Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

(casa din vis) O casa din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
898 replies to this topic

#1
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Salutare tuturor!
M-am hotarat sa-mi deschid si eu un jurnal, avand in vedere ca am inceput sa construim casa noastra in apropierea Bucurestiului(2km :thumbup: ) Nu voi specifica zona, sper sa nu supar pe nimeni cu asta!
Momentan(adica azi) nu voi putea posta imagini cu proiectul casei, nu da alta, dar le am pe un dvd, care a ramas acasa. :rolleyes: Dar in schimb voi pune poze de pe santier.
Casa va avea 500m2 construiti, 376m2 utili. Are subsol, parter, etaj1 si etajul 2 retras. Acoperisul tip terasa.
Constructia am inceput-o pe 15 iunie, dar am nimerit vreo 2 sapt ploioase rau, asa ca am tot amanat.
Intentionam s-o facem la rosu, sa-i punem geamuri(aici avem anumite dileme...s-o inchidem sau nu), dar pana atunci mai avem, iar primavara viitoare s-o finisam, si poate sa ne si mutam tomana 2011 in ea!

#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
deci, fara nume, pronume, adresa, ocupatiune, venit net, locul de munca actual, o mica biografie tip cv si alte cerinte la cerere, discutiile e inutile.
numai in aceste conditiuni, va putem ura bine ati venit!
ca un bun venit aveti deja, daca va permiteti sa construiti pe praful acesta!

Edited by casuta_papusilor, 21 July 2010 - 11:29.


#3
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Casuta_papusilor multumesc frumos de primire.... :console: , sunt oarecum obisnuita cu primiri calde :naughty: , fiindca citesc forum de mult timp...
Speranta mea este sa duc jurnalul meu pana la capat, ca aveam foarte multe dezamagiri citind cateva pagini dintr-un jurnal, si pe urma se pierdea si omul si jurnalul! :confuzzled:

Acum sa continuam...

Saparea subsolului si a fundatiei:

Attached Files


Edited by casa_din_vis, 21 July 2010 - 11:43.


#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
am vrut sa fiu original si ne-grobian, dar nu mi-a prea reusit...
sorry!

oricum, dupa umbra pe care o lasati in amintirea noastra si in pozele dumneavoastra, pareti o doamna suava si sensibila.
oricum, bine ati venit!

#5
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Multumesc!

Nu prea ma pricep in denumiri in ale constructiei, asa ca momentan voi pune poze cu ce s-a lucrat pana in prezent, in timp de 2.5 saptamani, atat cat ne-a lasat ploiaia.

5 si 6 Iulie:

Attached Files


Edited by casa_din_vis, 21 July 2010 - 12:12.


#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Multa bafta,

Foarte mare suprafata casei, sunt curios cum arata planurile.

View Postcasa_din_vis, on 21st July 2010, 12:18, said:

Nu voi specifica zona, sper sa nu supar pe nimeni cu asta!

Pot sa pariez ca pana termini casa vei fi "descoperit"  :)

#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
in pozele alea care prezinta armaturile elevatiei, cred ca trebuiau sa apara si niste stalpi, pe care nu-i vad.

iar pentru curent vad ca ati sarit gardul si v-ati legat de vecinu...  ;)

Edited by casuta_papusilor, 21 July 2010 - 12:23.


#8
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
9 Iulie:

Attached Files



#9
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mda, fierul e lucrat cu oarecare grija, dar nu observ clar daca au pus peste tot etrieri la stalpi in noduri, si daca sunt la distanta corespunzatoare.
sunt multe fiare in intersectiile alea, dar cred ca mai mult bare de la grinzi, decat etrieri din OB.
etrierii din stalpi si cei ai grinzilor sunt deosebit de importanti.
lipsa lor in noduri e o gresala maricica.

Edited by casuta_papusilor, 21 July 2010 - 12:38.


#10
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Multumesc de interventie, voi astepta si alte pareri, sa-mi fac o idee, oricum lucrarea e avansata.

12-13-14 iulie:

Attached Files


Edited by casa_din_vis, 21 July 2010 - 13:19.


#11
eu_vulpescu

eu_vulpescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2010
Bine v-am gasit.

Eu am cateva intrebari privitor la casa din vis (nu userul, ci casa in curs de ridicare):
- de ce P+2? e atat de numeroasa familia incat sa justifice?
intreb pentru ca deseori vad case mari, unele chiar uriase si ma intreb daca se justifica d.p.d.v. costuri cu intretinerea, punand la socoteala aici si curatenia.

- de ce cu subsol?
intreb daca era neaparat necesar, stiind de la cunostinte care au asa ceva ca au mari probleme cu infiltratiile;

- de ce acoperis tip terasa?
intreb pentru ca e cel mai greu de intretinut, din acelasi motiv al infiltratiilor.

in rest, felicitari si la mai repede gata  :thumbup:

#12
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Posteu_vulpescu, on 21st July 2010, 14:30, said:

Bine v-am gasit.

Eu am cateva intrebari privitor la casa din vis (nu userul, ci casa in curs de ridicare):
- de ce P+2? e atat de numeroasa familia incat sa justifice?
intreb pentru ca deseori vad case mari, unele chiar uriase si ma intreb daca se justifica d.p.d.v. costuri cu intretinerea, punand la socoteala aici si curatenia.

- de ce cu subsol?
intreb daca era neaparat necesar, stiind de la cunostinte care au asa ceva ca au mari probleme cu infiltratiile;

- de ce acoperis tip terasa?
intreb pentru ca e cel mai greu de intretinut, din acelasi motiv al infiltratiilor.

in rest, felicitari si la mai repede gata  :thumbup:


Multumesc!Am sa incerc sa raspund.

1. P+2, pentru ca ne plac spatii mari, multa lumina. Cand puneam pe hartie cam ce/cate camere am vrea, cam ce dimensiune sa aiba, a iesit asa de mare. Am calcut foarte bine dimensiunile camerelor din pct nostru de vedere desigur. Si suntem 4, doi adulti si doi copii. Momentan nu as putea raspunde la intrebarea daca se justifica, vom vedea la anu'. Oricum toate aspectele astea referitor la intretinerea sunt bine gandite, nu ne-am aruncat cu capul inainte doar de dragul spatiilor mari!
2. Subsol- a fost ideea sotului, el l-a vrut(are 40 m2-subsolul). Noi nu vom avea garaj, asa ca subsolul va avea si functia asta de depozitare.
Despre infiltratii, la fel sotul meu era ingrijorat, dar subsolul executat corect, si folosind materiale corespunzatoare, cred ca fac o treaba buna. Aici, la fel si cu terasa.
3. Terasa-acoperis, asta e ideea mea, imi plac foarte mult casele moderne. Iar despre faptul ca e greu de intretinut, nu as spune...doar nu se mai fac terase, asa cum se facea pe un bloc, acoperita cu smoala si pietris.

15 iulie-turnarea fundatiei.

Attached Files



#13
AtioGuard

AtioGuard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.04.2010
Va urez si eu succes in aceasta "aventura", si un happy-end.

Si nu in ultimul rand... nervi de otel :)

#14
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
pana acum pare bine lucrata fundatia.
s-a vibrat betonul la turnare?
lemnele alea, din interiorul armaturilor de elevatie, au fost scoase din beton la turnare?
si binenteles, impamantare ai facut? 99,99% ca nu.

#15
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Multumesc!
Voi continua maine, mai am cateva "zile" lucrate in poze pana sa ajung la zi! :bigwhitegrin:

#16
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
nu ar fi fost rau sa fi inceput jurnalul inainte de inceperea lucrarilor, dar poate ca n-ai avut nevoie de nici un sfat.
daca ai constructor serios, planuri bune si diriginte priceput, e ok!

Edited by casuta_papusilor, 21 July 2010 - 15:45.


#17
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postcasuta_papusilor, on 21st July 2010, 16:34, said:

pana acum pare bine lucrata fundatia.
s-a vibrat betonul la turnare?
lemnele alea, din interiorul armaturilor de elevatie, au fost scoase din beton la turnare?
si binenteles, impamantare ai facut? 99,99% ca nu.


Subiectul impamantarii ma intereseaza in mod deosebit, citisem pe undeva, dar nu mai tin minte unde. Din cate am inteles se va pune ceva langa contor(se va impamanta?) si se va pune o teava paratraznet(nu stiu daca spun bine) pe acoperisul casei.

Maine voi pune poze cu fundatia decofrata. Presupun ca au fost scoase toate lemnele.

Daca s-a vibrat betonul la turnare...aici nu am idee, intreb...ca a inceput deja sa ma macine tot felul de ganduri! :nonobad:

View Postcasuta_papusilor, on 21st July 2010, 16:42, said:

nu ar fi fost rau sa fi inceput jurnalul inainte de inceperea lucrarilor, dar poate ca n-ai avut nevoie de nici un sfat.
daca ai constructor serios, planuri bune si diriginte priceput, e ok!

Eu cred ca am constructor foarte serios, pana acum numai asta ne-a si dovedit, direginte la fel, tatal meu(inginer constructor)....iar planuri...aici am gasit ceva scapari, dar datorita oamenilor enumerati mai sus, anumite greseli au fost remediate.


Aveam anumite dubii, daca sa deschid sau nu jurnal, dar pana la urma, m-am gandit ca poate va fi folositor si altcuiva, ca am de gand sa poposez aici pana voi termina casa si ne vom muta in ea. Stiu ca multi au avut aceiasi ganduri...si s-au pierdut multe jurnale pe drum...totusi sper sa nu fie si cazul meu!

#18
plasticvisual

plasticvisual

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2010
Ma bag si eu in seama sa va urez mult succes cu casa  :coolspeak:

Si eu sunt curios cum arata planurile, mai ales ca ai mentionat acoperis tip "terasa" (ceea ce intentionez si eu sa fac la casa mea :D ). In consecinta voi urmari cu mare interes si thread-ul asta  :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate