Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Robot in romana

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Salut, am tradus si eu baza de date a unui robot in romana,l-am atasat, si daca puteti sa-l testati, adica sa vorbiti cu el, sa-mi spune-ti opinii(ex: l-am intrebat x si mi-a raspuns y, nu a raspuns bine, ar fi trebuit sa spuna z) de asemenea ati putea sa arhivati si sa atasati folderul Logs din My documents\Verbots(aceasta ar fi cea mai simpla metoda).Aceasta este o varianta alpha, deci nu va asteptati la cine stie ce inteligenta.Alte functii ale acestiu robot: poate citi stirile, poate juca x si 0, piatra-hartie-foarfece, stie capitalele lumii,stie putina chimie(ce simbol are cupru etc, x este simbolul pentru...) matematica:adunare,scadere,impartire,inmultire(doar cu 2 elemente<x+-y), nu stiu programare) si poate invata cate ceva.O alta functie pe care as vrea sa o mai bag:puneti cate injuraturi stiti intr-un fisier text(nu cred ca se pot posta pe forum) si raspunsuri inteligente la acestea, dar sa nu instige la violenta.Eu nu voi fi incontinuu pe forum (adica in unele zile nu pot intra) dar daca doriti sa contribuiti sub orice forma(adica puteti sa imbunatatiti singur baza de date sa-i adaugati lucruri noi) puteti face orice vreti cu acest robot.Acest robot poate rula si in linux cu ajutorul mono (aici e o sursa: http://sourceforge.n.../verbots/files/ ) si daca vreti sa-i adaugati un text-to-speech pentru linux, orice vreti sa adaugati in plus(e scris in c#).Robotul nu poate raspunde la intrebari de genul "am x ani si sunt din romania".(din pacate nu stie nici "am x ani" sau "sunt din x", am nevoie de logurile convorbirilor sa-mi dau seama ce trebuie sa mai bag)

Edited by msmihai, 22 July 2010 - 20:18.
ataseaza sub forma de arhiva si merge


#2
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Iar pentru cei care vor sa editeze sau pur si simplu sa se uite in baza de date, va trebui sa le dau cateva fisiere in plus.Pentru asta trimiteti-mi un e-mail.Chestia cu am x ani, sunt din orasul y abia dupa ce am postat mi-am dat seama si o voi baga in urmatorul update.Puneti-i intrebari despre el, despre dumneavoastra(cunostintele le voi baga mai tarziu,intai sa poata purta o conversatie), verificati daca poata memora ce i-ati spus, daca nu memoreaza sau daca este vreo greseala, va rog sa ma anuntati.

#3
Xoner

Xoner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.07.2010
Interesant! Am sa il testez :) Sa vedem ce poate.As putea sa ma uit si in baza de date?! Interesant chiar foarte!

Edit: Este foarte amuzant :) Chiar as vrea sa umblu prin el,am sa il "dresez bine"  :coolspeak:  Multumim mult!

Edited by Xoner, 22 July 2010 - 20:18.


#4
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
tu ce ai facut efectiv ? robotul ? ai scris cod ? sau ai luat o baza de date si ai tradus-o in romana ?

#5
Xoner

Xoner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.07.2010

View Postmsmihai, on 22nd July 2010, 21:20, said:

tu ce ai facut efectiv ? robotul ? ai scris cod ? sau ai luat o baza de date si ai tradus-o in romana ?


A tradus baza de date :)

#6
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Am reusit sa atasez pana la urma.Dezarhivati si rulati acea instalare.Nu prea mai am timp sa lucrez asa de mult la aceasta baza de date, deci cine vrea sa contribuie(adica sa modifice baza de date, sa-i adauge lucruri noi) o poate modifica.Aceasta este setarea:
Attached File  daniel_bot.zip   5.81MB   226 downloads
iar acestea sunt fisierele care pot fi editate cu Verbot5Editor care se afla in application data\main:
Attached File  daniel_bot.zip   1.23MB   80 downloads.
Pentru cunoscatorii de limba franceza am atasat asta(descarcata de pe forumul verbot,deci nu-i facuta de mine, din cate stiu eu va trebui sa adaugati si accentele):
Attached File  Juliza.zip   1MB   27 downloads

#7
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
pai si daca nu e foarte destept de ce il mai pui aici ?

#8
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View Postmsmihai, on 28th July 2010, 15:33, said:

pai si daca nu e foarte destept de ce il mai pui aici ?
Fiindca e singurul robot (chatbot) in romana

Edited by msmihai, 28 July 2010 - 15:27.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Si asta ii da dreptul sa fie in The Best Of
Daca nu este 90% functional, nu-si are rostul.

Inca nu este foarte destept, daca mai vrea sa ma mai ajute cineva ...
Hotaraste-te! Te lauzi sau ceri ajutor.

faptul ca este in romana, ma-ncalzeste mai putin ...
Romana, la majoritatea internautilor se reduce la [i]dkt, ksa, nush, jtiu, bn, nb, shit&co

back-to topic
NumeDeCod HyperIM

Edited by MarianG, 07 August 2010 - 10:43.


#10
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Deocamdata este singurul robot in romana.Deoarece am lucrat numai eu la acest robot, este cel mai bun din categoria lui, deoarece nici macar nu are concurenta.

#11
KoBrA09

KoBrA09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.12.2009
Primesc o eroare cam lunga...the XML file could no be loaded....cu multe scripturi etc mai exact primesc 2 tot cu XML
EDIT: Inca o eroare la inceput...Problem loading agent

Edited by KoBrA09, 09 August 2010 - 20:38.


#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postauryke, on 7th August 2010, 12:16, said:

Deocamdata este singurul robot in romana.Deoarece am lucrat numai eu la acest robot, este cel mai bun din categoria lui, deoarece nici macar nu are concurenta.
Nu te supara, dar nici tu nu ai concurenta in numarul de greseli de sintaxa in limba romana :notangel:


Apropo, nici macar nu ai facut tu ceva la aplicatia aia, poate doar ai impachetat-o pentru install shield


Eu am folosit 2 programe de pe aceasta arie inafara de cele facute de mine:
1. Hyper IM - Foarte util, pacat ca nu se impaca cu multimess-ul (sau cel putin versiunile vechi nu se impacau).
2. Yahoo Messenger Tweaker

Edited by msmihai, 10 August 2010 - 08:59.
fara cuvinte urate


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postauryke, on 7th August 2010, 12:16, said:

Deocamdata este singurul robot in romana.Deoarece am lucrat numai eu la acest robot, este cel mai bun din categoria lui, deoarece nici macar nu are concurenta.

Quote

am tradus si eu baza de date a unui robot in romana

Tu nu ai muncit deloc la robot, ci doar la baza de date. Prin urmare nu ii recunosc nominalizarea in aceasta sectiune.

#14
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMarianG, on 10th August 2010, 12:04, said:

Tu nu ai muncit deloc la robot, ci doar la baza de date. Prin urmare nu ii recunosc nominalizarea in aceasta sectiune.

cred ca s-a autonominalizat  :rolleyes:

#15
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View PostKoBrA09, on 9th August 2010, 21:36, said:

Primesc o eroare cam lunga...the XML file could no be loaded....cu multe scripturi etc mai exact primesc 2 tot cu XML
EDIT: Inca o eroare la inceput...Problem loading agent
Scuze de intarziere, am fost plecat de acasa, fara net.Intai vezi ca daca ai windows 7 va trebui sa instalezi asta: http://support.micro...f...168&kbln=ro .Daca n-ai windows 7 poti trece peste asta, si te duci in c:\tts si instalezi toate acele programe in ordinea lor:intai 1 apoi 2 si 3.Daca nu merg e inseamna ca ai un windows gamers edition si sunt scoase componente importante(pentru rularea robotului).Sper ca pana in noiembrie sa termin ceea ce mi-am propus:personalitatea(nu-i vorbiti urat ca nu mai vorbeste el cu voi, mai multe cunostinte si sper sa-i pot adauga<imi va lua foarte mult timp> ceva care sa memoreze subiectul si actiunea conversatiei<de ex. Sorin pleaca la mare.Sorin e subiectul si "pleaca la mare" e actiunea">).Si daca imi mai vin idei, sper sa am timp sa le pot aplica.

Edited by auryke, 11 August 2010 - 08:57.


#16
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View PostMarianG, on 10th August 2010, 12:04, said:

Tu nu ai muncit deloc la robot, ci doar la baza de date. Prin urmare nu ii recunosc nominalizarea in aceasta sectiune.
Bine, aici cred ca am facut o greseala.Ar fi trebuit sa pun doar baza de date pe care am tradus-o.Dar nu cred ca ar fi fost mai usor pentru cei ce-l folosesc daca ar descarca robotul de pe pagina lui oficiala, apoi ar descarca de aici baza de date si ar baga-o manual in my douments/verbots.Nu am muncit la scrierea codului, dar am muncit la traducerea bazei de date.Am avut de tradus putin peste 8000 de propozitii mai lungi sau mai scurte, deci dupa parerea mea am muncit ceva la el, si poate robotul nu merita nominalizat la aceasta categorie, dar baza de date pe care am tradus-o eu eu zic ca merita nominalizata.Fisierele executabile (care nu sunt scrise de mine) n-ar avea nici o importanta fara baza de date(ca si cum te-ai lauda ca ai un hard-disk de 5 tb dar il ai complet gol).Asa este si acest robot fara baza de date.

Edited by msmihai, 12 August 2010 - 10:10.


#17
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
dudule, consider ca e de bun simt sa fii nominalizat de altcineva. mai aveam eu un coleg de facultate care isi facea singur diplome  :nonobad:

#18
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View Postmsmihai, on 12th August 2010, 11:23, said:

dudule, consider ca e de bun simt sa fii nominalizat de altcineva. mai aveam eu un coleg de facultate care isi facea singur diplome  :nonobad:
Atunci scuze, greseala mea. :confuzzled: Si vad ca mi-ai modificat postul, m-a cam luat valu'(si valul era cam mare).Voiam sa zic daca asta e o problema(am cam gresit formularea), inca o data, scuze daca te-am deranjat.

Edited by auryke, 12 August 2010 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate