..
So: vama giurgiu - ruse ora 5.15 (nu va inghesuiti sa cumparati vinieta de la peco-urile din zona... ca e aglomeratie. La iesirea spre varna, dupa ce se iesie depe centura si se trece pe sub pod, este un OMV pe dreapta unde are viniete... (pret oficial, plata cu card.. etc...)
- vama bulgari - turcia (lesovo - hamza.) ora 10.05, iesire 10.15 !! (pustiu... am fost singur in vama...)
- pod Istabul ora 13.05 (ar fi de precizat ca la 12.40 am trecut pe la punctul de plata unde se termina zona platita) In zona podului, f aglomerat, nu cred sa existe moment al zilei in care sa nu fie aglomerat.
Am intrat pe ultima zona platita a autostrazi la 13.30 (deci 50 min tranzit zona istanbul...)
- Adapazari ora 15.10 (iesirea de pe autostrada spre Bileck)
- Bilecik ora 16.20
Reperele orare includ si pauze decente....
Costuri cu autostrada: zona 1: 6,5 ytl, pod: 3,75 ytl, zona 2: 3,5ytl (card KGS cumparat de anul trecut)

Drumul expres pina in bilecik are 3 zone in lucru unde se circula pe o banda in rest..... e ca in palma.... (nici nu simti ca esti la 130 la ora...)
Multumesc, cred ca informatiile sunt de luat in calcul, foarte utile pentru mine si multi de pe forum.
Concediu placut in continuare si te asteptam cu detalii si pentru Bilecik- Belek, etc.

#3690
danutzu_2910

danutzu_2910

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2010
costitz9
Multumesc!
Deja sunt cazat Limak Atlantis, Belek).
Reperele orare de la Bilecik pana in Belek sunt simple, am plecat la ora 8 fix si la 14.20 intram pe poarta hotelului.Am facut o pauza de 25 min pentu masa. Am mers pe varianta Isparta, ca sa nu fiu nevoit sa taversez Antalya in miez de zi... si aglomeratie.
De mentionat ca panala Isparta se merge pe drum expres (2 benzi pe sens) siciteva zone in lucru cu circulatia deviata pe sensul celalalt.. (predominant am mers cu 130 -150 km/h.. De la Isparta se schimba treaba, se merge pe o banda..... a fost relativ liber.... Daca intilnesti tir-uri.... se pot depasi....
Daca mai sunt intrebari.. raspund cu placere...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate