Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Calibrarea antenei cu ajutorul reflectometrului

- - - - -
  • Please log in to reply
1952 replies to this topic

#1
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
iata ca a venit reflectometrul. primele impresii, inainte de testare:

Caracteristici:
- impedanta: 50Ohmi
- precizie: +/- 5%
- frecventa: 27 MHz
- 10W/100W
- powermetru & reflectometru

Pros:
- Mic, discret.
- are reflectometru SI powermetru. merge pe 10W si 100W.
- pare robust, switch-urile sunt solide si fara joc, potentiometrul ("cal", care nu stiu ce face) e si el solid, nu are joc.
- conectorii din spate (mufele) sunt fixate fiecare in cate 2 suruburi, nu au joc
- garantie 24 de luni, declaratie de conformitate.
- ambalat anti bombardament atomic.
- ambalajul original poate fii refolosit pentru transport cdaca il desfaci cu cap (iei jos capsa nu il distrugi)

Cons:
- nu vine cu nici un cablu, trebuie cumparat cablu de legatura de la statie la reflectometru.
- nu are nimic protector (husa, carcasa, etc)
- pe spate nu scrie unde intra antena si unde intra statia, doar in fata.
- instructiuni incomplete si sumare.


Neutre (in functie de fiecare):
- e in franceza tot, a trebuit sa zgandaresc bine de tot amintirile din liceu la acest capitol ca sa pot afla cum se foloseste
- made in philippines

Total cheltuieli: 62 ron, in care au intrat: 33ron (TVA inclus) jucaria; 28.5 (TVA inclus) curierul tur-retur (ramburs); 0.5 ron ciubuc curier.

Acu ma duc sa mananc ca mi s-a facut foame. mai pe deseara dupa ce il testez revin.

Edited by ShdRvn, 31 July 2008 - 11:24.


#2
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
@TT:

cyp2mobile zicea ca:

View Postcyp2mobile, on Jul 30 2008, 20:35, said:

.
Am scris un post in momentul cand am vazut masina, dar nimeni nu a parut interesat.

raspunsul meu a fost ca incet incet lumea (atat cea de pe forumuri cat si cea din trafic) va deveni interesata de acest aspect mai putin placut al CB-ului. iar prin parliti (si ce urma dupa) ma refeream la politisti. trebuie sa intelegi ca eu am o parere foarte proasta despre politie (mai ales cea rutiera), de unde si motivul pentru care scriu in felul in care scriu despre ei si la adresa lor.

In alta ordine de idei, ca sa va faceti o idee despre scula asta numita reflectometru:

Attached Files



#3
ShdRvn

ShdRvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.06.2008
nu stiu ce sa mai cred despre sticletii aia din feleac, stau de o saptamana cu radarul la limita aia de 30. cred ca in una din zilele imi iau masina, bag vreo 2-3 genti in ea ca si cum as merge in calatorie si o iau pe feleac in sus si opresc sa ma dau din alt judet sa intreb de directii. adica ma duc sa vad exact ce scule au inauntru. oricum, baietii si-au facut provizii de carne sa le ajunga pana la craciunul din 2009


@Flooo: cel mai probabil de duminica dupa-masa incolo, ca pana atunci nu am cum. dap, in manastur stau

revenind la reflectometru:

ieri am probat scula nou achizitionata. am facut ieri un mic test, deoarece timpul nu mi-a permis aprofundari.

Potentiometrul ala de care ziceam inainte (CAL) e pentru calibrat antena. procedura (conform celor de la mondoplast) e urmatoarea:

- se monteaza potentiometrul intre antena si statie
- se pun comutatoarele pe PWR respectiv 10W, cu CAL la minim. se apasa clapa microfonului si obtinem puterea cu care scoate statia
- se muta de pe PWR pe SWR, se apasa clapa si se roteste CAL pana acul ajunge pe "infinit".
- se lasa clapa, se muta de pe 10W (FWD) pe 100W (REF), se roteste CAL la minim si se apasa clapa, rezultand reflectata.

Rezultate:
Power: peste 10, indiferent de tensiunea de alimentare a statiei, motiv pentru care cred ca nu m-am uitat eu pe scala care trebuie (sunt 2 scale, eu m am uitat doar pe una)
Canal 40 (capat superior de banda): SWR:1.4
Canal 1 (capat inferior de banda): SWR: 1.1
Canal 20 (mijlocul benzii): SWR: acul nu a ajuns nici macar la 1.0

Acuma intrebare pentru cei mai vechi: e firesc sa obtin astfel de rezultate? daca da, e de bine sau de rau?
daca e de rau, ce trebuie facut?

#4
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004

View PostShdRvn, on Aug 1 2008, 10:01, said:

...
Potentiometrul ala de care ziceam inainte (CAL) e pentru calibrat antena. procedura (conform celor de la mondoplast) e urmatoarea:

- se monteaza potentiometrul intre antena si statie
- se pun comutatoarele pe PWR respectiv 10W, cu CAL la minim. se apasa clapa microfonului si obtinem puterea cu care scoate statia
- se muta de pe PWR pe SWR, se apasa clapa si se roteste CAL pana acul ajunge pe "infinit".
- se lasa clapa, se muta de pe 10W (FWD) pe 100W (REF), se roteste CAL la minim si se apasa clapa, rezultand reflectata.
...
parerea mea e ca aici s-a strecurat o greseala in procedura.
corect e cred, fara textul ce l-am taiat eu.

referitor la rezultate, trebuie sa reglezi spicul sus-jos pina obtii valori egale pe ch1 si pe ch40, in cazul tau trebuie putin scurtata  (coborita).

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostShdRvn, on Aug 1 2008, 10:01, said:

se roteste CAL la minim si se apasa clapa, rezultand reflectata.
Nope, CAL se mentine nu se mai umbla pe modul REF, doar se citeste, altfel o faci degeaba :)

Edited by andreic, 01 August 2008 - 13:24.


#6
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Pentru cei ce nu se descurca din teorie, iata un filmulet pentru folosirea SWR metrului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jRWKZskxcs0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Iuliutz, 28 October 2009 - 12:13.


#7
braicc

braicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2009

View PostIuliutz, on 28th October 2009, 12:13, said:

Pentru cei ce nu se descurca din teorie, iata un filmulet pentru folosirea SWR metrului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jRWKZskxcs0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau aicipt cei care se descurca in engleza varianata scrisa inclusiv

#8
Nightloser

Nightloser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.08.2007
Sau aici inca un tutorial : http://www.4x4cb.com...ge.cfm?Page=795

#9
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009
Eu am ales varianta mai simpla in utilizare dar putin mai scumpa, si anume cu un reflectometru/powermetru. Il tin pe reflectata si caut sa obtin cea mai mica valoare. La final vad si cit iese SWR-ul.

Attached Files


Edited by darafifi, 05 November 2009 - 10:34.


#10
danutzug

danutzug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.01.2007
Referitor la calibrare, am si eu urmatoarea dilema:

cazul 1 (reflectometrul montat intre statie si antena)
Canal 40 : SWR:1.4
Canal 1 : SWR: 1.7
(deci mai mare in canalul 1 decat in 40)
Canal 20 : SWR: 1.1

cazul 2 (fara reflectometrul montat, statia president jackson 2 avand si ea reflectometru incorporat)
Canal 40 : SWR:1.0
Canal 1 : SWR: 1.2
(deci mai mare in canalul 1 decat in 40)
Canal 20 : SWR: 1 (de fapt nici nu se misca acul)
In acest caz reflectanta este mai mica decat in cazul 1, chiar ideala.

De ce am reflectanta mai mare in canalul 1 si nu in 40 ?
Puterea masurata cu reflectometrul este de 3.4W, cu motorul oprit.
Daca schimb statia in modul de export, si masor puterea din nou, ar trebui sa am undeva peste 20W, dar nu am, sau nu stiu eu unde sa ma uit.(Mentionez ca am schimbat pe 100W la reflectometru). Pe ce scara trebuie sa citesc, pentru ca acul reflectometrului swr 430 de abia se misca.
Antena folosita este Sirio ML 145. Nu am taiat din ea, am prins-o doar cat de jos se putea.
Interesant este ca si daca o ridic cu 1 2 mm mai sus, am aceasi reflectanta masurata si cu reflectometrul SWR430 cat si cu reflectometrul intern al statiei.
De auzit aud bine si sunt auzit bine la 10-15 km in oras si chiar la 20 de km pe autostrada.

Edited by danutzug, 13 November 2009 - 00:48.


#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu zic sa o lasi asa cum e acum si sa nu-ti mai faci probleme. E reglata foarte bine antena. ;)

#12
danutzug

danutzug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.01.2007
Ok, o las asa, dar eram curios de ce am acele rezultate.

Si inca ceva:
Nu conteaza unde pun antena pe masina, am aceasi reflectanta. Si pe portbagaj (la sedan) si pe pavilion pe centru sau in colturi.
Precizez ca folosesc o talpa magnetica de 180 mm la care i-am adaugat intre magnet si cauciucul talpii o folie de aluminiu (un pic mai groasa decat cea alimentara)

#13
M1cutzu

M1cutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.10.2008
Ii zice "reflectata" (participiul de la "a reflecta").

Erorile de masuratoare sunt in primul rand datorate circuitelor de masurare, mai precis a diodelor cu care se face redresarea semnalului de radiofrecventa. Orice dioda are o cadere de tensiune tipica in conductie normala, tipic 0.15V la cele cu jonctiune cu Germaniu si 0.6V la cele cu jonctiune cu Siliciu. In functie de cat de puternic e cuplajul cu linia de transmisie, la intrarea in diode poti avea o tensiune suficient de mica incat caderea pe ele sa iti afecteze serios masuratoarea.

Exemplu teoretic: La 4W si acord perfect tensiunea pe linie are varfurile pe la 20V, iar daca ai un cuplaj slab ce prezinta sa zicem un sfert din aceasta tensiune la iesire, adica 5V, deja cei 0.6V iti influenteaza masuratoarea. 4.4V fata de 5V inseamna ca acul iti indica doar 77% din puterea reala. In cazul reflectatei, care are un nivel si mai slab, influenta e si mai grava: luand in considerare acelasi caz, presupunem ca avem o putere reflectata de 1W, ce are tensiunea la varfuri de 14.4V si genereaza in secundar o tensiune de 3.6V la varf, din care doar 3V sunt prezentati la masuratoare. Cu tensiunile astea raportul SWR prezentat ar fi putin peste SWR 2:1, cand in realitate este 3:1. Probabil asta se intampla in Jackson 2, dupa al carui reflectometru ar trebui sa te orientezi decat in cazul unui dezacord grav.

Reflectometrele serioase folosesc diode cu Germaniu si cuplaj puternic, eventual compensat pentru o banda larga de frecventa.

Deasemenea, trebuie luat in calcul faptul ca in cazul unui dezacord (cum se intampla in canalele 1 sau 40), cablul devine parte din antena si in diferite puncte ale lui ai rapoarte SWR diferite. In cazul asta, daca vrei masuratoarea ideala o faci cu reflectometrul pozitionat la baza antenei, sau folosesti o lungime a cablului egala cu un multiplu de jumatate de lungime de unda. Mai exact, dupa formula:

l = (c*v)/(2*f)

l = lungimea fizica de cablu (in m)
c = viteza luminii in vid (in Km/s)
v = factorul de viteza specific in cablu (0.66 pentru RG-58)
f = frecventa de lucru (in khz)

Linia de transmisie in semiunda (cablul taiat astfel) va oglindi la capat exact impedanta de la baza antenei si se poate masura SWR exact, cu un aparat bun. Atentie, cablul are lungimi diferite pentru frecvente diferite. Cand avem SWR = 1:1 si antena e acordata perfect lungimea cablului nu conteaza insa

Evident, ti-am spus detaliile astea doar ca sa intelegi ca masurarea SWR e mai complicata si nu e o problema daca pe doua aparate diferite ai indicatii diferite; atat timp cat nu se depaseste pragul de SWR 2:1 totul e OK si problema e doar de masuratoare.

#14
ek_51

ek_51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 07.08.2007
Poate parea o intrebare puerila: In esenta ce este de fapt reflectometrul ? Ampermetru, ohmetru (voltmetru nu cred deoarece se inseriaza intre antena si statie) sau o combinatie ? :rolleyes:

#15
tudorstan

tudorstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.12.2006

View Postek_51, on 19th November 2009, 13:27, said:

Poate parea o intrebare puerila: In esenta ce este de fapt reflectometrul ? Ampermetru, ohmetru (voltmetru nu cred deoarece se inseriaza intre antena si statie) sau o combinatie ? :rolleyes:
Ai enumerat toate mai putin wattmetrul ;)

Edited by tudorstan, 19 November 2009 - 14:35.


#16
M1cutzu

M1cutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.10.2008
In curent alternativ e putin mai complicat :).

In esenta poti considera ca e un ampermetru ce masoara curentii ce circula inspre si dinspre antena, pentru ca e posibil ca semnalul sa circule in ambele directii simultan.

#17
tudorstan

tudorstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 14.12.2006
http://en.wikipedia.org/wiki/SWR_meter :)

#18
ddantes

ddantes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2007

View PostShdRvn, on 1st August 2008, 09:01, said:

Potentiometrul ala de care ziceam inainte (CAL) e pentru calibrat antena. procedura (conform celor de la mondoplast) e urmatoarea:

- se monteaza potentiometrul intre antena si statie
- se pun comutatoarele pe PWR respectiv 10W, cu CAL la minim. se apasa clapa microfonului si obtinem puterea cu care scoate statia
- se muta de pe PWR pe SWR, se apasa clapa si se roteste CAL pana acul ajunge pe "infinit".
- se lasa clapa, se muta de pe 10W (FWD) pe 100W (REF),[..] rezultand reflectata.

Intrebare vis-a-vis de procedura descrisa mai sus...Daca reglajul trebuie facut ptr. mai mult de 10W? Cum se mai procedeaza? Multam

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate